طراحی سایت
Menu

اخبار

مهمترین خبرها

تشریح برنامه های شهرداری اهواز در استقبال از مهر 
29 مرداد 1397 12:12:00
     شهردار اهواز در شورای آموزش و پرورش استان خوزستان برنامه های سازمان خود را به مناسبت فرا رسیدن سال جدید تحصیلی تشریح کرد. به گزارش سایت شهرداری اهواز، در این جلسه که با حضور شریعتی استاندار خوزستان...
اجرای بیش از 22 هزار متر مربع آسفالت در معابر کوی مهدیس در منطقه 8
29 مرداد 1397 09:35:00
مدیر منطقه 8 شهرداری اهواز از اجرای بیش از 22 هزار مترمربع آسفالت در خیابان های آزاده و انتظام در کوی مهدیس خبر داد . به گزارش اداره امور ارتباطات شهرداری منطقه 8 کلانشهر اهواز ذبیح اله خدامرادی با اعلام این خبر اف...
آیین کلنگ زنی پیاده راه پایانه مسافربری سیاحت
29 مرداد 1397 07:19:00
     عملیات اجرایی ساخت پیاده راه پایانه مسافربری سیاحت صبح امروز با حضور فضل احمدی نیا ریاست سازمان پایانه های شهرداری اهواز آغاز شد. به گزارش واحد ارتباطات سازمان پایانه های شهرداری اهوز آئین کلنگ زنی...
عیادت شهردار اهواز  از دو مصدوم حادثه فرهنگیان
28 مرداد 1397 08:36:00
   منصور کتانباف در بیمارستان طالقانی با "عباس خمیسی " و "ایمان عیدی وندی" از پرسنل وظیفه شناس اجرائیات شهرداری اهواز که درحین انجام ماموریت روز پنجشنبه به دست زمین خواران در کوی فرهنگیان مج...
شهروندان اهوازی پرشورتر از گذشته عید سعید غدیر را جشن خواهند گرفت
27 مرداد 1397 09:44:00
به گزارش امور ارتباطات احمد سراج معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی، ورزشی از آمادگی آن معاونت برای برگزاری جشن های عید سعید غدیر در اهواز خبر داد. سراج گفت: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته بیش از 50 جشن و ساما...
جزییات طرح ممیزی املاک شهر اهواز
26 مرداد 1397 20:37:00
     مجری طرح ممیزی املاک شهر اهواز طی گزارشی جزییاتی از این طرح را ارائه کرد. به گزارش سایت شهرداری اهواز، هاشم بالدی که خرداد ماه سال جاری با حکم شهردار اهواز به عنوان مجری طرح ممیزی املاک شهر اهواز معر...

اخبار

ﺳﻪشنبه 10 اردیبهشت 1392
تعداد بازدید: 823
تعداد نظرات: 0

همايش «اقتصاد شهری و توسعه پایدار» در اهواز برگزار شد

همايش «اقتصاد شهری و توسعه پایدار» در اهواز برگزار شد

 نشست تخصصی «اقتصاد شهری و توسعه پایدار» با همکاری مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران و شهرداری اهواز در کتابخانه مرکزی اهواز برگزار شد .

 

 

      به گزارش روابط عمومی و امور بين الملل شهرداري اهواز: اين نشست صبح امروز با حضور محمد باقر قاليباف شهردار تهران ، كتانباف شهردار اهواز ، مجابي معاون علم و فناوری و دبير نشست هاي تخصصي مركز مطالعات و برنامه ريزي شهر تهران، پورزرندي رييس انجمن علمي اقتصاد شهري ايران و معاون اداري مالي شهرداري تهران، دكتر پژمان شهردار مشهد،‌ برادران معاون برنامه ريزي و توسعه شهرداري مشهد، اساتيد دانشگاهي مجرب كشوري و مديران و مسئولان شهرداري اهواز برگزار شد.

كتانباف شهردار اهواز ضمن خير مقدم به حاضرين در همايش اظهار داشت : از آنجايي كه مقام معظم رهبري امسال را با نام سال حماسه سياسي حماسه اقتصادي نامگذاري كردند شهرداري اهواز در همين راستا اقدام به برگزاري همايش تخصصي اقتصاد شهري و توسعه پايدار با همكاري مركز مطالعات و برنامه ريزي شهر تهران نمود .

وي افزود: اگر مؤلفه هاي توسعه به سه بخش تقسيم شده باشد يكي از شاخص هاي مهم آن توسعه ي اقتصادي و اقتصاد در مفهوم كلان آن است و اگر بتوانيم موضوع را به شكل خاص و در راستاي اقتصاد پايدار شهري بيان كنيم قطعا موفقيتهايي در اين خصوص در پيش رو خواهيم داشت .

طبق مقايسه ي صورت گرفته درآمدهاي پايدار شهرداري اهواز در سال 90 به نسبت سال 89 چهل و پنج درصد رشد داشته و سال 91 نسبت به سال 90 با 51 درصد رشد همراه بوده است  .

كتانباف گفت: مجموع افزايش نرخ عوارض نوسازي در سالهاي 89 ،90،91 در مجموع كمتر از 17درصد بوده ولي در فاصله ي سال 89 تا 91 رشد بسيار چشمگيري داشت كه بخش عمده آن به دليل انضباط بخشي به فرايند انجام عمليات مالي و فعاليتهاي اقتصادي كه در شهرداري اهواز انجام گرفت، بوده است هر چند كه هنوز با هدف فاصله ي اساسي داريم اما اگر بتوانيم در بخش سرمايه گذاري بخش خصوصي يك برنامه ريزي خاص داشته باشيم موفق تر از قبل عمل خواهيم كرد .

دكتر محمدباقر قاليباف شهردار تهران با تمركز بر نگاه به مشكلات و چالشهاي موجود در شهرداريها اظهار داشت: چالش بين حوزه اجرا و حوزه نظر از اين جهت كه تحقيقات دانشگاهي در سطح بسيار خوبي انجام مي گيرد اما در بخش اجرايي در سازمانها و نهادها تفاوت بسيار دارد، چشمگير است .

خوشبختانه ايران از لحاظ علمي علي الخصوص در حوزه فني در مرزهاي دانش قرار دارد و اين از افتخارات نظام جمهوري اسلامي است اما متاسفانه در حوزه ي اجرا و پياده سازي نيم قرن عقب هستيم و  تنها زماني كه ارتباط درست و دقيق با دانشگاه برقرار شده،‌نتيجه مطلوبي از لحاظ اجرايي به دست آمده است .

شهردار تهران ادامه داد :قدم اول و گام نخست را بخشي كه نيازمند است بايد بردارد يعني همان سازمان ها و نهادهاي اجرايي كه خود پيشگام ارتباط با مراكز علمي و تحقيقي هستند و طبيعتا در مقابل اين نياز و خواسته است كه دانشگاه پاسخ مناسبي را خواهد داد.

قاليباف گفت: در مقايسه با اقداماتي كه در ساير شهرهاي جهان در بحث توسعه شهري رخ مي دهد ما به دليل تفاوتهاي اساسي كه با ديگر كشورها داريم ، نمي توانيم مانند آنها عمل كنيم چرا كه ما در حوزه ساختاري و اداري و اجرايي نيز تفاوت عمده داريم و بايد در واقع به نوعي اين بحث را بومي سازي كنيم هر چند در بحث بومي سازي شكل و محتواي بسياري از موضوعات تغيير اساسي مي يابد .

دكتر قاليباف در پايان افزود: به اميد آن كه انديشمندان حوزه اقتصاد با ارائه پيشنهادات سازنده خود به بهتر شدن اتخاذ تصميمات  در حوزه ي مديريت شهري كمك نمايند .

در ادامه مهندس مجابي معاون علم و فناوری و دبير نشست هاي تخصصي مركز مطالعات و برنامه ريزي شهر تهران گفت: مركز مطالعات و برنامه‌ريزي شهر تهران با هدف بسترسازي به منظور استفاده هرچه بيشتر از امكانات اقتصادی شهرها به عنوان موتور محرك اقتصاد ملي در جهت توسعه كشور اقدام به برگزاري اين نشست نمود.

وي افزود: براي افزايش كيفيت زندگي شهروندان هر شهر مطالعات دقيقي بايد صورت گيرد و پس از اينكه مسائل شناخته شد پروژه مطالعاتي تعريف شود. 

ايشان با اشاره به اينكه براي تأثير گذاري پروژه هاي مطالعاتي تعريف آنها بايد توسط دست اندر كاران اجرا صورت گيرد افزود: اگر نهادهاي علمي بدون توجه به نيازي كه دست اندركاران تعيين كرده اند تحقيقاتي انجام دهند قطعا اين مطالعات در حوزه ي اجرا ثمراتي نخواهد داشت و پس از طي اين مسير براي مطالعه بايد كاربست تعريف كرد و تجربه را به كاربست رساند پس از آن نوبت ترويج و گسترش نتايج است تا ساير شهرها از اين تجارب استفاده كنند .

مجابي ادامه داد: هم افزايي دانش از به مشاركت گذاشتن مطالعات و در دسترس قراردادن اطلاعات براي همگان به دست مي آيد همانگونه كه هم اكنون كليه تحقيقات و پژوهشهاي شهرداري تهران در فرمت هاي word و pdf به زبان فارسي و انگليسي و در آينده اي نزديك به زبان عربي بر روي پايگاه اينترنتي شهرداري تهران موجود مي باشد.

دبير نشست هاي تخصصي مركز مطالعات و برنامه ريزي شهر تهران گفت از انعقاد تفاهمنامه همكاري ميان شهرداري اهواز و شهرداري تهران و اختصاص پيوندي در سايت مطالعات شهرداري تهران به شهر اهواز خبر داد و ابراز اميدواري كرد كه بحث دستيابي به منابع پايدار براي كليه شهرهاي ايران امكان پذير گردد .

گفتني است در اين همايش يك روزه شهردار تهران به همراه كتانباف شهردار اهواز طي مراسمي از اولين ويژه نامه دو زبانه ي اقتصاد شهري با عنوان ديپلماسي شهري و نقش آن در توسعه اقتصاد شهر رونمايي كردند .


گروه: دبیرخانه کلانشهر شهرداری اهواز
نویسنده خبر: مدیر سایت
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.

دسته‌بندی خبرها