طراحی سایت
Menu

اخبار

مهمترین خبرها

تسطیح زیرسازی و اصلاح بیس خیابان های کوی سیاحی و کروشات
29 آبان 1397 10:12:00
 مدیرمنطقه شش شهرداری اهواز از عملیات تسطیح و اصلاح بیس خیابانهای کوی سیاحی و کروشات  خبر داد. به گزارش اداره ارتباطات شهرداری منطقه شش محمدعتاب اهوازی  با اشاره به عملیات زیرسازی سطح منطقه خاطرنشا...
انعقاد تفاهم نامه علمی میان شهرداری اهواز و دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان
28 آبان 1397 14:15:00
    آیین انعقاد تفاهم نامه علمی، تحقیقاتی شهرداری اهواز با دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان برگزار شد. در این جلسه که با حضور شهردار اهواز و رییس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان و ت...
گزارش تصویری جلسه کمیسیون عمران، شهرسازی و معماری شورای شهر
28 آبان 1397 13:33:00
   یکشنبه شب، سی و هفتمین جلسه کمیسیون عمران، شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر با حضور کتانباف شهردار اهواز و فلسفی، موسوی زاده، لطفعلی زاده، جهانبخشی، قنوات و حجه الاسلام موسی پور، رییس و اعضای شورای اسلامی ش...
آخرین وضعیت پروژه های عمرانی شهرداری اهواز
27 آبان 1397 12:44:00
    محمد صفری پروژه های شاخص و بزرگ عمرانی شهرداری اهواز را تشریح کرد. معاون فنی و عمرانی شهرداری اهواز گفت: علی رغم مشکلات اقتصادی،رکود ساخت‌وساز و کاهش درآمدهای شهرداری ها بویژه شهرداری اهوازمتوق...
سازمان پسماند پروژه تفکیک از مبدا پسماند را به مزایده گذاشت
27 آبان 1397 11:35:00
   سازمان مدیریت پسماند شهرداري اهواز در نظر دارد پروژه های مشروحه ذیل را از طريق فراخوان عمومي وارزیابی کیفی به اشخاص حقوقی واجد شرايط واگذار نمايد. موضوع: 1-عملیات تفکیک در مبداء پسماند های سطح شهر اهواز ب...
احداث شهربازی و زیپ لاین در اهواز با مشارکت بخش خصوصی
27 آبان 1397 11:02:00
   در جلسه بررسی احداث شهربازی بزرگ اهواز که با حضور کتانباف شهردار اهواز، صفی خانی رییس سازمان سرمایه گذاری و مشارکتهای شهرداری اهواز ، عالیپور معاون خدمات شهری، زیلابی معاون شهرسازی و معماری و یکی از شرک...

اخبار

ﺳﻪشنبه 10 اردیبهشت 1392
تعداد بازدید: 863
تعداد نظرات: 0

همايش «اقتصاد شهری و توسعه پایدار» در اهواز برگزار شد

همايش «اقتصاد شهری و توسعه پایدار» در اهواز برگزار شد

 نشست تخصصی «اقتصاد شهری و توسعه پایدار» با همکاری مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران و شهرداری اهواز در کتابخانه مرکزی اهواز برگزار شد .

 

 

      به گزارش روابط عمومی و امور بين الملل شهرداري اهواز: اين نشست صبح امروز با حضور محمد باقر قاليباف شهردار تهران ، كتانباف شهردار اهواز ، مجابي معاون علم و فناوری و دبير نشست هاي تخصصي مركز مطالعات و برنامه ريزي شهر تهران، پورزرندي رييس انجمن علمي اقتصاد شهري ايران و معاون اداري مالي شهرداري تهران، دكتر پژمان شهردار مشهد،‌ برادران معاون برنامه ريزي و توسعه شهرداري مشهد، اساتيد دانشگاهي مجرب كشوري و مديران و مسئولان شهرداري اهواز برگزار شد.

كتانباف شهردار اهواز ضمن خير مقدم به حاضرين در همايش اظهار داشت : از آنجايي كه مقام معظم رهبري امسال را با نام سال حماسه سياسي حماسه اقتصادي نامگذاري كردند شهرداري اهواز در همين راستا اقدام به برگزاري همايش تخصصي اقتصاد شهري و توسعه پايدار با همكاري مركز مطالعات و برنامه ريزي شهر تهران نمود .

وي افزود: اگر مؤلفه هاي توسعه به سه بخش تقسيم شده باشد يكي از شاخص هاي مهم آن توسعه ي اقتصادي و اقتصاد در مفهوم كلان آن است و اگر بتوانيم موضوع را به شكل خاص و در راستاي اقتصاد پايدار شهري بيان كنيم قطعا موفقيتهايي در اين خصوص در پيش رو خواهيم داشت .

طبق مقايسه ي صورت گرفته درآمدهاي پايدار شهرداري اهواز در سال 90 به نسبت سال 89 چهل و پنج درصد رشد داشته و سال 91 نسبت به سال 90 با 51 درصد رشد همراه بوده است  .

كتانباف گفت: مجموع افزايش نرخ عوارض نوسازي در سالهاي 89 ،90،91 در مجموع كمتر از 17درصد بوده ولي در فاصله ي سال 89 تا 91 رشد بسيار چشمگيري داشت كه بخش عمده آن به دليل انضباط بخشي به فرايند انجام عمليات مالي و فعاليتهاي اقتصادي كه در شهرداري اهواز انجام گرفت، بوده است هر چند كه هنوز با هدف فاصله ي اساسي داريم اما اگر بتوانيم در بخش سرمايه گذاري بخش خصوصي يك برنامه ريزي خاص داشته باشيم موفق تر از قبل عمل خواهيم كرد .

دكتر محمدباقر قاليباف شهردار تهران با تمركز بر نگاه به مشكلات و چالشهاي موجود در شهرداريها اظهار داشت: چالش بين حوزه اجرا و حوزه نظر از اين جهت كه تحقيقات دانشگاهي در سطح بسيار خوبي انجام مي گيرد اما در بخش اجرايي در سازمانها و نهادها تفاوت بسيار دارد، چشمگير است .

خوشبختانه ايران از لحاظ علمي علي الخصوص در حوزه فني در مرزهاي دانش قرار دارد و اين از افتخارات نظام جمهوري اسلامي است اما متاسفانه در حوزه ي اجرا و پياده سازي نيم قرن عقب هستيم و  تنها زماني كه ارتباط درست و دقيق با دانشگاه برقرار شده،‌نتيجه مطلوبي از لحاظ اجرايي به دست آمده است .

شهردار تهران ادامه داد :قدم اول و گام نخست را بخشي كه نيازمند است بايد بردارد يعني همان سازمان ها و نهادهاي اجرايي كه خود پيشگام ارتباط با مراكز علمي و تحقيقي هستند و طبيعتا در مقابل اين نياز و خواسته است كه دانشگاه پاسخ مناسبي را خواهد داد.

قاليباف گفت: در مقايسه با اقداماتي كه در ساير شهرهاي جهان در بحث توسعه شهري رخ مي دهد ما به دليل تفاوتهاي اساسي كه با ديگر كشورها داريم ، نمي توانيم مانند آنها عمل كنيم چرا كه ما در حوزه ساختاري و اداري و اجرايي نيز تفاوت عمده داريم و بايد در واقع به نوعي اين بحث را بومي سازي كنيم هر چند در بحث بومي سازي شكل و محتواي بسياري از موضوعات تغيير اساسي مي يابد .

دكتر قاليباف در پايان افزود: به اميد آن كه انديشمندان حوزه اقتصاد با ارائه پيشنهادات سازنده خود به بهتر شدن اتخاذ تصميمات  در حوزه ي مديريت شهري كمك نمايند .

در ادامه مهندس مجابي معاون علم و فناوری و دبير نشست هاي تخصصي مركز مطالعات و برنامه ريزي شهر تهران گفت: مركز مطالعات و برنامه‌ريزي شهر تهران با هدف بسترسازي به منظور استفاده هرچه بيشتر از امكانات اقتصادی شهرها به عنوان موتور محرك اقتصاد ملي در جهت توسعه كشور اقدام به برگزاري اين نشست نمود.

وي افزود: براي افزايش كيفيت زندگي شهروندان هر شهر مطالعات دقيقي بايد صورت گيرد و پس از اينكه مسائل شناخته شد پروژه مطالعاتي تعريف شود. 

ايشان با اشاره به اينكه براي تأثير گذاري پروژه هاي مطالعاتي تعريف آنها بايد توسط دست اندر كاران اجرا صورت گيرد افزود: اگر نهادهاي علمي بدون توجه به نيازي كه دست اندركاران تعيين كرده اند تحقيقاتي انجام دهند قطعا اين مطالعات در حوزه ي اجرا ثمراتي نخواهد داشت و پس از طي اين مسير براي مطالعه بايد كاربست تعريف كرد و تجربه را به كاربست رساند پس از آن نوبت ترويج و گسترش نتايج است تا ساير شهرها از اين تجارب استفاده كنند .

مجابي ادامه داد: هم افزايي دانش از به مشاركت گذاشتن مطالعات و در دسترس قراردادن اطلاعات براي همگان به دست مي آيد همانگونه كه هم اكنون كليه تحقيقات و پژوهشهاي شهرداري تهران در فرمت هاي word و pdf به زبان فارسي و انگليسي و در آينده اي نزديك به زبان عربي بر روي پايگاه اينترنتي شهرداري تهران موجود مي باشد.

دبير نشست هاي تخصصي مركز مطالعات و برنامه ريزي شهر تهران گفت از انعقاد تفاهمنامه همكاري ميان شهرداري اهواز و شهرداري تهران و اختصاص پيوندي در سايت مطالعات شهرداري تهران به شهر اهواز خبر داد و ابراز اميدواري كرد كه بحث دستيابي به منابع پايدار براي كليه شهرهاي ايران امكان پذير گردد .

گفتني است در اين همايش يك روزه شهردار تهران به همراه كتانباف شهردار اهواز طي مراسمي از اولين ويژه نامه دو زبانه ي اقتصاد شهري با عنوان ديپلماسي شهري و نقش آن در توسعه اقتصاد شهر رونمايي كردند .


گروه: دبیرخانه کلانشهر شهرداری اهواز
نویسنده خبر: مدیر سایت
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.

دسته‌بندی خبرها