طراحی سایت
Menu

اخبار

مهمترین خبرها

شهردار اهواز: برای تحقق منابع درآمدی نیازمند کمک دستگاه‌ها هستیم.
02 خرداد 1397 10:50:00
    شهردار اهواز در دیدار با مدیر شرکت مخابرات خوزستان گفت: برای تحقق منابع درآمدی نیازمند مساعدت و همیاری همه ارگان‌ها هستیم. به گزارش سایت شهرداری اهواز، در این دیدار که روز گذشته با حضور کتانباف شهرد...
گسترش همکاری سازمان ساماندهی مشاغل شهری و اداره کل مسکن و شهرسازی خوزستان
02 خرداد 1397 10:42:00
    به گزارش اداره ارتباطات سازمان ساماندهی مشاغل شهری نشست کاری مشترک سرپرست این سازمان و مدیر کل اداره مسکن و شهرسازی استان برگزار شد . در این جلسه که با حضور صولت احمدی سرپرست سازمان ساماندهی مش...
دیدار کتانباف با خانواده شهید شرفه دوایی
01 خرداد 1397 09:04:00
     شهرداری اهواز با حضور در منزل شهید عبدالحسین شرفه دوایی از شهدای شهرداری اهواز با همسر شهید دیدار و گفتگو کرد. به گزارش سایت شهرداری اهواز، در این دیدار که منصور کتانباف شهردار اهواز، عتاب اهواز...
اجرای عملیات خاکریزی در پارک گوهر
31 اردیبهشت 1397 13:46:00
حمید امیری فرد مدیر عامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری اهواز از اجرای عملیات خاکریزی در پارک گوهر واقع در منطقه هشت شهرداری اهواز خبر داد.
پارکهای منطقه هفت تجهیز شد
31 اردیبهشت 1397 10:25:00
مدیرمنطقه هفت اهواز از تجهیز پارکهای منطقه خبر داد. به گزارش اداره ارتباطات شهرداری منطقه هفت اهواز رضا ارشادی در این خصوص گفت: پارک کوهساران یکی از جاذبه های زیبای شهر اهواز است که در محله منبع آب واقع شده و ...
200 هزار متر از شبکه آبرسانی عرصه سبز محدوده منطقه شش تعمیر شد
31 اردیبهشت 1397 10:12:00
  200 هزار متر از شبکه آبرسانی عرصه سبز محدوده منطقه شش تعمیر شد مدیر شهرداری منطقه شش اهواز گفت: در ادامه فعالیت های خدماتی و به منظور سرزنده کردن فضای سبز ، 200 هزار متر از شبکه آبرسانی عرصه های سبز محدوده منطق...

اخبار

ﺳﻪشنبه 10 اردیبهشت 1392
تعداد بازدید: 793
تعداد نظرات: 0

همايش «اقتصاد شهری و توسعه پایدار» در اهواز برگزار شد

همايش «اقتصاد شهری و توسعه پایدار» در اهواز برگزار شد

 نشست تخصصی «اقتصاد شهری و توسعه پایدار» با همکاری مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران و شهرداری اهواز در کتابخانه مرکزی اهواز برگزار شد .

 

 

      به گزارش روابط عمومی و امور بين الملل شهرداري اهواز: اين نشست صبح امروز با حضور محمد باقر قاليباف شهردار تهران ، كتانباف شهردار اهواز ، مجابي معاون علم و فناوری و دبير نشست هاي تخصصي مركز مطالعات و برنامه ريزي شهر تهران، پورزرندي رييس انجمن علمي اقتصاد شهري ايران و معاون اداري مالي شهرداري تهران، دكتر پژمان شهردار مشهد،‌ برادران معاون برنامه ريزي و توسعه شهرداري مشهد، اساتيد دانشگاهي مجرب كشوري و مديران و مسئولان شهرداري اهواز برگزار شد.

كتانباف شهردار اهواز ضمن خير مقدم به حاضرين در همايش اظهار داشت : از آنجايي كه مقام معظم رهبري امسال را با نام سال حماسه سياسي حماسه اقتصادي نامگذاري كردند شهرداري اهواز در همين راستا اقدام به برگزاري همايش تخصصي اقتصاد شهري و توسعه پايدار با همكاري مركز مطالعات و برنامه ريزي شهر تهران نمود .

وي افزود: اگر مؤلفه هاي توسعه به سه بخش تقسيم شده باشد يكي از شاخص هاي مهم آن توسعه ي اقتصادي و اقتصاد در مفهوم كلان آن است و اگر بتوانيم موضوع را به شكل خاص و در راستاي اقتصاد پايدار شهري بيان كنيم قطعا موفقيتهايي در اين خصوص در پيش رو خواهيم داشت .

طبق مقايسه ي صورت گرفته درآمدهاي پايدار شهرداري اهواز در سال 90 به نسبت سال 89 چهل و پنج درصد رشد داشته و سال 91 نسبت به سال 90 با 51 درصد رشد همراه بوده است  .

كتانباف گفت: مجموع افزايش نرخ عوارض نوسازي در سالهاي 89 ،90،91 در مجموع كمتر از 17درصد بوده ولي در فاصله ي سال 89 تا 91 رشد بسيار چشمگيري داشت كه بخش عمده آن به دليل انضباط بخشي به فرايند انجام عمليات مالي و فعاليتهاي اقتصادي كه در شهرداري اهواز انجام گرفت، بوده است هر چند كه هنوز با هدف فاصله ي اساسي داريم اما اگر بتوانيم در بخش سرمايه گذاري بخش خصوصي يك برنامه ريزي خاص داشته باشيم موفق تر از قبل عمل خواهيم كرد .

دكتر محمدباقر قاليباف شهردار تهران با تمركز بر نگاه به مشكلات و چالشهاي موجود در شهرداريها اظهار داشت: چالش بين حوزه اجرا و حوزه نظر از اين جهت كه تحقيقات دانشگاهي در سطح بسيار خوبي انجام مي گيرد اما در بخش اجرايي در سازمانها و نهادها تفاوت بسيار دارد، چشمگير است .

خوشبختانه ايران از لحاظ علمي علي الخصوص در حوزه فني در مرزهاي دانش قرار دارد و اين از افتخارات نظام جمهوري اسلامي است اما متاسفانه در حوزه ي اجرا و پياده سازي نيم قرن عقب هستيم و  تنها زماني كه ارتباط درست و دقيق با دانشگاه برقرار شده،‌نتيجه مطلوبي از لحاظ اجرايي به دست آمده است .

شهردار تهران ادامه داد :قدم اول و گام نخست را بخشي كه نيازمند است بايد بردارد يعني همان سازمان ها و نهادهاي اجرايي كه خود پيشگام ارتباط با مراكز علمي و تحقيقي هستند و طبيعتا در مقابل اين نياز و خواسته است كه دانشگاه پاسخ مناسبي را خواهد داد.

قاليباف گفت: در مقايسه با اقداماتي كه در ساير شهرهاي جهان در بحث توسعه شهري رخ مي دهد ما به دليل تفاوتهاي اساسي كه با ديگر كشورها داريم ، نمي توانيم مانند آنها عمل كنيم چرا كه ما در حوزه ساختاري و اداري و اجرايي نيز تفاوت عمده داريم و بايد در واقع به نوعي اين بحث را بومي سازي كنيم هر چند در بحث بومي سازي شكل و محتواي بسياري از موضوعات تغيير اساسي مي يابد .

دكتر قاليباف در پايان افزود: به اميد آن كه انديشمندان حوزه اقتصاد با ارائه پيشنهادات سازنده خود به بهتر شدن اتخاذ تصميمات  در حوزه ي مديريت شهري كمك نمايند .

در ادامه مهندس مجابي معاون علم و فناوری و دبير نشست هاي تخصصي مركز مطالعات و برنامه ريزي شهر تهران گفت: مركز مطالعات و برنامه‌ريزي شهر تهران با هدف بسترسازي به منظور استفاده هرچه بيشتر از امكانات اقتصادی شهرها به عنوان موتور محرك اقتصاد ملي در جهت توسعه كشور اقدام به برگزاري اين نشست نمود.

وي افزود: براي افزايش كيفيت زندگي شهروندان هر شهر مطالعات دقيقي بايد صورت گيرد و پس از اينكه مسائل شناخته شد پروژه مطالعاتي تعريف شود. 

ايشان با اشاره به اينكه براي تأثير گذاري پروژه هاي مطالعاتي تعريف آنها بايد توسط دست اندر كاران اجرا صورت گيرد افزود: اگر نهادهاي علمي بدون توجه به نيازي كه دست اندركاران تعيين كرده اند تحقيقاتي انجام دهند قطعا اين مطالعات در حوزه ي اجرا ثمراتي نخواهد داشت و پس از طي اين مسير براي مطالعه بايد كاربست تعريف كرد و تجربه را به كاربست رساند پس از آن نوبت ترويج و گسترش نتايج است تا ساير شهرها از اين تجارب استفاده كنند .

مجابي ادامه داد: هم افزايي دانش از به مشاركت گذاشتن مطالعات و در دسترس قراردادن اطلاعات براي همگان به دست مي آيد همانگونه كه هم اكنون كليه تحقيقات و پژوهشهاي شهرداري تهران در فرمت هاي word و pdf به زبان فارسي و انگليسي و در آينده اي نزديك به زبان عربي بر روي پايگاه اينترنتي شهرداري تهران موجود مي باشد.

دبير نشست هاي تخصصي مركز مطالعات و برنامه ريزي شهر تهران گفت از انعقاد تفاهمنامه همكاري ميان شهرداري اهواز و شهرداري تهران و اختصاص پيوندي در سايت مطالعات شهرداري تهران به شهر اهواز خبر داد و ابراز اميدواري كرد كه بحث دستيابي به منابع پايدار براي كليه شهرهاي ايران امكان پذير گردد .

گفتني است در اين همايش يك روزه شهردار تهران به همراه كتانباف شهردار اهواز طي مراسمي از اولين ويژه نامه دو زبانه ي اقتصاد شهري با عنوان ديپلماسي شهري و نقش آن در توسعه اقتصاد شهر رونمايي كردند .


گروه: دبیرخانه کلانشهر شهرداری اهواز
نویسنده خبر: مدیر سایت
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.

دسته‌بندی خبرها