Menu

اخبار

مهمترین خبرها

تشریح اقدامات معاونت فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری در برگزاری مراسم دهه فجر و ایام فاطمیه
29 دی 1397 13:24:00
به گزارش اداره ارتباطات معاونت فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اهواز، احمد سراج معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی از برنامه های آن معاونت در دهه فجر و ایام فاطمیه خبر داد. احمد سراج با اشاره به فرارسیدن ایا...
افتتاح دومین نمایشگاه بزرگ گل و گیاه در اهواز
28 دی 1397 09:47:00
   پنجشنبه عصر دومین نمایشگاه بزرگ گل و گیاه، گیاهان دارویی، نهاده وتجهیزات باغبانی و گردشگری و صنایع دستی در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی خوزستان افتتاح شد. به گزارش سایت شهرداری اهواز، در مراسم افتتاحیه ...
موسوی نژاد: .ویژگی بارز  نمایشگاه گل و گیاه امسال مشارکت بخش خصوصی است
28 دی 1397 09:35:00
   پنجشنبه عصر دومین نمایشگاه بزرگ گل و گیاه، گیاهان دارویی، نهاده وتجهیزات باغبانی و گردشگری و صنایع دستی در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی خوزستان افتتاح شد. به گزارش سایت شهرداری اهواز، در مراسم افتتاحیه ...
   برگزاری دومین روز  نشست مشترک کارگرو های تخصصی ساماندهی مشاغل و محصولات کشاورزی
27 دی 1397 20:08:00
   دومین روز از دومین نشست مشترک کارگرو های تخصصی ساماندهی مشاغل و محصولات کشاورزی  کلانشهرهای کشور به میزبانی سازمان ساماندهی مشاغل شهری فرآورده های کشاورزی شهرداری اهواز برگزار شد. صبح امروز...
رییس شورای شهر: 15 درصد از تولید کل کشور از خوزستان است
26 دی 1397 14:52:00
   صبح امروز دومین نشست مشترک کارگروه‌های تخصصی ساماندهی مشاغل و محصولات کشاورزی شهرداری‌های کشور در محل سالن جلسات هتل نیشکر اهواز و به میزبانی شهرداری اهواز برگزار شد. عبدالزهرا سنواتی، رئیس شورا...
 40 درصد مشاغل مزاحم از سطح شهر اهواز جمع‌آوری می‌شود
26 دی 1397 14:45:00
    سرپرست سازمان میادین و ساماندهی مشاغل شهری اهواز با اشاره به انتقال خدمات خودرویی به خارج از شهر، گفت: اگر صنایع مربوط به خدمات خودرویی به بیرون از شهر انتقال یابند، 40 درصد از مشاغل مزاحم از سطح شهر جمع&zw...

اخبار

دوشنبه 06 آبان 1392
تعداد بازدید: 3083
تعداد نظرات: 0

ضوابط راهبردي طراحي‌ نما درمناطق پادادشهر ، يوسفي و زيباشهر اعلام شد

ضوابط راهبردي طراحي‌ نما درمناطق  پادادشهر ، يوسفي و زيباشهر اعلام شد

 

معاونت شهرسازی و معماری شهرداری اهواز ضوابط و مقررات ساخت و ساز و طراحی نمای ساختمانها در مناطق پادادشهر ، يوسفي و زيباشهر را اعلام کرد.
به گزارش سایت معاونت شهرسازی و معماری شهرداری اهواز ؛ شهباز زیلابی معاون شهرسازی و معماری شهرداری اهواز طی نامه ای به شماره 10975/1500 در تاریخ 9/2/1392 خطاب به دارابی شهردار منطقه خواستار اعمال کلیه ضوابط و مقررات مربوط به ساخت و ساز و طراحی نما ی ساختمانهای این مناطق و نیزسایبان ها و کفسازی پیاده رو ها گردید .
وی همچنین در این نامه بر رعایت کلیه ضوابط و جزئیات اجرایی کفسازی خیابان 10 پاداد شهر،یوسفی و زیباشهر که پیش ازاین در تاریخ 19/12/91 به آن منطقه ابلاغ گردیده بود،تاکید کرده و اجرای کلیه ضوابط مزبور را الزامی دانست .
لازم به ذکر است : ضوابط و مقررات مندرج در نامه مذکور به تفصیل در ادامه خبر آمده و خوانندگان می توانند در صورت نیاز به مطالعه ضوابط مربوطه بپردازند .
 
ضوابط راهبردي طراحي‌ نما درمناطق پادادشهر ، يوسفي و زيباشهر
مصالح
·      کلیه نماهای غیر اصلی ( جانبي ) و درز انقطاع ساختمان تا زمان احداث ساختمان آتی الاحداث مجاور می بایست به صورت مناسب با استفاده از سيمان پرداخته شده سفيد ساماندهي شود و از اجراي نما با مصالحي نظير ايزوگام ، قيرگوني و سيمان سياه ممنوع مي‌باشد .
·      استفاده از نماهای پرده ای و مغاير با اقليم بومي ( نماهای کامپوزیت ، آلومینیومی ، شیشه ای ، فلز و مصالح مشابه ) و نماهاي رومي در جداره های بیرونی و قابل مشاهده از عرصه های عمومی كليه ساختمان‌ها و سايبانها (‌بجزء املاك داراي كاربري مختلط ) ممنوع مي‌باشد .
·      استفاده از عناصر غیر متعارف نظیر مجسمه ، الحاقات تزیینی و نمایشی مانند گچ بری , کاشیکاری ، نوشته و رنگ های نامتعارف و تند در طراحي و احداث بنا ممنوع می باشد .
·      استفاده از مصالح قابل شستشو ، مرغوب ، مانا و مقاوم در مقابل فرسايش و چرك شدن .
·      مصالح استفاده شده در نما به‌صورت تركيب سنگ و آجر ، يا تركيب سنگهاي طبيعي و مصنوعي به رنگهاي کرم ، سفید گردويي ، شكلاتي اخرايي ، قرمز و قهوه‌ای با بند کشی به‌رنگ روشن .
·      استفاده از چوب فرآوری شده قابل استفاده درنما يا تسمه‌هاي فلزي تيره رنگ جهت ايجاد كنتراست در صفحه نما توصيه مي‌گردد .
·      استفاده از سنگهاي تيشه‌اي بادبر ،‌گرانيت مشكي و سبزتيره و هرنوع مصالح يا سنگهايي بارنگ تيره مانند : سياه ، دودي و خاكستري در سطح نما ممنوع بوده و تنها در 10% سطح نما جهت استفاده از عناصر و خطوط شكل‌دهنده نما مجاز مي‌باشد .
·      رنگهاي كاملا متضاد با ابنيه مجاور به‌عنوان رنگ غالب به كارگرفته نشود .
·      توصيه مي‌گردد از تنوع رنگي در سطح غالب نما جلوگيري شود ، همچنين رنگ اجزاي نما با رنگ زمينه اصلي نما هماهنگي داشته باشد .
·      در خيابانهاي با كاربري مسكوني به عرض 14متر و كمتر كليه مصالح نما مي‌بايست داراي بندكشي افقي به‌ضخامت يك‌سانتيمتر باشد  .
·      استفاده از مصالح سبك مانند ورقهاي موجدار فلزي ،‌ايرانيت و امثال آن جهت پوشش سقف سايبانهاي واحدهاي تجاري و در جلوي تراسها ممنوع مي‌باشد .
·      از استفاده بيش‌از اندازه و غيرمتعارف مصالح فلزي مانند : پروفيلها ، جانپناه‌هاي سرتاسر فلزي و ... در نماي ساختمان اجتناب گردد .
·      استفاده از بند کشی های غیر متعارف مانند بند های شیشه‌ای یا فلزی ممنوع می‌باشد .
·      مصالح مورد استفاده در بدنه داخلي تراس‌ها می‌بایست مشابه مصالح استفاده شده در نما باشد .
·      استفاده صرفا ًنرده دربالکن ها (تراس ها) ممنوع می باشد و درصورت ترکیب با مصالح بنایی بلامانع می باشد .
·      درصورت استفاده از نرده در جانپناه تراس‌ها رنگ آنها می بایست همرنگ پروفیل پنجره ها انتخاب گردد .
·      درصورتي كه طراح و مالك ساختمان مايل به‌استفاده از مصالح و مواد جديد و غيرمتعارف باشند بكارگيري مصالح نوين تنها با ارائه مستندات جزئيات اجرايي و در صورت تائيد كميته بررسي نما مجاز مي‌باشد .
ملحقات
·      به منظور تامين مطلوبيت بصري در بافتهاي شهري ، استفاده از عناصر طبيعي و گل و گياه در طراحي نما و سطح بام با اتصال مناسب و بادوام جعبه گل يا گلدانهاي بتني به سازه ساختمان توصيه مي‌شود .
·      مکانیابی الحاقات اعم از کولرهای جعبه ای ، کنداسور ، یونیت ، لوله های تأسیساتی ، دودکش تهویه ، شومینه و نظایر آن در بخش های غیر قابل رویت از معبر عمومی در ارتفاع بالاتر از 3متر و درصورتي كه امكان انتقال عناصر تاسيساتي و تجهيزاتي به بخشهاي غيرقابل رويت ميسر نباشد ارائه طرح پوشش هماهنگ با نماي اصلي و جداره های نیمه باز و مشبک به منظور استتار كامل آنها  الزامي است .
·      دست انداز بالکن ها به گونه ای طراحی شود که محوطه بالکن و تجهيزات و تاسيسات مكانيكي پشت آن از محدوده عبور عابرين پياده در خيابان قابل رویت نباشد. (رعایت حداقل ارتفاع 90 سانتي‌متر )
·      نصب و اجراي عناصر تاسيساتي و الحاقي در بالكن و تراس ممنوع است . ( فقط در ساختمانهاي داراي يك نما درصورت استفاده از بالكن براي اجرا و نصب تاسيسات بايد به‌صورت مناسب و هماهنگ با نما پوشيده و استتار شود .)
·      كليه الحاقات نما ( اعم از عناصر تاسيساتي ، نرده ها ، سايبانها و نظاير آن ) بايد توسط مهندسين معمار در طراحي نما مشخص شده و با ذكر ابعاد ، رنگ و جنس ) در نقشه‌هاي جداگانه ارائه گردد .
·      طول تابلوهاي تبليغاتي مي‌بايست حداكثر 70% طول دهنه واحد تجاري باشد و از طرفين لبه حداقل 10% طول دهنه فاصله داشته باشد .
·      هرگونه تابلو تبليغاتي يا معرفي كاربري ، مي‌بايست حداقل 5/2متر ارتفاع از كف معبر داشته و تجاوز لبه بالايي تابلو نيز تا بيش‌از يك‌چهارم ارتفاع طبقه بالاتر مجاز نمي‌باشد . ( تابلو نمي‌بايست هيچ بازشويي را مسدود نموده و يا با‌آن همپوشاني داشته باشد . )
·      نصب هرگونه تابلو اعم از تابلو معرف کاربری یا تبلیغاتی و سایر عناصر الحاقی عمود بر بدنه بنحوی که مانع دید بخشی از منظر شهری شود، ممنوع است
·      ارتفاع کلیه تابلوهای معرف کاربری واحدهای تجاری ، حداكثر 1 متر درنظر گرفته شود .
·      پلاك‌هاي شناسايي ساختمانهاي مسكوني مي‌بايست دركنار ورودي نفر‌رو جهت درج نام ساختمان استفاده شود و ابعاد پلاك‌هاي شناسايي بنا مي‌بايست حداكثر 30×50 سانتي‌متر و در تراز ارتفاعي 80/1 از كف معبر جانمايي شده و با دو ساختمان مجاور در يك تراز باشند ( از به‌كاربردن چند پلاك شناسايي براي يك ملك خودداري شود ) .
·      تابلوها و سايبانهاي هربنا مي‌بايست با تابلوها و سايبانهاي ابنيه همجوار به لحاظ تراز ارتفاعي ،‌ابعاد ، رنگ و جنس ، هماهنگ باشند . (حداقل سه پلاك از هر طرف)
·      تعبيه جانپناه يا حفاظ در بام ساختمانها و در كليه فضاهاي نيمه‌باز ( شامل تراس ، بالكن و ....) با ارتفاع بيش‌از يك‌متر از تراز كف ضروري است .
پيش‌آمدگي
·      ایجاد هرگونه پیش آمدگی خارج از حد مجاز (به جهت نماسازی) در طبقات بالاي همكف فقط به‌ميزان 30 سانتيمتر مجاز مي‌باشد .
·      هرگونه پيش‌آمدگي فضاي ورودي در معبر عمومي ممنوع مي‌باشد . اين امر شامل قرارگيري پله ، سكو ، رمپ مثبت يا منفي ، بالابر معلول و ...در داخل محدوده معبر عمومي مي‌گردد .
بام بنا
·      ایجاد کلیه مستحدثات جانبی و الحاقی اعم از انباری و ... در بام بايد از بر خيابان به فاصله مناسب عقب‌نشيني داشته باشد تا از ديد ناظران پنهان بماند و در هماهنگی کامل با نمای اصلی با حداکثر ارتفاع 50/2 متر الزامي است ، همچنين مي‌بايست به نحو مطلوب با ا ستفاده از مصالح مشابه نماي اصلي ، ساماندهي شوند.
·      استفاده از سطوح شیب دار در بام ساختمان و خرپشته حتی به جهت نماسازی ممنوع می باشد .
·      طراحی و اجراي آبچکان در قرنیز بام ، کف پنجره‌ها ، تراسها و دست‌انداز بام جهت جلوگیری از لغزش آب باران بر روی سطح نما با استفاده از سنگ سياه يا ورق گالوانيزه به رنگ تيره الزامي است .
·      حداقل ارتفاع جانپناه و کلیه عناصر و المانهای تشکیل دهنده نما در بام حداقل 80 سانتی متر و حداکثر 50/1 متر طراحي گردد . ( اضافه ارتفاع دست‌انداز بام جهت همتراز نمودن خط آسمان بنا با خط آسمان بناهاي همجوار بلامانع است و جزء حداكثر ارتفاع مجاز تلقي نخواهد شد .)
·      ايجاد هماهنگي در ارتفاع خط‌‌بام و خط‌پيشاني ساختمان با ساختمانهاي همجوار صورت پذيرد .
·      تعبيه آبچگان و قرنيز براي بام و كف‌پنجره‌ها به‌نحوي كه‌از لغزش آب برروي نما و ايجاد لكه جلوگيري گردد .
ورودي‌ها و بازشوها
·      مجزا نمودن فضای ورودی سواره و پیاده در زمان طراحی و اجرا الزامي است .
·      ورودي مراكز خريد و پاساژها بايد در كميته تخصصي نما تاييد گردد .
·      عدم توسعه دسترسی سواره و پیاده به خارج از حریم ملک (بالابر معلول،‌ پله،‌ رامپ و ...) و كاهش وسعت پياده‌رو .
·      تعبیه بازشوها (درب و پنجره) با فرم ها و اشکال متضاد ، شیب دار ، رومی ، اریب و قوس دار بر روی نما ممنوع می باشد.
·      رفع اشراف پنجره های واقع در نورگیرها با استفاده از شیشه برفی که روی نمای پنجره پیچ می شود، انجام گیرد.
·      در هيچيك از سطوح خارجي بنا نمي‌توان پنجره يا هواگير مشرف به مالكيت مجاور احداث نمود ، مگر اينكه از حدمالكيت مجاور حداقل 2متر عقب‌نشيني صورت گرفته باشد . دراين حالت پنجره ها بايستي تا ارتفاع 75/1متر از كف مربوطه به‌صورت غيربازشو بوده و با استفاده از شيشه مات و يا مصالح مشابه بيرون آنها غيرقابل رؤيت گردند .
·      استفاده از حفاظ های اصطلاحاً فرفورژه در کلیه موارد ممنوع است .
·      به‌منظور حفاظت در برابر ريزش ها و تابش مستقيم آفتاب كليه پنجره ها مي‌بايست حداقل 10 سانتي‌متر عقب‌تر از سطح نما تعبيه گردند .
·      پروفیل کلیه بازشوها و پنجره‌ها ( ثابت و غیر ثابت ) می‌بایست هماهنگ بارنگ غالب نمای ساختمان انتخاب گردد .
·      استفاده از شیشه ساده دوجداره upvc به رنگ دودي ، نقره اي ، قهوه اي و بيرنگ با حداكثر بازتاب 50% الزامي است .
رنگ و نورپردازی
·      الزاماً تمامي ابنيه داراي كاربري عمومي ، مختلط تجاري – خدماتي واقع در معابر اصلي مي‌بايست مجهز به سيستم نورپردازي درشب باشند .
·      لازم است به منظور افزايش ايمني و امنيت در معبر همجوار ، در ورودي بنا روشنايي كافي تعبيه گردد .
·      از طيف رنگهاي روشن و گرم به عنوان رنگ زمينه استفاده گردد . ( طيف سفيد ، كرم و قهوه‌اي روشن و خاكستري گرم )
·      نور واقع در تراس ها و یا روشنایی های واقع در نمای ساختمان سفید یا همرنگ مصالح بکار رفته در سطحی باشد که نور به آن   تابیده می شود .
·      استفاده از تاسیسات نورپردازی عیان و آشکار ، (مانند نورافکن‌ها و ...) ممنوع و در صورت لزوم به استفاده می بایست به صورت استتار شده طراحی و اجرا گردد .
·      تاكيد بر عناصر مختلف معماري مانند كنگره ها و عناصر تزييني ، ستونها ، بازشوها ، بالكنها و يا ديگر عناصر ازطريق نورپردازي توصيه مي‌گردد .
·      نورپردازي ويترينها ،‌وروديها و همه تابلوهاي تبليغاتي در نماي واحدهاي تجاري توصيه مي‌گردد .
·      توصيه مي گردد نور تابلوهاي تبليغاتي از داخل تابلو تامين گردد .
تابلوهاي معرف كاربري
·     هرگونه پیش آمدگی تأسیسات وتجهیزات تجاری‌ها مانند ویترین و یخچال و ... مجاز نمی باشد .
·      درب محافظ واحدهاي تجاري پراكنده مي‌بايست به صورت كركره‌اي برقي و رنگ آن هماهنگ با رنگ درب و پنجره‌هاي ساختمان .
·     احداث سايبان موقت در جلوي واحدهاي تجاري و نصب سايبانهاي پيش‌ساخته پلاستيكي بارنگهاي نامتعارف برروي پنجره‌ها و بازشوها ممنوع است .
·     هرگونه پیش آمدگی تأسیسات وتجهیزات تجاری‌ها مانند ویترین و یخچال و ... مجاز نمی باشد .
·      درب محافظ واحدهاي تجاري پراكنده مي‌بايست به صورت كركره‌اي برقي و رنگ آن سفيد يا هماهنگ با رنگ درب و پنجره‌هاي ساختمان .
·      جانپناه تجاري پراكنده 50سانتيمتر درنظر گرفته شود .
پياده‌روها
·      ارتفاع پیاده رو مجاور املاک مي بايست جهت همسان سازي پياده‌روها با املاك ساخته شده ، عدم نفوذ آبهاي سطحي از خيابان به پياده روها و ايجاد حريم براي عابرين پياده با سواره‌رو مطابق نقشه‌هاي پيوستي طراحي و اجرا گردد .
·      استفاده غيرمجاز از پياده‌روها و قراردادن وسايل و اجناس واحدهاي تجاري در پياده‌روها ممنوع است .
·      در صورت وجود اختلاف سطح میان پیاده روهای مجاور املاک همسایه ، این اختلاف سطح با رمپ و یا سطح شیب دار با شیب حداکثر 4 درصد رفع گردد و هيچگونه اختلاف سطحي نمي بايست در پياده‌روهاي املاك ايجاد شود .
·      ايجاد هرگونه اختلاف سطح (‌لبه ، پله ، سكو و ...) در مسير عبور در معابر پياده ممنوع است و تغييرات سطوح در معبر جلوي نما بايستي بوسيله شيب‌راهه و رمپ انجام شود .
·      كفسازي معابر پياده بايستي به‌گونه‌اي انتخاب شود كه احتمال سرخوردن عابرين وجود نداشته باشد و امكان پاكسازي آن باشد .
·      درخصوص نحوه اجراي رمپ سواره‌رو جهت دسترسي به درون ملك رعايت كليه جزئيات پيوستي الزامي است .
·      كاشت حداقل يك اصله نهال ( از نوع برهان ، كنار يا انجير معابد ) در جلوي املاك در محل پياده‌رو الزامي است .
·      ايجاد هرگونه اختلاف سطح (‌لبه ، پله ، سكو و ...) در مسير عبور در معابر پياده ممنوع است و در صورت وجود اختلاف سطح میان پیاده روهای مجاور املاک همسایه ، این اختلاف سطح با رمپ و یا سطح شیب دار با شیب حداکثر 4 درصد رفع گردد و هيچگونه اختلاف سطحي نمي بايست در پياده‌روهاي املاك ايجاد شود .
·      طراحی و اجرا کفسازی معابر مطابق طرح‌هاي ارائه شده الزامي است .
الزامات و توصيه‌ها
·      رعايت كليه ضوابط درج شده در ابلاغيه شماره 10945/1500 مورخ 9/2/92 درخصوص طراحي نما الزامي مي‌باشد .
·      اجراي طرح سايبان ( در املاكي كه اجراي آن الزامي است ) مطابق پيوست شماره 1 با رعايت كامل جزئيات الزامي است و هيچگونه تغييري در فرم ، رنگ و مصالح درج شده در طرح پيوستي قابل قبول نمي‌باشد .
·      اجراي قوس بجاي پخ در طبقات بالاي همكف در املاك واقع در نبش گذرها طبق نامه شماره 7760/1500 مورخ 18/5/91 الزامي است .
 
گروه: معاونت شهرسازی و معماری
نویسنده خبر: مریم لشکری
تصاویر
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.

دسته‌بندی خبرها