اخبار
 انتشار: 06 آبان 1392
   مشاهده: 3269

  ضوابط راهبردي طراحي‌ نما درمناطق پادادشهر ، يوسفي و زيباشهر اعلام شد

ضوابط راهبردي طراحي‌ نما درمناطق  پادادشهر ، يوسفي و زيباشهر اعلام شد
  • ضوابط راهبردي طراحي‌ نما درمناطق  پادادشهر ، يوسفي و زيباشهر اعلام شد

 

معاونت شهرسازی و معماری شهرداری اهواز ضوابط و مقررات ساخت و ساز و طراحی نمای ساختمانها در مناطق پادادشهر ، يوسفي و زيباشهر را اعلام کرد.
به گزارش سایت معاونت شهرسازی و معماری شهرداری اهواز ؛ شهباز زیلابی معاون شهرسازی و معماری شهرداری اهواز طی نامه ای به شماره 10975/1500 در تاریخ 9/2/1392 خطاب به دارابی شهردار منطقه خواستار اعمال کلیه ضوابط و مقررات مربوط به ساخت و ساز و طراحی نما ی ساختمانهای این مناطق و نیزسایبان ها و کفسازی پیاده رو ها گردید .
وی همچنین در این نامه بر رعایت کلیه ضوابط و جزئیات اجرایی کفسازی خیابان 10 پاداد شهر،یوسفی و زیباشهر که پیش ازاین در تاریخ 19/12/91 به آن منطقه ابلاغ گردیده بود،تاکید کرده و اجرای کلیه ضوابط مزبور را الزامی دانست .
لازم به ذکر است : ضوابط و مقررات مندرج در نامه مذکور به تفصیل در ادامه خبر آمده و خوانندگان می توانند در صورت نیاز به مطالعه ضوابط مربوطه بپردازند .
 
ضوابط راهبردي طراحي‌ نما درمناطق پادادشهر ، يوسفي و زيباشهر
مصالح
·      کلیه نماهای غیر اصلی ( جانبي ) و درز انقطاع ساختمان تا زمان احداث ساختمان آتی الاحداث مجاور می بایست به صورت مناسب با استفاده از سيمان پرداخته شده سفيد ساماندهي شود و از اجراي نما با مصالحي نظير ايزوگام ، قيرگوني و سيمان سياه ممنوع مي‌باشد .
·      استفاده از نماهای پرده ای و مغاير با اقليم بومي ( نماهای کامپوزیت ، آلومینیومی ، شیشه ای ، فلز و مصالح مشابه ) و نماهاي رومي در جداره های بیرونی و قابل مشاهده از عرصه های عمومی كليه ساختمان‌ها و سايبانها (‌بجزء املاك داراي كاربري مختلط ) ممنوع مي‌باشد .
·      استفاده از عناصر غیر متعارف نظیر مجسمه ، الحاقات تزیینی و نمایشی مانند گچ بری , کاشیکاری ، نوشته و رنگ های نامتعارف و تند در طراحي و احداث بنا ممنوع می باشد .
·      استفاده از مصالح قابل شستشو ، مرغوب ، مانا و مقاوم در مقابل فرسايش و چرك شدن .
·      مصالح استفاده شده در نما به‌صورت تركيب سنگ و آجر ، يا تركيب سنگهاي طبيعي و مصنوعي به رنگهاي کرم ، سفید گردويي ، شكلاتي اخرايي ، قرمز و قهوه‌ای با بند کشی به‌رنگ روشن .
·      استفاده از چوب فرآوری شده قابل استفاده درنما يا تسمه‌هاي فلزي تيره رنگ جهت ايجاد كنتراست در صفحه نما توصيه مي‌گردد .
·      استفاده از سنگهاي تيشه‌اي بادبر ،‌گرانيت مشكي و سبزتيره و هرنوع مصالح يا سنگهايي بارنگ تيره مانند : سياه ، دودي و خاكستري در سطح نما ممنوع بوده و تنها در 10% سطح نما جهت استفاده از عناصر و خطوط شكل‌دهنده نما مجاز مي‌باشد .
·      رنگهاي كاملا متضاد با ابنيه مجاور به‌عنوان رنگ غالب به كارگرفته نشود .
·      توصيه مي‌گردد از تنوع رنگي در سطح غالب نما جلوگيري شود ، همچنين رنگ اجزاي نما با رنگ زمينه اصلي نما هماهنگي داشته باشد .
·      در خيابانهاي با كاربري مسكوني به عرض 14متر و كمتر كليه مصالح نما مي‌بايست داراي بندكشي افقي به‌ضخامت يك‌سانتيمتر باشد  .
·      استفاده از مصالح سبك مانند ورقهاي موجدار فلزي ،‌ايرانيت و امثال آن جهت پوشش سقف سايبانهاي واحدهاي تجاري و در جلوي تراسها ممنوع مي‌باشد .
·      از استفاده بيش‌از اندازه و غيرمتعارف مصالح فلزي مانند : پروفيلها ، جانپناه‌هاي سرتاسر فلزي و ... در نماي ساختمان اجتناب گردد .
·      استفاده از بند کشی های غیر متعارف مانند بند های شیشه‌ای یا فلزی ممنوع می‌باشد .
·      مصالح مورد استفاده در بدنه داخلي تراس‌ها می‌بایست مشابه مصالح استفاده شده در نما باشد .
·      استفاده صرفا ًنرده دربالکن ها (تراس ها) ممنوع می باشد و درصورت ترکیب با مصالح بنایی بلامانع می باشد .
·      درصورت استفاده از نرده در جانپناه تراس‌ها رنگ آنها می بایست همرنگ پروفیل پنجره ها انتخاب گردد .
·      درصورتي كه طراح و مالك ساختمان مايل به‌استفاده از مصالح و مواد جديد و غيرمتعارف باشند بكارگيري مصالح نوين تنها با ارائه مستندات جزئيات اجرايي و در صورت تائيد كميته بررسي نما مجاز مي‌باشد .
ملحقات
·      به منظور تامين مطلوبيت بصري در بافتهاي شهري ، استفاده از عناصر طبيعي و گل و گياه در طراحي نما و سطح بام با اتصال مناسب و بادوام جعبه گل يا گلدانهاي بتني به سازه ساختمان توصيه مي‌شود .
·      مکانیابی الحاقات اعم از کولرهای جعبه ای ، کنداسور ، یونیت ، لوله های تأسیساتی ، دودکش تهویه ، شومینه و نظایر آن در بخش های غیر قابل رویت از معبر عمومی در ارتفاع بالاتر از 3متر و درصورتي كه امكان انتقال عناصر تاسيساتي و تجهيزاتي به بخشهاي غيرقابل رويت ميسر نباشد ارائه طرح پوشش هماهنگ با نماي اصلي و جداره های نیمه باز و مشبک به منظور استتار كامل آنها  الزامي است .
·      دست انداز بالکن ها به گونه ای طراحی شود که محوطه بالکن و تجهيزات و تاسيسات مكانيكي پشت آن از محدوده عبور عابرين پياده در خيابان قابل رویت نباشد. (رعایت حداقل ارتفاع 90 سانتي‌متر )
·      نصب و اجراي عناصر تاسيساتي و الحاقي در بالكن و تراس ممنوع است . ( فقط در ساختمانهاي داراي يك نما درصورت استفاده از بالكن براي اجرا و نصب تاسيسات بايد به‌صورت مناسب و هماهنگ با نما پوشيده و استتار شود .)
·      كليه الحاقات نما ( اعم از عناصر تاسيساتي ، نرده ها ، سايبانها و نظاير آن ) بايد توسط مهندسين معمار در طراحي نما مشخص شده و با ذكر ابعاد ، رنگ و جنس ) در نقشه‌هاي جداگانه ارائه گردد .
·      طول تابلوهاي تبليغاتي مي‌بايست حداكثر 70% طول دهنه واحد تجاري باشد و از طرفين لبه حداقل 10% طول دهنه فاصله داشته باشد .
·      هرگونه تابلو تبليغاتي يا معرفي كاربري ، مي‌بايست حداقل 5/2متر ارتفاع از كف معبر داشته و تجاوز لبه بالايي تابلو نيز تا بيش‌از يك‌چهارم ارتفاع طبقه بالاتر مجاز نمي‌باشد . ( تابلو نمي‌بايست هيچ بازشويي را مسدود نموده و يا با‌آن همپوشاني داشته باشد . )
·      نصب هرگونه تابلو اعم از تابلو معرف کاربری یا تبلیغاتی و سایر عناصر الحاقی عمود بر بدنه بنحوی که مانع دید بخشی از منظر شهری شود، ممنوع است
·      ارتفاع کلیه تابلوهای معرف کاربری واحدهای تجاری ، حداكثر 1 متر درنظر گرفته شود .
·      پلاك‌هاي شناسايي ساختمانهاي مسكوني مي‌بايست دركنار ورودي نفر‌رو جهت درج نام ساختمان استفاده شود و ابعاد پلاك‌هاي شناسايي بنا مي‌بايست حداكثر 30×50 سانتي‌متر و در تراز ارتفاعي 80/1 از كف معبر جانمايي شده و با دو ساختمان مجاور در يك تراز باشند ( از به‌كاربردن چند پلاك شناسايي براي يك ملك خودداري شود ) .
·      تابلوها و سايبانهاي هربنا مي‌بايست با تابلوها و سايبانهاي ابنيه همجوار به لحاظ تراز ارتفاعي ،‌ابعاد ، رنگ و جنس ، هماهنگ باشند . (حداقل سه پلاك از هر طرف)
·      تعبيه جانپناه يا حفاظ در بام ساختمانها و در كليه فضاهاي نيمه‌باز ( شامل تراس ، بالكن و ....) با ارتفاع بيش‌از يك‌متر از تراز كف ضروري است .
پيش‌آمدگي
·      ایجاد هرگونه پیش آمدگی خارج از حد مجاز (به جهت نماسازی) در طبقات بالاي همكف فقط به‌ميزان 30 سانتيمتر مجاز مي‌باشد .
·      هرگونه پيش‌آمدگي فضاي ورودي در معبر عمومي ممنوع مي‌باشد . اين امر شامل قرارگيري پله ، سكو ، رمپ مثبت يا منفي ، بالابر معلول و ...در داخل محدوده معبر عمومي مي‌گردد .
بام بنا
·      ایجاد کلیه مستحدثات جانبی و الحاقی اعم از انباری و ... در بام بايد از بر خيابان به فاصله مناسب عقب‌نشيني داشته باشد تا از ديد ناظران پنهان بماند و در هماهنگی کامل با نمای اصلی با حداکثر ارتفاع 50/2 متر الزامي است ، همچنين مي‌بايست به نحو مطلوب با ا ستفاده از مصالح مشابه نماي اصلي ، ساماندهي شوند.
·      استفاده از سطوح شیب دار در بام ساختمان و خرپشته حتی به جهت نماسازی ممنوع می باشد .
·      طراحی و اجراي آبچکان در قرنیز بام ، کف پنجره‌ها ، تراسها و دست‌انداز بام جهت جلوگیری از لغزش آب باران بر روی سطح نما با استفاده از سنگ سياه يا ورق گالوانيزه به رنگ تيره الزامي است .
·      حداقل ارتفاع جانپناه و کلیه عناصر و المانهای تشکیل دهنده نما در بام حداقل 80 سانتی متر و حداکثر 50/1 متر طراحي گردد . ( اضافه ارتفاع دست‌انداز بام جهت همتراز نمودن خط آسمان بنا با خط آسمان بناهاي همجوار بلامانع است و جزء حداكثر ارتفاع مجاز تلقي نخواهد شد .)
·      ايجاد هماهنگي در ارتفاع خط‌‌بام و خط‌پيشاني ساختمان با ساختمانهاي همجوار صورت پذيرد .
·      تعبيه آبچگان و قرنيز براي بام و كف‌پنجره‌ها به‌نحوي كه‌از لغزش آب برروي نما و ايجاد لكه جلوگيري گردد .
ورودي‌ها و بازشوها
·      مجزا نمودن فضای ورودی سواره و پیاده در زمان طراحی و اجرا الزامي است .
·      ورودي مراكز خريد و پاساژها بايد در كميته تخصصي نما تاييد گردد .
·      عدم توسعه دسترسی سواره و پیاده به خارج از حریم ملک (بالابر معلول،‌ پله،‌ رامپ و ...) و كاهش وسعت پياده‌رو .
·      تعبیه بازشوها (درب و پنجره) با فرم ها و اشکال متضاد ، شیب دار ، رومی ، اریب و قوس دار بر روی نما ممنوع می باشد.
·      رفع اشراف پنجره های واقع در نورگیرها با استفاده از شیشه برفی که روی نمای پنجره پیچ می شود، انجام گیرد.
·      در هيچيك از سطوح خارجي بنا نمي‌توان پنجره يا هواگير مشرف به مالكيت مجاور احداث نمود ، مگر اينكه از حدمالكيت مجاور حداقل 2متر عقب‌نشيني صورت گرفته باشد . دراين حالت پنجره ها بايستي تا ارتفاع 75/1متر از كف مربوطه به‌صورت غيربازشو بوده و با استفاده از شيشه مات و يا مصالح مشابه بيرون آنها غيرقابل رؤيت گردند .
·      استفاده از حفاظ های اصطلاحاً فرفورژه در کلیه موارد ممنوع است .
·      به‌منظور حفاظت در برابر ريزش ها و تابش مستقيم آفتاب كليه پنجره ها مي‌بايست حداقل 10 سانتي‌متر عقب‌تر از سطح نما تعبيه گردند .
·      پروفیل کلیه بازشوها و پنجره‌ها ( ثابت و غیر ثابت ) می‌بایست هماهنگ بارنگ غالب نمای ساختمان انتخاب گردد .
·      استفاده از شیشه ساده دوجداره upvc به رنگ دودي ، نقره اي ، قهوه اي و بيرنگ با حداكثر بازتاب 50% الزامي است .
رنگ و نورپردازی
·      الزاماً تمامي ابنيه داراي كاربري عمومي ، مختلط تجاري – خدماتي واقع در معابر اصلي مي‌بايست مجهز به سيستم نورپردازي درشب باشند .
·      لازم است به منظور افزايش ايمني و امنيت در معبر همجوار ، در ورودي بنا روشنايي كافي تعبيه گردد .
·      از طيف رنگهاي روشن و گرم به عنوان رنگ زمينه استفاده گردد . ( طيف سفيد ، كرم و قهوه‌اي روشن و خاكستري گرم )
·      نور واقع در تراس ها و یا روشنایی های واقع در نمای ساختمان سفید یا همرنگ مصالح بکار رفته در سطحی باشد که نور به آن   تابیده می شود .
·      استفاده از تاسیسات نورپردازی عیان و آشکار ، (مانند نورافکن‌ها و ...) ممنوع و در صورت لزوم به استفاده می بایست به صورت استتار شده طراحی و اجرا گردد .
·      تاكيد بر عناصر مختلف معماري مانند كنگره ها و عناصر تزييني ، ستونها ، بازشوها ، بالكنها و يا ديگر عناصر ازطريق نورپردازي توصيه مي‌گردد .
·      نورپردازي ويترينها ،‌وروديها و همه تابلوهاي تبليغاتي در نماي واحدهاي تجاري توصيه مي‌گردد .
·      توصيه مي گردد نور تابلوهاي تبليغاتي از داخل تابلو تامين گردد .
تابلوهاي معرف كاربري
·     هرگونه پیش آمدگی تأسیسات وتجهیزات تجاری‌ها مانند ویترین و یخچال و ... مجاز نمی باشد .
·      درب محافظ واحدهاي تجاري پراكنده مي‌بايست به صورت كركره‌اي برقي و رنگ آن هماهنگ با رنگ درب و پنجره‌هاي ساختمان .
·     احداث سايبان موقت در جلوي واحدهاي تجاري و نصب سايبانهاي پيش‌ساخته پلاستيكي بارنگهاي نامتعارف برروي پنجره‌ها و بازشوها ممنوع است .
·     هرگونه پیش آمدگی تأسیسات وتجهیزات تجاری‌ها مانند ویترین و یخچال و ... مجاز نمی باشد .
·      درب محافظ واحدهاي تجاري پراكنده مي‌بايست به صورت كركره‌اي برقي و رنگ آن سفيد يا هماهنگ با رنگ درب و پنجره‌هاي ساختمان .
·      جانپناه تجاري پراكنده 50سانتيمتر درنظر گرفته شود .
پياده‌روها
·      ارتفاع پیاده رو مجاور املاک مي بايست جهت همسان سازي پياده‌روها با املاك ساخته شده ، عدم نفوذ آبهاي سطحي از خيابان به پياده روها و ايجاد حريم براي عابرين پياده با سواره‌رو مطابق نقشه‌هاي پيوستي طراحي و اجرا گردد .
·      استفاده غيرمجاز از پياده‌روها و قراردادن وسايل و اجناس واحدهاي تجاري در پياده‌روها ممنوع است .
·      در صورت وجود اختلاف سطح میان پیاده روهای مجاور املاک همسایه ، این اختلاف سطح با رمپ و یا سطح شیب دار با شیب حداکثر 4 درصد رفع گردد و هيچگونه اختلاف سطحي نمي بايست در پياده‌روهاي املاك ايجاد شود .
·      ايجاد هرگونه اختلاف سطح (‌لبه ، پله ، سكو و ...) در مسير عبور در معابر پياده ممنوع است و تغييرات سطوح در معبر جلوي نما بايستي بوسيله شيب‌راهه و رمپ انجام شود .
·      كفسازي معابر پياده بايستي به‌گونه‌اي انتخاب شود كه احتمال سرخوردن عابرين وجود نداشته باشد و امكان پاكسازي آن باشد .
·      درخصوص نحوه اجراي رمپ سواره‌رو جهت دسترسي به درون ملك رعايت كليه جزئيات پيوستي الزامي است .
·      كاشت حداقل يك اصله نهال ( از نوع برهان ، كنار يا انجير معابد ) در جلوي املاك در محل پياده‌رو الزامي است .
·      ايجاد هرگونه اختلاف سطح (‌لبه ، پله ، سكو و ...) در مسير عبور در معابر پياده ممنوع است و در صورت وجود اختلاف سطح میان پیاده روهای مجاور املاک همسایه ، این اختلاف سطح با رمپ و یا سطح شیب دار با شیب حداکثر 4 درصد رفع گردد و هيچگونه اختلاف سطحي نمي بايست در پياده‌روهاي املاك ايجاد شود .
·      طراحی و اجرا کفسازی معابر مطابق طرح‌هاي ارائه شده الزامي است .
الزامات و توصيه‌ها
·      رعايت كليه ضوابط درج شده در ابلاغيه شماره 10945/1500 مورخ 9/2/92 درخصوص طراحي نما الزامي مي‌باشد .
·      اجراي طرح سايبان ( در املاكي كه اجراي آن الزامي است ) مطابق پيوست شماره 1 با رعايت كامل جزئيات الزامي است و هيچگونه تغييري در فرم ، رنگ و مصالح درج شده در طرح پيوستي قابل قبول نمي‌باشد .
·      اجراي قوس بجاي پخ در طبقات بالاي همكف در املاك واقع در نبش گذرها طبق نامه شماره 7760/1500 مورخ 18/5/91 الزامي است .
 
نویسنده خبر: مریم لشکری
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
جستجوی اخبار
دسته‌بندی خبرها