Menu

اخبار

مهمترین خبرها

تشریح اقدامات معاونت فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری در برگزاری مراسم دهه فجر و ایام فاطمیه
29 دی 1397 13:24:00
به گزارش اداره ارتباطات معاونت فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اهواز، احمد سراج معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی از برنامه های آن معاونت در دهه فجر و ایام فاطمیه خبر داد. احمد سراج با اشاره به فرارسیدن ایا...
افتتاح دومین نمایشگاه بزرگ گل و گیاه در اهواز
28 دی 1397 09:47:00
   پنجشنبه عصر دومین نمایشگاه بزرگ گل و گیاه، گیاهان دارویی، نهاده وتجهیزات باغبانی و گردشگری و صنایع دستی در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی خوزستان افتتاح شد. به گزارش سایت شهرداری اهواز، در مراسم افتتاحیه ...
موسوی نژاد: .ویژگی بارز  نمایشگاه گل و گیاه امسال مشارکت بخش خصوصی است
28 دی 1397 09:35:00
   پنجشنبه عصر دومین نمایشگاه بزرگ گل و گیاه، گیاهان دارویی، نهاده وتجهیزات باغبانی و گردشگری و صنایع دستی در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی خوزستان افتتاح شد. به گزارش سایت شهرداری اهواز، در مراسم افتتاحیه ...
   برگزاری دومین روز  نشست مشترک کارگرو های تخصصی ساماندهی مشاغل و محصولات کشاورزی
27 دی 1397 20:08:00
   دومین روز از دومین نشست مشترک کارگرو های تخصصی ساماندهی مشاغل و محصولات کشاورزی  کلانشهرهای کشور به میزبانی سازمان ساماندهی مشاغل شهری فرآورده های کشاورزی شهرداری اهواز برگزار شد. صبح امروز...
رییس شورای شهر: 15 درصد از تولید کل کشور از خوزستان است
26 دی 1397 14:52:00
   صبح امروز دومین نشست مشترک کارگروه‌های تخصصی ساماندهی مشاغل و محصولات کشاورزی شهرداری‌های کشور در محل سالن جلسات هتل نیشکر اهواز و به میزبانی شهرداری اهواز برگزار شد. عبدالزهرا سنواتی، رئیس شورا...
 40 درصد مشاغل مزاحم از سطح شهر اهواز جمع‌آوری می‌شود
26 دی 1397 14:45:00
    سرپرست سازمان میادین و ساماندهی مشاغل شهری اهواز با اشاره به انتقال خدمات خودرویی به خارج از شهر، گفت: اگر صنایع مربوط به خدمات خودرویی به بیرون از شهر انتقال یابند، 40 درصد از مشاغل مزاحم از سطح شهر جمع&zw...

اخبار

یکشنبه 12 آبان 1392
تعداد بازدید: 3642
تعداد نظرات: 0

دستورالعمل ساماندهی ،طراحی و اجرای نماهای شهری منطقه کوی نفت ،شهرک حفاری و کوی آغاجری شهر اهواز صادر شد .

دستورالعمل ساماندهی ،طراحی و اجرای نماهای شهری منطقه کوی نفت ،شهرک حفاری و کوی آغاجری شهر اهواز صادر شد .

 

از سوی مهندس زیلابی معاون شهرسازی و معماری شهرداری اهواز دستورالعمل ساماندهی ،طراحی و اجرای نماهای شهری منطقه کوی نفت ،شهرک حفاری و کوی آغاجری شهر اهواز در تاریخ 16 شهریورماه سال جاری صادر و به مدیر منطقه سه شهرداری ابلاغ شد .

گفتنی است :مشروح این دستور العمل جهت استفاده عموم در ذیل آورده شده است .

 

clip_image002.gif        

 

 

                « دستورالعمل ساماندهی ، طراحی و اجرای نماهای شهری منطقه كوي نفت ، شهرك حفاري و كوي آغاجري شهر اهواز »

 

 معاونت شهرسازي و معماري                     

 

 

 

                           

ضوابط ، الزامات ، توصیه ها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

طراحی بدنه اصلی نما

                                               

1.     به جهت ایجاد هماهنگی و همگونی در بدنه های شهری در طراحی و احداث نما ، از فرم ها ، تناسبات و ... همچنین جنس و رنگ مصالح بکار رفته در سایر املاک نوساز همجوار یا همسایگی ( در صورت وجود) به صورت ساختاری و کلی استفاده گردد .

2. استفاده از سبکها و فرمهای نامتعارف که منطبق و متناسب با کاربرد و کارکرد نباشد  مانند سبکهای غیر اصیل رومی ، کلاسیک و ... و عناصری مانند کاشیکاری نامتعارف ، نوشته و رنگ های نامتجانس و ... در طراحی و احداث  بناها ممنوع میباشد .

3. کلیه نماهای فرعی ( جانبی ) هر ساختمان ، نمای شهری محسوب شده و تا زمان احداث ساختمان آتی الاحداث مجاور می بایست به صورت مناسب زیبا و هماهنگ با مصالح مشابه نمای اصلی یا با استفاده از سیمان پرداخت شده سفید نماسازی شود و از هرگونه نوشته و نقاشی دیواری در این بدنه ها پرهیز گردد.

4. ایجاد کلیه مستحدثات جانبی و الحاقی اعم از خرپشته ، انباری و ... و همچنین ورودی ساختمان می بایست در هماهنگی کامل با نمای اصلی بوده و به نحو مطلوب با استفاده از مصالح مناسب و مشابه نمای اصلی نماسازی شود .

5. در صورت نوساز بودن بناهای همسایه نهایت احترام و متانت در طراحی نمای ساختمان جدید انجام پذیرد به نحوی که علاوه بر ایجاد نمای مناسب برای ساختمانهای جدید  به زیباتر  بودن نمای ساختمانهای موجود نیز التفات و کمک گردد .

6.  از انجام طرح هایی که منجر به ایجاد لبه ها و گوشه های تیز و تند گشته و باعث ایجاد پرسپکتیوها و جداره های خیره کننده و آزار دهنده می شود ، پرهیز گردد .

7. در طبقه پارکینگ و یا لابی و ... که فاقد جداره نما بوده و عمق بنا نیز در آنها مشاهده می شود ، رعایت اصول زیبایی با بکارگیری مصالح مناسب و پرهیز از  نمایان بودن هرگونه تأسیسات و تجهیزات درشت با تعداد زیاد ، درب های انباری ها و ...  از عرصه عمومی الزامی است .

8. رعایت دقیق ضوابط و طرحهای بدنه سازی و سایبانها ( طرح پیوستی ) و پیلوت های اعلام شده از سوی شهرداری در گذرهایی که ملزم به اجرای آن هستند ، در نقشه های طراحی  نما و لحاظ کردن آنها در طرح های نمای املاک مجاور این قبیل طرح ها الزامی است .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مصالح و رنگ

 

1.     در محدوده بناهاي تجاری و یا تجاری مختلط منطقه ، حداقل70 درصد مصالح بدنه و نماي ساختمان ، از سنگهای طبیعی و مصنوعی مرغوب و صیقلی و مقاوم در برابر فرسایش و چرک شدن، با رعایت ضوابط و نکات ایمنی و صرفا به رنگهای روشن سفید ، کرم و  بژ در ترکیب با سنگ با رنگهاي قهوه ای روشن ، گردویی ، اخرایی و گلبهی و يا قرمز و يا آجر نما با رنگ كرم و بژ ، اکر و خاکی ، گلبهی و يا با مصالح مشابه و هم شكل و همرنگ آجر مجاز می باشد .

2.     استفاده از سنگ تیشه ای بادبر ، گرانیت مشکی و سبز تیره کلاً هر نوع مصالح یا سنگ هایی با رنگ تیره مثل سیاه ، دودی و خاکستری ، سيلور و یا بسیار زبر ، در سطح نما ممنوع  بوده و تنها به جهت استفاده از عناصر و خطوط شکل دهنده نما حداکثر تا حد 15درصد از سطح نما بلامانع است .

3.     اسکوپ نمودن سنگ های نما الزامی است .

4.      از استفاده  بیش از اندازه و غیر متعارف مصالح فلزی مانند : پروفیل ها ، جانپناههای سر تا سر فلزی و ... در نمای ساختمان می بایست اجتناب کرد .

5.     استفاده از مصالح نابجا مانند کاشی و سرامیک سرویس های بهداشتی ، کنیتکس ، سیمان سفید و ... در نمای ساختمان ممنوع می باشد.

6.      پوشش درز انقطاع ساختمان از هر دو طرف در نما الزامیست .

7.     استفاده از چوب (طبيعي يا مصنوعي) با دوام بالا و بصورت محدود ( حداکثر 30 درصد) در نماي ساختمانها مجاز است .

8.   نماسازی فضای نورگیر با استفاده از مصالح مناسب و همگون سنگی یا سرامیکی هماهنگ با مصالح اصلی نما الزامی است .

9.   استفاده از بند کشی های غیر متعارف مانند بندهای آینه ای شیشه ای یا فلزی ممنوع می باشد .

 

 

 

10.  استفاده از کامپوزیتهای آلومنیومی در نمای اصلی و جانبی ساختمانهای مسکونی ، دولتی ، عمومی ، بانکها و ... ممنوع و غیر مجاز است .

11.  در جداره های مجاور همسایگی ها و مشرف به سطوح باز ، اجرای ایزوگام ( با رنگ منعکس کننده نور) ، قیرگونی و یا سیمان سیاه در جداره های همسایگی ( جداره هایی که در اثر عدم ساخت پلاک های همسایه و یا اختلاف ارتفاع ، دارای نمای شهری هستند ) ممنوع می باشد . پیشنهاد میگردد از مصالح بکار رفته در نمای اصلی و یا پوششهای مقاوم ، صاف و صیقلی با رنگ روشن و مناسب استفاده گردد .

12.   جنس و رنگ مصالح مصرفی در قسمت ورودی ساختمان ( ورودی و دیوار حیاط مشرف به گذر) باید در هماهنگی با مصالح بکاررفته در بدنه نما باشد.

13.   استفاده از رنگ های بسیار تند و یا کاربرد چند رنگ با کنار هم قرار دادن رنگبندی ناهمگون و ناهماهنگ بصورت گرافیکی مجاز نمی باشد .

14.  مصالح انتخابی نما حتی الامکان در محل تلاقی دو نما باید نزدیک به هم و در تناسب با بناهای همجوار باشد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ملحقات

 

 

 

  

1.     هر گونه نوشته و نام نویسی روی نمای طبقات بالای همکف ساختمان در قسمت بدنه اصلی (تنه) نما مجاز نمی باشد و درج نام ساختمان با حروف فارسی با رعایت زیبایی ، تناسب ها و حفظ ساختار کلی نما و همگونی با مصالح بکار رفته و جانمایی آن در قسمت ورودی ساختمان به نحوی که از عرصه عمومی قابل مشاهده باشد ، الزامی است .

2.     از بکار بردن حروف الفبا فارسی و یا انگلیسی با اندازه های بزرگ و غیر متعارف جهت نام گذاری ساختمان پرهیز گردد .

3.     جانمایی پلاک های شناسایی بناهای مسکونی جهت درج نام ساختمان مجاور قسمت ورودی نفررو ، در تراز ارتفاعی 6/1 متر از کف معبر و ابعاد 40*60 سانتی متر الزامی است.

4.     در كاربريهاي مختلط و تجاري تكيه گاه نصب كولر در نماي ساختمان بايد در محدوده ملك قرار گيرد و از طبقه اول به بالا حداكثر بميزان 30 سانتي متر ميتواند خارج از ملك پيش آمدگي داشته باشد .

5.     نصب هرگونه هواكش و كولر گازي در گذرها و در ارتفاع كمتر از 5/2 متر ممنوع مي باشد . نصب كولر گازي در طبقات به شرطي كه با بكار بردن مصالح ساختماني و تدابير طراحي بكار رفته در بدنه صرفا در حد ساخت مجاز و بدون پیش زدگی از ديد عموم پنهان گردد‌ ، بلامانع است .

6.      طراحی و اجرای آبچکان در قرنیز بام ، کف پنجره ها ،  تراسها و دست انداز بام جهت جلوگیری از لغزش آب باران بر روی سطح نما و ایجاد لکه ، با استفاده از سنگ سیاه یا ورق گالوانیزه به رنگ تیره الزامی است .

7.     ساماندهی و پنهان نمودن کلیه تأسیسات نمایان در نما اعم از کولر ( دو تیکه و پنجره ای ) ، دودکش ها و نظایر آن بوسیله تدابیری در طراحی نماها به نحوی که از دید عموم قابل مشاهده نباشد ، الزامیست . مانند استفاده از پروفیلهای عمودی ، دیوارهای مشبک و مجوف آجری و یا سنگی در قسمتی از جداره های تراسها و نیز جانپناه بام ها و ... .

8.     استفاده از وسايل نامناسب از قبيل  طلق ، پوششهای مات و رنگي با رنگ هاي نا متعارف ، ایرانیتی و ورقهای موجدار فلزی و مشابه آن  به جهت استتار بالکن طبقات و تراس ها ، پوشش سقف راه پله و تفكيك ورودي ها  ( در املاك دو طبقه ) ممنوع می باشد .

 

 

 

 

 

 

 

بازشوها و

بالکنها

 

 

 

 

1.     جانپناه بالکن ها باید بگونه ای طراحی شود که محوطه داخل بالکن و تجهیزات و تاسیسات مکانیکی داخل آن از محدوده معابر عمومی قابل رویت نباشد . ( رعایت حداقل ارتفاع 80 سانتی متر )

2.     کاربرد صرفا نرده جهت جانپناه بالکنها ممنوع و در ترکیب با مصالح بنایی بلامانع است .

3.     مصالح مورد استفاده در بدنه داخلی تراس ها بایستی هماهنگ با مصالح استفاده شده در نما باشد .

4.     به منظور حفاظت در برابر شرایط اقلیمی ( تابش مستقیم آفتاب و ریزش ها ) ایجاد سایبان در طراحی بازشوها و یا عقب نشینی کلیه پنجره ها به اندازه حداقل 10 سانتی متر از سطح نما توصیه میگردد .

5.     سطح شیشه پنجره ها و بازشوهای ساختمان در نمای اصلی ، حداکثر برابر با 20 درصد سطح کل نمای اصلی ساختمان مجاز است .

6.      استفاده از شیشه ساده دو جداره  UPVCبه رنگ دودی ، نقره ای ، برنز- قهو ه ای و بیرنگ با حداکثر بازتاب 50 درصد الزامی است .

7.     طراحی بازشو ها ( درب و پنجره ) با فرم ها و اشکال متضاد ، شیبدار، رومی ، اریب و قوس دار در نما ممنوع می باشد .

8.     رعایت OKB کلیه پنجره ها در جداره های نما و داخل تراس ها در املاک مسکونی واقع در خیابانهای با عرض 20 متر و بیشتر به میزان 50 سانتی متر الزامی است.

9.     لازم است رفع اشراف پنجره های واقع در نورگیرهای مشترک با استفاده از شیشه برفی انجام پذیرد .

 

 

10.  طراحی ورودی اصلی ساختمان با تمهیداتی چون ایجاد پیشخوان فضایی حداقل 40 سانتی متر و حداکثر 150 سانتی متر عقب نشینی از حد ملک و استفاده از سکو ، جعبه گل و فضای سبز ، هماهنگ با کل نما در این فضا الزامی است .

11.  نصب سایبانهای پیش ساخته پلاستیکی با رنگهای نا متعارف بر روی پنجره ها و بازشوها ممنوع میباشد.

12.  در طراحی بازشوهای جداره ها ، جهت بازشوها بایستی به سمت داخل جداره باشد .

13.  رنگ پروفیل های بازشوها ، پنجره ها و نرده های حفاظ پنجره ها و تراس ها می بایست هماهنگ با واحدهای همسایگی همجوار باشد .

14.  پنجره ها و بازشوها در نمای ساختمان می بایست هماهنگ و در تناسب با خطوط نمای مجاورین باشد و با فرم مستطیل یا مربع ، مجاز است و استفاده از فرمهای نامتعارف و نامتناسب با معماری اصیل ایرانی ممنوع است.

15.  در نمای کلیه قطعات مالکیت بایستی محل مناسب برای نصب و استقرار حفاظ های کرکره ای نرده ای و همچنین سایبانها و چارچوب دربهای ریلی و موارد مشابه در داخل قطعه مالکیت بنحوی پیش بینی شود که از حد مالکیت تجاوز ننماید و در حریم معبر مجاور دخل و تصرفی ایجاد ننماید و در صورت احداث درب پارکینگ املاک همجوار معبر به صورت کرکره ای (از بالا جمع شونده) ، با تدابیر طراحی محل جمع شدن آن در داخل بنا تعبیه و استتار گردد و هرگونه پیش آمدگی حاصل از حجم فوق الذکر ، خارج از محدوده ملک مورد نظر ممنوع می باشد . 

16.  در طراحی و اجرای پنجره های بنا تا حد ممکن از پروفیل های پهن و ضخیم پرهیز گردد .

 

 

 

 

روشنایی و نورپردازی

 

1.     لازم است به منظور افزایش ایمنی و امنیت در معبر همجوار با ساختمان ، در قسمت ورودی بنا روشنایی کافی تعبیه گردد .

2.     استفاده از تاسیسات نورپردازی عیان و آشکارا (مانند سیم کشی ها ، نورافکن های تابلوها و ... ) ممنوع و در صورت لزوم به استفاده می بایست به صورت استتار شده طراحی و اجرا گردد .

3.     تمامی ابنیه دارای کاربری عمومی، مختلط ، تجاری ، خدماتی واقع در معابر اصلی شهری می بایست مجهز به سیستم نورپردازی در شب باشند و کلیه نورپردازیها اعم از بیرونی ( پروژکتور و پایه های روشنائی ) و یا درونی (داخل تراس ) نباید خیره کننده باشد .

 

 

 

 

 

سیمای بام بنا

 

1.    اجرای بام سبز  با رعایت جزییات اجرایی استاندارد و تایید کمیته بررسی نما بلامانع است .

2.    حداقل ارتفاع جانپناه بام و کلیه عناصر تشکیل دهنده نما در بام 80 سانتی متر و حداکثر 150 سانتی متر طراحی گردد. همچنین  اضافه ارتفاع دست انداز بام جهت همتراز نمودن خط آسمان بنا با خط آسمان بناهای همجوار الزامی است و جزء حداکثر ارتفاع مجاز تلقی نخواهد شد .

3.    در صورت پیش بینی هرگونه تأسیسات در بام ساختمان مانند مخازن آب و ... ، مالکین ملزم  به جانمایی این تأسیسات با پوشش سبک غیر محصور با  فاصله مناسب از جداره های نما به صورت متمرکز با رعایت کلیه نکات ایمنی و نگهداری ( با شیب حداکثر 3 درصد و حداکثر ارتفاع 2 متر) بطوري كه از معابر عمومي مشاهده نشود ، می باشند.

 

 

 

 

 

 

 

 

پیش آمدگي

 

1.     پیش آمدگی بدنۀ ساختمانها ( نظیر بالکن ، تراس ، و ... ) در فضاهای شهری ممنوع بوده و احداث فضاهایی نیمه باز با  عقب نشینی دیوارهای خارجی از حد زمین تأمین خواهد شد . این فضاهای نیمه باز جهت تقویت چشم اندازهای مناسب شهری ، کاهش اثر تابش شدید خورشید ، نگهداری گل و گیاه و موارد مشابه بوده و بهره برداری از این فضاها به عنوان انباری ( محل نگهداری مواد غذایی ، سوخت و ... ) و خشک نمودن البسه ممنوع می باشد.

2.     ایجاد هماهنگی در خط آسمان ( خط بام ، خط پیشانی ساختمان ، پیش آمدگی در و پنجره ) با همجواری ها توصیه میگردد . و طراحی فرم سقف ساختمانها در هماهنگی با بناهای همجوار ، بنحوی که تکمیل کننده فرم سقف همجواریها و زمینه موجود باشد ، توصیه می شود .

3.     رعایت حداقل ارتفاع 3 متر از کف گذر پیاده تا زیر هر گونه پیش آمدگی  بنا الزامی است .

4.     از ایجاد هرگونه پیش آمدگی خارج از حد مجاز ( به جهت نماسازی) در فاصله یک متری حد همسایگی های جانبی پرهیز گردد.

5.     احداث عناصر نما نظیر جای گلدان و سایبان پنجره و غیره در صورتی که حداقل 3 متر از کف معبر ارتفاع داشته و بیش از 30 سانتی متر برجستگی نداشته باشد ، این پیش آمدگی تنها به جهت نماسازی و بدون افزایش زیربنا بلامانع است .

6.      اجرای قوس بجای پخ در طبقات بالای همکف در املاک واقع در نبش گذرها طبق نامه شماره 7760/1500 مورخ 18/5/91 الزامی است .

 

 

 

7.     ایجاد هرگونه پیش آمدگی حجم و طرح  نمای سایبان و رواقها خارج از حد مجاز و در حریم معابر ممنوع می باشد و در صورت اقتضای طرح عقب نشینی از حد مجاز صورت پذیرد .

8.     اجرای هرگونه پیش آمدگی در قسمت ديوار حیاط و ورودی ساختمان و در حریم معبر عمومی همجوار ممنوع می باشد . این امر شامل برجستگی حجم سردر ورودی ، قرارگیری پله ، سکو ، جعبه گل ، رمپ مثبت یا منفی ، بالابر معلول و ... در داخل محدوده معبر همجوار میگردد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پیاده روها

 

 

 

 

1.     نصب هرگونه کنتور آب ، برق ، گاز و ... در محل دید معبر عمومی ممنوع می باشد .

2.     در طراحی پیاده رو همجوار ملک ، رعایت مناسب سازی معابر ، پرهیز از ایجاد اختلاف سطح با پیاده روهای همجوار و یکسان سازی  از نظر جنس مصالح الزامی است.

3.     ارتفاع پیاده رو مجاور املاک می بایست جهت همسان سازی پیاده رو ها با املاک ساخته شده ، عدم نفوذ آبهای سطحی از خیابان به پیاده روها و ایجاد حریم برای عابرین پیاده با سواره برای معابر با عرض 12 متر و کمتر 15سانتی متر ، معابر از 12 متر تا 24 متري ، 20 سانتیمتر و برای معابر با عرض24 متري و بالاتر ،  دقیقا 30 سانتیمتر بالاتر از آکس خیابان بصورت همسطح اجرا گردد .

4.     ایجاد هرگونه اختلاف سطح ( لبه ، پله ، سکو و ... ) در مسیر عبور در معابر پیاده ممنوع است و تغییرات سطوح در معبر جلوی نما بایستی بوسیله شیب راهه و رمپ انجام شود.

5.     در صورت وجود اختلاف سطح میان پیاده روهای مجاور املاک همسایه ، این اختلاف سطح با رمپ یا سطح شیبدار با شیب حداکثر 4 درصد رفع گردد و هیچگونه اختلاف سطحی نمی بایست در پیاده روهای املاک همجوار ایجاد شود .

6.      لازمست با تمهیدات معماری مسیر حرکت سواره و پیاده در عرصه ملک جدا گردد .

7.     ایجاد عقب نشینی ساختمان از بر معبر اصلی (پیشخوان فضایی) در جهت ایجاد فضای شهری مطلوب با ایجاد فضای سبز ، مبلمان شهری و ... توصیه میگردد.

8.   پرهیز از بکارگیری مبلمان صلب ، جاگیر و غیر قابل جابجایی در معبر پیاده الزامی است .

9.   سطح چاله درختان بايستي به وسيله شبكه اي از جنس آجر، سنگفرش و يا فلز هم تراز پياده رو پوشيده شود.

10.  در صورت همجواری ملک با عناصر طبیعی و مصنوعی ( مانند درخت و  یا تیر برق ) نمایش محل این عناصر در نقشه های نما الزامی است .

11.  در کلیه املاک مسکونی به ازای هر 10 متر طول پیاده رو حداقل یک درخت در کف پیاده رو همجوار جدول بتونی درختکاری شود . شامل گونه گیاهی برهان ، کنار ، انجیر معابد و ... . ( ابعاد حداقل 40*40 سانتیمتر ) .

12.  كاربرد هرگونه حصار مانند توري سيمي ، فنس و امثال آن در محل پياده رو ، در اطراف و حول فضاي سبز و درختان ممنوع مي باشد .

13.  رعايت حداقل عرض 90 سانتيمتر و شيب طولي حداكثر 5 درصد رمپ دسترسي افراد ناتوان جسمي-حركتي به پياده روها در محل نبشها و تقاطعها الزامي مي باشد .

14.  طراحي و اجراي رمپ طولي دسترسي معلولين در پياده روها در محل تقاطع ها با توجه به عرض پياده رو تعيين ميگردد . رعايت طرحهاي پيوستي در احداث رمپ فوق الذكر الزامي است .

15.  رعایت تراز کف خیابان و پیاده روها در زمان طراحی ورودی های ساختمان الزامی است .

16.  توسعه دسترسی سواره و پیاده به خارج از حریم ملک ( رمپ ، سکو و ... ) و کاهش عرض پیاده رو  ممنوع می باشد . در صورت کم بودن عرض پیاده رو و توسعه ناچاری رمپ ورودی پارکینگ و دسترسی سواره به محدوده پیاده بایستی حداقل 50 سانتیمتر عرض از پیاده رو  بصورت مسطح جهت تسهیل عبور افراد ناتوان جسمی- حرکتی تامین شود .

17.   حداكثر شيب عرضي رمپ دسترسي به پاركينگ در محل پياده رو براي معابر 24 متري و بالاتر ،‌ 20 درصد و براي ساير معابر حداكثر 30 درصد ميباشد . رعايت جزييات نحوه احداث رمپ دسترسي سواره به پاركينگ طبق طرحهاي پيوستي الزامي است .

18.  طراحی و اجرای کفسازی معابر مطابق طرحهای پیوستی الزامی است .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

حصارکشی و دیوار هاي محوطه اي

 

1.     ارتفاع مجاز كليه حصارها و ديوارهای جانبی محوطه ای باز ساختمان هماهنگ با بدنه همجوار از کف معبر مجاور بین 2 تا 3 متر می باشد و با توجه به شرایط اقلیمی استفاده مناسب از نرده و پوشش گیاهی توصیه می گردد .

 

 

 

2.     در ساختمانهاي غير مسكوني كه از الگوي ساختمانهاي منفصل و مجزا تبعيت مي كنند ، مي بايست ديوار دور محوطه تا ارتفاع 90 سانتیمتر با مصالح بنايي ساخته شود و بالاتر از آن از نرده هاي مشبك به ارتفاع 7/1 متر و پوشش گياهي استفاده گردد .

3.     فضاهاي آزاد بناهاي عمومي بايستي با استفاده از نرده ، گياه و غيره به نحوي محصور گردد كه از گذرهاي مجاور فضاهاي مذكور قابل رويت باشد به جز موارد خاص.

4.     احداث حصار و ديوار بلند فقط در خصوص كاربري هاي آموزشي، محوطه هاي سبز و باز پارك ها ، باغ ها و مكان هاي مخصوص بانوان و عملكردهاي امنيتي مجاز و در ساير موارد غير مجاز است.

5.     در مورد ادارات و ساختمان هاي عمومي ضرورت دارد حصارها به شكل نرده كوتاه و يا مشبك كوتاه باشد و تنها 90 سانتيمتر آن مي تواند از كف زمين به صورت ديوار اجرا گردد .

6.      مجموعه هاي مسكوني بيش از 4 واحد نيز مشمول مقررات بند فوق مي شوند.

7.     جداسازي به وسيله كاشت شمشاد يا درختكاري و مشابه با ارتفاع و ضخامت متناسب مجاز است.

8.     حصاركشي با استفاده از سيم خاردار و يا فنر سيمي و موارد مشابه مجاز نيست.

9.     حتي الامكان بايد از استفاده از فلز و مصالح ناخوانا با ويژگيهاي محلي براي حصاركشي خودداري شود.

10.  هرگونه رنگ آمیزی بر روی دیوارهای آجری و یا سنگی ممنوع میباشد .

11.  برای جلوگیری از یکنواختی دیوارهای محوطه طولانی فضاهای باز بزرگ یا زمینهای خالی توصیه می گردد از تدابیری در طراحی این دیوارها مانند ایجاد ریتم ، تنوع در عین وحدت و عقب نشینی نسبت به حد مجاز برای ایجاد فضاهایی مثل کاشت درختان و پوششهای گیاهی و ... و همچنین اجرای نورپردازی مناسب در نقاط خاص و همچنین ایجاد حفره ها و شبکه هایی در این نوع دیوارها و ... نسبت به افزایش جذابیت در این گونه دیوارها اقدام نمود .

12.  لازم است دیوارهای محوطه ای از جنس بلوک های سیمانی با استفاده از مصالح مرغوب و مناسب به رنگ روشن مانند آجر نما و یا سیمان سفید پوشیده شده با رنگهای قابل شستشو نماسازی شوند .  

13.  رنگ آمیزی و طرح نرده های دیوارهای محوطه ای بایستی متناسب با رنگ و زمینه موجود و همجواریها باشد و به رنگ سفید رنگ آمیزی گردد.

14.  دیوارهای پیش ساخته بتنی محوطه ای بایستی با استفاده از رنگ های روشن و متعارف رنگ آمیزی گردد . هر گونه نوشته روی این دیوارها ممنوع می باشد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تابلو

 

1.     در طراحی کلیه نماهای شهری برای ساختمانهای عمومی ، درمانی ، خدماتی ، اداری و آپارتمانی باید محل تابلو پیش بینی گردد و  کلیه تابلوهای مربوط به فعالیت های شهری باید در انطباق کامل با مبحث 20 مقررات  ملی ساختمان به صورت هماهنگ برای  صنوف مختلف تهیه گردند .

2.     تابلوها و عناصر الحاقی مشابه از نظر اندازه ، فرم ، رنگ و مصالح بایستی به گونه ای انتخاب شوند که با احجام و زمینه معماری نماهای موجود متناسب باشند.

3.     نصب هر گونه تابلو خارج از حد پیش آمدگی مجاز ممنوع میباشد و تابلو های مجاز روی نمای اصلی باید بگونه ای قرارگیرند که در دید عمومی هیچ بخشی از تابلو از لبه های محیطی نمای ساختمان خارج نگردد.

4.     جانمايي محل و شكل و ابعاد و اندازه و رنگ تابلوي ساختمانهاي دولتي، عمومي، اداري ، تجاري ، بانكها ، درماني ، مطب پزشكان و غيره الزاما بايستي در طرح معماري و نقشه هاي نماي ساختمان براي اخذ پروانه ساختمان توسط متقاضي ارائه و توسط شهرداري تاييد گردد .

5.     محل نصب تابلوها باید همواره از لبه های عمودی نما نسبت به دیوار همسایه حداقل 15 سانتی متر فاصله داشته باشد .

6.      طول تابلوهای تبلیغاتی می بایست حداکثر معادل70 درصد طول دهانه واحد تجاری باشد و فاصله آن از لبه های کناری ساختمان مساوی باشد .

7.     عرض کلیه تابلو ها ، حداکثر 1 متر در نظر گرفته شود .

8.     هر گونه تابلو اعم از تبلیغاتی یا معرفی کاربری ، می بایست حداقل 5/2 متر ارتفاع از کف معبر داشته باشد.

9.     تجاوز لبه بالایی تابلو به نمای طبقه بالاتر مجاز نمی باشد .

10.  استقرار تابلوهای جانمایی شده در سطح نما در خارج از حد قطعه مالکیت در حریم معابر ، فضاها و عرصه های عمومی و .. ممنوع می باشد.

 

 

11.  در طراحی تابلو نهایت هماهنگی در رنگ و زمینه ، ارتفاع و ... و همسان سازی نسبت به وضع موجود ابنیه ، نماها و تابلوهای همجوار ( با هرکاربری ) الزامی است .

 

 

 

 

 

 

 

 

تجاری

 

 

1.     اجرای نمای واحد تجاری پراکنده بصورت ایجاد دیواره به ارتفاع 50 سانتیمتر از کف واحد و ویترین شیشه ای بیرنگ تا زیر سقف الزامی می باشد .

2.     درب محافظ واحدهای تجاری پراکنده می بایست به صورت کرکره ای برقی با رنگ سفید ، شیری یا کرم و هماهنگ با نما باشد .

3.     ارتفاع ویترین در واحدهای تجاری پراکنده 2 متر الزامی میباشد .

4.     استفاده از نورهای حبابی و آویز ممنوع می باشد .

5.     نام گذاری واحدهای تجاری پراکنده با فونتهای بزرگ و نامتعارف ممنوع می باشد.

6.      جانمایی محل نامگذاری ساختمانهای تجاری یا تجاری- مختلط و ... بایستی در طبقه همکف صورت گیرد .

7.     ارتفاع مفید واحدهای تجاری پراکنده دقیقا 3 متر می باشد .

8.     ایجاد جانپناه بام واحد تجاری پراکنده به ارتفاع 50 سانتی متر باشد .

9.     جانمایی محل نصب هر گونه تابلو نام و یا کاربری واحد های تجاری پراکنده ( به ارتفاع حداکثر 90 سانتي متر) ، در تراز ارتفاعی 7/2 متر از روی سطح پیاده رو ( طبق طرح پیوستی ) الزامی است .

10.   نصب هر گونه تابلو به صورتی که تیر و نبشی آهنی نصب و نگهداری آن قابل رویت باشد ممنوع است.

11.  استفاده از مصالح سبک مانند انواع ورقهای موجدار فلزی ، ایرانیت و امثال آن جهت پوشش سقف سایبانهای واحدهای تجاری ممنوع می باشد.

12.  احداث سایبان موقت در جلوی واحدهای تجاری  ممنوع مي باشد.   

 

 

گروه: معاونت شهرسازی و معماری
نویسنده خبر: مریم لشکری
تصاویر
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.

دسته‌بندی خبرها