اخبار
 انتشار: 12 آبان 1392
   مشاهده: 3815

  دستورالعمل ساماندهی ،طراحی و اجرای نماهای شهری منطقه کوی نفت ،شهرک حفاری و کوی آغاجری شهر اهواز صادر شد .

دستورالعمل ساماندهی ،طراحی و اجرای نماهای شهری منطقه کوی نفت ،شهرک حفاری و کوی آغاجری شهر اهواز صادر شد .
  • دستورالعمل ساماندهی ،طراحی و اجرای نماهای شهری منطقه کوی نفت ،شهرک حفاری و کوی آغاجری شهر اهواز صادر شد .

 

از سوی مهندس زیلابی معاون شهرسازی و معماری شهرداری اهواز دستورالعمل ساماندهی ،طراحی و اجرای نماهای شهری منطقه کوی نفت ،شهرک حفاری و کوی آغاجری شهر اهواز در تاریخ 16 شهریورماه سال جاری صادر و به مدیر منطقه سه شهرداری ابلاغ شد .

گفتنی است :مشروح این دستور العمل جهت استفاده عموم در ذیل آورده شده است .

 

clip_image002.gif        

 

 

                « دستورالعمل ساماندهی ، طراحی و اجرای نماهای شهری منطقه كوي نفت ، شهرك حفاري و كوي آغاجري شهر اهواز »

 

 معاونت شهرسازي و معماري                     

 

 

 

                           

ضوابط ، الزامات ، توصیه ها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

طراحی بدنه اصلی نما

                                               

1.     به جهت ایجاد هماهنگی و همگونی در بدنه های شهری در طراحی و احداث نما ، از فرم ها ، تناسبات و ... همچنین جنس و رنگ مصالح بکار رفته در سایر املاک نوساز همجوار یا همسایگی ( در صورت وجود) به صورت ساختاری و کلی استفاده گردد .

2. استفاده از سبکها و فرمهای نامتعارف که منطبق و متناسب با کاربرد و کارکرد نباشد  مانند سبکهای غیر اصیل رومی ، کلاسیک و ... و عناصری مانند کاشیکاری نامتعارف ، نوشته و رنگ های نامتجانس و ... در طراحی و احداث  بناها ممنوع میباشد .

3. کلیه نماهای فرعی ( جانبی ) هر ساختمان ، نمای شهری محسوب شده و تا زمان احداث ساختمان آتی الاحداث مجاور می بایست به صورت مناسب زیبا و هماهنگ با مصالح مشابه نمای اصلی یا با استفاده از سیمان پرداخت شده سفید نماسازی شود و از هرگونه نوشته و نقاشی دیواری در این بدنه ها پرهیز گردد.

4. ایجاد کلیه مستحدثات جانبی و الحاقی اعم از خرپشته ، انباری و ... و همچنین ورودی ساختمان می بایست در هماهنگی کامل با نمای اصلی بوده و به نحو مطلوب با استفاده از مصالح مناسب و مشابه نمای اصلی نماسازی شود .

5. در صورت نوساز بودن بناهای همسایه نهایت احترام و متانت در طراحی نمای ساختمان جدید انجام پذیرد به نحوی که علاوه بر ایجاد نمای مناسب برای ساختمانهای جدید  به زیباتر  بودن نمای ساختمانهای موجود نیز التفات و کمک گردد .

6.  از انجام طرح هایی که منجر به ایجاد لبه ها و گوشه های تیز و تند گشته و باعث ایجاد پرسپکتیوها و جداره های خیره کننده و آزار دهنده می شود ، پرهیز گردد .

7. در طبقه پارکینگ و یا لابی و ... که فاقد جداره نما بوده و عمق بنا نیز در آنها مشاهده می شود ، رعایت اصول زیبایی با بکارگیری مصالح مناسب و پرهیز از  نمایان بودن هرگونه تأسیسات و تجهیزات درشت با تعداد زیاد ، درب های انباری ها و ...  از عرصه عمومی الزامی است .

8. رعایت دقیق ضوابط و طرحهای بدنه سازی و سایبانها ( طرح پیوستی ) و پیلوت های اعلام شده از سوی شهرداری در گذرهایی که ملزم به اجرای آن هستند ، در نقشه های طراحی  نما و لحاظ کردن آنها در طرح های نمای املاک مجاور این قبیل طرح ها الزامی است .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مصالح و رنگ

 

1.     در محدوده بناهاي تجاری و یا تجاری مختلط منطقه ، حداقل70 درصد مصالح بدنه و نماي ساختمان ، از سنگهای طبیعی و مصنوعی مرغوب و صیقلی و مقاوم در برابر فرسایش و چرک شدن، با رعایت ضوابط و نکات ایمنی و صرفا به رنگهای روشن سفید ، کرم و  بژ در ترکیب با سنگ با رنگهاي قهوه ای روشن ، گردویی ، اخرایی و گلبهی و يا قرمز و يا آجر نما با رنگ كرم و بژ ، اکر و خاکی ، گلبهی و يا با مصالح مشابه و هم شكل و همرنگ آجر مجاز می باشد .

2.     استفاده از سنگ تیشه ای بادبر ، گرانیت مشکی و سبز تیره کلاً هر نوع مصالح یا سنگ هایی با رنگ تیره مثل سیاه ، دودی و خاکستری ، سيلور و یا بسیار زبر ، در سطح نما ممنوع  بوده و تنها به جهت استفاده از عناصر و خطوط شکل دهنده نما حداکثر تا حد 15درصد از سطح نما بلامانع است .

3.     اسکوپ نمودن سنگ های نما الزامی است .

4.      از استفاده  بیش از اندازه و غیر متعارف مصالح فلزی مانند : پروفیل ها ، جانپناههای سر تا سر فلزی و ... در نمای ساختمان می بایست اجتناب کرد .

5.     استفاده از مصالح نابجا مانند کاشی و سرامیک سرویس های بهداشتی ، کنیتکس ، سیمان سفید و ... در نمای ساختمان ممنوع می باشد.

6.      پوشش درز انقطاع ساختمان از هر دو طرف در نما الزامیست .

7.     استفاده از چوب (طبيعي يا مصنوعي) با دوام بالا و بصورت محدود ( حداکثر 30 درصد) در نماي ساختمانها مجاز است .

8.   نماسازی فضای نورگیر با استفاده از مصالح مناسب و همگون سنگی یا سرامیکی هماهنگ با مصالح اصلی نما الزامی است .

9.   استفاده از بند کشی های غیر متعارف مانند بندهای آینه ای شیشه ای یا فلزی ممنوع می باشد .

 

 

 

10.  استفاده از کامپوزیتهای آلومنیومی در نمای اصلی و جانبی ساختمانهای مسکونی ، دولتی ، عمومی ، بانکها و ... ممنوع و غیر مجاز است .

11.  در جداره های مجاور همسایگی ها و مشرف به سطوح باز ، اجرای ایزوگام ( با رنگ منعکس کننده نور) ، قیرگونی و یا سیمان سیاه در جداره های همسایگی ( جداره هایی که در اثر عدم ساخت پلاک های همسایه و یا اختلاف ارتفاع ، دارای نمای شهری هستند ) ممنوع می باشد . پیشنهاد میگردد از مصالح بکار رفته در نمای اصلی و یا پوششهای مقاوم ، صاف و صیقلی با رنگ روشن و مناسب استفاده گردد .

12.   جنس و رنگ مصالح مصرفی در قسمت ورودی ساختمان ( ورودی و دیوار حیاط مشرف به گذر) باید در هماهنگی با مصالح بکاررفته در بدنه نما باشد.

13.   استفاده از رنگ های بسیار تند و یا کاربرد چند رنگ با کنار هم قرار دادن رنگبندی ناهمگون و ناهماهنگ بصورت گرافیکی مجاز نمی باشد .

14.  مصالح انتخابی نما حتی الامکان در محل تلاقی دو نما باید نزدیک به هم و در تناسب با بناهای همجوار باشد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ملحقات

 

 

 

  

1.     هر گونه نوشته و نام نویسی روی نمای طبقات بالای همکف ساختمان در قسمت بدنه اصلی (تنه) نما مجاز نمی باشد و درج نام ساختمان با حروف فارسی با رعایت زیبایی ، تناسب ها و حفظ ساختار کلی نما و همگونی با مصالح بکار رفته و جانمایی آن در قسمت ورودی ساختمان به نحوی که از عرصه عمومی قابل مشاهده باشد ، الزامی است .

2.     از بکار بردن حروف الفبا فارسی و یا انگلیسی با اندازه های بزرگ و غیر متعارف جهت نام گذاری ساختمان پرهیز گردد .

3.     جانمایی پلاک های شناسایی بناهای مسکونی جهت درج نام ساختمان مجاور قسمت ورودی نفررو ، در تراز ارتفاعی 6/1 متر از کف معبر و ابعاد 40*60 سانتی متر الزامی است.

4.     در كاربريهاي مختلط و تجاري تكيه گاه نصب كولر در نماي ساختمان بايد در محدوده ملك قرار گيرد و از طبقه اول به بالا حداكثر بميزان 30 سانتي متر ميتواند خارج از ملك پيش آمدگي داشته باشد .

5.     نصب هرگونه هواكش و كولر گازي در گذرها و در ارتفاع كمتر از 5/2 متر ممنوع مي باشد . نصب كولر گازي در طبقات به شرطي كه با بكار بردن مصالح ساختماني و تدابير طراحي بكار رفته در بدنه صرفا در حد ساخت مجاز و بدون پیش زدگی از ديد عموم پنهان گردد‌ ، بلامانع است .

6.      طراحی و اجرای آبچکان در قرنیز بام ، کف پنجره ها ،  تراسها و دست انداز بام جهت جلوگیری از لغزش آب باران بر روی سطح نما و ایجاد لکه ، با استفاده از سنگ سیاه یا ورق گالوانیزه به رنگ تیره الزامی است .

7.     ساماندهی و پنهان نمودن کلیه تأسیسات نمایان در نما اعم از کولر ( دو تیکه و پنجره ای ) ، دودکش ها و نظایر آن بوسیله تدابیری در طراحی نماها به نحوی که از دید عموم قابل مشاهده نباشد ، الزامیست . مانند استفاده از پروفیلهای عمودی ، دیوارهای مشبک و مجوف آجری و یا سنگی در قسمتی از جداره های تراسها و نیز جانپناه بام ها و ... .

8.     استفاده از وسايل نامناسب از قبيل  طلق ، پوششهای مات و رنگي با رنگ هاي نا متعارف ، ایرانیتی و ورقهای موجدار فلزی و مشابه آن  به جهت استتار بالکن طبقات و تراس ها ، پوشش سقف راه پله و تفكيك ورودي ها  ( در املاك دو طبقه ) ممنوع می باشد .

 

 

 

 

 

 

 

بازشوها و

بالکنها

 

 

 

 

1.     جانپناه بالکن ها باید بگونه ای طراحی شود که محوطه داخل بالکن و تجهیزات و تاسیسات مکانیکی داخل آن از محدوده معابر عمومی قابل رویت نباشد . ( رعایت حداقل ارتفاع 80 سانتی متر )

2.     کاربرد صرفا نرده جهت جانپناه بالکنها ممنوع و در ترکیب با مصالح بنایی بلامانع است .

3.     مصالح مورد استفاده در بدنه داخلی تراس ها بایستی هماهنگ با مصالح استفاده شده در نما باشد .

4.     به منظور حفاظت در برابر شرایط اقلیمی ( تابش مستقیم آفتاب و ریزش ها ) ایجاد سایبان در طراحی بازشوها و یا عقب نشینی کلیه پنجره ها به اندازه حداقل 10 سانتی متر از سطح نما توصیه میگردد .

5.     سطح شیشه پنجره ها و بازشوهای ساختمان در نمای اصلی ، حداکثر برابر با 20 درصد سطح کل نمای اصلی ساختمان مجاز است .

6.      استفاده از شیشه ساده دو جداره  UPVCبه رنگ دودی ، نقره ای ، برنز- قهو ه ای و بیرنگ با حداکثر بازتاب 50 درصد الزامی است .

7.     طراحی بازشو ها ( درب و پنجره ) با فرم ها و اشکال متضاد ، شیبدار، رومی ، اریب و قوس دار در نما ممنوع می باشد .

8.     رعایت OKB کلیه پنجره ها در جداره های نما و داخل تراس ها در املاک مسکونی واقع در خیابانهای با عرض 20 متر و بیشتر به میزان 50 سانتی متر الزامی است.

9.     لازم است رفع اشراف پنجره های واقع در نورگیرهای مشترک با استفاده از شیشه برفی انجام پذیرد .

 

 

10.  طراحی ورودی اصلی ساختمان با تمهیداتی چون ایجاد پیشخوان فضایی حداقل 40 سانتی متر و حداکثر 150 سانتی متر عقب نشینی از حد ملک و استفاده از سکو ، جعبه گل و فضای سبز ، هماهنگ با کل نما در این فضا الزامی است .

11.  نصب سایبانهای پیش ساخته پلاستیکی با رنگهای نا متعارف بر روی پنجره ها و بازشوها ممنوع میباشد.

12.  در طراحی بازشوهای جداره ها ، جهت بازشوها بایستی به سمت داخل جداره باشد .

13.  رنگ پروفیل های بازشوها ، پنجره ها و نرده های حفاظ پنجره ها و تراس ها می بایست هماهنگ با واحدهای همسایگی همجوار باشد .

14.  پنجره ها و بازشوها در نمای ساختمان می بایست هماهنگ و در تناسب با خطوط نمای مجاورین باشد و با فرم مستطیل یا مربع ، مجاز است و استفاده از فرمهای نامتعارف و نامتناسب با معماری اصیل ایرانی ممنوع است.

15.  در نمای کلیه قطعات مالکیت بایستی محل مناسب برای نصب و استقرار حفاظ های کرکره ای نرده ای و همچنین سایبانها و چارچوب دربهای ریلی و موارد مشابه در داخل قطعه مالکیت بنحوی پیش بینی شود که از حد مالکیت تجاوز ننماید و در حریم معبر مجاور دخل و تصرفی ایجاد ننماید و در صورت احداث درب پارکینگ املاک همجوار معبر به صورت کرکره ای (از بالا جمع شونده) ، با تدابیر طراحی محل جمع شدن آن در داخل بنا تعبیه و استتار گردد و هرگونه پیش آمدگی حاصل از حجم فوق الذکر ، خارج از محدوده ملک مورد نظر ممنوع می باشد . 

16.  در طراحی و اجرای پنجره های بنا تا حد ممکن از پروفیل های پهن و ضخیم پرهیز گردد .

 

 

 

 

روشنایی و نورپردازی

 

1.     لازم است به منظور افزایش ایمنی و امنیت در معبر همجوار با ساختمان ، در قسمت ورودی بنا روشنایی کافی تعبیه گردد .

2.     استفاده از تاسیسات نورپردازی عیان و آشکارا (مانند سیم کشی ها ، نورافکن های تابلوها و ... ) ممنوع و در صورت لزوم به استفاده می بایست به صورت استتار شده طراحی و اجرا گردد .

3.     تمامی ابنیه دارای کاربری عمومی، مختلط ، تجاری ، خدماتی واقع در معابر اصلی شهری می بایست مجهز به سیستم نورپردازی در شب باشند و کلیه نورپردازیها اعم از بیرونی ( پروژکتور و پایه های روشنائی ) و یا درونی (داخل تراس ) نباید خیره کننده باشد .

 

 

 

 

 

سیمای بام بنا

 

1.    اجرای بام سبز  با رعایت جزییات اجرایی استاندارد و تایید کمیته بررسی نما بلامانع است .

2.    حداقل ارتفاع جانپناه بام و کلیه عناصر تشکیل دهنده نما در بام 80 سانتی متر و حداکثر 150 سانتی متر طراحی گردد. همچنین  اضافه ارتفاع دست انداز بام جهت همتراز نمودن خط آسمان بنا با خط آسمان بناهای همجوار الزامی است و جزء حداکثر ارتفاع مجاز تلقی نخواهد شد .

3.    در صورت پیش بینی هرگونه تأسیسات در بام ساختمان مانند مخازن آب و ... ، مالکین ملزم  به جانمایی این تأسیسات با پوشش سبک غیر محصور با  فاصله مناسب از جداره های نما به صورت متمرکز با رعایت کلیه نکات ایمنی و نگهداری ( با شیب حداکثر 3 درصد و حداکثر ارتفاع 2 متر) بطوري كه از معابر عمومي مشاهده نشود ، می باشند.

 

 

 

 

 

 

 

 

پیش آمدگي

 

1.     پیش آمدگی بدنۀ ساختمانها ( نظیر بالکن ، تراس ، و ... ) در فضاهای شهری ممنوع بوده و احداث فضاهایی نیمه باز با  عقب نشینی دیوارهای خارجی از حد زمین تأمین خواهد شد . این فضاهای نیمه باز جهت تقویت چشم اندازهای مناسب شهری ، کاهش اثر تابش شدید خورشید ، نگهداری گل و گیاه و موارد مشابه بوده و بهره برداری از این فضاها به عنوان انباری ( محل نگهداری مواد غذایی ، سوخت و ... ) و خشک نمودن البسه ممنوع می باشد.

2.     ایجاد هماهنگی در خط آسمان ( خط بام ، خط پیشانی ساختمان ، پیش آمدگی در و پنجره ) با همجواری ها توصیه میگردد . و طراحی فرم سقف ساختمانها در هماهنگی با بناهای همجوار ، بنحوی که تکمیل کننده فرم سقف همجواریها و زمینه موجود باشد ، توصیه می شود .

3.     رعایت حداقل ارتفاع 3 متر از کف گذر پیاده تا زیر هر گونه پیش آمدگی  بنا الزامی است .

4.     از ایجاد هرگونه پیش آمدگی خارج از حد مجاز ( به جهت نماسازی) در فاصله یک متری حد همسایگی های جانبی پرهیز گردد.

5.     احداث عناصر نما نظیر جای گلدان و سایبان پنجره و غیره در صورتی که حداقل 3 متر از کف معبر ارتفاع داشته و بیش از 30 سانتی متر برجستگی نداشته باشد ، این پیش آمدگی تنها به جهت نماسازی و بدون افزایش زیربنا بلامانع است .

6.      اجرای قوس بجای پخ در طبقات بالای همکف در املاک واقع در نبش گذرها طبق نامه شماره 7760/1500 مورخ 18/5/91 الزامی است .

 

 

 

7.     ایجاد هرگونه پیش آمدگی حجم و طرح  نمای سایبان و رواقها خارج از حد مجاز و در حریم معابر ممنوع می باشد و در صورت اقتضای طرح عقب نشینی از حد مجاز صورت پذیرد .

8.     اجرای هرگونه پیش آمدگی در قسمت ديوار حیاط و ورودی ساختمان و در حریم معبر عمومی همجوار ممنوع می باشد . این امر شامل برجستگی حجم سردر ورودی ، قرارگیری پله ، سکو ، جعبه گل ، رمپ مثبت یا منفی ، بالابر معلول و ... در داخل محدوده معبر همجوار میگردد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پیاده روها

 

 

 

 

1.     نصب هرگونه کنتور آب ، برق ، گاز و ... در محل دید معبر عمومی ممنوع می باشد .

2.     در طراحی پیاده رو همجوار ملک ، رعایت مناسب سازی معابر ، پرهیز از ایجاد اختلاف سطح با پیاده روهای همجوار و یکسان سازی  از نظر جنس مصالح الزامی است.

3.     ارتفاع پیاده رو مجاور املاک می بایست جهت همسان سازی پیاده رو ها با املاک ساخته شده ، عدم نفوذ آبهای سطحی از خیابان به پیاده روها و ایجاد حریم برای عابرین پیاده با سواره برای معابر با عرض 12 متر و کمتر 15سانتی متر ، معابر از 12 متر تا 24 متري ، 20 سانتیمتر و برای معابر با عرض24 متري و بالاتر ،  دقیقا 30 سانتیمتر بالاتر از آکس خیابان بصورت همسطح اجرا گردد .

4.     ایجاد هرگونه اختلاف سطح ( لبه ، پله ، سکو و ... ) در مسیر عبور در معابر پیاده ممنوع است و تغییرات سطوح در معبر جلوی نما بایستی بوسیله شیب راهه و رمپ انجام شود.

5.     در صورت وجود اختلاف سطح میان پیاده روهای مجاور املاک همسایه ، این اختلاف سطح با رمپ یا سطح شیبدار با شیب حداکثر 4 درصد رفع گردد و هیچگونه اختلاف سطحی نمی بایست در پیاده روهای املاک همجوار ایجاد شود .

6.      لازمست با تمهیدات معماری مسیر حرکت سواره و پیاده در عرصه ملک جدا گردد .

7.     ایجاد عقب نشینی ساختمان از بر معبر اصلی (پیشخوان فضایی) در جهت ایجاد فضای شهری مطلوب با ایجاد فضای سبز ، مبلمان شهری و ... توصیه میگردد.

8.   پرهیز از بکارگیری مبلمان صلب ، جاگیر و غیر قابل جابجایی در معبر پیاده الزامی است .

9.   سطح چاله درختان بايستي به وسيله شبكه اي از جنس آجر، سنگفرش و يا فلز هم تراز پياده رو پوشيده شود.

10.  در صورت همجواری ملک با عناصر طبیعی و مصنوعی ( مانند درخت و  یا تیر برق ) نمایش محل این عناصر در نقشه های نما الزامی است .

11.  در کلیه املاک مسکونی به ازای هر 10 متر طول پیاده رو حداقل یک درخت در کف پیاده رو همجوار جدول بتونی درختکاری شود . شامل گونه گیاهی برهان ، کنار ، انجیر معابد و ... . ( ابعاد حداقل 40*40 سانتیمتر ) .

12.  كاربرد هرگونه حصار مانند توري سيمي ، فنس و امثال آن در محل پياده رو ، در اطراف و حول فضاي سبز و درختان ممنوع مي باشد .

13.  رعايت حداقل عرض 90 سانتيمتر و شيب طولي حداكثر 5 درصد رمپ دسترسي افراد ناتوان جسمي-حركتي به پياده روها در محل نبشها و تقاطعها الزامي مي باشد .

14.  طراحي و اجراي رمپ طولي دسترسي معلولين در پياده روها در محل تقاطع ها با توجه به عرض پياده رو تعيين ميگردد . رعايت طرحهاي پيوستي در احداث رمپ فوق الذكر الزامي است .

15.  رعایت تراز کف خیابان و پیاده روها در زمان طراحی ورودی های ساختمان الزامی است .

16.  توسعه دسترسی سواره و پیاده به خارج از حریم ملک ( رمپ ، سکو و ... ) و کاهش عرض پیاده رو  ممنوع می باشد . در صورت کم بودن عرض پیاده رو و توسعه ناچاری رمپ ورودی پارکینگ و دسترسی سواره به محدوده پیاده بایستی حداقل 50 سانتیمتر عرض از پیاده رو  بصورت مسطح جهت تسهیل عبور افراد ناتوان جسمی- حرکتی تامین شود .

17.   حداكثر شيب عرضي رمپ دسترسي به پاركينگ در محل پياده رو براي معابر 24 متري و بالاتر ،‌ 20 درصد و براي ساير معابر حداكثر 30 درصد ميباشد . رعايت جزييات نحوه احداث رمپ دسترسي سواره به پاركينگ طبق طرحهاي پيوستي الزامي است .

18.  طراحی و اجرای کفسازی معابر مطابق طرحهای پیوستی الزامی است .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

حصارکشی و دیوار هاي محوطه اي

 

1.     ارتفاع مجاز كليه حصارها و ديوارهای جانبی محوطه ای باز ساختمان هماهنگ با بدنه همجوار از کف معبر مجاور بین 2 تا 3 متر می باشد و با توجه به شرایط اقلیمی استفاده مناسب از نرده و پوشش گیاهی توصیه می گردد .

 

 

 

2.     در ساختمانهاي غير مسكوني كه از الگوي ساختمانهاي منفصل و مجزا تبعيت مي كنند ، مي بايست ديوار دور محوطه تا ارتفاع 90 سانتیمتر با مصالح بنايي ساخته شود و بالاتر از آن از نرده هاي مشبك به ارتفاع 7/1 متر و پوشش گياهي استفاده گردد .

3.     فضاهاي آزاد بناهاي عمومي بايستي با استفاده از نرده ، گياه و غيره به نحوي محصور گردد كه از گذرهاي مجاور فضاهاي مذكور قابل رويت باشد به جز موارد خاص.

4.     احداث حصار و ديوار بلند فقط در خصوص كاربري هاي آموزشي، محوطه هاي سبز و باز پارك ها ، باغ ها و مكان هاي مخصوص بانوان و عملكردهاي امنيتي مجاز و در ساير موارد غير مجاز است.

5.     در مورد ادارات و ساختمان هاي عمومي ضرورت دارد حصارها به شكل نرده كوتاه و يا مشبك كوتاه باشد و تنها 90 سانتيمتر آن مي تواند از كف زمين به صورت ديوار اجرا گردد .

6.      مجموعه هاي مسكوني بيش از 4 واحد نيز مشمول مقررات بند فوق مي شوند.

7.     جداسازي به وسيله كاشت شمشاد يا درختكاري و مشابه با ارتفاع و ضخامت متناسب مجاز است.

8.     حصاركشي با استفاده از سيم خاردار و يا فنر سيمي و موارد مشابه مجاز نيست.

9.     حتي الامكان بايد از استفاده از فلز و مصالح ناخوانا با ويژگيهاي محلي براي حصاركشي خودداري شود.

10.  هرگونه رنگ آمیزی بر روی دیوارهای آجری و یا سنگی ممنوع میباشد .

11.  برای جلوگیری از یکنواختی دیوارهای محوطه طولانی فضاهای باز بزرگ یا زمینهای خالی توصیه می گردد از تدابیری در طراحی این دیوارها مانند ایجاد ریتم ، تنوع در عین وحدت و عقب نشینی نسبت به حد مجاز برای ایجاد فضاهایی مثل کاشت درختان و پوششهای گیاهی و ... و همچنین اجرای نورپردازی مناسب در نقاط خاص و همچنین ایجاد حفره ها و شبکه هایی در این نوع دیوارها و ... نسبت به افزایش جذابیت در این گونه دیوارها اقدام نمود .

12.  لازم است دیوارهای محوطه ای از جنس بلوک های سیمانی با استفاده از مصالح مرغوب و مناسب به رنگ روشن مانند آجر نما و یا سیمان سفید پوشیده شده با رنگهای قابل شستشو نماسازی شوند .  

13.  رنگ آمیزی و طرح نرده های دیوارهای محوطه ای بایستی متناسب با رنگ و زمینه موجود و همجواریها باشد و به رنگ سفید رنگ آمیزی گردد.

14.  دیوارهای پیش ساخته بتنی محوطه ای بایستی با استفاده از رنگ های روشن و متعارف رنگ آمیزی گردد . هر گونه نوشته روی این دیوارها ممنوع می باشد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تابلو

 

1.     در طراحی کلیه نماهای شهری برای ساختمانهای عمومی ، درمانی ، خدماتی ، اداری و آپارتمانی باید محل تابلو پیش بینی گردد و  کلیه تابلوهای مربوط به فعالیت های شهری باید در انطباق کامل با مبحث 20 مقررات  ملی ساختمان به صورت هماهنگ برای  صنوف مختلف تهیه گردند .

2.     تابلوها و عناصر الحاقی مشابه از نظر اندازه ، فرم ، رنگ و مصالح بایستی به گونه ای انتخاب شوند که با احجام و زمینه معماری نماهای موجود متناسب باشند.

3.     نصب هر گونه تابلو خارج از حد پیش آمدگی مجاز ممنوع میباشد و تابلو های مجاز روی نمای اصلی باید بگونه ای قرارگیرند که در دید عمومی هیچ بخشی از تابلو از لبه های محیطی نمای ساختمان خارج نگردد.

4.     جانمايي محل و شكل و ابعاد و اندازه و رنگ تابلوي ساختمانهاي دولتي، عمومي، اداري ، تجاري ، بانكها ، درماني ، مطب پزشكان و غيره الزاما بايستي در طرح معماري و نقشه هاي نماي ساختمان براي اخذ پروانه ساختمان توسط متقاضي ارائه و توسط شهرداري تاييد گردد .

5.     محل نصب تابلوها باید همواره از لبه های عمودی نما نسبت به دیوار همسایه حداقل 15 سانتی متر فاصله داشته باشد .

6.      طول تابلوهای تبلیغاتی می بایست حداکثر معادل70 درصد طول دهانه واحد تجاری باشد و فاصله آن از لبه های کناری ساختمان مساوی باشد .

7.     عرض کلیه تابلو ها ، حداکثر 1 متر در نظر گرفته شود .

8.     هر گونه تابلو اعم از تبلیغاتی یا معرفی کاربری ، می بایست حداقل 5/2 متر ارتفاع از کف معبر داشته باشد.

9.     تجاوز لبه بالایی تابلو به نمای طبقه بالاتر مجاز نمی باشد .

10.  استقرار تابلوهای جانمایی شده در سطح نما در خارج از حد قطعه مالکیت در حریم معابر ، فضاها و عرصه های عمومی و .. ممنوع می باشد.

 

 

11.  در طراحی تابلو نهایت هماهنگی در رنگ و زمینه ، ارتفاع و ... و همسان سازی نسبت به وضع موجود ابنیه ، نماها و تابلوهای همجوار ( با هرکاربری ) الزامی است .

 

 

 

 

 

 

 

 

تجاری

 

 

1.     اجرای نمای واحد تجاری پراکنده بصورت ایجاد دیواره به ارتفاع 50 سانتیمتر از کف واحد و ویترین شیشه ای بیرنگ تا زیر سقف الزامی می باشد .

2.     درب محافظ واحدهای تجاری پراکنده می بایست به صورت کرکره ای برقی با رنگ سفید ، شیری یا کرم و هماهنگ با نما باشد .

3.     ارتفاع ویترین در واحدهای تجاری پراکنده 2 متر الزامی میباشد .

4.     استفاده از نورهای حبابی و آویز ممنوع می باشد .

5.     نام گذاری واحدهای تجاری پراکنده با فونتهای بزرگ و نامتعارف ممنوع می باشد.

6.      جانمایی محل نامگذاری ساختمانهای تجاری یا تجاری- مختلط و ... بایستی در طبقه همکف صورت گیرد .

7.     ارتفاع مفید واحدهای تجاری پراکنده دقیقا 3 متر می باشد .

8.     ایجاد جانپناه بام واحد تجاری پراکنده به ارتفاع 50 سانتی متر باشد .

9.     جانمایی محل نصب هر گونه تابلو نام و یا کاربری واحد های تجاری پراکنده ( به ارتفاع حداکثر 90 سانتي متر) ، در تراز ارتفاعی 7/2 متر از روی سطح پیاده رو ( طبق طرح پیوستی ) الزامی است .

10.   نصب هر گونه تابلو به صورتی که تیر و نبشی آهنی نصب و نگهداری آن قابل رویت باشد ممنوع است.

11.  استفاده از مصالح سبک مانند انواع ورقهای موجدار فلزی ، ایرانیت و امثال آن جهت پوشش سقف سایبانهای واحدهای تجاری ممنوع می باشد.

12.  احداث سایبان موقت در جلوی واحدهای تجاری  ممنوع مي باشد.   

 

 

نویسنده خبر: مریم لشکری
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
دسته‌بندی خبرها