طراحی سایت
Menu

اخبار

مهمترین خبرها

پیام تبریک شهردار اهواز به مناسبت روز مهندس
05 اسفند 1396 11:37:00
                                                              &nb...
تشکیل جلسه همفکری و هم اندیشی اعضای شورایاری کوی علوی با مدیر منطقه شش
05 اسفند 1396 09:31:00
   جلسه همفکری و هم اندیشی اعضای شورایاری و فعالان اجتماعی کوی علوی ،مدیر منطقه شش شهرداری اهواز ، معاونین و مسئولان این منطقه با هدف رسیدگی به مشکلات این کوی در دفتر مدیریت منطقه شش شهرداری اهواز تشکیل شد. ...
استاندار خوزستان با تقدیر از اقدامات  شهرداری اهواز  در کوی مهدیس: توسعه متوازن در همه مناطق اهواز عملیاتی شود
04 اسفند 1396 13:05:00
   استاندارخوزستان با تاکید بر تکمیل پروژه های زیرساختی منطقه مهدیس اهواز گفت: این پروژه ها باید تا پایان اسفندماه به اتمام برسد تا در سال جدید برای حل مشکلات منطقه ای دیگر از کلان شهر اهواز ورود کنیم.  ...
انتصاب جدید در شهرداری اهواز
04 اسفند 1396 00:02:00
طی حکمی از سوی منصور کتانباف شهردار اهواز "امير صفي خاني" به عنوان "رييس سازمان سرمايه گذاري و مشاركت های شهرداری اهواز" منصوب شد. "صفی خانی" پیش از این سمتهایی همجون مدیرکل ایمنی و مهن...
شهردار اهواز: درآمد حاصل از فیش های عوارض صرف امور عمرانی می شود
03 اسفند 1396 12:17:00
   جلسه درآمدی شهرداری اهواز با حضور منصور ڪتانباف، فلسفی ريیس و بابا پور نائب رئیس شورای شهر  و مدیران شهرداری برگزار شد. در این جلسه شهردار اهواز با اشاره به اینڪه درآمد حاصل از فیش های عوارض صرف امور ع...
شهردار اهواز در نشست هم اندیشی سرمایه گذاری در اهواز:  برای توسعه شهر، چاره ای جز سرمایه گذاری بخش خصوصی نداریم
03 اسفند 1396 07:04:00
    شهردار اهواز در نشست هم اندیشی سرمایه گذاری در اهواز، با تاڪید بر ضرورت سرمایه گذاری در همه ی ابعاد اظهار داشت: برای توسعه شهر، چاره ای جز سرمایه گذاری بخش خصوصی نداریم. در این نشست ڪه چهارشنبه عصر با حضور...

اخبار

چهارشنبه 15 آذر 1396
تعداد بازدید: 230
تعداد نظرات: 0

کتانباف: نقش خوزستان در اداره ی کشور دیده شود

کتانباف: نقش خوزستان در اداره ی کشور دیده شود

دیدار منصور کتانباف شهردار اهواز با جمعی از فعالان اجتماعی حوزه مسائل شهری و شهروندی در فضای مجازی (اینستاگرام) برگزارشد.

شهردار اهواز ضمن ابراز خرسندی از حضور در میان قشر جوان، این سنین از زندگی را شروع دوران جدیدی از فعالیتهای جدی و تاثیر گذار در جامعه دانست و با اشاره به خاطرات دوران نوجوانی و جوانی خود گفت: من نیز در اهواز از همین سنین همگام با بقیه ی مردم، پرشور وارد عرصه ی مبارزه با رژیم پهلوی شدم و خاطرات آن دوره را همواره در ذهن خود مرور می کنم.
منصور کتانباف با تاکید بر لزوم مطالبه گری در جامعه بویژه نسل جوان و دانشجو گفت: ما در چارچوب نظامی زندگی می کنیم که آنرا خود ساخته و چهارچوب های آنرا پذیرفته ایم، یکی از ارکان نظام مقدس جمهوری اسلامی، دین مترقی اسلام است و یکی از ویژگیهای دین ما، برقراری تعادل در همه ی امور است. پس باید در چهارچوب این نظام و برای تقویت و اعتلای آن تلاش کنیم و مطالبات خود را با رعایت این اصل مطرح و بهانه ای به دست بدخواهان کشور و نظام ندهیم. پس باید مراقب رفتار خودمان باشیم، چرا که بهبود زندگی شهروندان و اصلاح امور مستلزم پذیرش و ارج نهادن به نظام و انقلاب و البته مسئولیت پذیری شهروندان و حضور فعال آنها در عرصه اجتماعی است.
وی گفت:  یکی از اولویتهای اکثر نظام های سیاسی و حکومتی، بهبود کیفیت زندگی مردم در حوزه های مختلف است.
شهردار اهواز افزود: پس از رعایت این اصل همگی بایدنسبت به جای جای ایران با هر قومیتی دغدغه مند باشیم و همه ی جای ایران عزیز را سرای خود بدانیم. یادمان نرود که در جنگ تحمیلی مردم ایران به کمک ما آمدند. پس ما نیز باید در برابر هموطنان خود احساس مسئولیت کنیم.
وی ادامه داد: وظیفه همه ماست که نسبت به استان خودمان، یعنی خوزستان نیز دغدغه داشته باشیم و این امر مستلزم شناخت دقیق استان خوزستان و شهر اهواز است‌.
کتانباف اظهار داشت:خوزستان را ابتدا جلگه تعریف کرده اند و جلگه سرزمینی آبرفتی با پتانسیل بالا در زمینه ی کشت انواع محصولات کشاورزی است. در مرحله ی بعد وجود منابع غنی زیرزمینی از قبیل نفت و گاز در این سرزمین، و منابع روزمینی از قبیل امور بازرگانی، بنادر و صنایع بزرگ از ویژگی های مهم خوزستان است. مثلا قبل از جنگ بندر خرمشهر از مهم ترین بنادر ایران و خاورمیانه بود که پس از جنگ به شرایط ایده آل قبل برنگشت و تا زمانی که این بندر احیا نشود، خرمشهر احیا نمی شود. زمانی خرمشهر به دلیل وجود همین بندر یکی از تفرجگاه های اصلی مردم ایران بود و این رونق استان را در پی داشت. 
وی همچنین به شرایط فعلی استان خوزستان اشاره و تصریح کرد: اکنون هم در زمینه های کشاورزی، صنعت و صنایع نفت و گاز غیره جزو بهترین استان های کشور هستیم. پس باید نقش خوزستان در اداره کشور دیده شود. این امکانات به همه ی کشور تعلق دارد. باید ملی فکر کرد و از بخشی نگری در تقسیم منافع پرهیز شود، اما در این راستا باید نقش خوزستان را در بهبود شرایط کشور به عنوان مولد این ثروت عظیم و ملی باید دید و در نظر گرفت. پس در درجه اول خوزستان باید در بهره برداری از این امکانات سهیم باشد.
شهردار اهواز افزود: اگر این امر اثبات شده که خوزستان با تامین بیش از 70درصد درآمد ملی و نیز نقش تاریخی بی بدیل آن که به فرمایش حضرت امام خمینی(ره): خوزستان دین خود را به اسلام ادا کرد، پس پرسش اساسی اینجاست که سهم این استان از این ثروت ها چیست؟!
کتانباف در تشریح این موضوع به دیدارهای خود با مسئولین استانی اشاره کرد و گفت: در این دو ماه و نیم از دوران مسئولیتم با اکثر مدیران استانی و صنایع بزرگ دیدار و گفتگو داشتم و نکته ای که در این دیدارها مطرح کردم این بود که اکثر تغییرات به دست شما مدیران انجام می شود و تا زمانی که شما نخواهید هیج تغییر مثبتی در استان اتفاق نمی افتد. بنده زمانی مدیرعامل یکی از موسسات قرارگاه سازندگی بودم و همواره تلاش کردم، پروژه هایی که توجیه ملی دارند را به استان بیاورم و به لطف خدا موفق به اشتغال زایی و رونق در بخشی از استان شدم.

کتانباف در ادامه ضمن تقدیر از برخی از مدیران استان به خاطر کمک به توسعه ی اهواز و خوزستان، از برخی مدیران صنایع بزرگ و استانی نیز انتقاد کرد و گفت: چرا برخی از شرکت های بزرگ با دور زدن قانون، از زیر بار عوارض شانه خالی می کنند؟! در شهرستان اهواز بابت تولید 1260 میلیون بشکه نفت که آلایندگی ناشی از آن صدها تن از مردم این شهر را دچار انواع بیماری های مختلف کرده، طبق قانون باید سالیانه 700میلیارد تومان بابت عوارض آلایندگی پرداخت شود که متاسفانه حدود 30 میلیارد تومان پرداخت می شود. آیا به جز این است که ما این پولها را برای جبران عقب ماندگی های شهر و پروژه های بزرگی از قبیل مترو و زیرساخت های بزرگ و رفاه مردم این شهر می خواهیم؟!

وی یادآور شد: البته ما شرایط نامطلوب اقتصادی کشورمان را درک می کنیم، اما همان گونه که به وظایف ملی خود در راستای بهبود شرایط عمل می کنیم، توقع داریم از حداقل حقوق خود نیز بهره مند شویم. باید این مطالبه گری به شیوه قانونمند و با گفتگو و پرهیز از هرگونه تنش در میان آحاد مردم خوزستان نهادینه شود.

کتانباف با اشاره به نقش مهم مدیران بومی صنایع بزرگ در توسعه ی استان اذعان داشت: اگر این مسئولیت اجتماعی در همه ی مدیران ما نهادینه شود، آنگاه منابع برای توسعه و جبران عقب ماندگی ها به خوزستان و اهواز وارد می شود و برکات وجود این منابع و صنایع احساس می شود. البته منکر اثرات فعلی این صنایع نیستم، اما این بهره مندی قطعاً پاسخگوی حداقل نیازها هم نیست.

شهردار اهواز مهم ترین اولویت خود را در حوزه ی فرهنگی، آموزش های شهروندی اعلام کرد و گفت: ابهامات مردم در زمینه ی شهری کم نیست و برخی از آنها به وظایف و حقوق خود به عنوان یک شهروند واقف نیستند. پس نیاز به یک آموزش جامع شهروندی داریم که باید به جای توجه به وسعت این آموزش ها، به این آموزه ها عمق بخشیده و آن را نهادینه و با عمل توام کنیم. اکنون 900 تن زباله و پسماند تولید می شود که حدود 90 میلیارد تومان برای شهرداری هزینه دارد در حالیکه با مدیریت صحیح  شهروندان در زمینه تفکیک و تولید زباله می توان بین 25 تا 50 درصد هزینه ها را کاهش داد و این مدیریت صحیح از دل یک آموزش صحیح شهروندی بیرون می آید. لذا باید از ظرفیتهای مختلف جهت این آموزش بهره برد.
کتانباف، در تببین مفهوم شهروند نیز اظهار داشت: شهروند با ساکن یک شهر تفاوت دارد. شهروند با شناختی که ازحقوق و وظایف خود نسبت به شهر دارد، حس مالکیت به شهر دارد، در برابر آن احساس مسئولیت می کند، در حفاظت از امکانات شهر حساس است، مطالبه گر است و بر عملکرد مسئولین نظارت می کند، در اداره ی شهر و تامین و کاهش هزینه های آن مشارکت می کند. پس باید ساکنین را به شهروندان تبدیل کنیم.
وی همچنین با اشاره به سفرهای کاری خود به کشورهای پیشرفته گفت: در صنایع کلیه ی کشورهای پیشرفته، حفظ محیط زیست از اولویتها و شعارهای مهم است و این امر را می توان در ظاهر و البته در اقدامات آنها مشاهده کرد. نکته  جالب اینجاست که در یکی از سفرنامه های تاریخی آمده است: که در سفر از محمره(خرمشهر) تا ارجان(بهبهان)، کاروان ها به دلیل وجود انبوه درختان نور مستقیم خورشید را نمی دیدند. الان از خرمشهر تا بهبهان چند درخت وجود دارد؟! پس باید به حفظ محیط زیست به عنوان مساله ای حیاتی توجه کنیم.
کتانباف در خصوص احداث بخشی از کمربند سبز نیز گفت: در سالهای 90 و 91 با حمایت استاندار وقت طرح 7200 هکتاری کمربند سبز اهواز را که سالها قبل به تصویب رسیده بود، آغاز کردیم و علیرغم آنکه طبق قانون، توافقات و جلسات متعدد٬ باید ارگانهای مختلف و صنایع هزینه ی آن را متعهد می شدند، متاسفانه عملا هیچ ارگانی پای کار نیامد و شهرداری اهواز به تنهایی 800 هکتار مساحت آن را با سختی و دشواری های فراوان از غرب اهواز به سمت شیبان احداث کرد و خوشبختانه اکنون این سرمایه ای برای شهر اهواز است. 
وی گفت:البته نباید به وضعیت موجود راضی بود بلکه باید به 7200 هکتار فضای سبز برسیم که قطعاً بدون مشارکت سایر ارگانهای مسئول ٬ تحقق این امر ممکن نیست.
وی شرایط آب کشور را بحرانی دانست و افزود: یکی از دلایل اصلی این بحران، عدم مدیریت مصرف در بخش های کشاورزی، شرب، شهری و صنعت است. اگر صرفاً 10درصد از مصرف آب مدیریت شود، این بحران از بین می رود. پس تبیین این موضوع از سوی فعالان اجتماعی امری ضروری است.
شهردار اهواز به مولفه های یک کلانشهر اشاره کرد و اظهار داشت: یک کلانشهر واجد شاخص هایی همچون مساحت، جغرافیا، جمعیت و چندین مولفه ی دیگر از  جمله سیستم حمل و نقل شهری است که اهواز در این خصوص شرایط خوبی ندارد. درحالیکه  باید 1200 دستگاه اتوبوس داشته باشیم، اما در حال حاضر کمتر از 160دستگاه اتوبوس  فعال داریم. اما مطالعات خوبی در این زمینه صورت گرفته که با به روزکردن آنها گام مهمی در توسعه ی حمل و نقل برداشته می شود.
وی گفت: در این مدت کوتاه 52 دستگاه اتوبوس و 9 دستگاه مینی بوس بدون کمک دولت خریداری شده و قصد داریم با حمایت شورای اسلامی شهر 50 دستگاه دیگر نیز به ناوگان حمل و نقل شهری اضافه کنیم و جهت خرید BRT هم در حال مذاکره و کار هستیم و طبق برنامه قصد داریم حداقل سالیانه 50 دستگاه برای اهواز خریداری کنیم که در این خصوص نیازمند حمایت و کمک دولت هستیم.

در این دیدار، جوانان حاضر در جمع نیز دیدگاهها و نقطه نظرات خود را در خصوص فعالیتها و عملکرد شهرداری، لزوم نهادینه سازی فرهنگ شهروندی، ضرورت بهبود کیفیت زندگی شهروندان و ارتباط مستمر فعالان اجتماعی و فرهنگی با مدیریت شهری بیان کردند.

گروه: اداره کل ارتباطات و امور بین الملل
نویسنده خبر: روابط عمومی
تصاویر
  • کتانباف: نقش خوزستان در اداره ی کشور دیده شود
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.

دسته‌بندی خبرها