طراحی سایت
Menu

اخبار

مهمترین خبرها

فضای سبز حوزه منطقه سه بطور مستمر در حال نگهداری و احیاست
30 مرداد 1397 11:19:00
   رسیدگی به فضای سبز پارک ها و بلوارها با اقدامات جدید و گسترده در کل ایام سال از برنامه های حوزه فضای سبز منطقه سه است. به گزارش اداره ارتباطات شهرداری منطقه سه مجتبی یوسفی مدیر منطقه با بیان این مطلب که رسی...
تسطیح و نخاله برداری در کوی مهدیس در منطقه 8
30 مرداد 1397 11:07:00
   مدیر منطقه 8 کلانشهر اهواز گفت: نخاله برداری و تسطیح زمین های خالی فرهنگیان در کوی مهدیس در حال انجام است  .  به گزارش اداره امور ارتباطات شهرداری منطقه 8 کلانشهر اهواز ذبیح اله خدامرادی با اعلا...
احداث 4 محل موقت ذبح دام بمناسبت عید سعید قربان
30 مرداد 1397 10:09:00
   معاون خدمات شهری از احداث 4 محل موقت ذبح دام بمناسبت عید سعید قربان خبر داد. به گزارش اداره ارتباطات حوزه معاونت خدمات شهری علیرضا عالیپور با اعلام این خبر افزود: با توجه به در پیش رو بودن عید سعید قربان ...
آغاز طرح ساماندهی خودروهای مسافربر شخصی
30 مرداد 1397 09:26:00
   مدیرعامل سازمان تاکسیرانی گفت: در طرح ساماندهی خودروهای مسافر بر شخصی به آن دسته از رانندگانی که دارای شرایط لازم جهت قرار گرفتن در ناوگان حمل و نقل شهری هستند کد فعالیت سازمان واگذار می شود. رستم من...
تشریح برنامه های شهرداری اهواز در استقبال از مهر 
29 مرداد 1397 12:12:00
     شهردار اهواز در شورای آموزش و پرورش استان خوزستان برنامه های سازمان خود را به مناسبت فرا رسیدن سال جدید تحصیلی تشریح کرد. به گزارش سایت شهرداری اهواز، در این جلسه که با حضور شریعتی استاندار خوزستان...
اجرای بیش از 22 هزار متر مربع آسفالت در معابر کوی مهدیس در منطقه 8
29 مرداد 1397 09:35:00
مدیر منطقه 8 شهرداری اهواز از اجرای بیش از 22 هزار مترمربع آسفالت در خیابان های آزاده و انتظام در کوی مهدیس خبر داد . به گزارش اداره امور ارتباطات شهرداری منطقه 8 کلانشهر اهواز ذبیح اله خدامرادی با اعلام این خبر اف...

اخبار

ﺳﻪشنبه 25 اردیبهشت 1397
تعداد بازدید: 83
تعداد نظرات: 0

جزئیات اجرای طرح تفکیک پسماند در مبدادر شهر اهواز

جزئیات اجرای طرح تفکیک پسماند در مبدادر شهر اهواز

   مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز از برگزاری جلسه ای در خصوص روند اجرای طرح تفکیک پسماند در مبدا با حضور کلیه ادارات ارتباطات مناطق هشتگانه ،مدیران فرهنگی مناطق، معاونین خدمات شهری، مسئولین امور نواحی، مدیر امور شهر ومعاونین و مدیران سازمان مدیریت پسماند در سالن جلسات شهرداری خبر داد.
محمد رضا قنواتی ضمن خوشامد گویی به کلیه حاضرین در جلسه اظهار کرد:
چشم انداز واقدامات مدیریتی این سازمان برآن است که پروژه طرح تفکیک پسماند از مبدا را که از اولویت کاری این سازمان است در 6ماهه دوم سال اجرایی کند.
وی یاد آور شد:اجرای این طرح مستلزم ایجاد زیر ساخت ها ،مدیریت صحیح واقدامات فرهنگی لازم است که همکاری همه ارگان ها وسازمانهای ذیربط ،مسئولین ،مدیران ومشارکت همه جانبه شهروندان اهوازی را می طلبد.
مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند تصریح کرد: از اهداف این طرح معرفی اهمیت کاهش تولید پسماند، بیان اهمیت اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی و بهداشتی ناشی از تفکیک پسماندها، بهینه سازی وصرفه جویی در هزینه های جمع آوری و حمل و نقل پسماندها با دعوت از شهروندان جهت همکاری و مشارکت فعال آنها در این طرح می باشد.
وی افزود: این سازمان با استفاده از تجربیات گذشته و دانش روز و تجربیات سایر کلانشهرها و الگوبرداری از شهر شیراز اقدام به تدوین طرح تفکیک پسماند از مبدا به روش تر وخشک کرده است.
قنواتی گفت: تفکیک پسماندها از مبدا نیز یکی از روشهای پردازش می باشد. این روش یکی از مهمترین و کم هزینه ترین روشهای جداسازی و تفکیک مواد زاید محسوب می شود که  پسماندهای خشک قابل بازیافت پس از جداسازی در منزل جهت ذخیره سازی در کیسه های نایلونی و یا در ظروف ویژه ای که بدین منظور در محیط های مسکونی نصب شده اند منتقل و سپس توسط سرویس های ویژه منظم از محل تولید به محل تبدیل حمل می شوند.
مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند افزود: در روش اجرای طرح ابتدا پس از شرکت آموزشگران در جلسات توجیهی طرح که توسط سازمان پسماند برگزار می شود بر اساس برنامه زمانبندی شده کار آموزش چهره به چهره شهروندان از درب منازل آنها و از بلوک های مشخص شده شروع می شود.
این مقام مسئول بیان کرد: آموزشگران پس از بیان توضیحات کامل در مورد نحوه اجرای طرح تفکیک پسماندها از مبدا، معرفی انواع پسماندهای خشک ونکات کلیدی، فشرده سازی ،نحوه تفکیک ونگهداری پسماندها به شهروندان، کیسه های نایلونی مخصوص تفکیک پسماندها ی خشک، تر، ویژه به ترتیب رنگهای سبز، آبی، قرمز به همراه بروشورهای آموزشی به آنها تحویل داده واطلاعات مورد نیاز (آدرس ،نام شهروند)را در فرمهای مربوطه درج می نمایند.

قنواتی گفت: پس از ارائه آموزشهای لازم شهروند نیز می بایست زباله های تولیدی خود را در محل به دو قسمت خشک وتر تفکیک کرده وبه صورت جداگانه ذخیره کند و طبق برنامه زمانبندی شده از سوی پیمانکار طرح، مامورین جمع آوری برای تحویل گرفتن زباله های خشک به درب منازل مراجعه می کنند.
وی ادامه داد: آموزشگران می بایست همراه با کارت شناسایی معتبر جهت آموزش به درب منازل با دارا بودن اطلاعات لازم در زمینه علوم پسماند جهت پاسخگویی به سولات شهروندان در این زمینه وتفهیم مطالب طرح به آنها اقدام نمایند.
مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند با اشاره به اینکه انتخاب پیمانکار مستعد جهت اجرای این طرح شناسایی شده گفت: در شهر اهواز حدود 135 انبار ضایعاتی غیرمجاز شناسایی شده است که در آن برخی افراد در حال امرار معاش هستند، یکی از شروط ما برای پیمانکار به کارگیری و بیمه کردن شاغلین این انبارها و زباله گردها است تا بدین وسیله امکان اشتغال از آنان سلب نشود.
این مقام مسئول تصریح کرد: همچنین اجرای طرح تفکیک پسماند در ادارات وشرکتها و سایر مشاغل اجرا می شود و ظروفی مخصوص از جنس کارتن پلاست جهت جمع آوری پسماندخشک و کاغذهای باطله ادارات وشرکتهای دولتی وخصوصی توزیع می شود.
قنواتی افزود: در همین راستا تعدادی از مربیان که دوره های آموزشی که توسط سازمان برگزار می شود را گذرانده اند طبق برنامه به مدارس مراجعه و نسبت به آموزش دانش آموزان اقدام می کنند، همچنین ظروف ویژه ذخیره سازی کاغذ باطله در اختیار مدارس قرارخواهد گرفت تا بدین صورت نسبت به جمع آوری و بازیافت آن اقدام شود.
قنواتی در پایان مشارکت شهروندان در اجرای موفقیت آمیز این طرح را بسیار موثر دانست وگفت: نظرسنجی وآمار و جمع آوری اطلاعات صورت گرفته در حوزه اجرای طرح تفکیک نشان می دهد که 57 درصد از شهروندان اهوازی با این طرح آشنایی دارند و 86درصد مردم آمادگی خود را جهت همکاری با این طرح اعلام کردند.
 

گروه: سازمان مدیریت پسماند شهری
نویسنده خبر: فرشته موسوی
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.

دسته‌بندی خبرها