Menu

اخبار

مهمترین خبرها

بهسازی و بازگشت ۸۰ دستگاه اتوبوس به ناوگان حمل و نقل شهری اهواز
31 اردیبهشت 1398 10:02:00
   مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی و خدمات شهری اهواز از بهسازی و بازگشت ۸۰ دستگاه اتوبوس به ناوگان حمل و نقل شهری اهواز خبر داد. کوروش حسینی زاده مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی اهواز گفت: با توجه وضعیت اقتصادی ...
زیرگذر غربی پل شهید علم الهدی در بلوار ساحلی آسفالت شد
31 اردیبهشت 1398 09:39:00
   مدیر منطقه دو شهرداری اهواز از اجرای عمليات آسفالت دو مسیر رفت و برگشت بلوار ساحلی در محدوده زیرگذر پل شهید علم الهدی این حوزه خبر داد.  به گزارش اداره ارتباطات منطقه دو شهرداری اهواز پرویز دغاغله بی...
طبق دستور ضرب الاجلی سرپرست شهرداری اهواز; طرح بهسازی پسا سیل ساحل کارون انجام می‌شود
30 اردیبهشت 1398 16:40:00
  موسی شاعری سرپرست شهرداری و شهردار منتخب اهواز بر ضرورت بازسازی و بهسازی جاده ها پس از سیلاب تاکید کرد و طی دستور ی ضرب الاجلی تمامی مدیران شهری را موظف کرد که احیا و پاکسازی هرچه سریعتر مسیرهای تخریب شده از ...
انتشارفراخوان عمومی احداث مجتمع ایستگاهی تجاری قطار شهری سلمان فارسی اهواز
30 اردیبهشت 1398 11:23:00
   رییس سازمان سرمایه گذاری و مشارکتهای مردمی شهرداری اهواز از انتشار فراخوان عمومی احداث مجتمع ایستگاهی تجاری قطار شهری سلمان فارسی خبر داد. به گزارش سایت شهرداری اهواز، امیر صفی خانی با اعلام این خبر ادامه...
کاشت بیش از ۶1۰ هزار اصله نهال و گیاه پوششی در شهر اهواز
29 اردیبهشت 1398 15:34:00
   به گزارش اداره ارتباطات سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری اهواز؛ حمید امیری فرد مدیر عامل این سازمان از کاشت بیش از 6۱۰ هزار اصله نهال و گیاه پوششی در مناطق هشتگانه شهرداری اهواز خبر داد. حمید امیری فرد مدیر...
  انتصاب مشاور جدید شهردار اهواز
29 اردیبهشت 1398 12:09:00
   به گزارش سایت شهرداری اهواز روز گذشته طی حکمی از سوی شاعری سرپرست شهرداری و شهردار منتخب اهواز ، وحید معین زاده  بعنوان مشاور و دستیار ویژه شهردار منصوب شد. در متن حکم آقای معین زاده چنین آمده است: ب...

اخبار

ﺳﻪشنبه 25 اردیبهشت 1397
تعداد بازدید: 252
تعداد نظرات: 0

جزئیات اجرای طرح تفکیک پسماند در مبدادر شهر اهواز

جزئیات اجرای طرح تفکیک پسماند در مبدادر شهر اهواز

   مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز از برگزاری جلسه ای در خصوص روند اجرای طرح تفکیک پسماند در مبدا با حضور کلیه ادارات ارتباطات مناطق هشتگانه ،مدیران فرهنگی مناطق، معاونین خدمات شهری، مسئولین امور نواحی، مدیر امور شهر ومعاونین و مدیران سازمان مدیریت پسماند در سالن جلسات شهرداری خبر داد.
محمد رضا قنواتی ضمن خوشامد گویی به کلیه حاضرین در جلسه اظهار کرد:
چشم انداز واقدامات مدیریتی این سازمان برآن است که پروژه طرح تفکیک پسماند از مبدا را که از اولویت کاری این سازمان است در 6ماهه دوم سال اجرایی کند.
وی یاد آور شد:اجرای این طرح مستلزم ایجاد زیر ساخت ها ،مدیریت صحیح واقدامات فرهنگی لازم است که همکاری همه ارگان ها وسازمانهای ذیربط ،مسئولین ،مدیران ومشارکت همه جانبه شهروندان اهوازی را می طلبد.
مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند تصریح کرد: از اهداف این طرح معرفی اهمیت کاهش تولید پسماند، بیان اهمیت اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی و بهداشتی ناشی از تفکیک پسماندها، بهینه سازی وصرفه جویی در هزینه های جمع آوری و حمل و نقل پسماندها با دعوت از شهروندان جهت همکاری و مشارکت فعال آنها در این طرح می باشد.
وی افزود: این سازمان با استفاده از تجربیات گذشته و دانش روز و تجربیات سایر کلانشهرها و الگوبرداری از شهر شیراز اقدام به تدوین طرح تفکیک پسماند از مبدا به روش تر وخشک کرده است.
قنواتی گفت: تفکیک پسماندها از مبدا نیز یکی از روشهای پردازش می باشد. این روش یکی از مهمترین و کم هزینه ترین روشهای جداسازی و تفکیک مواد زاید محسوب می شود که  پسماندهای خشک قابل بازیافت پس از جداسازی در منزل جهت ذخیره سازی در کیسه های نایلونی و یا در ظروف ویژه ای که بدین منظور در محیط های مسکونی نصب شده اند منتقل و سپس توسط سرویس های ویژه منظم از محل تولید به محل تبدیل حمل می شوند.
مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند افزود: در روش اجرای طرح ابتدا پس از شرکت آموزشگران در جلسات توجیهی طرح که توسط سازمان پسماند برگزار می شود بر اساس برنامه زمانبندی شده کار آموزش چهره به چهره شهروندان از درب منازل آنها و از بلوک های مشخص شده شروع می شود.
این مقام مسئول بیان کرد: آموزشگران پس از بیان توضیحات کامل در مورد نحوه اجرای طرح تفکیک پسماندها از مبدا، معرفی انواع پسماندهای خشک ونکات کلیدی، فشرده سازی ،نحوه تفکیک ونگهداری پسماندها به شهروندان، کیسه های نایلونی مخصوص تفکیک پسماندها ی خشک، تر، ویژه به ترتیب رنگهای سبز، آبی، قرمز به همراه بروشورهای آموزشی به آنها تحویل داده واطلاعات مورد نیاز (آدرس ،نام شهروند)را در فرمهای مربوطه درج می نمایند.

قنواتی گفت: پس از ارائه آموزشهای لازم شهروند نیز می بایست زباله های تولیدی خود را در محل به دو قسمت خشک وتر تفکیک کرده وبه صورت جداگانه ذخیره کند و طبق برنامه زمانبندی شده از سوی پیمانکار طرح، مامورین جمع آوری برای تحویل گرفتن زباله های خشک به درب منازل مراجعه می کنند.
وی ادامه داد: آموزشگران می بایست همراه با کارت شناسایی معتبر جهت آموزش به درب منازل با دارا بودن اطلاعات لازم در زمینه علوم پسماند جهت پاسخگویی به سولات شهروندان در این زمینه وتفهیم مطالب طرح به آنها اقدام نمایند.
مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند با اشاره به اینکه انتخاب پیمانکار مستعد جهت اجرای این طرح شناسایی شده گفت: در شهر اهواز حدود 135 انبار ضایعاتی غیرمجاز شناسایی شده است که در آن برخی افراد در حال امرار معاش هستند، یکی از شروط ما برای پیمانکار به کارگیری و بیمه کردن شاغلین این انبارها و زباله گردها است تا بدین وسیله امکان اشتغال از آنان سلب نشود.
این مقام مسئول تصریح کرد: همچنین اجرای طرح تفکیک پسماند در ادارات وشرکتها و سایر مشاغل اجرا می شود و ظروفی مخصوص از جنس کارتن پلاست جهت جمع آوری پسماندخشک و کاغذهای باطله ادارات وشرکتهای دولتی وخصوصی توزیع می شود.
قنواتی افزود: در همین راستا تعدادی از مربیان که دوره های آموزشی که توسط سازمان برگزار می شود را گذرانده اند طبق برنامه به مدارس مراجعه و نسبت به آموزش دانش آموزان اقدام می کنند، همچنین ظروف ویژه ذخیره سازی کاغذ باطله در اختیار مدارس قرارخواهد گرفت تا بدین صورت نسبت به جمع آوری و بازیافت آن اقدام شود.
قنواتی در پایان مشارکت شهروندان در اجرای موفقیت آمیز این طرح را بسیار موثر دانست وگفت: نظرسنجی وآمار و جمع آوری اطلاعات صورت گرفته در حوزه اجرای طرح تفکیک نشان می دهد که 57 درصد از شهروندان اهوازی با این طرح آشنایی دارند و 86درصد مردم آمادگی خود را جهت همکاری با این طرح اعلام کردند.
 

گروه: سازمان مدیریت پسماند شهری
نویسنده خبر: فرشته موسوی
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.

دسته‌بندی خبرها