Menu

اخبار

مهمترین خبرها

آسفالت خیابان آزادگان بین سلمان فارسی و طالقانی در منطقه یک
29 اردیبهشت 1398 10:47:00
   مدیر منطقه یک از عملیات آسفالت در خیابان آزادگان بین سلمان فارسی و طالقانی در سطح منطقه خبر داد .  به گزارش اداره ارتباطات شهرداری منطقه یک اهواز مهراب فلسفی زاده مدیر منطقه با بیان اینکه آسفالت مناس...
شهردار جدید اهواز معرفی شد
26 اردیبهشت 1398 13:42:00
   به گزارش سایت شهرداری اهواز موسی شاعری با رای موافق یازده نفر از اعضای شورای اسلامی شهر به عنوان سرپرست شهرداری اهواز منصوب شد. برپایه این گزارش وی همچنین به عنوان شهردار جدید اهواز برای دریافت حکم به وزا...
شروع بکار سایت نگهداری و عقیم‌سازی سگ‌های ولگرد اهواز
25 اردیبهشت 1398 11:47:00
این سایت یکی از کامل‌ترین سایت‌های نگهداری و عقیم‌سازی سگ‌های ولگرد است
شهردار اهواز:  باید خدمت رسانی هفتگی جهادی در مناطق هشتگانه اهواز پیگیری شود
24 اردیبهشت 1398 15:03:00
    جلسه شورای اداری شهرداری اهواز با حضور منصور کتانباف ،معاونین و مدیران شهرداری برگزار شد. در این جلسه شهردار اهواز ضمن تقدیر و تشکر از زحمات معاونین و مدیران شهرداری جهت انجام امور محوله بر لزوم فضا...
گزارشی از جلسه تکریم و معارفه مدیرکل حراست شهرداری اهواز
23 اردیبهشت 1398 14:43:00
    در جلسه تکریم و معارفه مدیرکل حراست شهرداری اهواز، ضمن تجلیل از زحمات حجت اله دهدشتی، فضل اله بهداد به عنوان سرپرست اداره کل حراست شهرداری اهواز معارفه شد. به گزارش سایت شهرداری اهواز، در این جلسه که با ...
  گزارش معاون فنی عمرانی شهرداری اهواز از آخرین وضعیت پروژه ها و برنامه های سال 98
23 اردیبهشت 1398 09:18:00
   معاون فنی عمرانی شهرداری اهواز آخرین وضعیت پروژه های عمرانی شهرداری و اهم برنامه های سال 98 این سازمان را تشریح کرد. به گزارش سایت شهرداری اهواز، محمد صفری آمار پروژه های عمرانی شهرداری را 250 پروژه در سا...

اخبار

ﺳﻪشنبه 01 خرداد 1397
تعداد بازدید: 231
تعداد نظرات: 0

مدیر عامل سازمان پارکها مطرح کرد: احیای پارکها با مشارکت بخش خصوصی و سرمایه گذاران

مدیر عامل سازمان پارکها مطرح کرد: احیای پارکها با مشارکت بخش خصوصی و سرمایه گذاران

    صبح امروز جلسه ای با حضور مدیر عامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری اهواز،معاونین، مدیران و دکتر صالحی فرد استاد دانشگاه مشهد پیرامون سرمایه گذاری در پارکها و فضای سبز شهری و توسعه پایدار اهواز برگزار شد.

حمید امیری فرد ضمن خیر مقدم به دکتر صالحی فرد گفت: یکی از دغدغه های این سازمان نبود بسته های اقتصادی و دستورالعمل های سرمایه گذاری در بحث فضای سبز شهری و معضلات و چالش های پیرامون این موضوع است که از نخبگان این حوزه انتظار داریم تا این سازمان را در خصوص چگونگی اداره فضای سبز شهری و احیای پارکها توسط با مشارکت بخش خصوصی و سرمایه گذار، همراه با کیفیت های لازم راهنمایی کنید.

دکتر محمد صالحی فرد  در سخنانی گفت: بحث فضای سبز به دوشاخه اصلی شامل نگهداری و احیاء و همچنین توسعه فضای سبز تقسیم می شود که با توجه به این موضوعات نوع نگاه در سرمایه گذاریها نیز تغییر می کند.

استاد دانشگاه مشهد در ادامه با اشاره به فرآیند واگذاری پارکها به سرمایه گذار عنوان کرد: اولین بحث از فرآیند سرمایه گذاری پارکها به بخش خصوصی یا سرمایه گذار، تقسیم بندی فضاهای سبز از لحاظ مساحت و نوع کاربری آنها که به پارکهای همسایگی، محله ای، ناحیه ای و.... مورد بررسی قرار داد و بحث دوم اینکه استاندارد های الزامی و خدماتی که باید در پارکها به مردم ارائه شود، چیست؟ گام سوم بخش های قابل واگذاری که به دو دسته تقسیم می شوند شامل عملیات اجرایی بدون بازده اقتصادی و عملیات اجرایی با انتفاع اقتصادی است.

وی با بیان اینکه عملیات اجرایی با انتفاع اقتصادی از اهمیت ویژه ای برای سازمان ها برخوردار است اضافه کرد: ارائه یک لیست و یا آلبوم سرمایه گذاری از کاربری ها و خدماتی که سازمان از آنها منتفع می شود ضروری است. به طور مثال قطعاً سرمایه گذاری در پارکهای همسایه ای برای یک سرمایه گذار مفهومی ندارد امّا اگر پارکی بزرگتر مطرح گردد یقیناً انتفاع اقتصادی بیشتر حاصل می شود.

صالحی فرد تهیه بسته های اقتصادی برای پارکها را حلقه مفقوده سرمایه گذاری در پارکها دانست و اظهار کرد: در بحث توسعه فضای سبز امروزه باید همراه طراحی پارک، همزمان بسته اقتصادی آن نیز طراحی شود و شرایط برای سرمایه گذاری آماده شود، سپس به دنبال سرمایه گذار باشیم. کاربری های موجود در پارکها الان به شکل مختلط است یعنی تلفیقی از کاربری های مختلف و استفاده حداکثری از فضای موجود، به طور مثال اگر پنج و یا 10درصد از فضای سبز متعلق به یک کاربری است، آن فضا را چند طبقه طراحی کرد تا فضای بیشتری در اختیار کاربری های مختلف قرار بگیرد.

این استاد دانشگاه نقش کاربری های خلاقانه، کاربری هایی که به کاهش هزینه ها کمک نماید، پارکهای خانوادگی و واگذاری پارکها به سرمایه گذار را در جلب سرمایه گذاری مهم توصیف کرد و تصریح کرد: مشارکت و هم فکری با شرکت های دانش بنیان در خصوص ایده های خیلی جدید مثل مرکز نجوم و پارکهای موضوعی می تواند مثمر ثمر باشد و در جاهایی باید اجازه بدهیم در قسمتی از کار خود سرمایه گذار فکر و عمل کند.

صالحی فرد شاخص های انتخاب سرمایه گذار را به داشتن رزومه موفق در سرمایه گذاری، گردش مالی یا تیم مدیریتی،تیم کارشناسی،ارائه طرح توجیهی و تست سرمایه گذار دانست و توضیح داد: یکی از بهترین روش های عقد قرارداد با سرمایه گذاران روش B.O.T یا روش B.O.L.T است که در روش اول ساخت، بهره برداری و واگذاری آن مجموعه انجام می شود و در روش دوم ساخت، بهره برداری، واگذاری و اجاره صورت می گیرد، که هم برای سرمایه گذار و هم برای سازمان دارای نفع اقتصادی می باشد.

در پایان وی با اشاره به روش های مشارکتی، فروش اوراق مشارکت، روش B.O.T، روش B.O.L.T و روش B.O.O خاطر نشان کرد: امنیت، رفاه و سرزندگی پارکها از اهمیت ویژه ای برخوردار است و می توان با واگذاری قسمت کوچکی از پارکهایی که جنبه اقتصادی ندارند به آنها رونق بخشید.

گروه: سازمان پارک ها و فضای سبز
نویسنده خبر: م. معصومی
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.

دسته‌بندی خبرها