Menu

اخبار

مهمترین خبرها

افتتاح دومین نمایشگاه بزرگ گل و گیاه در اهواز
28 دی 1397 09:47:00
   پنجشنبه عصر دومین نمایشگاه بزرگ گل و گیاه، گیاهان دارویی، نهاده وتجهیزات باغبانی و گردشگری و صنایع دستی در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی خوزستان افتتاح شد. به گزارش سایت شهرداری اهواز، در مراسم افتتاحیه ...
موسوی نژاد: .ویژگی بارز  نمایشگاه گل و گیاه امسال مشارکت بخش خصوصی است
28 دی 1397 09:35:00
   پنجشنبه عصر دومین نمایشگاه بزرگ گل و گیاه، گیاهان دارویی، نهاده وتجهیزات باغبانی و گردشگری و صنایع دستی در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی خوزستان افتتاح شد. به گزارش سایت شهرداری اهواز، در مراسم افتتاحیه ...
   برگزاری دومین روز  نشست مشترک کارگرو های تخصصی ساماندهی مشاغل و محصولات کشاورزی
27 دی 1397 20:08:00
   دومین روز از دومین نشست مشترک کارگرو های تخصصی ساماندهی مشاغل و محصولات کشاورزی  کلانشهرهای کشور به میزبانی سازمان ساماندهی مشاغل شهری فرآورده های کشاورزی شهرداری اهواز برگزار شد. صبح امروز...
رییس شورای شهر: 15 درصد از تولید کل کشور از خوزستان است
26 دی 1397 14:52:00
   صبح امروز دومین نشست مشترک کارگروه‌های تخصصی ساماندهی مشاغل و محصولات کشاورزی شهرداری‌های کشور در محل سالن جلسات هتل نیشکر اهواز و به میزبانی شهرداری اهواز برگزار شد. عبدالزهرا سنواتی، رئیس شورا...
 40 درصد مشاغل مزاحم از سطح شهر اهواز جمع‌آوری می‌شود
26 دی 1397 14:45:00
    سرپرست سازمان میادین و ساماندهی مشاغل شهری اهواز با اشاره به انتقال خدمات خودرویی به خارج از شهر، گفت: اگر صنایع مربوط به خدمات خودرویی به بیرون از شهر انتقال یابند، 40 درصد از مشاغل مزاحم از سطح شهر جمع&zw...
فراخوان المانهای موقت نوروز 98 توسط سامان زیباسازی شهرداری اهواز منتشر شد
26 دی 1397 09:20:00
   به گزارش امور ارتباطات سازمان زیباسازی شهرداری اهواز: این سازمان  در راستاي شاداب سازی و ایجاد شور و نشاط عمومی جهت استقبال از بهار سال 98  فراخوان المانهای موقت نوروزی با محوریت بهار و نوروز در شه...

اخبار

ﺳﻪشنبه 01 خرداد 1397
تعداد بازدید: 169
تعداد نظرات: 0

مدیر عامل سازمان پارکها مطرح کرد: احیای پارکها با مشارکت بخش خصوصی و سرمایه گذاران

مدیر عامل سازمان پارکها مطرح کرد: احیای پارکها با مشارکت بخش خصوصی و سرمایه گذاران

    صبح امروز جلسه ای با حضور مدیر عامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری اهواز،معاونین، مدیران و دکتر صالحی فرد استاد دانشگاه مشهد پیرامون سرمایه گذاری در پارکها و فضای سبز شهری و توسعه پایدار اهواز برگزار شد.

حمید امیری فرد ضمن خیر مقدم به دکتر صالحی فرد گفت: یکی از دغدغه های این سازمان نبود بسته های اقتصادی و دستورالعمل های سرمایه گذاری در بحث فضای سبز شهری و معضلات و چالش های پیرامون این موضوع است که از نخبگان این حوزه انتظار داریم تا این سازمان را در خصوص چگونگی اداره فضای سبز شهری و احیای پارکها توسط با مشارکت بخش خصوصی و سرمایه گذار، همراه با کیفیت های لازم راهنمایی کنید.

دکتر محمد صالحی فرد  در سخنانی گفت: بحث فضای سبز به دوشاخه اصلی شامل نگهداری و احیاء و همچنین توسعه فضای سبز تقسیم می شود که با توجه به این موضوعات نوع نگاه در سرمایه گذاریها نیز تغییر می کند.

استاد دانشگاه مشهد در ادامه با اشاره به فرآیند واگذاری پارکها به سرمایه گذار عنوان کرد: اولین بحث از فرآیند سرمایه گذاری پارکها به بخش خصوصی یا سرمایه گذار، تقسیم بندی فضاهای سبز از لحاظ مساحت و نوع کاربری آنها که به پارکهای همسایگی، محله ای، ناحیه ای و.... مورد بررسی قرار داد و بحث دوم اینکه استاندارد های الزامی و خدماتی که باید در پارکها به مردم ارائه شود، چیست؟ گام سوم بخش های قابل واگذاری که به دو دسته تقسیم می شوند شامل عملیات اجرایی بدون بازده اقتصادی و عملیات اجرایی با انتفاع اقتصادی است.

وی با بیان اینکه عملیات اجرایی با انتفاع اقتصادی از اهمیت ویژه ای برای سازمان ها برخوردار است اضافه کرد: ارائه یک لیست و یا آلبوم سرمایه گذاری از کاربری ها و خدماتی که سازمان از آنها منتفع می شود ضروری است. به طور مثال قطعاً سرمایه گذاری در پارکهای همسایه ای برای یک سرمایه گذار مفهومی ندارد امّا اگر پارکی بزرگتر مطرح گردد یقیناً انتفاع اقتصادی بیشتر حاصل می شود.

صالحی فرد تهیه بسته های اقتصادی برای پارکها را حلقه مفقوده سرمایه گذاری در پارکها دانست و اظهار کرد: در بحث توسعه فضای سبز امروزه باید همراه طراحی پارک، همزمان بسته اقتصادی آن نیز طراحی شود و شرایط برای سرمایه گذاری آماده شود، سپس به دنبال سرمایه گذار باشیم. کاربری های موجود در پارکها الان به شکل مختلط است یعنی تلفیقی از کاربری های مختلف و استفاده حداکثری از فضای موجود، به طور مثال اگر پنج و یا 10درصد از فضای سبز متعلق به یک کاربری است، آن فضا را چند طبقه طراحی کرد تا فضای بیشتری در اختیار کاربری های مختلف قرار بگیرد.

این استاد دانشگاه نقش کاربری های خلاقانه، کاربری هایی که به کاهش هزینه ها کمک نماید، پارکهای خانوادگی و واگذاری پارکها به سرمایه گذار را در جلب سرمایه گذاری مهم توصیف کرد و تصریح کرد: مشارکت و هم فکری با شرکت های دانش بنیان در خصوص ایده های خیلی جدید مثل مرکز نجوم و پارکهای موضوعی می تواند مثمر ثمر باشد و در جاهایی باید اجازه بدهیم در قسمتی از کار خود سرمایه گذار فکر و عمل کند.

صالحی فرد شاخص های انتخاب سرمایه گذار را به داشتن رزومه موفق در سرمایه گذاری، گردش مالی یا تیم مدیریتی،تیم کارشناسی،ارائه طرح توجیهی و تست سرمایه گذار دانست و توضیح داد: یکی از بهترین روش های عقد قرارداد با سرمایه گذاران روش B.O.T یا روش B.O.L.T است که در روش اول ساخت، بهره برداری و واگذاری آن مجموعه انجام می شود و در روش دوم ساخت، بهره برداری، واگذاری و اجاره صورت می گیرد، که هم برای سرمایه گذار و هم برای سازمان دارای نفع اقتصادی می باشد.

در پایان وی با اشاره به روش های مشارکتی، فروش اوراق مشارکت، روش B.O.T، روش B.O.L.T و روش B.O.O خاطر نشان کرد: امنیت، رفاه و سرزندگی پارکها از اهمیت ویژه ای برخوردار است و می توان با واگذاری قسمت کوچکی از پارکهایی که جنبه اقتصادی ندارند به آنها رونق بخشید.

گروه: سازمان پارک ها و فضای سبز
نویسنده خبر: م. معصومی
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.

دسته‌بندی خبرها