طراحی سایت
Menu

اخبار

مهمترین خبرها

شهروندان اهوازی پرشورتر از گذشته عید سعید غدیر را جشن خواهند گرفت
27 مرداد 1397 09:44:00
به گزارش امور ارتباطات احمد سراج معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی، ورزشی از آمادگی آن معاونت برای برگزاری جشن های عید سعید غدیر در اهواز خبر داد. سراج گفت: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته بیش از 50 جشن و ساما...
جزییات طرح ممیزی املاک شهر اهواز
26 مرداد 1397 20:37:00
     مجری طرح ممیزی املاک شهر اهواز طی گزارشی جزییاتی از این طرح را ارائه کرد. به گزارش سایت شهرداری اهواز، هاشم بالدی که خرداد ماه سال جاری با حکم شهردار اهواز به عنوان مجری طرح ممیزی املاک شهر اهواز معر...
دیدار شهردار و اعضای شورای شهر اهواز با آزادگان
26 مرداد 1397 02:00:00
   کتانباف شهردار اهواز و فلسفی رییس و ایزدی، سنواتی و حاجتی اعضای شورای اسلامی شهر به همراه میررضاییان مسئول بسیج شهرداری اهواز، در آستانه سالروز بازگشت آزادگان سرافراز به میهن، با تنی چند از آزادگان سرافراز د...
بررسی وضعیت قطار شهری اهواز با حضور دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام
26 مرداد 1397 01:58:00
   دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشستی با حضور مسئولین استانی و شهری در استانداری خوزستان، آخرین وضعیت پروژه قطار شهری اهواز را بررسی کرد. به گزارش سایت شهرداری اهواز؛ در این نشست که محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص...
سوختگی شدید عوامل اجرائیات شهرداری اهواز در پی حمله زمین‌خواران
26 مرداد 1397 01:00:00
مدیر پیشگیری از تخلفات شهری شهرداری اهواز از سوختگی شدید عوامل اجرائیات شهرداری اهواز در پی حمله زمین‌خواران خبر داد. وی گفت: یک فرد زمین خوار با حمله به لودر اجرائیات شهرداری و آتش زدن آن به دو نفر از عوامل اجرا...
شهردار اهواز: برای خانواده های ساکن منبع آب نیاز به ساخت 800 واحد مسکونی داریم
25 مرداد 1397 13:44:00
منصور کتانباف چهارشنبه در جلسه بررسی وضعیت ساکنان کوی منبع آب و حصیرآباد در شورای شهر اهواز ادامه داد: از سال 90 بحث ساخت یکهزار واحد برای جابجایی برخی ساکنان منبع آب که در نقطه پر حادثه بودند مطرح بود و مجوز ساخت 500 خا...

اخبار

ﺳﻪشنبه 01 خرداد 1397
تعداد بازدید: 112
تعداد نظرات: 0

مدیر عامل سازمان پارکها مطرح کرد: احیای پارکها با مشارکت بخش خصوصی و سرمایه گذاران

مدیر عامل سازمان پارکها مطرح کرد: احیای پارکها با مشارکت بخش خصوصی و سرمایه گذاران

    صبح امروز جلسه ای با حضور مدیر عامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری اهواز،معاونین، مدیران و دکتر صالحی فرد استاد دانشگاه مشهد پیرامون سرمایه گذاری در پارکها و فضای سبز شهری و توسعه پایدار اهواز برگزار شد.

حمید امیری فرد ضمن خیر مقدم به دکتر صالحی فرد گفت: یکی از دغدغه های این سازمان نبود بسته های اقتصادی و دستورالعمل های سرمایه گذاری در بحث فضای سبز شهری و معضلات و چالش های پیرامون این موضوع است که از نخبگان این حوزه انتظار داریم تا این سازمان را در خصوص چگونگی اداره فضای سبز شهری و احیای پارکها توسط با مشارکت بخش خصوصی و سرمایه گذار، همراه با کیفیت های لازم راهنمایی کنید.

دکتر محمد صالحی فرد  در سخنانی گفت: بحث فضای سبز به دوشاخه اصلی شامل نگهداری و احیاء و همچنین توسعه فضای سبز تقسیم می شود که با توجه به این موضوعات نوع نگاه در سرمایه گذاریها نیز تغییر می کند.

استاد دانشگاه مشهد در ادامه با اشاره به فرآیند واگذاری پارکها به سرمایه گذار عنوان کرد: اولین بحث از فرآیند سرمایه گذاری پارکها به بخش خصوصی یا سرمایه گذار، تقسیم بندی فضاهای سبز از لحاظ مساحت و نوع کاربری آنها که به پارکهای همسایگی، محله ای، ناحیه ای و.... مورد بررسی قرار داد و بحث دوم اینکه استاندارد های الزامی و خدماتی که باید در پارکها به مردم ارائه شود، چیست؟ گام سوم بخش های قابل واگذاری که به دو دسته تقسیم می شوند شامل عملیات اجرایی بدون بازده اقتصادی و عملیات اجرایی با انتفاع اقتصادی است.

وی با بیان اینکه عملیات اجرایی با انتفاع اقتصادی از اهمیت ویژه ای برای سازمان ها برخوردار است اضافه کرد: ارائه یک لیست و یا آلبوم سرمایه گذاری از کاربری ها و خدماتی که سازمان از آنها منتفع می شود ضروری است. به طور مثال قطعاً سرمایه گذاری در پارکهای همسایه ای برای یک سرمایه گذار مفهومی ندارد امّا اگر پارکی بزرگتر مطرح گردد یقیناً انتفاع اقتصادی بیشتر حاصل می شود.

صالحی فرد تهیه بسته های اقتصادی برای پارکها را حلقه مفقوده سرمایه گذاری در پارکها دانست و اظهار کرد: در بحث توسعه فضای سبز امروزه باید همراه طراحی پارک، همزمان بسته اقتصادی آن نیز طراحی شود و شرایط برای سرمایه گذاری آماده شود، سپس به دنبال سرمایه گذار باشیم. کاربری های موجود در پارکها الان به شکل مختلط است یعنی تلفیقی از کاربری های مختلف و استفاده حداکثری از فضای موجود، به طور مثال اگر پنج و یا 10درصد از فضای سبز متعلق به یک کاربری است، آن فضا را چند طبقه طراحی کرد تا فضای بیشتری در اختیار کاربری های مختلف قرار بگیرد.

این استاد دانشگاه نقش کاربری های خلاقانه، کاربری هایی که به کاهش هزینه ها کمک نماید، پارکهای خانوادگی و واگذاری پارکها به سرمایه گذار را در جلب سرمایه گذاری مهم توصیف کرد و تصریح کرد: مشارکت و هم فکری با شرکت های دانش بنیان در خصوص ایده های خیلی جدید مثل مرکز نجوم و پارکهای موضوعی می تواند مثمر ثمر باشد و در جاهایی باید اجازه بدهیم در قسمتی از کار خود سرمایه گذار فکر و عمل کند.

صالحی فرد شاخص های انتخاب سرمایه گذار را به داشتن رزومه موفق در سرمایه گذاری، گردش مالی یا تیم مدیریتی،تیم کارشناسی،ارائه طرح توجیهی و تست سرمایه گذار دانست و توضیح داد: یکی از بهترین روش های عقد قرارداد با سرمایه گذاران روش B.O.T یا روش B.O.L.T است که در روش اول ساخت، بهره برداری و واگذاری آن مجموعه انجام می شود و در روش دوم ساخت، بهره برداری، واگذاری و اجاره صورت می گیرد، که هم برای سرمایه گذار و هم برای سازمان دارای نفع اقتصادی می باشد.

در پایان وی با اشاره به روش های مشارکتی، فروش اوراق مشارکت، روش B.O.T، روش B.O.L.T و روش B.O.O خاطر نشان کرد: امنیت، رفاه و سرزندگی پارکها از اهمیت ویژه ای برخوردار است و می توان با واگذاری قسمت کوچکی از پارکهایی که جنبه اقتصادی ندارند به آنها رونق بخشید.

گروه: سازمان پارک ها و فضای سبز
نویسنده خبر: م. معصومی
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.

دسته‌بندی خبرها