Menu

اخبار

مهمترین خبرها

آغاز عملیات آسفالت ریزی  ورودی اهواز از سمت شیبان در منطقه 3
04 اسفند 1397 14:01:00
   ترمیم و بهسازی آسفالت ورودی اهواز از سمت شیبان در محدوده منطقه 3 با انجام عملیات آسفالت ریزی در حال پیشرفت و تکمیل است. به گزارش اداره ارتباطات شهرداری منطقه 3، مجتبی یوسفی مدیر منطقه با بیان این مطلب گفت: ...
کاشت ۴۸ نهال به یاد خبرنگار خوزستانی
04 اسفند 1397 07:37:00
 مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری اهواز از کاشت ۴۸ اصله نهال در مراسم گرامیداشت یاد و خاطره خبرنگار فقید خوزستانی سوزان بختیاری زاده از سوی انجمن مهرورزان زمین پاک خوزستان با همکاری سازمان پارکها و فضا...
آغاز عملیات ترمیم و بازسازی بازار سرپوشیده امام (ره)
03 اسفند 1397 12:52:00
   با نزدیک شدن به ایام نوروز و به منظور ایجاد نمائی زیبا و چشم نواز، عملیات ترمیم و بازسازی بازار سرپوشیده امام (ره) توسط منطقه یک شهرداری اهواز آغاز شد.  مهراب فلسفی زاده مدیر منطقه یک شهرداری اهواز ب...
پاکسازی 32 هزارو 500 مترمربع از پارکها و فضای سبز محدوده منطقه شش
02 اسفند 1397 10:21:00
   32 هزارو 500 مترمربع از فضای سبز محدوده منطقه شش شهرداری اهواز توسط واحد فضای سبز حوزه خدمات شهری منطقه پاکسازی شد . به گزارش اداره ارتباطات شهرداری منطقه شش اهواز محمد عتاب اهوازی مدیر منطقه گفت: در...
برای اولین بار دراهواز; آغاز دوره آموزشهای تخصصی ویژه رانندگان تاکسی اهواز
01 اسفند 1397 14:45:00
  دوره های آموزشهای تخصصی رانندگان تاکسی شهری اهواز با حضور استادان جهاد دانشگاهی خوزستان برگزارشد. به گزارش امور ارتباطات سازمان تاکسیرانی اهواز، کلاسهای آموزشی تخصصی رانندگان تاکسی شهری با تدریس استادان جه...
برگزاری هفته پاکسازی ونظافت عمومی باعنوان شهرروبی
01 اسفند 1397 14:32:00
   جلسه هم اندیشی سازمان های مردم نهاد و سازمان مدیریت پسماند با هدف هم بستگی و ارتقاء همکاری بین سمن ها در اجرای برنامه ها ومناسبتهای زیست محیطی برگزار شده است.. محمدرضا قنواتی با بیان اینکه انجمن ها و سازمان...

اخبار

ﺳﻪشنبه 08 مهر 1393
تعداد بازدید: 1127
تعداد نظرات: 0

برگزاری مراسم رونمایی از کتاب "اهواز در هشت سال دفاع مقدس" در اهواز

برگزاری مراسم رونمایی از کتاب "اهواز در هشت سال دفاع مقدس"  در اهواز

 آیین رونمایی از کتاب "اهواز در هشت سال دفاع مقدس"  در محل نمایشگاه دفاع مقدس با حضور شهردار اهواز، ریاست شورای اسلامی شهر اهواز، مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان خوزستان و جمعی از علاقمندان و پرسنل شهرداری برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، مهندس ابراهیم نوشادی، معاون برنامه ریزی و توسعه شهرداری اهواز که این کتاب توسط مدیریت مطالعات و پژوهش مجموعه وی تالیف و به چاپ رسیده است، اظهار داشت: یکی از موضوعات مغفول مانده در مدیریت شهری اهواز بحث هویت شهری است. هویت شهری به صفات و مشخصاتی که هر شهر را از شهرهای دیگر متمایز می کند و باعث حس تعلق خاطر شهروند به شهر و افزایش تمایل به ماندگاری در شهر و نیز افزایش مشارکت شهروندی و ... می شود، گفته می شود. هویت شهری، شاخصی موثر در فرایند شهروندسازی است. مولفه های تشکیل دهنده هویت شهری، شامل مولفه های طبیعی همچون رودخانه کارون و مولفه های مصنوعی مانند بناها، یادمانها، معماری، سیما و منظر شهری و .. هستند. ما در مورد هر دو مولفه، چه رودخانه کارون و چه بحث مولفه های مصنوعی، که یکی از مهمترین آنها "هشت سال دفاع مقدس" در سیر تاریخی شهر اهواز است، ضعیف عمل کرده ایم.
وی افزود : اهواز به عنوان پایتخت دفاع مقدس، هنوز موزه دفاع مقدس ندارد و دفاع مقدس در چهره و سیمای شهر دیده نمیشود، که می بایست هم در بعد کالبدی و هم در بعد روح شهر در این خصوص کار شود. تالیف و چاپ کتاب "اهواز در هشت سال دفاع مقدس" که مجموعه بی نظیری از اسناد و مدارک در خصوص جنگ تحمیلی است، با هدف گردآوری تاریخ شفاهی شهر که در همین راستا انجام گرفته است، کاری است که حدود دو سال و نیم به طول انجامیده است. 
سیدخلف موسوی، شهردار اهواز با تشکر از حمید طرفی که زحمات بسیاری برای نگارش این کتاب متحمل شده است، در این مراسم خبرداد : زمینی به وسعت ده هکتار واقع در پارک شهروند اهواز در اختیار بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس خوزستان قرار گرفته است تا با کمک و حمایت دیگر نهادها به باغ موزه دفاع مقدس تبدیل گردد.
سردار علیپور، مدیر کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس خوزستان در خصوص این کتاب گفت : این کتاب شامل : نامه نگاریها، دست نوشته ها، خاطرات و مستندات از سال های قبل از انقلاب اسلامی تا روزهای پایانی دفاع مقدس است و زندگی مردم اهواز را در 8 سال دفاع مقدس روایت می کند. وی افزود : مستندات این کتاب توسط حمید طرفی در 3 سال جمع آوری گردیده و توسط شهرداری اهواز در 800 صفحه به چاپ رسیده است.
وی با تاکید بر نیاز به ایجاد باغ موزه دفاع مقدس در شهر اهواز، افزود : 52 نقطه از شهر اهواز در یک روز مورد اصابت خمپاره های 120 و 81 دشمن واقع شد، اما چه کسی امروز می داند، آن نقاط کجا بودند؟
مدیر کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس خوزستان افزود : در کتاب "اهواز در هشت سال دفاع مقدس" نقش شهید چمران در ستاد جنگ های نامنظم در جلوگیری از سقوط اهواز، مقاومت مردم اهواز و عشایر خوزستان در مقابله با رژیم بعث عراق، بمباران اهواز، انفجار لوله های نفت و عملیات بیت المقدس، مستند نویسی شده است.
حجت الاسلام و المسلمین سعادت نیا، ریاست شورای اسلامی شهر اهواز نیز با حضور در این مراسم گفت : جای جای استان خوزستان، صحنه دفاع مقدس بوده و ما به رشادت ها، صداقت ها و نجابت مردم خوزستان می بالیم.
حمید طرفی، نویسنده کتاب نیز در این مراسم از حمایت شهردار اهواز و معاون برنامه ریزی و توسعه و مدیریت مطالعات و پژوهش شهرداری اهواز سپاسگذاری کرد و نیز گفت : طی چهارسال خدمت در خرمشهر، شاهد آن بودم که جوانان هجده ساله دلیر ما، با دست خالی، تلاش می کردند تا با بدن مطهر خود چندین مین را در یکجا منفجر کنند و این فراموش شدنی نیست.
در پایان این مراسم، از کتاب "اهواز در هشت سال دفاع مقدس" که شامل گذشته شهر اهواز، اسناد و مدارک مربوط به آغاز جنگ تا پایان عملیات بیت المقدس می باشد رونمایی شد.
گفتنی است در این مراسم که توسط مدیریت روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری اهواز و با همکاری مدیریت مطالعات و  پژوهش معاونت برنامه ریزی و توسعه شهرداری اهواز در محل نمایشگاه هفته دفاع مقدس برگزار شد، شماری از مسئولین استان خوزستان و شهر اهواز از جمله سیدخلف موسوی، شهردار اهواز، حجت الاسلام و المسلمین سعادت نیا، ریاست شورای اسلامی شهر اهواز، سرهنگ علیپور، رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، سردار بهاروند، معاون نیروی انتظامی استان و مهندس ابراهیم نوشادی، معاون برنامه ریزی و توسعه شهرداری اهواز حضور داشتند.

کلید واژه ها : ابراهیم نوشادی، معاونت برنامه ریزی و توسعه شهرداری اهواز، شهرداری اهواز، اهواز در هشت سال دفاع مقدس.

گروه: معاونت برنامه ریزی و توسعه, مهمترین خبرها, مدیریت مطالعات و پژوهش
نویسنده خبر: ن. عظیمی
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.

دسته‌بندی خبرها