طراحی سایت
Menu

اخبار

مهمترین خبرها

همایون یوسفی: درآمد پایدار شهری سبب بهبود کارکرد شهرداری می شود
23 آبان 1397 14:38:00
     جلسه شورای اداری شهرداری اهواز با حضور نمایندگان این شهر در مجلس شورای اسلامی، شهردار اهواز و مدیران شهرداری برگزار شد. در این جلسه همایون یوسفی نماینده مردم اهواز، حمیدیه، کارون و باوی در مجلس شور...
حاجتی عضو شورای اسلامی شهر: با اتحاد و همدلی برای حل مشکلات شهر تلاش کنیم
23 آبان 1397 14:27:00
  عضو شورای اسلامی شهر اهواز با اشاره به حمایت نمایندگان اهواز در مجلس شورای اسلامی از مجموعه شورا و شهرداری اهواز گفت: نمایندگان مجلس و شورای شهر باید با اتحاد و همدلی تا جاییکه امکان دارد برای حل مشکلات شهر و...
دیدار شهردار اهواز با خانواده شهید حزباوی
23 آبان 1397 10:59:00
    شهردار اهواز به همراه مدیر منطقه هشت و مدیرکل اداره ارتباطات و اموربین الملل با خانواده شهید شمخی حزباوی از شهدای شهرداری اهواز در دفاع مقدس دیدار کرد. به گزارش اداره امور ارتباطات شهرداری منطقه 8 &...
بازدید شهردار اهواز از روند پیشرفت پروژه پارک 11 هکتاری در منطقه یک
22 آبان 1397 11:00:00
   منصور کتانباف شهردار کلانشهر اهواز از روند پیشرفت پروژه پارک 11 هکتاری بین پارک ربیع و خیابان جنّت و پروژه اِلمان و نصب تندیس در میدان جواد الائمه واقع در حوزه استحفاظی منطقه یک شهرداری اهواز بازدید کرد. ...
تجلیل کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر از فضاسازی‌های اداره ارتباطات
22 آبان 1397 10:58:00
   اعضای کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر اهواز از فضا سازی انجام شده توسط اداره کل ارتباطات و امور بین الملل در دهه اول محرم، ایام اربعین در چذابه و سطح شهر تجلیل کرد. به گزارش سایت شهرداری اهواز ...
بازدید معاون وزیر کشور از ایستگاه های عملیاتی آتش نشانی شهرداری اهواز
22 آبان 1397 09:21:00
    مهندس نجار معاون وزیر کشور و هیئت همراه از ایستگاههای سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز بازدید کردند. به گزارش اداره ارتباطات سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کلانشهر اهواز صبح امروز ...

اخبار

ﺳﻪشنبه 08 مهر 1393
تعداد بازدید: 1042
تعداد نظرات: 0

برگزاری مراسم رونمایی از کتاب "اهواز در هشت سال دفاع مقدس" در اهواز

برگزاری مراسم رونمایی از کتاب "اهواز در هشت سال دفاع مقدس"  در اهواز

 آیین رونمایی از کتاب "اهواز در هشت سال دفاع مقدس"  در محل نمایشگاه دفاع مقدس با حضور شهردار اهواز، ریاست شورای اسلامی شهر اهواز، مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان خوزستان و جمعی از علاقمندان و پرسنل شهرداری برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، مهندس ابراهیم نوشادی، معاون برنامه ریزی و توسعه شهرداری اهواز که این کتاب توسط مدیریت مطالعات و پژوهش مجموعه وی تالیف و به چاپ رسیده است، اظهار داشت: یکی از موضوعات مغفول مانده در مدیریت شهری اهواز بحث هویت شهری است. هویت شهری به صفات و مشخصاتی که هر شهر را از شهرهای دیگر متمایز می کند و باعث حس تعلق خاطر شهروند به شهر و افزایش تمایل به ماندگاری در شهر و نیز افزایش مشارکت شهروندی و ... می شود، گفته می شود. هویت شهری، شاخصی موثر در فرایند شهروندسازی است. مولفه های تشکیل دهنده هویت شهری، شامل مولفه های طبیعی همچون رودخانه کارون و مولفه های مصنوعی مانند بناها، یادمانها، معماری، سیما و منظر شهری و .. هستند. ما در مورد هر دو مولفه، چه رودخانه کارون و چه بحث مولفه های مصنوعی، که یکی از مهمترین آنها "هشت سال دفاع مقدس" در سیر تاریخی شهر اهواز است، ضعیف عمل کرده ایم.
وی افزود : اهواز به عنوان پایتخت دفاع مقدس، هنوز موزه دفاع مقدس ندارد و دفاع مقدس در چهره و سیمای شهر دیده نمیشود، که می بایست هم در بعد کالبدی و هم در بعد روح شهر در این خصوص کار شود. تالیف و چاپ کتاب "اهواز در هشت سال دفاع مقدس" که مجموعه بی نظیری از اسناد و مدارک در خصوص جنگ تحمیلی است، با هدف گردآوری تاریخ شفاهی شهر که در همین راستا انجام گرفته است، کاری است که حدود دو سال و نیم به طول انجامیده است. 
سیدخلف موسوی، شهردار اهواز با تشکر از حمید طرفی که زحمات بسیاری برای نگارش این کتاب متحمل شده است، در این مراسم خبرداد : زمینی به وسعت ده هکتار واقع در پارک شهروند اهواز در اختیار بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس خوزستان قرار گرفته است تا با کمک و حمایت دیگر نهادها به باغ موزه دفاع مقدس تبدیل گردد.
سردار علیپور، مدیر کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس خوزستان در خصوص این کتاب گفت : این کتاب شامل : نامه نگاریها، دست نوشته ها، خاطرات و مستندات از سال های قبل از انقلاب اسلامی تا روزهای پایانی دفاع مقدس است و زندگی مردم اهواز را در 8 سال دفاع مقدس روایت می کند. وی افزود : مستندات این کتاب توسط حمید طرفی در 3 سال جمع آوری گردیده و توسط شهرداری اهواز در 800 صفحه به چاپ رسیده است.
وی با تاکید بر نیاز به ایجاد باغ موزه دفاع مقدس در شهر اهواز، افزود : 52 نقطه از شهر اهواز در یک روز مورد اصابت خمپاره های 120 و 81 دشمن واقع شد، اما چه کسی امروز می داند، آن نقاط کجا بودند؟
مدیر کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس خوزستان افزود : در کتاب "اهواز در هشت سال دفاع مقدس" نقش شهید چمران در ستاد جنگ های نامنظم در جلوگیری از سقوط اهواز، مقاومت مردم اهواز و عشایر خوزستان در مقابله با رژیم بعث عراق، بمباران اهواز، انفجار لوله های نفت و عملیات بیت المقدس، مستند نویسی شده است.
حجت الاسلام و المسلمین سعادت نیا، ریاست شورای اسلامی شهر اهواز نیز با حضور در این مراسم گفت : جای جای استان خوزستان، صحنه دفاع مقدس بوده و ما به رشادت ها، صداقت ها و نجابت مردم خوزستان می بالیم.
حمید طرفی، نویسنده کتاب نیز در این مراسم از حمایت شهردار اهواز و معاون برنامه ریزی و توسعه و مدیریت مطالعات و پژوهش شهرداری اهواز سپاسگذاری کرد و نیز گفت : طی چهارسال خدمت در خرمشهر، شاهد آن بودم که جوانان هجده ساله دلیر ما، با دست خالی، تلاش می کردند تا با بدن مطهر خود چندین مین را در یکجا منفجر کنند و این فراموش شدنی نیست.
در پایان این مراسم، از کتاب "اهواز در هشت سال دفاع مقدس" که شامل گذشته شهر اهواز، اسناد و مدارک مربوط به آغاز جنگ تا پایان عملیات بیت المقدس می باشد رونمایی شد.
گفتنی است در این مراسم که توسط مدیریت روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری اهواز و با همکاری مدیریت مطالعات و  پژوهش معاونت برنامه ریزی و توسعه شهرداری اهواز در محل نمایشگاه هفته دفاع مقدس برگزار شد، شماری از مسئولین استان خوزستان و شهر اهواز از جمله سیدخلف موسوی، شهردار اهواز، حجت الاسلام و المسلمین سعادت نیا، ریاست شورای اسلامی شهر اهواز، سرهنگ علیپور، رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، سردار بهاروند، معاون نیروی انتظامی استان و مهندس ابراهیم نوشادی، معاون برنامه ریزی و توسعه شهرداری اهواز حضور داشتند.

کلید واژه ها : ابراهیم نوشادی، معاونت برنامه ریزی و توسعه شهرداری اهواز، شهرداری اهواز، اهواز در هشت سال دفاع مقدس.

گروه: معاونت برنامه ریزی و توسعه, مهمترین خبرها, مدیریت مطالعات و پژوهش
نویسنده خبر: ن. عظیمی
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.

دسته‌بندی خبرها