طراحی سایت
Menu

اخبار

مهمترین خبرها

فضای سبز حوزه منطقه سه بطور مستمر در حال نگهداری و احیاست
30 مرداد 1397 11:19:00
   رسیدگی به فضای سبز پارک ها و بلوارها با اقدامات جدید و گسترده در کل ایام سال از برنامه های حوزه فضای سبز منطقه سه است. به گزارش اداره ارتباطات شهرداری منطقه سه مجتبی یوسفی مدیر منطقه با بیان این مطلب که رسی...
تسطیح و نخاله برداری در کوی مهدیس در منطقه 8
30 مرداد 1397 11:07:00
   مدیر منطقه 8 کلانشهر اهواز گفت: نخاله برداری و تسطیح زمین های خالی فرهنگیان در کوی مهدیس در حال انجام است  .  به گزارش اداره امور ارتباطات شهرداری منطقه 8 کلانشهر اهواز ذبیح اله خدامرادی با اعلا...
احداث 4 محل موقت ذبح دام بمناسبت عید سعید قربان
30 مرداد 1397 10:09:00
   معاون خدمات شهری از احداث 4 محل موقت ذبح دام بمناسبت عید سعید قربان خبر داد. به گزارش اداره ارتباطات حوزه معاونت خدمات شهری علیرضا عالیپور با اعلام این خبر افزود: با توجه به در پیش رو بودن عید سعید قربان ...
آغاز طرح ساماندهی خودروهای مسافربر شخصی
30 مرداد 1397 09:26:00
   مدیرعامل سازمان تاکسیرانی گفت: در طرح ساماندهی خودروهای مسافر بر شخصی به آن دسته از رانندگانی که دارای شرایط لازم جهت قرار گرفتن در ناوگان حمل و نقل شهری هستند کد فعالیت سازمان واگذار می شود. رستم من...
تشریح برنامه های شهرداری اهواز در استقبال از مهر 
29 مرداد 1397 12:12:00
     شهردار اهواز در شورای آموزش و پرورش استان خوزستان برنامه های سازمان خود را به مناسبت فرا رسیدن سال جدید تحصیلی تشریح کرد. به گزارش سایت شهرداری اهواز، در این جلسه که با حضور شریعتی استاندار خوزستان...
اجرای بیش از 22 هزار متر مربع آسفالت در معابر کوی مهدیس در منطقه 8
29 مرداد 1397 09:35:00
مدیر منطقه 8 شهرداری اهواز از اجرای بیش از 22 هزار مترمربع آسفالت در خیابان های آزاده و انتظام در کوی مهدیس خبر داد . به گزارش اداره امور ارتباطات شهرداری منطقه 8 کلانشهر اهواز ذبیح اله خدامرادی با اعلام این خبر اف...

اخبار

چهارشنبه 25 شهریور 1394
تعداد بازدید: 1276
تعداد نظرات: 0

باغ فردوس؛آرامستان جدید کلانشهر اهواز ؛ ضرورت ونیازی اجتناب ناپذیر

 باغ فردوس؛آرامستان جدید کلانشهر اهواز ؛ ضرورت ونیازی اجتناب ناپذیر

 تاریخچه :

احداث آرامستان باغ فردوس اهواز که بعد از پلیس راه اهواز - ماهشهر قرار دارد به سال 73 بر مي گردد، زمانيكه در دوره شهرداري مهندس سليماني(شهردار وقت) بطور جد پيگير انتقال آرامستان به محل جديد بودند و حتي در برهه اي از زمان غسالخانه فعلي تعطيل و اموات در آن محل غسل داده مي شدند ولي بدليل عدم امكانات رفاهي مناسب و نبود پل روگذر بر اتوبان اصلي و حوادث ايجاد شده مجددا در سال 1381 اوضاع به روال قبل بر گشت. در چند سال اخیر نیز به کررات اخباری مبنی بر انتقال قطعی محل دفن اموات کلانشهر اهواز به باغ فردوس بوده ایم که در حد خبر باقی ماند و به واقعیت پیوند نخورد.متاسفانه کارهای عمرانی و زیربنایی آن صورت نگرفته و فقط ۶ قطعه از آن برای تدفین آماده سازی شده است خبر خوش اینکه در حال حاضر با تلاش و کوشش و پیگیری شهردار وقت جناب آقای موسوی اقدامات عمرانی و زیر بنایی با هدف اتمام پروژه و راه اندازی رسمی باغ فردوس به عنوان آرامستان جدید کلانشهر اهواز با سرعت در حال پیگیری و انجام است.
اقدامات انجام شده در باغ قردوس:
هم اکنون در زمان شهردار جدید جناب آقای موسوی و تاکید ایشان بر انتقال قطعی آرامستان به باغ فردوس اقدامات زیر بنایی در باغ فردوس در حال اتمام بوده که در آینده ای نزدیک شاهد این انتقال خواهیم بود. اقداماتی که در باغ فردوس انجام گرفت به دوبخش فنی و عمرانی و فرهنگی قابل تقسیم می باشد:
الف- اقدامات فرهنگي :
1-طرح ريزي مناسب قطعات و مزار ها با فيزيك و ساختار مناسب
2-ايجاد پاركينگ هاي مناسب بين قطعات (بطوريكه هر چهار قطعه داراي يك پاركينگ اختصاصي مي باشد)
3-ايجاد مجتمع هاي نماز خانه و سرويس بهداشتي بين قطعات به تعداد كافي
4-ايجاد فضاي سبز بسيار مناسب و زيبا در كل ارامستان با سيستم آبياري قطره اي و باراني
5-ايجاد سنگ قبور يكسان و يكنواخت و اجراي كامل مراحل نصب توسط سازمان با اخذ وجه از خانواده متوفي (نوشته هاي رو قبور مشخص و يكنواخت است)
6-ساخت قبور پيش ساخته دو طبقه با برنامه ريزي قبلي و منظم
7-تبديل قبور سنتي به قبور دو طبقه ( طي سال هاي اخير)
8-ساخت بازارچه در قسمت ورودي بلوار رضوان جهت ارائه خدمات به زائرين
9-ايجاد و تجهيز پارك هاي بازي كودكان در داخل آرامستان در قطعات مختلف
10-روشنايي مناسب معابر و قطعات جهت شب ها
11-ساخت نمازخانه مركزي و سالن تجمعات 
12-ايجاد حسينيه صاحب الزمان (عج) و سالن هايي در جنب قطعات جهت اجراي برنامه هاي معنوي
13-ساخت سردرب مناسب آرامستان و بعضي قطعات
14-اجراي طرح تابلوهاي راهنمائي قطعات و كل آرامستان
15-ساخت آبنما هاي مناسب در آرامستان
16-ساخت و نصب ايستگاههاي اتوبوس و ارائه سرويس هاي منظم جهت زائرين با نصب ساعت هاي حركت و نقشه خطوط به مركز شهر اصفهان
17-تكميل و تجهيز معابر ورودي و خروجي ارامستان طبق اصول ترافيكي
18-احداث پارك رضوان در داخل آرامستان
19-هدايت آبهاي سطحي بطور كامل و اصولي
 
ب- اقدامات فرهنگي(این اقدامات پس از راه اندازی اجرایی خواهند گردید) :
1-همكاي و اجراي كامل مراسم تدفين و يادبود ها جهت خانواده ها 
2تهيه و توزيه بسته هاي فرهنگي به مناسبت هاي مختلف جهت زائرين
3تهيه و چاپ كتب مفيد و ارزشمند معنوي
4گراميداشت مراسم مذهبي در طي سال
5تهيه كتابچه نام آوران مدفون در آرامستان
6ارائه سالنهاي جنب قطعات به خانواده متوفيان جهت اجراي برنامه هاي فرهنگي و مذهبي
7تهيه تنديس هاي گوناگون جهت معابر و ميادين آرامستان
8تهيه تابلوهاي معرفي نام آوران مدفون در آرامستان
 
چرا باغ فردوس:
آرامستان باغ فردوس 160 هكتار مساحت دارد كه در اين آرامستان، قطعات آماده و مسطح شده‌اند و همچنین علاوع بر ساخت اصولی و زیر بنایی که در ساخت این آرامستان در نظر گرفته شده ، در این فضای بسیار بزرگ پیش بینی های ديگري همچون رستوران، فروشگاه و مسجد و دیگر نیاز ها که در آبنده ایجاد خواهند شد نیز شده است. از دیگر عواملی که باعغ فردوس به عنوان آرامستان جدید انتخاب شده این است که ظرفیت دفن به مدت 200 سال را برای کلانشهر اهواز دارد.
آمار مرگ و میر و پیش بینی تکمیل  ظرفیت آرامستان بهشت آباد(آرامستان فعلی اهواز) حداکثر تا یک سال آینده و نیز فقدان هر زمین با وسعت زیاد در محدوده شهری با ظرفیت چند ده سال از دیگر عواملی است که باغ فردوس به عنوان آرامستان جدید کلانشهر اهواز انتخاب شده است.
همچنین اگر از زوایه اجتماعی و مسائل زیست محیطی به این موضوع بنگریم خروج آرامستان از شهر یک ضرورت اجتناب ناپذیر است. 
ساماندهی آرامستان ها
در حال حاضر در اهواز و حومه حدود 20 تا 30 آرامستان غير رسمي نظير آرامستانهاي زرگان، سيد خلف و علويه خديجه و... وجود دارد که توسط افراد محلي اداره مي شوند و زير نظر هيچ سازماني نيستند. سازمان بهشت آباد شهرداری اهواز مکلف به ساماندهي اين آرامستانها شده است با راه اندازی آرامستان جدید باغ فردوس باعث ساماندهی این آرامستان های غیر مجاز خواهد شد.
 
اقدامات اخیر
با توجه به این که باغ فردوس از پروژه‌های خاص به شمار می‌رود با دستور مستقیم شهردار اهواز به معاونت عمرانی در بازدیدی که از آرامستان باغ فردوس صورت گرفت، قرار شد لایحه مربوط به این پروژه در مدت زمان کوتاهی تنظیم شود تا پس از تصویب شورای اسلامی شهر اهواز، برگزاری مناقصه و انتخاب پیمانکار انجام شود. همچنین بیشتر شهروندان استقبالی از آرامستان باغ فردوس ندارند و پذیرفتن آرامستان باغ فردوس به عنوان جایگزین بهشت آباد مستلزم بسترسازی فرهنگی است.
در بازدیدی که اخیرا « برون »مدیر عامل سازمان بهشت آباد شهرداری اهواز به همراه «جمشید سلحشور»، رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر و«محمد صفری»، معاونت فنی و عمرانی شهرداری از آرامستان جدید یعنی باغ فردوس  نما و سردر ورودی آرامستان، آب رسانی فضای سبز و قطعات، پارکینگ، بهسازی قطعات، دیوارکشی و محصور كردن آرامستان، آسفالت و بهسازی جاده ورودی و تعریض پل روگذر بررسی شد.
مقرر شد لایحه مربوط به این پروژه در مدت زمان کوتاهی تنظیم شود تا پس از تصویب شورای اسلامی شهر اهواز، برگزاری مناقصه و انتخاب پیمانکار انجام شود.
 
گروه: معاونت فنی و عمرانی
نویسنده خبر: نوید احمدپور
تصاویر
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.

دسته‌بندی خبرها