طراحی سایت
Menu

اخبار

مهمترین خبرها

اقدامات شهرداری اهواز در مراسم تدفین شهدای گمنام
30 بهمن 1396 10:21:00
    مدیرکل اداره ارتباطات و امور بین الملل شهرداری اهواز بخشی از اقدامات شهرداری را در مراسم تشییع پیکر شهدای گمنام تشریح کرد. به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شهرداری اهواز فرزین حاتمی کاکش با بی...
فراخوان نخستین سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی اهواز منتشر شد
29 بهمن 1396 15:12:00
   به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهرداری اهواز قادرکعب عمیر مدیرعامل این سازمان ازبرگزاری نخستین سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی شهر اهواز خبر داد. مهندس کعب عمیر گفت: اولین سمپوزیوم بین المللی م...
پایگاه اطلاع رسانی شهرداری اهواز در بین چهار کاندیدای برتر جشنواره وب و موبایل ایران
28 بهمن 1396 12:09:00
     پایگاه اطلاع رسانی شهرداری اهواز در دهمین جشنواره وب و موبایل ایران، از میان 17 هزار سایت شرکت کننده کلی در بخش شهری در  بین چهار کاندیدای برتر قرار گرفت. به گزارش سایت شهرداری اهواز، داوران این...
پروژه های در دست اقدام سازمان خدمات موتوری شهرداری اهواز
28 بهمن 1396 12:00:00
   علی منصوری ، مدیر عامل سازمان خدمات موتوری شهرداری اهواز ، پروژه های عمرانی در حال انجام سازمان را تشریح کرد. به گزارش روابط عمومی سازمان خدمات موتوری شهرداری اهواز ، مدیر عامل سازمان خدمات موتوری شهرداری ا...
کاشت نهال در ساحل شرقی رودخانه کارون
28 بهمن 1396 12:00:00
صبح پنجشنبه مراسم کاشت نهال با حضور شهردار منطقه سه شهرداری اهواز، مدیر عامل سازمان پارکها و فضای سبز و سمن های مردمی در ساحل شرقی رودخانه کارون حد فاصل پل پنجم تا پل نهم برگزار شد.
تاکید شهردار اهواز بر بهسازی سواحل کارون تا نوروز
27 بهمن 1396 10:15:00
   شهردار اهواز در بازدید پنجشنبه از پروژه تکمیل ساحل سازی غربی و پل طبیعت بر آماده سازی پارکهای ساحلی برای نوروز تاکید کرد. به گزارش سایت شهرداری اهواز، در این بازدید منصور کتانباف با اشاره به اهمیت پارک...

اخبار

دوشنبه 18 آبان 1394
تعداد بازدید: 717
تعداد نظرات: 0

برگزاری کارگاه طرح پژوهشی پدیده وندالیسم در شهر اهواز

برگزاری کارگاه طرح پژوهشی پدیده وندالیسم در شهر اهواز

 

نشست کارگاه طرح  پژوهشی بررسی پدیده وندالیسم ، در شهر اهواز با حضور مجریان طرح، اعضای شورای اسلامی شهر اهواز مدیران و کارشناسان مرتبط به میزبانی مدیریت مطالعات و پژوهش  معاونت برنامه ریزی و توسعه در سالن جلسات شهردار برگزار شد.
در این نشست، مجریان طرح پژوهشی مذکور سرکار خانم دکتر معصومه باقری و اقای دکتر ملتفت اعضای هئیت علمی دانشکده اقتصاد وعلوم اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز به بیان نتایج و راهکارهای طرح پژوهشی پدیده وندالیسم در شهر اهواز پرداختند.
دکتر ملتفت در این نشست ضمن بیان ویژگی ها و یافته های طرح اظهار داشت: عوامل مختلفی در بروز و اشاعه پدیده وندالیسم یا همان تخریبگرایان شهری موثر است که می توان به عواملی نظیر پایگاه اجتماعی و اقتصادی، احساس تبعیض، از خود بیگانگی، احساس تنفر، میزان تحصیلات، معاشرت با دوستان ناباب، عدم اعتماد به مسوولان واحساس بی معنایی و عدم وجود حس تعلق اشاره نمود.
وی ادامه داد: در این بررسی که در سطح هشت منطقه شهر اهواز صورت گرفته بیش از سه هزار نفر مورد پرسش قرار گرفتند یافته های آن نشان می دهد که می بایست با برنامه ریزی مدون و بسته های فرهنگی و آموزش شهروندی به افزایش احساس مسوولیت در شهروندان پرداخت.
 دکتر باقری توجه به نقش بارز شهرداریها به عنوان تامین کننده، توزیع کننده ، ارائه دهنده نگهداری کننده و خدمات رفاهی را ضروری دانست و افزود: اگر شهر زیبایی داشته باشیم وندالیسم به میزان چشمگیری کاهش پیدا می کند.
همچنین خانم دکتر باقری در خصوص آسیب اجتماعی وندالیسم راهکارهایی ارائه کرد و تصریح کرد: در راستای پیشگیری این پدیده اجتماعی  می بایست از راهکارهایی چون زیباسازی به منظورخلع سلاح کردن وندالها، افزایش خدمات رفاهی، ترس از پلیس، بهبود و اصلاح محیط زیست، آموزش و تبلیغ، ایجاد مشارکت، کنترل و نظارت اجتماعی و توجه به نیازها و تقاضا از طریق نظرسنجی استفاده نمود و همچنین تقویت بعد اعتقادی را در کاهش رفتار وندالها موثر دانست.
 در ادامه این نشست خانم زمان پور عضو شورای اسلامی شهر اهواز گفت: خانواده خصوصا مادر و عوامل محیطی بر رفتار انحرافی نوجوانان و جوانان تاثیربسزایی دارد، بنابر این آموزش خانواده ها باید در دستور کار قرار گیرد.
کاظم سواری عضو شورای اسلامی شهر اهواز  نیز گفت : مدیران می بایست در رویکردهای اجرایی خود از نگاه تخصصی استفاده کنند و با آسیب شناسی های تخصصی می توان نقاط قوت را تقویت و نقاط ضعف را برطرف کرد.
وی در ادامه به لزوم حضور مدیران و معاونین شهرداری در جلسات و نشست های تحقیقی به عنوان برنامه ریزان و سیاست گذاران شهر تاکید کرد و اظهار داشت: یکی از نکاتی که در مسائل اجتماعی نیازمند توجه ویژه در برنامه ریزی شهری و آموزش شهروندی است پدیده وندالیسم می باشد.
همچنین خانم صالح پور عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر اهواز ضمن تشکر از برگزاری چنین جلساتی و اینکه جای بسی خوشحالی است که شهرداری ها به سمت تحقیقات و پژوهش رفته اند و قطعاً براساس تحقیق برنامه ریزی می کنند، تصریح کرد: شهر از سه لایه کالبدی، انسانی و زیست محیطی تشکیل شده است و تعامل این سه عامل فضای شهری را ایجاد می کند و در گذشته شهرداری ها بیشتر به مسائل کالبدی شهر می پرداختند، اما اکنون با گام بر داشتن شهرداری در زمینه های انسانی و زیست محیطی، پژوهش آسیب های اجتماعی بحث انسانی و شهروندی مورد توجه قرارگرفته است .
وی گفت: وندالیسم  پدیده جهانی و عمدتا انسانهای ناراضی عامل این رفتار هستند که عواملی نظیر کمبودها، عدم امکانات رفاهی و نبود حس تعلق شهروندی دارای ارتباط مستقیمی در تشدید این پدیده دانست.
وی در پایان افزود: در راستای کاهش این پدیده اجتماعی می توان با برنامه ریزی و توزیع امکانات رفاهی به صورت عادلانه و انجام آموزشهای شهروندی و ایجاد حس تعلق خاطر گام برداشت.
 
گروه: مهمترین خبرها, مدیریت مطالعات و پژوهش
نویسنده خبر: ن. عظیمی
تصاویر
  • برگزاری کارگاه طرح پژوهشی پدیده وندالیسم در شهر اهواز
  • برگزاری کارگاه طرح پژوهشی پدیده وندالیسم در شهر اهواز
  • برگزاری کارگاه طرح پژوهشی پدیده وندالیسم در شهر اهواز
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.

دسته‌بندی خبرها