طراحی سایت
Menu

اخبار

مهمترین خبرها

گزارش سامانه ۱۳۷شهرداری از عملکرد معاونین، مناطق و سازمان های شهرداری
05 خرداد 1397 14:38:00
   در آخرین نشست شورای معاونین شهرداری اهواز، گزارشی از عملکرد قسمتهای مختلف شهرداری اهواز در رابطه با نحوه رسیدگی به درخواستهای مردمی ارایه شد. در این نشست فرجی مدیر سامانه 137 شهرداری با تشریح مراحل رسیدگی ب...
اعلام زمان افتتاح 9 پروژه شهری توسط شهردار اهواز
04 خرداد 1397 09:20:00
     شهردار اهواز در جلسه شورای معاونین شهردار، زمان افتتاح 9 پروژه شهری را اعلام کرد. به گزارش سایت شهرداری اهواز، در این جلسه که با حضور معاونین و مدیران مناطق و سازمان های شهرداری تشکیل شد، منصور کتا...
نشست بررسی طرح توسعه ایستگاه حمل و نقل ریلی در اهواز
03 خرداد 1397 16:55:00
    نشست بررسی طرح توسعه عمران ایستگاه حمل و نقل و ریلی اهواز و سایر ایستگاههای استان در استانداری خوزستان تشکیل شد. به گزارش سایت شهرداری اهواز، در این نشست که با حضور رسولی عضو هیات مدیره راه آهن کشور، شری...
شهردار اهواز: برای تحقق منابع درآمدی نیازمند کمک دستگاه‌ها هستیم.
02 خرداد 1397 10:50:00
    شهردار اهواز در دیدار با مدیر شرکت مخابرات خوزستان گفت: برای تحقق منابع درآمدی نیازمند مساعدت و همیاری همه ارگان‌ها هستیم. به گزارش سایت شهرداری اهواز، در این دیدار که روز گذشته با حضور کتانباف شهرد...
گسترش همکاری سازمان ساماندهی مشاغل شهری و اداره کل مسکن و شهرسازی خوزستان
02 خرداد 1397 10:42:00
    به گزارش اداره ارتباطات سازمان ساماندهی مشاغل شهری نشست کاری مشترک سرپرست این سازمان و مدیر کل اداره مسکن و شهرسازی استان برگزار شد . در این جلسه که با حضور صولت احمدی سرپرست سازمان ساماندهی مش...
دیدار کتانباف با خانواده شهید شرفه دوایی
01 خرداد 1397 09:04:00
     شهرداری اهواز با حضور در منزل شهید عبدالحسین شرفه دوایی از شهدای شهرداری اهواز با همسر شهید دیدار و گفتگو کرد. به گزارش سایت شهرداری اهواز، در این دیدار که منصور کتانباف شهردار اهواز، عتاب اهواز...

اخبار

دوشنبه 18 آبان 1394
تعداد بازدید: 807
تعداد نظرات: 0

برگزاری کارگاه طرح پژوهشی پدیده وندالیسم در شهر اهواز

برگزاری کارگاه طرح پژوهشی پدیده وندالیسم در شهر اهواز

 

نشست کارگاه طرح  پژوهشی بررسی پدیده وندالیسم ، در شهر اهواز با حضور مجریان طرح، اعضای شورای اسلامی شهر اهواز مدیران و کارشناسان مرتبط به میزبانی مدیریت مطالعات و پژوهش  معاونت برنامه ریزی و توسعه در سالن جلسات شهردار برگزار شد.
در این نشست، مجریان طرح پژوهشی مذکور سرکار خانم دکتر معصومه باقری و اقای دکتر ملتفت اعضای هئیت علمی دانشکده اقتصاد وعلوم اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز به بیان نتایج و راهکارهای طرح پژوهشی پدیده وندالیسم در شهر اهواز پرداختند.
دکتر ملتفت در این نشست ضمن بیان ویژگی ها و یافته های طرح اظهار داشت: عوامل مختلفی در بروز و اشاعه پدیده وندالیسم یا همان تخریبگرایان شهری موثر است که می توان به عواملی نظیر پایگاه اجتماعی و اقتصادی، احساس تبعیض، از خود بیگانگی، احساس تنفر، میزان تحصیلات، معاشرت با دوستان ناباب، عدم اعتماد به مسوولان واحساس بی معنایی و عدم وجود حس تعلق اشاره نمود.
وی ادامه داد: در این بررسی که در سطح هشت منطقه شهر اهواز صورت گرفته بیش از سه هزار نفر مورد پرسش قرار گرفتند یافته های آن نشان می دهد که می بایست با برنامه ریزی مدون و بسته های فرهنگی و آموزش شهروندی به افزایش احساس مسوولیت در شهروندان پرداخت.
 دکتر باقری توجه به نقش بارز شهرداریها به عنوان تامین کننده، توزیع کننده ، ارائه دهنده نگهداری کننده و خدمات رفاهی را ضروری دانست و افزود: اگر شهر زیبایی داشته باشیم وندالیسم به میزان چشمگیری کاهش پیدا می کند.
همچنین خانم دکتر باقری در خصوص آسیب اجتماعی وندالیسم راهکارهایی ارائه کرد و تصریح کرد: در راستای پیشگیری این پدیده اجتماعی  می بایست از راهکارهایی چون زیباسازی به منظورخلع سلاح کردن وندالها، افزایش خدمات رفاهی، ترس از پلیس، بهبود و اصلاح محیط زیست، آموزش و تبلیغ، ایجاد مشارکت، کنترل و نظارت اجتماعی و توجه به نیازها و تقاضا از طریق نظرسنجی استفاده نمود و همچنین تقویت بعد اعتقادی را در کاهش رفتار وندالها موثر دانست.
 در ادامه این نشست خانم زمان پور عضو شورای اسلامی شهر اهواز گفت: خانواده خصوصا مادر و عوامل محیطی بر رفتار انحرافی نوجوانان و جوانان تاثیربسزایی دارد، بنابر این آموزش خانواده ها باید در دستور کار قرار گیرد.
کاظم سواری عضو شورای اسلامی شهر اهواز  نیز گفت : مدیران می بایست در رویکردهای اجرایی خود از نگاه تخصصی استفاده کنند و با آسیب شناسی های تخصصی می توان نقاط قوت را تقویت و نقاط ضعف را برطرف کرد.
وی در ادامه به لزوم حضور مدیران و معاونین شهرداری در جلسات و نشست های تحقیقی به عنوان برنامه ریزان و سیاست گذاران شهر تاکید کرد و اظهار داشت: یکی از نکاتی که در مسائل اجتماعی نیازمند توجه ویژه در برنامه ریزی شهری و آموزش شهروندی است پدیده وندالیسم می باشد.
همچنین خانم صالح پور عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر اهواز ضمن تشکر از برگزاری چنین جلساتی و اینکه جای بسی خوشحالی است که شهرداری ها به سمت تحقیقات و پژوهش رفته اند و قطعاً براساس تحقیق برنامه ریزی می کنند، تصریح کرد: شهر از سه لایه کالبدی، انسانی و زیست محیطی تشکیل شده است و تعامل این سه عامل فضای شهری را ایجاد می کند و در گذشته شهرداری ها بیشتر به مسائل کالبدی شهر می پرداختند، اما اکنون با گام بر داشتن شهرداری در زمینه های انسانی و زیست محیطی، پژوهش آسیب های اجتماعی بحث انسانی و شهروندی مورد توجه قرارگرفته است .
وی گفت: وندالیسم  پدیده جهانی و عمدتا انسانهای ناراضی عامل این رفتار هستند که عواملی نظیر کمبودها، عدم امکانات رفاهی و نبود حس تعلق شهروندی دارای ارتباط مستقیمی در تشدید این پدیده دانست.
وی در پایان افزود: در راستای کاهش این پدیده اجتماعی می توان با برنامه ریزی و توزیع امکانات رفاهی به صورت عادلانه و انجام آموزشهای شهروندی و ایجاد حس تعلق خاطر گام برداشت.
 
گروه: مهمترین خبرها, مدیریت مطالعات و پژوهش
نویسنده خبر: ن. عظیمی
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.

دسته‌بندی خبرها