Menu

اخبار

مهمترین خبرها

چهارمین هفته از طرح خدمت رسانی ویژه به محلات شهر  اجرا شد
23 آذر 1396 14:39:00
  صبح امروز چهارمین هفته از طرح خدمت رسانی به محلات شهر اهواز تحت شعار خدمت جهادی با نظارت کتانباف شهردار اهواز اجرا شد. شهردار اهواز در خصوص فعالیتهای صورت گرفته در چهارمین هفته اجرای طرح در محلات مختلف شهر گفت: &...
بازدید شهردار اهواز از پروژه پارکینگ طبقاتی طالقانی و  پروژه پل کوی گلف
22 آذر 1396 13:50:00
منصور کتانباف شهردار اهواز به همراه تنی چند از مدیران شهرداری از پروژه پارکینگ طبقاتی طالقانی  و  پروژه پل کوی گلف و مسیر کوی ولایت به کوی رمضان بازدید و درجریان آخرین وضعیت این  پروژه ها قرار گرفت. در حا...
بازدید اعضای کمیسیون فرهنگی شورای شهر ومعاون شهردار از مراکز فرهنگی شهرداری تبریز
22 آذر 1396 12:56:00
اعضای کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر اهواز به همراه امیر آهن جان معاون امور اجتماعی وفرهنگی شهردار اهواز از مراکز فرهنگی شهر تبریز بازدید به عمل آوردند. به گزارش سایت شهرداری اهواز سه شنبه 21 آذرماه اعضای کمیسیون فره...
شهردار اهواز: ایجاد بازارچه ها موجب رونق اقتصادی شهر می شود
22 آذر 1396 08:44:00
صبح امروز شهردار اهواز از به همراه معاون خدمات شهری و شهردار منطقه 5 از پروژه ساماندهی بازار روز و پارک خیابان گلبهار پردیس دیدن کرد. کتانباف در این بازدید گفت: یکی از راهکارهای برون رفت از پدیده دستفروشی، ایجاد بازار...
شهردار اهواز در شورای اداری شهرستان اهواز:  با همکاری همه دستگاه ها می توانیم مشکلات اهواز را حل کنیم
21 آذر 1396 15:18:00
شورای اداری شهرستان اهواز با حضور خون میرزایی سرپرست فرمانداری شهرستان اهواز، کتانباف شهردار اهواز و فلسفی رییس شورای اسلامی شهر و مسئولین شهری و استانی برگزار شد. در این جلسه شهردار اهواز طی گزارشی به تبیین وضعیت موجود...
دستگاه TBM قطار شهری در ایستگاه ساعت به کار افتاد
21 آذر 1396 15:00:00
شهردار اهواز در خصوص آخرین وضعیت پیشرفت فیزیکی  پروژه قطار شهری  گزارشی ارائه داد. منصور کتانباف ضمن اشاره به این مطلب که دستگاه TBM پس از یکسال عدم فعالیت آغاز بکار کرده در خصوص پیشرفت فیزیکی این پروژه طی روز...

اخبار

چهارشنبه 15 آذر 1396
تعداد بازدید: 117
تعداد نظرات: 0

کتانباف: نقش خوزستان در اداره ی کشور دیده شود

کتانباف: نقش خوزستان در اداره ی کشور دیده شود

دیدار منصور کتانباف شهردار اهواز با جمعی از فعالان اجتماعی حوزه مسائل شهری و شهروندی در فضای مجازی (اینستاگرام) برگزارشد.

شهردار اهواز ضمن ابراز خرسندی از حضور در میان قشر جوان، این سنین از زندگی را شروع دوران جدیدی از فعالیتهای جدی و تاثیر گذار در جامعه دانست و با اشاره به خاطرات دوران نوجوانی و جوانی خود گفت: من نیز در اهواز از همین سنین همگام با بقیه ی مردم، پرشور وارد عرصه ی مبارزه با رژیم پهلوی شدم و خاطرات آن دوره را همواره در ذهن خود مرور می کنم.
منصور کتانباف با تاکید بر لزوم مطالبه گری در جامعه بویژه نسل جوان و دانشجو گفت: ما در چارچوب نظامی زندگی می کنیم که آنرا خود ساخته و چهارچوب های آنرا پذیرفته ایم، یکی از ارکان نظام مقدس جمهوری اسلامی، دین مترقی اسلام است و یکی از ویژگیهای دین ما، برقراری تعادل در همه ی امور است. پس باید در چهارچوب این نظام و برای تقویت و اعتلای آن تلاش کنیم و مطالبات خود را با رعایت این اصل مطرح و بهانه ای به دست بدخواهان کشور و نظام ندهیم. پس باید مراقب رفتار خودمان باشیم، چرا که بهبود زندگی شهروندان و اصلاح امور مستلزم پذیرش و ارج نهادن به نظام و انقلاب و البته مسئولیت پذیری شهروندان و حضور فعال آنها در عرصه اجتماعی است.
وی گفت:  یکی از اولویتهای اکثر نظام های سیاسی و حکومتی، بهبود کیفیت زندگی مردم در حوزه های مختلف است.
شهردار اهواز افزود: پس از رعایت این اصل همگی بایدنسبت به جای جای ایران با هر قومیتی دغدغه مند باشیم و همه ی جای ایران عزیز را سرای خود بدانیم. یادمان نرود که در جنگ تحمیلی مردم ایران به کمک ما آمدند. پس ما نیز باید در برابر هموطنان خود احساس مسئولیت کنیم.
وی ادامه داد: وظیفه همه ماست که نسبت به استان خودمان، یعنی خوزستان نیز دغدغه داشته باشیم و این امر مستلزم شناخت دقیق استان خوزستان و شهر اهواز است‌.
کتانباف اظهار داشت:خوزستان را ابتدا جلگه تعریف کرده اند و جلگه سرزمینی آبرفتی با پتانسیل بالا در زمینه ی کشت انواع محصولات کشاورزی است. در مرحله ی بعد وجود منابع غنی زیرزمینی از قبیل نفت و گاز در این سرزمین، و منابع روزمینی از قبیل امور بازرگانی، بنادر و صنایع بزرگ از ویژگی های مهم خوزستان است. مثلا قبل از جنگ بندر خرمشهر از مهم ترین بنادر ایران و خاورمیانه بود که پس از جنگ به شرایط ایده آل قبل برنگشت و تا زمانی که این بندر احیا نشود، خرمشهر احیا نمی شود. زمانی خرمشهر به دلیل وجود همین بندر یکی از تفرجگاه های اصلی مردم ایران بود و این رونق استان را در پی داشت. 
وی همچنین به شرایط فعلی استان خوزستان اشاره و تصریح کرد: اکنون هم در زمینه های کشاورزی، صنعت و صنایع نفت و گاز غیره جزو بهترین استان های کشور هستیم. پس باید نقش خوزستان در اداره کشور دیده شود. این امکانات به همه ی کشور تعلق دارد. باید ملی فکر کرد و از بخشی نگری در تقسیم منافع پرهیز شود، اما در این راستا باید نقش خوزستان را در بهبود شرایط کشور به عنوان مولد این ثروت عظیم و ملی باید دید و در نظر گرفت. پس در درجه اول خوزستان باید در بهره برداری از این امکانات سهیم باشد.
شهردار اهواز افزود: اگر این امر اثبات شده که خوزستان با تامین بیش از 70درصد درآمد ملی و نیز نقش تاریخی بی بدیل آن که به فرمایش حضرت امام خمینی(ره): خوزستان دین خود را به اسلام ادا کرد، پس پرسش اساسی اینجاست که سهم این استان از این ثروت ها چیست؟!
کتانباف در تشریح این موضوع به دیدارهای خود با مسئولین استانی اشاره کرد و گفت: در این دو ماه و نیم از دوران مسئولیتم با اکثر مدیران استانی و صنایع بزرگ دیدار و گفتگو داشتم و نکته ای که در این دیدارها مطرح کردم این بود که اکثر تغییرات به دست شما مدیران انجام می شود و تا زمانی که شما نخواهید هیج تغییر مثبتی در استان اتفاق نمی افتد. بنده زمانی مدیرعامل یکی از موسسات قرارگاه سازندگی بودم و همواره تلاش کردم، پروژه هایی که توجیه ملی دارند را به استان بیاورم و به لطف خدا موفق به اشتغال زایی و رونق در بخشی از استان شدم.

کتانباف در ادامه ضمن تقدیر از برخی از مدیران استان به خاطر کمک به توسعه ی اهواز و خوزستان، از برخی مدیران صنایع بزرگ و استانی نیز انتقاد کرد و گفت: چرا برخی از شرکت های بزرگ با دور زدن قانون، از زیر بار عوارض شانه خالی می کنند؟! در شهرستان اهواز بابت تولید 1260 میلیون بشکه نفت که آلایندگی ناشی از آن صدها تن از مردم این شهر را دچار انواع بیماری های مختلف کرده، طبق قانون باید سالیانه 700میلیارد تومان بابت عوارض آلایندگی پرداخت شود که متاسفانه حدود 30 میلیارد تومان پرداخت می شود. آیا به جز این است که ما این پولها را برای جبران عقب ماندگی های شهر و پروژه های بزرگی از قبیل مترو و زیرساخت های بزرگ و رفاه مردم این شهر می خواهیم؟!

وی یادآور شد: البته ما شرایط نامطلوب اقتصادی کشورمان را درک می کنیم، اما همان گونه که به وظایف ملی خود در راستای بهبود شرایط عمل می کنیم، توقع داریم از حداقل حقوق خود نیز بهره مند شویم. باید این مطالبه گری به شیوه قانونمند و با گفتگو و پرهیز از هرگونه تنش در میان آحاد مردم خوزستان نهادینه شود.

کتانباف با اشاره به نقش مهم مدیران بومی صنایع بزرگ در توسعه ی استان اذعان داشت: اگر این مسئولیت اجتماعی در همه ی مدیران ما نهادینه شود، آنگاه منابع برای توسعه و جبران عقب ماندگی ها به خوزستان و اهواز وارد می شود و برکات وجود این منابع و صنایع احساس می شود. البته منکر اثرات فعلی این صنایع نیستم، اما این بهره مندی قطعاً پاسخگوی حداقل نیازها هم نیست.

شهردار اهواز مهم ترین اولویت خود را در حوزه ی فرهنگی، آموزش های شهروندی اعلام کرد و گفت: ابهامات مردم در زمینه ی شهری کم نیست و برخی از آنها به وظایف و حقوق خود به عنوان یک شهروند واقف نیستند. پس نیاز به یک آموزش جامع شهروندی داریم که باید به جای توجه به وسعت این آموزش ها، به این آموزه ها عمق بخشیده و آن را نهادینه و با عمل توام کنیم. اکنون 900 تن زباله و پسماند تولید می شود که حدود 90 میلیارد تومان برای شهرداری هزینه دارد در حالیکه با مدیریت صحیح  شهروندان در زمینه تفکیک و تولید زباله می توان بین 25 تا 50 درصد هزینه ها را کاهش داد و این مدیریت صحیح از دل یک آموزش صحیح شهروندی بیرون می آید. لذا باید از ظرفیتهای مختلف جهت این آموزش بهره برد.
کتانباف، در تببین مفهوم شهروند نیز اظهار داشت: شهروند با ساکن یک شهر تفاوت دارد. شهروند با شناختی که ازحقوق و وظایف خود نسبت به شهر دارد، حس مالکیت به شهر دارد، در برابر آن احساس مسئولیت می کند، در حفاظت از امکانات شهر حساس است، مطالبه گر است و بر عملکرد مسئولین نظارت می کند، در اداره ی شهر و تامین و کاهش هزینه های آن مشارکت می کند. پس باید ساکنین را به شهروندان تبدیل کنیم.
وی همچنین با اشاره به سفرهای کاری خود به کشورهای پیشرفته گفت: در صنایع کلیه ی کشورهای پیشرفته، حفظ محیط زیست از اولویتها و شعارهای مهم است و این امر را می توان در ظاهر و البته در اقدامات آنها مشاهده کرد. نکته  جالب اینجاست که در یکی از سفرنامه های تاریخی آمده است: که در سفر از محمره(خرمشهر) تا ارجان(بهبهان)، کاروان ها به دلیل وجود انبوه درختان نور مستقیم خورشید را نمی دیدند. الان از خرمشهر تا بهبهان چند درخت وجود دارد؟! پس باید به حفظ محیط زیست به عنوان مساله ای حیاتی توجه کنیم.
کتانباف در خصوص احداث بخشی از کمربند سبز نیز گفت: در سالهای 90 و 91 با حمایت استاندار وقت طرح 7200 هکتاری کمربند سبز اهواز را که سالها قبل به تصویب رسیده بود، آغاز کردیم و علیرغم آنکه طبق قانون، توافقات و جلسات متعدد٬ باید ارگانهای مختلف و صنایع هزینه ی آن را متعهد می شدند، متاسفانه عملا هیچ ارگانی پای کار نیامد و شهرداری اهواز به تنهایی 800 هکتار مساحت آن را با سختی و دشواری های فراوان از غرب اهواز به سمت شیبان احداث کرد و خوشبختانه اکنون این سرمایه ای برای شهر اهواز است. 
وی گفت:البته نباید به وضعیت موجود راضی بود بلکه باید به 7200 هکتار فضای سبز برسیم که قطعاً بدون مشارکت سایر ارگانهای مسئول ٬ تحقق این امر ممکن نیست.
وی شرایط آب کشور را بحرانی دانست و افزود: یکی از دلایل اصلی این بحران، عدم مدیریت مصرف در بخش های کشاورزی، شرب، شهری و صنعت است. اگر صرفاً 10درصد از مصرف آب مدیریت شود، این بحران از بین می رود. پس تبیین این موضوع از سوی فعالان اجتماعی امری ضروری است.
شهردار اهواز به مولفه های یک کلانشهر اشاره کرد و اظهار داشت: یک کلانشهر واجد شاخص هایی همچون مساحت، جغرافیا، جمعیت و چندین مولفه ی دیگر از  جمله سیستم حمل و نقل شهری است که اهواز در این خصوص شرایط خوبی ندارد. درحالیکه  باید 1200 دستگاه اتوبوس داشته باشیم، اما در حال حاضر کمتر از 160دستگاه اتوبوس  فعال داریم. اما مطالعات خوبی در این زمینه صورت گرفته که با به روزکردن آنها گام مهمی در توسعه ی حمل و نقل برداشته می شود.
وی گفت: در این مدت کوتاه 52 دستگاه اتوبوس و 9 دستگاه مینی بوس بدون کمک دولت خریداری شده و قصد داریم با حمایت شورای اسلامی شهر 50 دستگاه دیگر نیز به ناوگان حمل و نقل شهری اضافه کنیم و جهت خرید BRT هم در حال مذاکره و کار هستیم و طبق برنامه قصد داریم حداقل سالیانه 50 دستگاه برای اهواز خریداری کنیم که در این خصوص نیازمند حمایت و کمک دولت هستیم.

در این دیدار، جوانان حاضر در جمع نیز دیدگاهها و نقطه نظرات خود را در خصوص فعالیتها و عملکرد شهرداری، لزوم نهادینه سازی فرهنگ شهروندی، ضرورت بهبود کیفیت زندگی شهروندان و ارتباط مستمر فعالان اجتماعی و فرهنگی با مدیریت شهری بیان کردند.

گروه: اداره کل ارتباطات و امور بین الملل
نویسنده خبر: روابط عمومی
تصاویر
  • کتانباف: نقش خوزستان در اداره ی کشور دیده شود
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.

دسته‌بندی خبرها