اخبار
 انتشار: 28 خرداد 1391
   مشاهده: 990

  افتتاح مدفن جدید پسماند اهواز در 12 تیرماه

 

افتتاح مدفن جدید پسماند اهواز در 12 تیرماه

سازمان مدیریت پسماند وعده داد،سایت جدید دفن پسماندهای شهر اهواز دوازده تیرماه افتتاح    می شود.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند دوازدهم تیر ماه را زمان افتتاح کارخانه اعلام کرد.

محمدسعید گلابکش زاده درباره علت تأخیر در افتتاح گفت: پروژه های عمرانی اغلب به دلایل مختلف با تأخیر روبرو می شوند،این پروژه نیز به دلیل اموری که خارج از اختیارات شهرداری بوده به تعویق افتاد. وی در مورد روش دفع پسماند در سایت جدید اهواز توضیح داد: با توجه به بالا بودن سطح آب های زیرزمینی در اهواز روش دفن در ارتفاع ،مورد استفاده قرار گرفته که برای نخستین بار در کشور اجرا می شود و بعد از بهره برداری،این سایت توسط وزارت کشور به عنوان نمونه مدفن بهداشتی به شهرهایی که آب های زیرزمینی بالایی دارند،معرفی می شود.

وی با اشاره به احداث کارخانه بازیافت کارخانه بازیافت پسماند در این محل ،اظهار کرد: این کارخانه برای بازیافت پسماندهای خشک و مواد آلی با ظرفیت یک هزار و 200 تنی در یک شیفت است.خط سوم آن نیز در حال نصب است. به گفته وی،قرار است 140 نفر از بانوان سرپرست خانوار که از سوی بهزیستی معرفی می شوند،برای جداسازی پسماندهای خشک( شامل کاغذ،پت،شیشه،...) بکارگیری شوند.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: دستگاه پرس به منظور کاهش حجم زباله ها خریداری شده که حجم پسماند را 40 درصد کم و به سلول های دفن منتقل می کند.وی بالا بودن سطح آب های زیر زمینی در اهواز یادآور شدو گفت: به همین دلیل از روش ژاپنی موسوم به ((فوکوئوکا)) برای دفن بهداشتی پسماندها استفاده خواهد شد. گلابکش زاده توضیح داد: در این روش زباله های غیرقابل بازیافت در سایت، در سلول های شیب دار به ابعاد 350متر در 150متر دفن و با یک لایه خاک پوشانده می شوند. وی افزود: عمر هر سلول حدود سه سال برآورد شده و تا ارتفاع 15 متر، شش لایه زباله می توان می توان در آن دفن کرد. در پایان، هر سلول هرمی شکل و به تپه فضای سبز تبدیل می شود.

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند اهواز با اشاره به تصفیه شیرابه زباله به صورت بیولوژیکی در این سیستم،ادامه داد: شیرابه زباله از طریق مجراهایی میان سلول دفن و حوضچه هایی باز چرخانی می شود،تا علاوه بر کاهش حجم شیرابه ، مواد سمی(BODوCOD) آن نیز کم شود؛ به طوری که می توان از آن برای آبیاری فضای سبز استفاده کرد. وی تأکید کرد: بر اساس برنامه تدوین شده شهرداری ، قرار است ظرف پنج سال( از سال 89 تا 94) و با راه اندازی کوره زباله سوز دفن پسماند به صفر برسد وزباله ای برای دفن وجود نداشته باشد.

گلابکش زاده خاطر نشان کرد: طرح توسعه سایت راه اندازی کارخانه های بازیافت لاستیک های فرسوده، لاستیک های فرسوده،پلاستیک و ... نیز در دستور کار قرار دارد. وی اظهار کرد: تا کنون 10 میلیارد تومان برای راه اندازی این سایت هزینه شده که 25 درصد آن از کمک های استانداری،25 درصد سرمایه گذاری بخش خصوصی و نیمی از آن نیز توسط شهرداری تأمین شده است.به گفته وی،سایت جدید تا 20 سال آینده قابلیت استفاده دارد.

 

نویسنده خبر: فرشته موسوی
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
جستجوی اخبار
دسته‌بندی خبرها