اخبار
 انتشار: 06 آبان 1391
   مشاهده: 798

  مصاحبه با مدير مطالعات و برنامه ريزي درخصوص پرو‍‍‍ژه هاي مطالعاتي

از جمله مهمترین پروژه های مطالعاتی می توان به طراحی شبکه و تجهیزات حمل و نقل همگانی (اتوبوس، مینی بوس، ون و تاکسی) و خطوط BRT، محدوده طرح ترافیک هسته مرکزی شهر، تعیین عرضه و تقاضای پارکینگ و میزان کمبود آن تا سال 1405 در مناطق پرازدحام، ساماندهی حمل و نقل بار درون شهری ، مکان یابی 60 پل عابر پیاده مورد نیاز شهر اهواز،اصلاح هندسی بیش از20تقاطع ودوربرگردان حادثه خیزوطراحی بیش از 500 تابلو راهنمای مسیر اشاره نمود.به همین منظوردرراستای آشنایی بیشتر شهروندان با پروژه های مطالعاتی مصاحبه ای با حجت ا... سلیمانی مدیرمطالعات وبرنامه ریزی حوزه معاونت حمل ونقل وترافیک شهرداری انجام داده ایم که می خوانید.

    وظیفه اصلی واحد مدیریت مطالعات و برنامه ریزی معاونت حمل و نقل و ترافیک در حوزه حمل و نقل چیست؟يکی از زير بخش های حوزه معاونت حمل ونقل و ترافيک، مديريت مطالعات و برنامه ريزی است که با سياست گذاری های کلان در رابطه با سيستم حمل و نقل و ترافيک شهری به ارائه برنامه ها و ايده­ هایی جهت بهبود وضع موجود و کاهش مشکلات آینده می پردازد. اين برنامه ها و ايده ها با انتقال به مديريت ايمنی و مهندسی ترافيک به طرح تبديل شده و طرح ها توسط مديريت هماهنگی و نظارت، اجرا می گردند. همچنين مديريت مطالعات و برنامه ريزی با تخمينی صحيح از طرحهای پيشنهادی و تصويب شده، معاونت حمل ونقل را در پيش بينی و تعيين بودجه مورد نياز سالانه ياری می نمايد. بنابراین مهمترین وظیفه مدیریت مطالعات و برنامه ریزی، فراهم نمودن بستر لازم جهت دست یابی به شبکه­ای پایدار در حمل و نقل شهری است.

 لطفاچکیده ای از اقدامات انجام شده طی سال های گذشته توسط مدیریت مطالعات و برنامه ریزی را بیان کنید؟ بر اساس دستورالعمل ابلاغی از سوی وزارت کشور، کلیه شهرهای با جمعیت بیش از 500،000 نفر می بایست دارای طرح جامع حمل و نقل و ترافیک باشند. بر همین اساس مطالعات طرح جامع حمل و نقل و ترافیک شهر اهواز نیز در سال 84 انجام و در سال 86 به تصویب شورای عالی ترافیک شهرهای کشور رسیده است که مهمترین نتایج آن اقدامات برنامه ریزی شده سالهای بعد، از جمله شبکه معابر بزرگراهی، تقاطع های غیرهمسطح، محدوده طرح ترافیک و ... می باشد. همچنین مطالعات خطوط قطارشهری اهواز و طرح جامع سیستم های هوشمند حمل و نقل نیز در همین زمان انجام و تصویب گردیده است که مهمترین مطالعات انجام شده در ده سال گذشته می باشد.

در خصوص اقدامات انجام شده ی این مدیریت در سال 1390 نیز توضیح دهید؟

با توجه به خلا پروژه های مطالعاتی و طرح های اجرایی در سال های گذشته، مطالعات بخش قابل توجهی از نیازهای ترافیکی شهر اهواز را در سال 90 انجام داده است. از جمله مهمترین پروژه های مطالعاتی می توان به طراحی شبکه و تجهیزات حمل و نقل همگانی (اتوبوس، مینی بوس، ون و تاکسی) و خطوط BRT، محدوده طرح ترافیک هسته مرکزی شهر، تعیین عرضه و تقاضای پارکینگ و میزان کمبود آن تا سال 1405 در مناطق پرازدحام، ساماندهی حمل و نقل بار درون شهری و مکان یابی 60 پل عابر پیاده مورد نیاز شهر اهواز اشاره نمود. همچنین در بخش طراحی، پروژه های مهمی مطالعه گردیده که نتایج اجرای برخی از آنها در سطح شهر قابل مشاهده است. طراحی تابلوهای راهنمای مسیر، همسان سازی 100 کیلومتر پیاده رو در مناطق تجاری و پرتردد شهر، طراحی مسیرهای دوچرخه و طراحی پارک آموزش ترافیک از مهم ترین پروژه های طراحی شده است. علاوه بر آن تهیه طرح های اصلاح هندسی و ایمن سازی معابر نیز یکی دیگر از وظایف مهم این مدیریت می باشد. تهیه طرح اصلاح هندسی بلوار آیت ا... بهبهانی بعد از میدان جمهوری (جاده کوت عبدا...) به طول 7 کیلومتر مهم ترین پروژه طراحی شده در این بخش است که به زودی عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد. همچنین اصلاح هندسی خیابان 13 رشد، به طول 2 کیلومتر، مسیر فرشید 2 (در محدوده ملی راه) و اصلاح هندسی بیش از 20 میدان، تقاطع و دوربرگردان از جمله میدان سه راه باهنر، میدان خلیج فارس، دوربرگردان ساحلی غربی (پل پنجم)، دوربرگردان پدافند و ... نيز در سال 90 طراحي شده است.

علاوه بر موارد ذكر شده تدوين برنامه پنج ساله حوزه حمل و نقل و ترافيك، تهيه اولين آمارنامه حمل و نقل شهر اهواز و برگزاري چند دوره آموزشي نرم افزارهاي تخصصي مهندسي ترافيك از ساير اقدامات انجام شده اين مديريت مي باشد.

در خاتمه در خصوص برنامه های آتی این معاونت در سال 1391 و سالهای بعد نیزتوصیحاتی  ارائه نمایید.

از آنجا كه برنامه ريزي فرايندي ادامه دار است و با توجه به گسترش روزافزون شهر اهواز، علاوه بر ادامه روند مطالعاتي گذشته، پروژه هاي جديدي نيز در سال 91 به مجموعه فعاليت هاي اين مديريت افزوده خواهد شد. اولويت بندي پروژه هاي عمراني حوزه ترافيك، فاز صفر تقاطع هاي غيرهمسطح، تهيه طرح آرام سازي ترافيك و ايمن سازي تردد در معابر فرعي مناطق پرازحام مانند كيانپارس، زيتون، كمپلو، گلستان و ...، طراحي پارك هاي آموزش ترافيك در مناطق هشت گانه،‌ طراحي چند تقاطع غيرهمسطح از جمله ميدان خليج فارس، ميدان جوادالائمه و ... از مهمترين پروژه هاي مطالعاتي سال 91 است. همچنين تهيه طرح اصلاح هندسي و ايمن سازي شريان هاي حادثه خيز از جمله بلوارهاي پاسداران، سردار هاشمي (كمربندي غرب)، قدس، نفت، ساحلي غربي، امام شرقي، نواب، كوت نواصر، كارگر و گلستان در مجموع به طول تقريبي 50 كيلومتر يكي از بزرگ ترين اقدامات اين مديريت است كه تا سه ماه آينده به پايان خواهد رسيد.

در پايان اميد است به ياري خداوند متعال و با عنايت به تلاش هاي پرسنل مجرب و زحمت كش اين معاونت و حمايت هاي شهردار محترم، مشكلات ترافيكي شهر اهواز روز به روز كاهش يافته و ايمني تردد در سطح قابل قبولي براي شهروندان فراهم گردد.

 

نویسنده خبر: م شکرالهی
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
دسته‌بندی خبرها