اخبار
 انتشار: 15 اسفند 1396
   مشاهده: 463

  با حضور مدیران شهرداری اهواز، اعضای شورای شهر و فعالان محیط زیست صورت گرفت: آیین نهال کاری در روز درختکاری

      آیین نهال کاری حاشیه رودخانه کارون حد فاصل پل سوم تا پل نهم با حضور اعضای شورای اسلامی شهر اهواز، مدیران شهرداری اهواز و جمعی از دانش آموزان مدارس پایه ابتدایی و راهنمایی برگزار شد.

در این مراسم معاون خدمات شهری شهرداری اهواز گفت: از بدو ورود شهردار اهواز بر مسند شهرداری خواستار استفاده ازگونه های گیاهی جدید در حوزه فضای سبز شدیم و در این زمینه قراردادهایی را منعقد کردیم.

در همین راستا مرکز تحقیقات گل و گیاه فضای سبز راه اندازی شده که برای نخستین مرتبه تمام مباحث مربوط به تولید، تکثیر بررسی و شناخت گل و گیاهان زینتی و تزئینی و آنچه که قابل کشت در فضای شهر می باشد در سازمان پارکها و فضای سبز با کادری تخصصی راه اندازی شد و این برنامه ها هم اکنون نیز در حال پیگیری هستند.

علیرضا عالی پور ادامه داد: در این طرح 60 هزار درختچه گلدار در سطح معابر تاکنون کشت شده است که بعضا گلهای زرد رنگ ، برهان گلی و شیشه شور در تعداد کمتر با چشم اندازی زیبا قابل مشاهده می باشد.

وی در راستای توسعه فضای سبز نیز خاطر نشان کرد : در این برنامه مبحث کمربند سبز را در دستور کار خود قرار داده ایم و 200 هکتار دیگر نیز به آن اضافه خواهیم کرد.

معاون خدمات شهری شهرداری اهواز در خصوص برنامه استقبال از مهمانان نوروزی نیز اذعان کرد : بیش از 30 باغچه صخره ای که هم اکنون در برخی معابر اصلی قابل مشاهده هستند، ایجاد شده که فضایی فرح بخش را بوجود آورده اند.

در ادامه این مراسم سید محسن موسوی زاده عضو شورای اسلامی شهر اهواز نیز ضمن بیان اینکه دین مبین اسلام در رابطه با بحث فضای سبز ، توسعه و کاشت انواع درختان توصیه های بیشماری را بیان کرده است، گفت: رویکرد شورای پنجم و شهردار جهادی اهواز توسعه فضای سبز شهر است و این مسئله را از ابتدای ورود به عرصه خدمت رسانی پیگیری کردیم.

وی ادامه داد: بحث توسعه و باز پیرایی فضای سبز را در دستو کاری خود قرار داده ایم و این امر را فرضی واجب بر خود دانستیم که اصلاح ، تقویت و رسیدگی به فضای سبز اهواز را با همتی دوچندان پیگیری کنیم.

موسوی زاده ادامه داد : طرح کمربند فضای سبز اهواز حدود 7 هزارهکتار است که 800 هکتار آن در تعهد شهرداری اهواز بود که آن نیز اجرا شد و مابقی آن برعهده نهادها، ارگانها و ادارات دیگر می باشد که برای مدیریت این 800 هکتار هم هیچ کس دست یاری به سوی شهرداری دراز نکرده است.

وی گفت: همه مسئولین در شهر اهواز نسبت به احیای فضای سبز مسول هستند، شرکت ها و موسسات باید پا پیش گذاشته و به این امر اهتمام ورزند.چرا که امکانات شهرداری محدود است و به تنهایی قادر به توسعه و حتی نگهداری این میزان از فضای سبز اجرا شده، نیست.

عضو شورای شهر خاطر نشان کرد: توصیه من به مدیران و مسولین فضای سبز این است که صرفا جهت اجرای طرح به شکل نمادین در روزهای خاص اقدام نکنیم ،بلکه در تمامی فصول سال این فعالیت ها را ادامه دهیم هر چند تا کنون سازمان پارکها و زیر مجموعه آن در شهرداری اهواز با تمام وجود تلاشهای بسیاری انجام داده است و طرح های خاصی را در برنامه های کنونی و آتی به مرحله اجرا خواهد رساند. اما باید با وسواس خاص پیگیر بوده و آموزش های لازم را به نیروها در جهت نگهداری ، هرس و کاشت فضای سبز در طول سال و بطور مستمر ارائه داد.

وی بیان کرد: از جمله برنامه های سازمان پارکها می توان به بازدید از منازل توسط کارشناسان این حوزه اشاره کرد که در این برنامه به بهترین باغچه ها هدایایی را به منظور تشویق شهرندان به همکاری در توسعه فضای سبز و زیباسازی چهره بصری شهر اهواز اهدا می کنیم. در همین راستا درختچه و نهال نیز توزیع خواهیم کرد.

وی در خصوص مهم ترین فعالیت های سازمان پارکها گفت: باغهای بوتانیک ایجاد شده، پروروش گونه های مختلف و سازگار با محیط اهواز از جمله دیگر اقدامات در راستای توسعه فضای سبز است که امیدواریم این امر نیز توسعه پیدا کند، زیرا کاشت نخستین قدم و مراقبت و نگهداری از آن که در مرحله بعدی است، مهمترین قدم است.

سید محسن موسوی زاده اظهار داشت: دو پارک بانوان که فعالیت احداث آنها متوقف شده بود به همت سازمان پارکها رو به اتمام است که این موضوع موجب استفاده بهینه بانوان از این پارکها خواهد شد.کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر اهواز نیز با تاکید بر این موضوع خواستار در اولویت قرارگرفتن این پروژه و تکمیل آن است و علاوه بر آن زمین های چمن مصنوعی به طور خاص و ویژه پیگیری خواهند شد تا بانوان اهوازی از آنها استفاده کنند.

این عضو شورای شهر در پایان گفتگوی خود با حاضرین و مدعوین ابراز امیدواری کرد: روزی شاهد اهوازی سر سبز با هوایی مطبوع باشیم که این امر همکاری و اهتمام تمامی دستگاه های دولتی و سازمانهای مردم نهاد را می طلبد.

نویسنده خبر:
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
جستجوی اخبار
دسته‌بندی خبرها