اخبار
 انتشار: 06 شهریور 1391
   مشاهده: 965

  گزارش -کاربردRFID در بهبود مشکلات حمل و نقل ترافیک

رشد روزافزون وسائل نقلیه عمومی و افزایش سریع خودروهای شخصی در کلانشهرها ، توسعه شهرها هر روز بیش از پیش وضعیت ترافیکی شهر را بغرنج تر و زندگی در آنها را مشکلتر می کند، نیاز به سیستمهای هوشمند کنترلی و راهبردی که امکانات آن در داخل کشور تولید شود بیش از گذشته لازم و ضروری بوده و نیازی مبرم و اجتناب‌ناپذیر می‌باشد.

امروزه دنياي فناوري يا تكنولوژي به تكنيك هایي دست پيدا كرده است كه شنيدن آن در وهله اول بسيار برايمان عجيب بنظر مي رسد. اين فناوري ها هر لحظه رو به گسترش بوده تا جايي كه هر روز منتظر شنيدن يك نوآوري جديد در عرصه فناوري هستيم.

 

 

 

RFID تکنولوژی نوینی است که به کمک امواج رادیویی و مدارات مجتمع الکترونیکی، اشیا و یا اشخاص را تشخیص و یا ردیابی می کند. RFIDدر لغت به معنای شناسایی از طریق بسامد رادیویی است.  RFID در شکل ساده آن اشاره به یک وسیله الکترونیکی کوچکی دارد که مرکب از یک تراشه کوچک و یک آنتن است. سیستمهای RFID عموماً از سه جزء اصلی، Reader  و دیگری برچسب (TAG) و یک کامپیوتر که اطلاعات دریافتی از  Reader را ثبت و پردازش می‌کند, تشکیل شده‌اند. فرایند عمل بدین‌صورت است که برچسب ها اطلاعاتی را دارند که باید توسط Readerبدون تماس از طریق هوا خوانده شوند و اطلاعات خوانده شده توسط Reader به کامپیوتر جهت پردازش ارسال می گردد که در شکل1 جزئیات این تکنولوژی نشان داده شده است. RFID ها برخلاف روشهای دیگر مثل وسائل ارتباط نوری (مانند Bar Code و تکنولوژی Infrared ) قابلیت عبور اطلاعات را از هر مانعی که وجود داشته باشد دارند و حتی می‌توان، برچسب ها را از چشم افراد پنهان کرد و یا در محیطهای آلوده نیز اطلاعات آنها را فراخوانی کرد.

 

 

 برچسبهای RFID ها بطور کلی در دو نوع مختلف وجود دارند, یکی برچسب هایی که در درون خود یک منبع تغذیه الکتریکی مثل باتری دارند و دیگری برچسب هایی که منبع تغذیه ای در خودشان ندارند.

شناخته شده ترین سیستمهای RFID عبارتنداز: بارکدها، تشخیص هویت از روی مشخصات صورت، چشم الکترونیکی، برچسب های رادیویی و تشخیص از روی رادیویی.

 2-   تاریخچه RFID

 در سال 1945 لئون ترمین یک ابزار جاسوسی برای دولت شوروی اختراع  کرد که امواج رادیویی موجود را با اطلاعات صوتی مجدد مخابره و منتقل می کرد و برای تشخیص جنگنده‌های نظامی خودی و دشمن از یکدیگر استفاده شده‌است.  اگرچه این  وسیله یک وسیله شنود نهان و غیرفعال و نه یک برچسب شناسایی بود، به عنوان اولین وسیله شناخته شد. تکنولوژی مشابه تر، تقویت کننده IFF بود که توسط بریتانیا در سال 1939 اختراع شد. بعد از جنگ‌ جهانی دوم از  RFID ها برای جمع‌آوری اطلاعات استفاده می شده است.

 3-  کاربردهای RFIDها در حمل و نقل و ترافیک

 با توجه به رشد روزافزون وسائط نقیله عمومی و افزایش سریع خودروهای شخصی و با عنایت به اینکه هر روز شکل ترابری و ترافیک در کلانشهرها بیش از پیش رو به وخامت می‌رود و مشکلات آن روز به روز دامنة وسیع‌تری می‌گیرد، نیاز به سیستمهای هوشمند کنترلی و راهبردی بیش از گذشته لازم و ضروری بوده و نیازی مبرم و اجتناب‌ناپذیر می‌باشد.

 در اغلب کشورها با استفاده از سیستم‌های هوشمند حمل و نقل بر رفتار حمل و نقل نظارت می کنند. مرسوم ترین اجزاء سیستمهای هوشمند حمل و نقل در ردیابی,  GPS است که توسط این تکنولوژی مختصات جغرافیائی وسیله نقلیه بوسیله دستگاههای مخصوص از ماهواره‌های مربوطه دریافت و با استفاده از سیستمهای ارتباطی, موقعیت وسیله نقلیه جهت کنترل به مرکز راهبری سیستم ارسال می شود. نظر به آنکه متأسفانه کشور ما در حال حاضر فاقد چنین تجهیزاتی است, لذا می‌بایست خدمات مورد نظر را از کشورهای دارنده تجهیزات و تکنولوژی مذکور خریداری نماید و بدیهی است که تدارک چنین خدمات و تجهیزاتی به ناچار و خود بخود هزینه‌های هنگفتی را به اقتصاد کشور تحمیل خواهد کرد. علاوه بر هزینه و نداشتن تکنولوژی در داخل کشور امنیت این سیستم نیز بوسیله دستگاههای کوچکی به خطر می‌افتد و باعث می‌شود که دستگاه GPS از کار بیفتد.

 RFID تکنولوژی ارزانتر و حتی می توان گفت کاراتری است که دارای کاربردهای زیر در حمل و نقل و ترافیک می باشد.

 3-1- کاربرد RFID در راهنمایی و رانندگی

برچسب RFID و حسگر سرعت می توانند به همراه هم در اتومبیل ها نصب شوند و دستگاه برچسب خوان، سرعت اتومبیل ها را در حال حرکت می خواند و به این ترتیب اتومبیل هایی که سرعت غیرمجاز دارند را شناسایی می کند. برچسب خوان به آسانی به کامپیوترهای کوچک دستی متصل گردیده و ماموران راهنمایی و رانندگی می توانند در همان لحظه برگ جریمه را به کمک چاپگر کوچک صادر کنند. بر روی سوئیچ اتومبیل ها، برچسب RFID ، سیگنالی را به استارت اتومبیل می فرستد و پس از تأیید هویت راننده، اتومبیل روشن می شود. به این ترتیب امنیت اتومبیل به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

3-2- تشخیص هویت کارکنان یک مؤسسه و یا مسافران

یکی از موارد استفاده برچسب های RFID ، کاربرد آن ها در کارت شناسایی یا بلیط مسافران است. به این ترتیب، تشخیص هویت مسافران به آسانی انجام می گیرد. با قرارگرفتن شخص کارمند و یا مسافر در محدوده برچسب خوان، شماره سریال برچسب به برچسب خوان منتقل می شود و در آنجا، مشخصات فرد تفسیر و تشخیص هویت آن مشخص می شود.

یکی از مشخصات خوب برچسب های RFID این است که در کنار آهن ربا و یا در اثر شستشو خاصیت خود را از دست نمی دهند. به این ترتیب، یک کارمند می تواند حتی یک برچسب RFID را به صورت یک برچسب کوچک و یا حتی یک دکمه لباس همیشه همراه خود داشته باشد.

3-3- جلوگیری از ربوده شدن اشیا در فروشگاه ها و یا ترمینال ها

می توان بر روی اجناس داخل فروشگاه، برچسب RFID را چسباند. به طوری که مشتری نتواند آن را به راحتی پیدا کند. اين بر خلاف بارکد است که به آسانی دیده می شود و ممکن است پاره شود. صندوق دار، هنگام عبور مشتریان از گیت فروشگاه، تمام اجناس خریداری شده را در آن واحد به کمک دستگاه برچسب خوان شناسایی می کند و لزومی ندارد که یکی یکی شماره آن ها را بخواند. این مورد کمک زیادی به کم شدن میزان سرقت از فروشگاه ها و صرفه جویی در وقت مشتریان می کند. همچنین می توان بار مسافران را نیز به همین ترتیب به برچسب RFID مجهز کرد که شماره سریال آن، می تواند شماره شناسایی فرد باشد. به این ترتیب، کارها با سرعت بیشتری انجام می گیرد و در وقت کارکنان ترمینال های هوایی و یا زمینی صرفه جویی می شود.

3-4- بلیت الکترونیکی

یکی از کابردهای مهم برچسب های رادیویی، بلیت ها، کارت های هوشمند و اعتباری است. برچسب، داخل بلیت و یا کارت قرار داده می شود. کارت و یا بلیت های هوشمند، پلاستیکی یا کاغذی بوده و اندازه و شکل آن ها بر حسب نیاز مختلف است. چاپگرهای مخصوصی اطلاعات مورد نیاز را هم بر روی کارت یا بلیط و هم داخل تراشه داخلی برچسب می نویسند. اطلاعات نوشته شده بر روی تراشه قابل تغییر است. اطلاعات می تواند شامل مشخصات کاربر و یا مدت زمان اعتبار کارت باشد. بر حسب نوع برچسب، کارت یا بلیط هوشمند از فاصله مشخصی بدون نیاز به تماس مستقیم با دستگاه و یا دید مستقیم خوانده می شود.

مزایای استفاده از بلیت یا کارت هوشمند عبارتند از:

خواندن سریع کارت بدون نیاز به تماس یا دید مستقیم از طریق قرار دادن دستگاه برچسب خوان روي در یا دروازه

صرفه جویی در وقت مشتریان و مسافران و کارکنان

افزایش بازدهی و کار

افزایش سرعت خواندن اطلاعات کارت و یا بلیت

3-5- سوخت رسانی الکترونیکی

يکی از کاربردهای RFID در سوخت رسانی الکترونیکی است. به این ترتیب که می توان کارت های مجهز به برچسب رادیویی را در اختیار رانندگان اتومبیل قرار داد و یا آن را بر روی خودرو نصب کرد. هنگامی که راننده به پمپ بنزین وارد می شود، هویت او تشخیص داده می شود. طوری که در هر بار استفاده از بنزین، تاریخ و ساعت ومیزان مصرف، در کارت آن ها به صورت الکترونیکی ثبت می شود. بدین ترتیب مصرف بنزین بهینه خواهد شد.

3-6- انبارداری

از دیگر کاربردهای RFID ، انبارداری است . می توان بر روی تمامی محصولات یک انبار برچسب را قرار داد و کنترل انبار به سادگی با دستگاه برچسب خوان انجام می گیرد. هر برچسب حاوی مشخصات کالا است. به این ترتیب، در نیروی انسانی و هزینه صرفه جویی می شود. اطلاعات این برچسب ها، قابل کپی کردن نیست. می توان در قفسه های یک انبار، دستگاه برچسب خوان قرار داد و به این ترتیب، کارگران اگر کالایی را اشتباه در قفسه قرار دهند، بوق اخطار شنیده می شود. با قرار دادن دستگاه برچسب خوان در قسمت ورودی انبار، ورود و خروج به انبار به آسانی کنترل می شود. اطلاعات خوانده شده بر روی کالا در پایگاه داده ای ثبت می شود و می توان این اطلاعات را به سادگی از طریق اینترنت به دفتر مرکزی ارسال کرد. این کاربرد، در مورد انبار مواد غذایی بسیار مؤثر است.زیرا در وقت صرفه جویی می شود و به سرعت ماده غذایی مثلا میوه به بازار عرضه می شود و از خرابی آن جلوگیری می شود.

 

 

 

جمع‌آوری اطلاعات دقیق نسبت به رفتار حمل و نقل،  ردیابی وسائط نقلیه عمومی ملزم به ارائه خدمات حمل و نقل ، کنترل سرعت وسائط نقلیه، کنترل محدوده‌های طرح ترافیک، حذف جایگاههای عوارضی، رعایت عدالت در زمینه برخورد متناسب با تخلفات دارندگان وسائط نقلیه، شناسائی وسائل نقیله پر تردد شخصی ،شناسائی نقاط حادثه خیز و بطور کلی شناسائی نقاط تصادف و برخورد وسائط نقلیه، ارائه طرح پرداخت مقدار مالیات براساس میزان سفر، استفاده از اهرم سوخت علیه وسائط نقلیه فاقد برچسب شناسائی و دیگر وسائط نقیله‌ایی که به پرداخت جرائم و عوارض سالیانه اقدام نمی‌نمایند.

 

 

 

 استفاده از RFID در صنعت حمل و نقل باعث نظارت ، کنترل و برنامه‌ریزی بهتری در این زمینه می‌گردد. چرا که به کارگیری چنین تکنولوژی با توجه به عدم پیچیدگی زیاد و با عنایت به کاربردهای فراوان در آینده‌‌ای نه چندان دور سبب پیشرفتهای چشم‌گیری خواهدشد. با توجه به ارزان بودن این تکنولوژی (قیمت مناسب بر چسب) و گستره کارایی آن در سیستم حمل و نقل و تاثیر قابل ملاحضه آن بر کاهش سوانح، بهبود ترافیک، سرعت خدمت رسانی و... لزوم استفاده از این سیستم بیش از بیش آشکار می شود. تدوین دستورالعمل جهت استفاده از این سیستم و برقراری زیر ساختارهای لازم آن مهمترین قدم پیش روی این فرایند است.

منابع: سایتهای اینترنتی

 

 

  نتیجه گیری 

 

علاوه بر موارد فوق کاربردهای دیگری نیز برای این سیستم در حمل و نقل وجود دارد: مدیریت ترافیک شهری.

 

شکل1- اجزای RFID

 

1-     RFIDچیست؟

نویسنده خبر: م شکرالهی
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
جستجوی اخبار
دسته‌بندی خبرها