اخبار
 انتشار: 11 شهریور 1397
   مشاهده: 378

  تغییر الگوی کاشت فضای سبز اهواز با توجه به شرایط اقلیمی

   هفته گذشته جلسه ای در خصوص چگونگی حفظ و نگهداری فضای سبز و راهکارهای آن، با حضور سید ناصر موسوی نژاد و سید محسن موسوی زاده اعضای شورای شهر اهواز، حمید امیری فرد مدیر عامل سازمان پارک ها، پروفسور احمد سواری عضو هیئت علمی دانشگاه، برخی از مدیران و معاونین این سازمان در محل سازمان پارکها برگزار شد.

  مدیر عامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری اهواز در این خصوص گفت: این روزها دمای گرمای هوا در فضای آزاد آفتابی به بیش از ۷۰ درجه در بعضی از روزها می‌رسد و این موضوع نگهداری از درختان و گیاهان فضای سبز را با مشکل مواجه کرده و به تدابیر مختلف در زمینه آبیاری نیاز داشتیم، که یکی از این تدابیر انتقال حدود ۶۰ درصد از نیروهای آبیاری فضای سبز به شیفت شب بود، که خوشبختانه توانستیم خیلی از درختان و گیاهان فضای سبز را حفظ کنیم، ولی متاسفانه بعضی از گونه های حساس دچار تنش شده و خشک شدند که آنها نیز الان در حال جوانه زدن هستند و دوباره حیات به آنها بازگشته است.

امیری فرد با بیان اینکه شمشاد، انجیر معابد، کنار، برهان و کهور دچار خزان اجباری شدند اضافه کرد: درختان تاجدار ما که انجیر معابد، برهان و کهور بودند، معمولا در پاییز خزان و برگ ریزان داشتند ولی متاسفانه امسال به دلیل گرمای شدید هوا دوباره در تابستان دچار تنش شدید شدند و خزان اجباری داشتند.

 عدم مطالعه اصولی و علمی را در زمینه فضای سبز شهری یکی از حلقه ‌های گمشده فضای سبز دانست و عنوان کرد: نیاز به مطالعه در زمینه فضای سبز بیش از پیش احساس می شود و باید یک تصمیم علمی و زیر بنایی صورت بگیرد. سازمان پارکها و فضای سبز به این نتیجه رسیده که الگوی کشت با توجه به شرایط اقلیمی باید تغییر کند.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اهواز با بیان اینکه شرایط ما امروز متفاوت است بیان کرد: متاسفانه با توجه به تغییر شرایط اقلیمی، دبی پایین آب و ایی سی EC بالای آب و خاک، شوری وتبخیر زیاد آب از سطح خاک، درختان خیلی مقاوم مثل خرما را دچار تنش کرده است که   باید دوباره تحقیقات بر روی آنها صورت بپذیرد.

حمید امیری فرد با اشاره به اینکه ما وارث فضای سبز سنتی هستیم اظهار کرد: متاسفانه در شهرداری اهواز طرح جامع فضای سبز وجود نداشت و این موضوع باعث شده بود تا فضای سبز به صورت سنتی احداث و نگهداری شود، اما خوشبختانه در ماه گذشته طرح جامع شهرسازی شهرداری‌ اهواز  تصویب شد. که انشالله بدنبال آن بزودی تدوین طرح جامع و تفصیلی فضای سبز کلانشهر اهواز شروع شود. دارا بودن یک طرح جامع فضای سبز شهری برای کلانشهرها یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

امیری فرد بیان کرد: سرانه فضای سبز اکولوژیکی،سرانه بیولوژیکی، سرانه پارکی، تفریحی و ورزشی هرکدام استانداردهای خاص خودش را دارد و طرح جامع با عنایت به ظرفیت‌های موجود گردشگری، تاریخی، فرهنگی و زیبا سازی این طرح ها تدوین شده است.

حمید امیری فرد در پایان خاطرنشان کرد: تغییرات باید بر مبنای اصول و معماری فضای سبز شهری باشد در گذشته به دلیل نبود مطالعات و تحقیقات در این خصوص درختانی که برای کاشت در بیابان بودند، متاسفانه در فضای سبز شهری اهواز کاشته شده است. رفیوژ ها، خیابان ها، پیاده راه و میدان ها هر کدام طرح کاشت خود را دارند و این نیاز به یک برنامه بلند مدت دارد.

سید محسن موسوی زاده عضو شورای شهر اهواز نیز ضمن تشکر از مهندس امیری فرد و دیگر مسئولان فضای سبز شهری گفت: من خود یک منتقد فضای سبز هستم، به طور مثال چرا از توان بخش خصوصی در فضای سبز هیچ استفاده ای نشده است. یکسری مشکلات اداری وجود دارد که باید آنها را حل و فصل و مسیر را برای سرمایه گذاری هموار نماییم.

وی با اشاره به ضرورت نظارت بر اجرا و نگهداری فضای سبز افزود: نیروهای خدوم فضای سبز باید بیش از گذشته به اهمیت مقوله فضای سبز واقف باشند. آموزش ضمن خدمت گام خوبی در این مسیر است.

وی در پایان یادآور شد: نفرات دلسوز در فضای سبز شهری باید شناسایی شوند و یک نظارت دقیق بر آنها صورت پذیرد تا با توجه به این شرایط آب و هوای نگهداری از فضای سبز آسانتر شود.

سید ناصر موسوی نژاد عضو شورای شهر اسلامی اهواز نیز با بیان اینکه هدف شورای شهر دگرگون کردن کلانشهر اهواز است گفت: در ابتدا از زحمات آقای مهندس امیری فرد بابت عملکرد جهادی شان و فرهنگ سازی فضای سبز، تشکر و قدردانی می نمایم. آقای امیری فرد ضمن طرح و برنامه ریزی برای فضای سبز، باید شورای شهر را نیز در این خصوص به اقناع علمی برساند.

در پایان ایشان با اشاره به اینکه باید یک چشم انداز برای فضای سبز داشته باشیم اضافه کرد: انتظارات علمی باید در خصوص فضای سبز برآورده شود. ما حلقه بین شما و شهروندان هستیم این رابطه باید غنی و عمیق تر شود.

پروفسور سواری عضو هیئت علمی دانشگاه نیز ضمن تبریک به مهندس امیری فرد بابت تشکیل واحد تحقیقات و پژوهش در سازمان پارکها اظهار کرد: تاسیس یک واحد آموزش و پژوهش مستقل کار بسیار پسندیده و خوبی است و باید روی گونه های تحقیقات شود که خروجی آن در فضای سبز شهری مشهود باشد و این عمل نباید بی نتیجه بماند.

وی با تاکید بر اینکه آموزش فرهنگ شهروندی حلقه مفقوده فضای سبز شهری است افزود: احساس می‌کنم کارشناسان و سازمان شما تنها هستند و به کمک نیاز دارند، شما می توانید با استفاده از تشکل های مردمی و انجمن های محیط زیست برای احیای این حلقه مفقوده کمک بگیرید.

پروفسور سواری در پایان خاطرنشان کرد: یک بانک اطلاعاتی داخلی و خارجی در خصوص گونه های فضای سبز باید داشته باشیم که تحقیقات بر روی این گونه ها به صورت تخصصی صورت بگیرد. بطور مثال گونه‌های در استرالیا وجود دارد که می‌تواند در شرایط آب و هوایی اهواز دوام بیاورند. می توان این گونه ها شناسایی و تنوع کاشت در فضای سبز شهری صورت پذیرد.

نویسنده خبر: معصومی
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
جستجوی اخبار
دسته‌بندی خبرها