اخبار
 انتشار: 15 بهمن 1391
   مشاهده: 2486

  چگونه از عرض خیابان عبور کنیم؟

برای عبور از عرض خیابانی که دارای خط کشی یا چراغ مخصوص عابرین پیاده و یا پل های رو گذر عابرین پیاده و یا پل های روگذر و یا زیر گذر عابرین نیست بهتر است:

در حاشیه خیابان (کنار جدول ) بایستید.

به طرف چپ نگاه کنید و به صدای وسایل نقلیه به دقت گوش کنید.

سپس به سمت راست نگاه کنید.

دو مرتبه به طرف چپ نگاه کنید و به صدای وسایل نقلیه گوش کنید.

وقتی که خیابان خلوت شد واتومبیلی در حال تردد نبود به سرعت از عرض آن عبور کنید ولی ندوید.

به منظور عبور از عرض خیابان هرگز بین دو اتومبیل پارک شده در حاشیه خیابان و یا پشت تابلو ها وعلائم دیگر نایستید. سعی کنید در جایی باشید که راننده که رانندگان اتومبیل های در حال حرکت بتوانند به راحتی شما را دیده و متوجه شما باشند.

برای عبور از عرض خیابان با عجله و شتاب وارد خیابان نشویدو به رانندگان اجازه دهید تا وسیله نقلیه خود را متوقف کنند. آنگاه عبور نمائید. در وسط خیابان هایی که عرض آنها زیاد است سکوها یا جدول های کوتاهی قرار دارد (سکوی توقف) برای عبور از عرض چنین خیابان هایی باید اول به طرف راست نگاه کنید وقتی از نیمه گذشتید. روی سکوی توقف بایستید به طرف راست نگاه کنید و از نیمه دوم عرض خیابان بگذرید. توجه داشته باشید در ایستگاه های اتوبوس نیز باید منتظر شوید تا اتوبوس ایستگاه را ترک کند و آنگاه با رعایت کامل نکاتی که گفته شد از عرض خیابان عبور کنید. اگر در عرض خیابان خط کشی مخصوص عابرین پیاده وجود داشت. ابتدا باید در پیاده رو و پشت خط کشی عابر پیاده بایستید و منتظر باشید وسایل نقلیه توقف کنند  سپس با احتياط كامل از آنجا عبور كنيد. تابلويي را كه در زير مي بينيد محل عبور عابرين پياده را نشان مي دهد و در محل هايي كه اين تابلو نصب مي شود مي توان با دقت و رعايت قوانين از آنجا عبور كرد. هرگز روي خط كشي عابر پباده توقف نكنيد و سعي كنيد هرچه سريع تر به آن طرف خيابان برويد اما ندويد. در هر كجا كه مامورين نيروي انتظامي وسايل نقليه و عابرين را راهنمايي مي كنند در كنار خيابان بايستيد و با اجازه آنها از عرض خيابان گذر كنيد. در برخي از خيابان هاو تقاطع ها چراغ مخصوص عابر پياده نصب گرديده است كه داراي دو آدمك است اگر آدمك بالا قرمز بود يعني بايد ايستاد زيرا اتومبيل ها در حال حركت هستند و اگر آدمك پايين سبز بود مي توان از عرض خيابان عبور كرد هرگز سعي نكنيد وقتي چراغ عابر پياده قرمز است  از عرض خيابان گذر كنيد چون بسيار خطر ناك است و در صورت بروز حادثه اي شما مقصر هستند.اگر در محل نصب چراغ مامورين نيروي انتظامي حضور داشته باشند فرمان اين مامورين برفرمان چراغ مقدم است يعني بايد دستورات مامورين نيروي انتظامي رارعايت كرد. درهنگام شب يا در مواقعي كه هوا تاريك است هرگز با لباس هاي تيره رنگ به خيابان نيائيد واز عرض خيابان عبور نكنيد چون رانندگان وسايل نقليه قادر به ديدن شما نيستند ،ولي اگر مجبور باشيد.با چنين لباسي در خيابان باشيد و از عرض خيابان عبور كنيد حتما بايستي وسيله اي با رنگ روشن (مثل زرد و سفيد) مانند چتر ،كلاه، كيف ، دستما ل ، دستكش و ...... در دست داشته باشيد و براي عبور از عرض خيابان هاي  دو طرفه ابتدا اين وسيله را  دردست چپ و بعد از عبور از نيمه خيابان در دست راست قرار دهيد .اگر وسيله روشن رنگ از نوع شبرنگ و يا بر چسب هايي باشد كه روي اتومبيل و دوچرخه مي چسبانند،بهتر است.

 

 

 

 

نویسنده خبر: م شکرالهی
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
جستجوی اخبار
دسته‌بندی خبرها