اخبار
 انتشار: 01 بهمن 1397
   مشاهده: 152

  اقدامات شهرداری منطقه یک در خصوص نوسازی و احیای بافت فرسوده

   مدیر منطقه یک شهرداری اهواز آخرین اقدامات صورت گرفته در زمینه احیای بافت فرسوده در سطح منطقه را اعلام کرد.

به گزارش اداره ارتباطات منطقه یک شهرداری اهواز مهراب فلسفی زاده مدیر منطقه یک با اشاره به مساحت گسترده بافت فرسوده این منطقه گفت: منطقه یک شهرداری اهواز با 8/352 هکتار بافت فرسوده مصوب، بیشترین مساحت را از این حیث در بین مناطق شهرداری کلانشهر اهواز دارد.

وی ادامه داد: بر اساس قانون شهرداری ها، در این منطقه باید اقدامات لازم در جهت رفع خطر، نوسازی و بازآفرینی شهری انجام شود که وفق ماده 55 قانون شهرداری ها بالغ بر 112 فقره اخطار به مالکین املاک فرسوده و خطرآفرین ابلاغ و بیش از 20 ملک فرسوده توسط عوامل خدمات شهری تخریب و رفع خطر شد.همچنین در راستای ماده 110 قانون شهرداری ها که به املاک نیمه کاره و مغایر موازین شهرسازی و بهداشت محیط در میادین و معابر  می پردازد این منطقه نیز با صدور تعداد 50 فقره  اخطار به مالکین زمین های خالی و 3 فقره اخطار کتبی و آگهی روزنامه کثیر الانتشار به مالکین گودبرداری های نیمه کاره و رها  شده صادر کرد که بر اساس ماده 110 قانون شهرداری ها این منطقه در صدد دریافت مجوز رفع خطر توسط شورای اسلامی شهر اهواز است.

فلسفی زاده افزود: در یکسال گذشته در راستای طرح نوسازی و بازآفرینی شهری در محدوده مصوب بافت فرسوده این منطقه 36 نفر از متقاضیان جهت اخذ تسهیلات به بانک معرفی شده که متاسفانه وعده دولت در زمینه پرداخت یارانه و کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی تا کنون محقق نشده است.

این مقام مسئول ادامه داد: این اقدامات به منظور بازآفرینی شهری در محدوده مصوب بافت فرسوده بر اساس مصوبات شورای اسلامی شهر انجام شده که بسته تشویقی شامل تخفیف 70% عوارض پروانه ساختمانی و معرفی به بانک جهت دریافت تسهیلات  ارائه  می شود.

مدیر منطقه یک شهرداری اهواز با اشاره به اینکه مطالعات بازآفرینی، طراحی شهری، ارتقای سیما و منظر بافت فرسوده هسته مرکزی کلانشهر اهواز توسط دانشگاه شهید چمران اهواز در حال انجام است، افزود: مرحله اول مطالعات (راهبردها) به شهرداری ارائه شده است.

وی در پایان اظهار کرد: طرح  بازآفرینی شهری، طرح گسترده و احیا کننده بافت شهری است و اجرای این طرح جز با مشارکت شهروندان میسر نخواهد شد. لذا از این فرصت استثنایی و تخفیف ویژه به منظور احیای بافت و رفع خطرات احتمالی بافت فرسوده بهره مند شوند.

گفتنی است در محدوده مصوب بافت فرسوده تعداد 203 پروانه مسکونی صادر و بیش از 30790 مترمربع عرصه و 38/ 62092  مترمربع اعیان نوسازی و 326 واحد احداث شد.

 

 

نویسنده خبر: م. زنگنه
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
جستجوی اخبار
دسته‌بندی خبرها