شماره: 10933
1392/02/30
كالبد پوشش گياهي شهر اهواز بررسي شد
كالبد پوشش گياهي شهر اهواز بررسي شد

      معاون خدمات شهري شهرداري اهواز گفت: با توجه به وضعيت خاص آب و هوايي اهواز، در 20 ماه گذشته تحقيقاتي بر كالبد پوشش گياهي شهر انجام شد تا با برنامه‌ريزي لازم، فضاهاي سبز و پوشش گياهي سطح شهر بهبود يابد.

علي‌رضا عالي‌پور در گفت‌وگو باخبرنگار اجتماعي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)‌ـ منطقه خوزستان‌ ـ اظهار كرد: در حال حاضر در شهر اهواز به دليل موقعيت‌ اقليمي خاص تنها گونه‌هاي مقاوم به شوري و چمن آفريقايي كه از طراوت و سرسبزي لازم نيز برخوردار نيست، استفاده مي‌شود.

وي افزود: اين نوع گياهان در حدود سه ماه از سال و در فصل سرما زرد مي‌شوند، ضمن اين‌كه تكثير اين چمن به صورت نشاكاري است و سطح ناهمواري ايجاد مي‌كند.

عالي‌پور گفت:‌ در زمينه كاشت گل در فصل تابستان نيز با توجه به گرماي بالاي شهر اهواز غالبا از گل‌هاي اطلسي استفاده مي‌شود كه براي در تابستان سال جاري كاشت انواع پيچك و انواع آلترنانترا در دستور كار قرار دارد.

معاون خدمات شهري شهرداري اهواز با بيان اين‌كه در گل‌كاري‌ها از گل‌هايي كه در تمام طول سال ويژگي سرسبزي دارند و نگهداري آنها با سختي كمتري همراه است، استفاده مي‌شود، ادامه داد: گل‌هاي آمارانتوس، آشلانتوس، تاج خروس، رعناي زيبا، ناز، پريوش، آفتابگردان زينتي و غيره در گل‌كاري‌ها تابستانه استفاده مي‌شود.

وي تصريح كرد: در سال گذشته حجم سطح ويژه فرش گل در اهواز 12.5 هكتار بود كه در سال جاري اين رقم به 30 هكتار رسيد. همچنين به تدريج كيفيت گل‌هاي مورد استفاده نيز افزايش مي‌يابد.

عالي‌پور افزود: سالانه 500 هزار نهال با مشاركت بخش خصوصي توليد مي‌شود كه در سطح مناطق شهرداري اهواز كاشته مي‌شود؛ در اين درختكاري‌ها از درخت‌هاي بومي و مقاوم همچون انواع انجير، كنار، شيشه‌شور، برهان، توت و نخل استفاده مي‌شود.

وي با اشاره به اين‌كه در سال‌هاي گذشته نهال‌ها و گل‌هاي تزئيني در شهرهاي ديگر كشور توليد و در اهواز كاشته مي‌شد، گفت: اكنون با ايجاد چندين گلخانه و نهالستان، گل‌ها و درختچه‌هاي مورد نياز اهواز در همين شهر توليد مي‌شوند.

حق انتشار محفوظ است ©