شماره: 2326
1391/06/08
سایت محل دفع جدید پسماندهای کلانشهر اهواز افتتاح شد
سایت محل دفع جدید پسماندهای کلانشهر اهواز افتتاح شد

 

 

سایت محل دفع جدید پسماندهای کلانشهر اهواز افتتاح شد

سایت محل دفع جدید پسماندهادر شرق کلانشهر اهواز در روستای صفیره ، مسیر جاده اهواز –ماهشهر در کیلومتر 7بعد از پلیس راه قرار دارد.

این مراسم که با حضوردکتر حجازی استاندار محترم خوزستان،نمایندگان مجلس وجمع کثیری از مدیران ومسئولین استان برگزار شد.

در این مراسم ،شهردار اهواز گفت: این كارخانه كه در زمینی به مساحت 125هكتار احداث و اشتغال زایی 120نفر را موجب می شود،

شهرداری اهواز  با هدف بازیافت پسماندهای تر وتولید کود آلی ،اشتغالزایی،در آمدزایی وجلوگیری از هدر یافت سرمایه،تخریب زمین ونهایتأحفاظت از محیط زیست اقدام به جذب سرمایه گذار جهت مشارکت به منظور طراحی وساخت کارخانه کمپوست با ظرفیت 1000تن زباله در روز نمود.

'منصور كتانباف'گفت: از 100 میلیارد ریال سرمایه گذاری انجام شده برای این كارخانه 50درصد توسط شهرداری ، 25درصد استانداری خوزستان و 25درصد توسط سرمایه گذار بخش خصوصی انجام شده است. وی گفت: با توجه به ظرفیت این كارخانه ، شهرهای هم جوار اهواز با بعد مسافتی 80كیلومتر نیز می توانند زباله خود را برای جداسازی و بازیافت به این واحد انتقال دهند.

 

كتانباف، جمع آوری شیرابه به صورت روزانه ، مدیریت و تصفیه سیستم شیرابه ، هدایت و جمع آوری گاز تولیدی و امكان تبدیل آن به انرژی برق را از جمله مزایای این طرح زیست محیطی عنوان كرد.

سيدجعفر حجازي در این مراسم اظهار كرد: در بيشتر شهرهاي كشور و ازجمله شهر اهواز مجموعه منسجمي براي دفع بهداشتي پسماندهاي شهري وجود نداشته و با توجه به نياز اين كلانشهر، پس از انجام مطالعات لازم، هفت نقطه در استان براي ايجاد كارخانه دفع بهداشتي پسماندهاي شهري تعيين و اين موضوع در سال 88 به تصويب رسيد.

حجازي تصريح كرد: ايجاد مكان‌هايي براي دفع بهداشتي پسماندهاي شهري موجب افزايش انگيزه شهروندان براي مشاركت در تفكيك زباله‌ها از مبداء مي‌شود؛ پس از افتتاح كارخانه دفع بهداشتي پسماند در اهواز، در مرحله بعد كارخانه دفع بهداشتي پسماند در شمال و جنوب استان به بهره‌برداري مي‌رسد و با افتتاح اين كارخانه‌ها توليد پسماند در استان تا حدود زيادي كنترل مي‌شود.

استاندار خوزستان تصريح كرد: از مجموع سه هزار تن زباله‌ توليدي استان در روز، يك‌هزار تن در اهواز توليد مي‌شود و ظرفيت كارخانه کمپوست اهواز نيز يك‌هزار تن است.

وي خاطرنشان كرد: فاز دوم اين كارخانه شامل تجهيز آن به دستگاه زباله‌سوز نيز بايد هرچه سريع‌تر افتتاح شود و هرچه ميزان بازيافت زباله در اين مكان بيشتر باشد، تاثير اقتصادي آن نيز بيشتر خواهد بود و نياز به دفع زباله كاهش مي‌يابد.

حجازي گفت: توسعه فضاي سبز در اطراف اين كارخانه نيز در برنامه است و ايجاد فضاي سبز در اطراف مكان‌هاي دفع زباله مي‌تواند در تلطيف هوا نقش موثري داشته باشد. همچنين بايد شرايطي ايجاد شود كه كاركنان اين مجتمع در شرايط مناسبي به فعاليت بپردازند.

وي افزود: اين كارخانه در منطقه‌اي قطبي قرار گرفته و بايد مناطق اطراف شهر را تا شعاع 80 كيلومتري تحت پوشش قرار دهد تا به اين ترتيب از ظرفيت اين كارخانه به صورت مطلوب استفاده شود. در فاز دوم نيز مي‌توان پسماندهاي غيرقابل بازيافت را به سوخت تبديل و با توليد برق از آنها استفاده كرد.

استاندار خوزستان تصريح كرد: سرمايه‌گذاراني از كشورهاي چين، مالزي و آلمان براي بازديد از كارخانه در اين مكان حضور يافته‌اند و پس از انتخاب سرمايه‌گذار مناسب و تامين زمين و محوطه، توليد برق از زباله در اهواز آغاز خواهد شد.

 

حق انتشار محفوظ است ©