شماره: 297333
1399/09/12
تشریح عملکرد سازمان ساماندهی مشاغل شهری شهرداری اهواز
 تشریح عملکرد سازمان ساماندهی مشاغل شهری شهرداری اهواز

     بابک ربیعی در گفتگو با روابط عمومی سازمان به تشریح مجموعه اقدامات سازمان ساماندهی مشاغل شهری شهرداری اهواز پرداخت و اظهار کرد: هدف اصلی مجموعه مدیریت شهری، برنامه ریزی مدون، بلند مدت و آینده نگرانه در راستای ارتقاء سطح کیفی و کمی خدمات شهری به منظور جلب رضایت شهروندان بوده است.

بابک ربیعی  با اشاره به تغییر عنوان این سازمان گفت: عنوان سازمان میادین میوه و تره بار و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری اهواز به ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی تبدیل شده است، بنابراین اولویت اصلی سازمان ساماندهی مشاغل شهری خواهد بود، البته از دیگر ماموریت های سازمان نیز نباید عدول کرد و تمامی آنها را باید به موازات هم پیش برد.

وی ادامه داد: پیامدهای توسعه شهرنشینی به صورت آلودگی آب و هوا و محیط زیست شهری، تهدیدی جدی برای سلامتی و ایمنی ساکنان شهرها به شمار می رود.

رییس سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری اهوازاضافه کرد: امروزه، مناطق شهری به عنوان کانون های جمعیتی و فعالیت های اقتصادی با تمرکز بالای واحدهای آلاینده محیط زیست مواجه شده اند، به طوری که موقعیت مکانی نامناسب و انواع آلودگی های ناشی از مشاغل مختلف در شهرهای بزرگ از جمله شهر اهواز، سلامت و آرامش شهروندان را مورد تهدید جدی قرار داده است؛ واحدها و مشاغلی که نوع فعالیت و مهم تر از آن، موقعیت و نحوة مدیریت آنها عامل ایجاد آلودگی و مزاحمت است بنابراین شناسایی و ساماندهی مناسب مشاغل آلاینده و مزاحم، موضوعی مهم در مدیریت شهری است.

وی ادامه داد: برهمین اساس پروژه هایی طراحی شده است که در حال گذراندن مراحل مطالعاتی می باشد.

رئیس سازمان ساماندهی مشاغل شهری در خصوص آخرین اقدامات و پیگیرهای صورت گرفته جهت ساماندهی مشاغل مزاحم شهری و انتقال آنان به مجتمع های صنفی گفت : مجتمع فاز دو نمایشگاه های اتومبیل شرق واقع در کوی اسلام آباد تا کنون 70 درصد پیشرفت فیزیکی داشته که 70 نمایشگاه آن به بهره برداری رسیده است .

ربیعی اظهار داشت : یکی از معضلات پیچیده ی شهرهای بزرگ قرار گرفتن انواع مشاغل آلاینده و پر سرو صدا در هسته ی مرکزی شهر است که علاوه بر ایجادخلال در سیستم آمد و شد و سریع اشکال نامتعارف و نازیبایی را به وجود می آورند  . وجود مشاغلی همانند آهنگری ،صافکاری ، تراشکاری ،جوشکاری و... در معابر و خیابان های اصلی شهر ها موجب ازدحام و ایجاد انواع آلاینده ها به ویژه آلاینده های صوتی می گردد بر همین اساس فاز دو مجتمع علامه به عنوان پروزه ای کاملا ضروری در اولویت و دستور کار سازمان قرار گرفت تا هرچه سریعتر همه ی مشاغل مشابه و مرتبط به این مجتمع منتقل شوند .

وی گفت : سازمان ساماندهی مشاغل شهری با تشویق بخش خصوصی و شاغلان در مشاغلی مانند جوشکاری ،آهنگری و .. به مشارکت ،احداث فاز دوم این مجتمع را آغاز و تاکنون 70 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است این پروژه در انتهای خ علامه واقع در منطقه 7 می باشد .

بابک ربیعی در ادامه به مجتمع بنکداران غرب اهواز اشاره کرد وگفت : مجتمع  بنکداران یکی از پروزه هایی است که می تواند هسته ی مرکزی شهر را از فشار و ازدحام رهایی بخشد این پروژه دارای 81 پلاک  را در دل خود جای داده است و تا کنون 50 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

رییس سازمان ساماندهی مشاغل شهری شهرداری اهواز در ادامه بیان کرد : با انتقال بخشی از صنوف مرتبط با آهن فروشان در گذشته به منطقه ی شرق اهواز و خارج از سیستم شهری ،تاثیر بسیار روشن آن مسجل گشت .تردد ماشین های سنگین که خود عامل ترافیک بودند به یکباره در مناطق مرکزی شهر کاهش چشم گیری پیدا کرد و علاوه بر آن از میزان آلاینده های صوتی کاسته شد.

بر همین اساس سازمان میادین ،مجتمع فاز دوم آهن فروشان را به عنوان پروژه ای کاملا ضروری در اولویت دستور کار خود قرار داد تا هر چه سریع تر همه ی آهن فروشان به این مجتمع منتقل شوند .این پروژه که ظرفیت 300 کارگاه را داراست که تا کنون 45 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است .

ربیعی در ادامه گفت: مجتمع مصالح فروشان غرب اهواز یکی دیگر از پروژه هایی است که می تواند هسته ی مرکزی شهر را از فشار وازدحام رهایی بخشد .این پروژه که ظرفیت 175 کارگاه را داراست در زمینی به مساحت 15 هکتار درحال احداث است و تا کنون بیش از 40 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است .

ربیعی افزود: در این راستا 10مجتمع صنفی دیگر در دست مطالعه می باشد که  باید ساماندهی شوند که می توان به مجتمع تیرچه و بلوک ،بازار بزرگ ماهی فروشان، بازار بزرگ کالای خانه،بازار بزرگ فرش فروشان،شهرک سلامت اهواز، مجتمع صنوف خدماتی فنی غرب اهواز،بازار احشام فروشان و .. اشاره کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه حقوق های معوقه کارکنان به طور کامل پرداخت شده است، افزود: یکی از اهداف اصلی سازمان پرداخت به موقع حقوق کارگران و امنیت شغلی آنها بوده است چرا که اعتقاد داریم کارکنان وقتی بدانند هم امنیت شغلی دارند و هم مطالباتشان به موقع پرداخت می‌شود، با انگیزه بیشتری کار خواهند کرد.

 بابک ربیعی در ادامه گفت : در راستای سیاست های مدیریت شهری و تامین رفاه زندگی شهری این سازمان اقدام به راه اندازی 4 بازار روز در مناطق مختلف شهر اهواز کرده است که با توجه به اتمام قرارداد مجددا مزایده این بازارها برگزار گردیده است .

بابک ربیعی در این خصوص گفت : ايجـاد بازارهاي روز در واقع تمركز بخشيدن به فعاليت هـاي تجاري - خدماتي است كه اين تمركز باعـث سـهولت دسترسي مصـرف كننـدگان، صـرفه جـويي در وقـت و افزايش قدرت خريد آنها، ارتباط مستقيم توليدكنندگان و مصرف كنندگان، تعديل قيمت ها، ايجـاد تعـادل بـين عرضه و تقاضا، حذف واسطه و تقويت روابط محله اي مـيشـود .

 وی گفت : از جمله خدمات شـهري كـه بـه موجـب قـانون شهرداري ها ارائـه ي آن بـه عهـده ي مـديريت شـهري است، ايجاد بازارهاي روز ميوه و تره بـار بـه منظور عرضه ي سـريع و مناسـب مايحتـاج روزانـه ي شهروندان اسـت و سازمان در راستای انجام وظایف  و رسالت خود احداث 8 بازارچه در 8 منطقه شهر اهواز را در دستور کار خود دارد  .

رییس سازمان ساماندهی مشاغل شهری همچنین به بازسازی و بهره برداری  بازارچه های مختلف در سطح شهر اهواز اشاره کرد و گفت: بازارچه خوداشتغالی بانوان(کاج) در اهواز به عنوان اولین بازارچه خوداشتغالی بانوان کشور یکی از مهمترین دستاوردهای این سازمان در سال های اخیر بوده است.

ربیعی راه اندازی بازارچه احشام و هایپرمارکت پردیس و حصیرآباد را از جمله اقدامات این سازمان در جهت حمایت از بخش خصوصی و سهولت خدمات دهی به شهروندان عنوان کرد و از بروز رسانی کلیه قراردادهای بازارچه ها خبرداد.

وی در ادامه مطلب فوق بیان کرد: واگذاری بازارچه باهنر به زنان کارآفرین و بازارچه حصیرآباد به گروه های جهادی جهت اشتغال‌زایی در منطقه حصیرآباد از دیگر اقدامات این سازمان می باشد .

وی به برنامه های آینده سازمان به منظور افزایش ارائه خدمات باکیفیت و بیشتر به شهروندان اشاره کرد و خبرداد: بازار آبزیان ، بازارچه صنایع دستی و همچنین کافه کتاب به زودی و با جدیت تمام احداث می شود.

 

رییس سازمان ساماندهی مشاغل شهری اهواز اضافه کرد: با بهره برداران کیوسک هایی که فاقد قرارداد بودند نیز قرارداد ثابت منعقد شده و اجور معوقه از آنها نیز دریافت شده است.

 

وی با بیان اینکه کلیه قراردادهای بازارچه ها بروزرسانی شده است، گفت: تمامی پرونده های حقوقی به جا مانده از سال های گذشته تاکنون نیز حل و فصل شده و کلیه بازارچه ها نیز بهسازی و بازسازی شدند.

وی تشریح کرد: شناسنامه دار کردن وانت بارها و دستفروشان سطح شهر، آماده سازی زمین برای دستفروشان بازار صدف، کیان و جمعه بازار، راه اندازی اولین نمایشگاه محصولات ارگانیک و گواهی شده در خوزستان با همکاری سازمان جهاد کشاورزی، راه اندازی نمایشگاه مشاغل خانگی ویژه زنان سرپرست خانوار، راه اندازی دومین شب بازار به منظور ساماندهی دستفروشان و تصویب احداث میدان بزرگ شرق در شورای عالی سرمایه گذاری، از جمله اقدامات این سازمان بوده است.

رییس سازمان ساماندهی مشاغل شهری همچنین به تشریح اقدامات انجام شده در میدان  بزرگ میوه و تره بار الغدیر پرداخت و گفت: راه اندازی شبکه فاضلاب میدان الغدیر ، ساماندهی باراندازها، احداث آیلند و کانال دفع آب‌های سطحی که در سال های قبل شاهد آب گرفتگی در این میدان بودیم و با احداث و بهسازی این کانال ها مشکل مرتفع گردید .

وی در ادامه گفت : لایروبی سیستم فاضلاب غرب و سپتیک واقع در میدان، تکمیل ۳۹ غرفه طرح توسعه میدان، توسعه فضای سبز مرکزی و اجرای عملیات ساخت پارکینگ برای خودروهای سواری در میدان الغدیر،ساماندهی وانت بارها و خودروهای باری در میدان از دیگر اقداماتی است که در حال انجام می باشد .

 

حق انتشار محفوظ است ©