اخبار
 انتشار: 09 خرداد 1392
   مشاهده: 879

  اتلاف سگ‌های ولگرد در اهواز

     مهمترين معضلات و مشكلات ناشي از افزايش جمعيت سگهاي ولگرد، شيوع بيماريهاي قابل انتقال بين حيوان و انسان ، افزايش آن در جمعيت دامي و انسان و انتقال بسياري از بيماري‌ها از سگ به انسان مي‌باشد .

معاون اجرایی سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز گفت: اتلاف سگ‌های ولگرد در اهواز تنها با  روش تیر خلاص انجام می‌شود و همه سگ‌ها به این روش معدوم سازي می‌شوند.

کمال مروانی اظهار کرد: سگ‌های ولگرد موجود در اهواز‌ عمدتاً سگ هاي غير اهلي مي باشندو نژاد خاصي در آنها مشاهده نشده است.

وی با بیان این‌که روزانه 40 تا 50 سگ ولگرد اتلاف می‌شوند، گفت: لاشه این سگ‌ها پس از اتلاف با نظارت مراکز بهداشت غرب و شرق اهواز بوسيله ترانشه هاي  آهک دفن می‌شود.

مروانی افزود: با توجه به لزوم  زنده‌گیری سگ‌هاي ولگرد جهت عقيم سازي و تهیه اين دارو كه  هزینه گزافي در بر دارد و همچنین كمياب بودن داروي مذكور، اجرای این روش در اهواز امکان‌پذیر نیست؛  وي افزود:

جهت عقیم‌سازی هر سگ ولگرد هزينه اي برابر با 80 هزار تومان صرف مي شود که این هزینه برای شهرداری اهواز مقرون به صرفه نیست.

از جمله مهمترين بيماري هايي كه از طريق سگ هاي ولگرد به انسان ها منتقل مي شوند مي‌توان به بيماريهايي نظير هاري، كيست هيداتيك، سالك،كالاآزار،لاروهاي مهاجر احشايي بروسلوز و لپتوسپيروز اشاره نمود كه برضرورت اجراي دستورالعمل كنترل جمعيت سگ‌هاي ولگرد بيش ازپيش تاكيد مي ورزد.

 

نویسنده خبر: فرشته موسوی
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
جستجوی اخبار
دسته‌بندی خبرها