اخبار
 انتشار: 08 مرداد 1391
   مشاهده: 824

  آشنایی با کمپوست

 

کمپوست،کودی که از بازیافت مواد تولید می شود.

کمپوست که این روزها نامش بر سر زبان‌هاست، کودی است که از بازیافت مواد ارگانیک (مواد زائدی که ازگیاهان و حیوانات برجای می‌مانند) به دست می‌آید.

از کمپوست (Compost) در باغبانی و کشاورزی به عنوان تقویت‌کننده خاک استفاده می‌شود.

کارشناسان کشاورزی عقیده دارند کمپوست یکی از بهترین کودهای گیاهی و تقویت‌کننده‌های طبیعی خاک است و می‌تواند جایگزین خوبی برای کودهای تجاری شود. مهمترین حسن این کود، ارزان بودن آن است.

استفاده از کمپوست ساختار خاک را ارتقا می‌دهد، محتوای خاک را تقویت می‌کنند و سبب می‌شود خاک مدت زمان بیشتری بتواند آب را در خود نگه دارد. کمپوست قدرت باروری خاک را افزایش می‌دهد و کمک می‌کنند ریشه‌های سالم در گیاه رشد کند

 این کود همچنین برای کنترل فرسایش، احیا و ساخت زمین‌های مرطوب به عنوان پوشش به کار می‌رود. کمپوست همچنین با ماسه مخلوط می‌شود و برای زه‌کشی زمین به کار می‌رود.

مواد ارگانیک موجود در کمپوست در حقیقت مواد غذایی میکروارگانیسم‌هایی هستند که خاک را در وضعیتی سالم و متعادل نگه می‌دارند. نیتروژن، پتاسیم و فسفر موادی هستند که در نتیجه تغذیه میکروارگانیسم‌ها از مواد آلی تولید می‌شوند و در نتیجه تنها تعداد اندکی از مواد مغذی می‌ماند که باید به خاک افزوده شود. اغلب باغبان‌ها و کشاورزان مدت‌هاست که به حسن‌های این کود سیاه، غنی و طبیعی پی برده‌اند.

كود كمپوست در واقع بازيافت مواد از دست رفته گياهي است. در كشور هلند مردم مجاز نيستند تا مواد زائد سبزيجات و ميوه ها را دور بريزند بلكه بايد ان را كمپوست كنند ،به همين دليل هلند سرزمين گلهاست.
 در كمپوست مواد به طور متعادل جذب مي شود.
 ارزش مواد غذايي بالايي دارد.
 با حالت اسفنجي شكل خود حفظ و ثعادل و كنترل رطوبت مي شود.
كود هايي مخلوط و كامل هستند و همين طور كه از اسم ان كه از واژه ي لاتين به معناي آميخته است مي توان فهميد، در واقع يك يا دو منظوره نيستند بلكه همه نياز گياه حتي با همراه كردن بعضي مواد شيميايي با ريشه، نياز به ماده معمول در خاك در آن باقي مي ماند.

 كمپوست باعث تجزيه سموم خاك مي شود و اين كار را با تغيير فرمولاسيون ،شكل يا اندازه مواد انجام مي دهند.

           موارد ديگر استفاده از كمپوست:

استفاده در تراشه هاي ساختماني به جاي مواد جانبي در كارخانه هاي آجرسازي وبلوكهاي توخالي ومتخلخل، عايق صدا (اكوستيك) در ساختمان وماده بوگي(بيوفيلتر) در كارخانه هاي كمپوست و بستر حيوانات در دامداري به كار مي رود

 

نویسنده خبر: فرشته موسوی
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
جستجوی اخبار
دسته‌بندی خبرها