اخبار
 انتشار: 23 آذر 1392
   مشاهده: 437

  خطر وجود شيرابه حاصل از پسماندها

 

خطر وجود شيرابه حاصل از پسماندها
خطرناك ترين آلاينده محل دفن ، شيرابه ناشي از پسماندها مي باشد . شيرابه پسماند پتانسيل بسياري جهت ايجاد آلودگي اكوسيستم هاي اطراف و سلامت انسان ها دارد.
شیرابه به مایعی گفته می‌شود که از داخل پسماند عبور کرده و به بیرون زایدات جامد نشت می‌کند و شامل مواد قابل حل ، معلق یا ذرات مخلوطی از اجزای همان پسماند باشد،.
مواد داخل محل دفن از منظر فیزیکی در سه فاز مشاهده می‌گردند: فاز جامد (مانند پسماند‌ها)، فاز مایع (مانند شیرابه) و فاز گاز (مانند بیوگاز)
شیرابه مایعی است که توسط مواد آلی یا معدنی محلول یا معلق موجود در فاز جامد محل دفن غنی شده و از داخل پسماند به بیرون نشت نماید. زمانی که میزان رطوبت پسماند ، از ظرفیت  پسماند فراتر رود، رطوبت اضافی به صورت شیرابه آزاد می‌گردد .
يك ليتر شيرآبه هزار ليتر آب را مسموم مي كند!
تجمع پسماند ها بستر بسیار مساعدی را برای تولید میکروب‌ها و رشد حشرات و موش‌هایی فراهم می‌کنند که هریک به‌تنهایی ناقل بیماری‌های خاصی هستند.
شیرابه‌های بازمانده از پسماند‌های پخش‌شده در سطح شهر از جمله معضلاتی است که به‌ویژه در سال‌های اخیر توجه مدیریت‌های شهری را در جهان به خود جلب کرده است. شیرابه‌ ماده سیال و روانی است که در واکنش پسماند‌ها به آب پدید می‌آید. این مایع بدبوی تیره حاوی ذرات محلول و معلق و غنی از مواد آلی و البته باکتری‌هاست؛ از این‌رو شیرابه‌ها منشأ مسائل زیست محیطی حادی از جمله آلودگی‌های منابع آب و خاک و شیوع بیماری‌های گوناگون هستند.
شیرابه پسماند علاوه بر آلودگی‌های زیست محیطی به دلیل ايجاد محیط اسیدی خسارت زيادي به خودروهای حمل پسماند و ماشین آلات و تجهیزات ديگر وارد مي نمايد.
رطوبت در پسماند‌ها سبب آلودگی پسماند‌های خشک نیز شده و آلودگی را در محدوده وسیعتری گسترش می‌دهد، در حالی که با تفکیک پسماند‌ها از همدیگر در مبدا علاوه بر ارزش افزوده می‌توان به مباحث زیست محیطی نیز کمک کرد.
شيرابه فقط در يك حالت ايجاد مي شود و آن وقتي است كه شما به عنوان يك شهروند به خاطر تنبلي يا هر عامل ديگري، ليوان چاي، آبميوه يا هر نوشيدني ديگري را به راحتي راهي نزديك ترين سطل پسماند اطرافتان مي كنيد بي آنكه بدانيد اين مايعات كيسه هاي پسماند را كه نه خاك، بلكه زمين وآب را نابود مي كنند!

 
نویسنده خبر: فرشته موسوی
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
جستجوی اخبار
دسته‌بندی خبرها