اخبار
 انتشار: 14 مرداد 1391
   مشاهده: 779

  پس از سه دهه دفن غیر بهداشتی در منطقه برومی هم اکنون شاهد پیشرفت کلانشهر اهواز در عرصه تفکیک ودفن بهداشتی پسماندها در صفیره هستیم.

 

 
 
 
 
پس از سه دهه دفن غیر بهداشتی در منطقه برومی هم اکنون شاهد پیشرفت کلانشهر اهواز در عرصه تفکیک ودفن بهداشتی پسماندها در صفیره هستیم.
سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز بر اساس قانون مدیریت و آئین نامه اجرائی آن و بر اساس شرح وظایف مندرج در اساسنامه سازمان ،وظیفه کنترل،هماهنگی،نظارت و اجرای عوامل موظف در چرخه مدیریت پسماند ها را به عهده دارد.
رشد سریع جمعیت،مناطق مسکونی،صنایع و فضاهای شهری در دهه های اخیر در کلانشهری همچون اهواز که در خود جمعیتی بالغ بر 000/200/1 نفر را جای داده سبب افزایش بی رویه تولید پسماندها در این کلان شهر گردیده است.
در سال 1370 بمنظور تعیین مکان مشخص جهت دفن پسماندها و جلوگیری از تخلیه پسماندها در نقاط مختلف محیط شهری ،قطعه زمینی به مساحت 50 هکتار در مسیر جاده اهواز- ماهشهر واقع در منطقه برومی مکان یابی و توسط اداره منابع طبیعی به شهرداری جهت تخلیه پسماندها تحویل گردید و به مدت 20 سال تا پایان سال 90 مورد استفاده قرار گرفت.در این محل بدلیل مشکلات متعدد از قبیل وجود معارض و همچنین وجود تاسیسات انتقال نفت ،امکان محصور نمودن محل میسر نبود که این موضوع سر منشاء نابهنجاریهای متعدد از قبیل عدم امکان کنترل ورود و خروج عوامل متفرقه -هجوم حیوانات اهلی و وحشی به پسماندها وغیره گردید.ضمن اینکه بدلیل عدم وجود طرحی مشخص جهت دفن پسماندها به هنگام بهره برداری از زمین ،پسماند ها صرفاً پس از حفر کانال و تخلیه با پوشش خاک دفن می گردید.
 بدین ترتیب ضمن اینکه روزانه مساحت زیادی از زمین مورد استفاده قرار می گرفت، شاهد آلودگی آبهای زیر زمینی بدلیل نفوذ شیرابه در آنها نیز بودیم.
همچنین به دلیل عدم پیش بینی های لازم جهت کنترل گازهای تولیدی حاصل از دفن پسماندها از قبیل متان و منواکسید کربن ،همواره شاهد وقوع آتش سوزی در محل و به مخاطره افتادن امنیت تاسیسات نفتی موجود در محل و آلودگی هوا نیز بودیم.
لذا شهرداری اهواز با بررسی مشکلات محل دفن پسماند ها و اتمام گنجایش محل ،تصمیم به مکان یابی و تعیین محلی جدید جهت دفع پسماندهای شهری گرفت و از سال 1382 با مکان یابی محل جدید،اجراء طرح احداث مجتمع دفع مهندسی - بهداشتی پسماندهای کلان شهر اهواز آغاز گردید.ولی متاسفانه بدلیل موانع متعدد از قبیل مراحل طولانی تملک زمین -وجود معارضین و کمبود منابع مالی و در نهایت عدم توجه و اهتمام ویژه مدیران وقت شهرداری به این طرح به عنوان یک اولویت، بهره برداری ازاین طرح با وقفه طولانی مواجه گردید.
اما با رفع مشکلات موجود و آغاز بکار مدیریت جدید شهرداری طرح مذکور بعنوان الویت ویژه در دستور کار قرار گرفت و سازمان مدیریت پسماند موظف گردید در کمترین زمان ممکن با لحاظ نمودن کلیه نکات فنی و زیست محیطی و در راستای طرح جامع و تفصیلی مدیریت پسماند کلان شهر اهواز در مدت زمان حداکثر یکسال از طرح مذکور بهره برداری بنماید.که خوشبختانه با تامین منابع مالی مورد نیاز توسط شهردار کلان شهر اهواز و همچنین فعال نمودن پیمانکارمجری پروژه، احداث کارخانه کمپوست که بدلیل عدم تامین زیر ساختها توسط شهرداری غیر فعال گردیده بود از مورخه 1/5/90 عملیات ویژه پیگیری اجراء طرح آغاز و درمدت زمان 10 ماه و نیم در مورخه 16/4/91 بهره برداری از کارخانه و مَحل جدید دفن پسماندها با مجموع اعتبار یکصد میلیارد ریال که 50 درصد توسط شهرداری اهواز و 25 درصد توسط سرمایه گذار بخش خصوصی و 25 درصد از محل کمکهای استانداری تامین گردید، آغاز شد.
در راستای اجرای این طرح ، قطعه زمینی به مساحت 125 هکتار در شرق کلانشهر اهواز ، در مسیر جاده اهواز- ماهشهر در کیلومتر 7 بعد از پلیس راه مکان یابی و پس از طی مراحل قانونی توسط اداره کل منابع طبیعی به استانداری تحویل و پس از آن عملیات احداث مجتمع دفع پسماندهای کلانشهر اهواز به شرح پروژه های زیر آغاز گردید:
1- پروژه ی زیرسازی و روکش آسفالت جاده دسترسی به مدفن با هدف کاهش استهلاک خودروهای پسماند و افزایش ایمنی در تردد خودروها  
2- طرح محصور سازی محل مجتمع با هدف جلوگیری از ورود احشام و احداث درب نظارت برخودروهای حمل پسماند ، که بدین منظور 5800 متر دیوار پیش ساخته خریداری و نصب گردید.
3- پروژخریداری و نصب باسکول الکترونیکی با ظرفیت 60 تن با هدف تعیین وزن پسماندها جهت برنامه ریزی به منظور طراحی ، مطالعه و اجراء سایر پروژه های مدیریت پسماند
4- طراحی و اجرای شبکه برق رسانی و احداث اتاقک کنترل برق سازمان به طول 7 کیلومتر و اجرای شبکه برق رسانی داخل مجتمع به طول 2 کیلومتر 
5- طرح انجام مطالعات ، طراحی و نظارت بر اجرای سلول دفن بهداشتی به فوکوئوکا با هدف انتخاب بهترین روش با صرف کمترین هزینه جهت دفن بهداشتی پسماندها با استفاده از تکنولوژی روز دنیا
6- طرح احداث سلول دفن بهداشتی به روش فوکوئوکا شامل : انجام عملیات خاکبرداری کف سلول به ابعاد 300×350 متر ،خاک ریزی و آبپاشی با تراکم 95 درصد، کمپک و شیب بندی کف ودیواره سلولها، خرید ونصب لوله های بتنی جهت هدایت شیرابه جمعاً به طول 1850 متر و همچنین گودبرداری مخزن شیرابه در ابعاد 39×39 متر و عمق 1 متر
شهرداری اهواز با هدف بازیافت پسماندهای تَر و تولید کود آلی ارگانیک، همچنین اشتغالزایی ،جلوگیری از هدر رفت سرمایه،جلوگیری از تخریب زمین و نهایتاً حفاظت از محیط زیست اقدام به جذب سرمایه گذار جهت طراحی و ساخت کارخانه کمپوست نموده که زمین و انشعابات آب و برق توسط شهرداری تامین و ابنیه و تجهیزات کارخانه توسط بخش خصوصی ،ساخت، خریداری و نصب گردیده است . ظرفیت پذیرش کارخانه 900 تن زباله در هر شیفت کاری میباشد.هم اکنون پس از طی مراحل ساخت ، عملیات بهره برداری از کارخانه با اشتغال 150 نفر زن و مرد آغاز گردیده است.
کلیه پسماندهای ورودی به محل مجتمع ابتدا توسط باسکول وزن و سپس در محل سالن دریافت کارخانه تخلیه می گردند، پسماندها پس از ورود به داخل سرند و خرد کن به دو بخش زیرسرندی و روسرندی تقسیم می گردند و پس از آن زیر سرندی جهت طی مراحل تبدیل به کود آلی توسط کامیون بارگیری و در سایت تولید کود تخلیه میگردد. مواد رو سرندی در ادامه به نوارهای نقاله منتقل و پس از جداسازی دستی مواد با ارزش مثل کاغذ- پلاستیک- فلزات و ظروف آب و غیره و تخلیه آنها در مکانهای تعیین شده ، در انتهای خط مواد بی ارزش به داخل کامیون تخلیه و جهت دفن به سلولها منتقل می گردد.
پس از انتقال پسماندهای بی ارزش کارخانه به سلول دفن پسماندها به روش مهندسی -بهداشتی با لحاظ نمودن دستورالعملهای موجود در کف سلول تخلیه و دفن می گردند.
با راه اندازی این مجتمع شهرداری اهواز ضمن رفع کلیه مشکلات زیست محیطی و بهداشتی که دفن پسماندها در منطقه بوجود آورده بود موفق به دستیابی به اهداف ذیل گردیده است.
جلوگیری از آلودگی خاک از طریق مصرف کمتر زمین جهت دفن پسماندها ،بطوریکه در منطقه برومی در مدت زمان 20 سال 400 هکتار زمین مصرف گردید ولی در روش فعلی در طول 20 سال با شرایط فعلی حداکثر 50 هکتار زمین مصرف می گردد.
جلوگیری از آلودگی آبهای زیر زمینی از طریق اجراء سیستم زهکشی شیرابه شامل بستر سازی کف سلول های دفن و احداث حوضچه تخلیه و تصفیه شیرابه و به کار گیری سیستم باز چرخشی شیرابه.
جلوگیری از آلودگی هوا از طریق اجراء سیستم زهکشی گازهای تولیدی و ایجاد شرایط نیمه هوازی در لایه های پسماند های دفن شده در هر سلول که با این روش تولید گازهای گلخانه ای متان و منواکسید کربن به حداقل ممکن رسیده و در نتیجه احتمال وقوع آتش سوزی و انتشار گاز متان در منطقه به حداقل ممکن می رسد.
شهرداری اهواز جهت تکمیل طرح در نظر دارد تا پایان برنامه تدوین شده در سال 1394 جهت به حداقل رساندن میزان پسماندهای دفنی نسبت به اجراء پروژه خریداری - نصب و راه اندازی کارخانه زباله سوز با مشارکت بخش خصوصی و یا سرمایه گذاری خود اقدام نماید. که با اجراء این پروژه ،پسماندهای بی ارزش خروجی از کارخانه کمپوست توسط کارخانه زباله سوز، سوزانده وانرژی حرارتی حاصل پس از تبدیل به انرژی الکتریکی با قیمت مصوب به شرکت توزیع برق فروخته می گردد و در نهایت مقادیر نا چیزی خاکستر جهت دفن باقی می ماند.
شهرداری اهواز همواره در جهت ایجاد رفاه و سلامتی شهروندان تلاش می نماید.
 
نویسنده خبر: فرشته موسوی
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
جستجوی اخبار
دسته‌بندی خبرها