اخبار
 انتشار: 21 مرداد 1391
   مشاهده: 889

  توصيه هاي ايمني براي حضور در بوستان ها و جنگل ها

تهيه و تنظيم : بهداروند
توصيه هاي ايمني براي حضور در بوستان ها و جنگل ها
نجفي سرپرست سازمان آتش نشاني وخدمات ايمني شهرداري اهواز اظهار نمود؛استفاده از جنگل ها و بوستان ها به مانند هركار ديگري بايد داراي قاعده و اصول باشد لذا قبل از همه به مسئولان حفظ و نگهداري از بوستان ها و مكان هاي سبز توصيه مي شود.امكانات و تسهيلات مناسب را براي استفاده كنندگان از اين مكان ها آماده كنند.
ايشان رعايت توصيه هاي ايمني ذيل را براي حضور شهروندان در بوستان ها وجنگلها پيشنهاد نمودند:
1-ارائه بروشورهاي راهنما به همراه توصيه هاي هشدار دهنده ايمني در جنگل ها كه جنبه آموزش و ياد آوري براي استفاده كنندگان دارد از سوي مديريت حفظ و نگهداري بوستان ها و مكان هاي سبز بسيار مناسب و مفيد خواهد بود.
2-استفاده كنندگان بايد از را ههاي تعيين شده به جنگل وارد شوند و درصورتي كه از خودروي شخصي استفاده مي كنند بايد خودروي خود را در محل هاي مخصوص توقف خودرو متوقف كنند و از توقف در محل هاي غير جداً خودداري كنند. فراموش نكنيد كه توقف خودرو بر روي علف ها و برگ هاي خشك خطرناك است زيرا ممكن است در هنگام روشن كردن خودرو (استارت زدن و ايجاد جرقه در لوله اگزوز علف ها و برگ هاي خشك آتش گرفته و دراندك مدتي شعله ور شوند.
3-درصورتي كه تصميم داريد به مدت كم يا بلند مدت و بازدن خيمه در  جنگل اقامت كنيد سعي كنيد كه در محل هايي كه براي اين منظور تعيين شده اقامت كنيدو محل اقامت خود را تا شعاع 10 متري از خس و خاشاك پاكسازي كنيد.
4-درصورتي كه مي خواهيد با افراشتن چادر (خيمه ) و براي چند روز در جنگل اقامت كنيد حتماً وسايل و امكانات مورد نياز مانند مواد غذايي مناسب و كافي روشنايي،چراغ قوه، لباس گرم و مناسب و وسايل كمك هاي اوليه درماني و ... را به همراه داشته باشيد.
5-درهنگام استفاده از كبريت براي روشن كردن گاز پيك نيك يا چراغ نفتي يا هر چيز ديگر حتماً دقت كنيد كه چوب كبريت نيمه سوخت يا نيمه مشتعل را روي زمين نيندازيد چرا كه چوب كبريت نيمه سوخته عامل ايجاد بسياري از آتش سوزي ها در جنگل ها و بوستان ها است.لذا پس از استفاده از خاموش شدن آن اطمينان حاصل كنيد.
6-استفاده كردن از هواي پاك طبيعت سبزوتفريح و استراحت با كشيدن سيگار و استعمال دخانيات مغايرت و تناقض دارد.ته سيگار روشن عامل تعداد زيادي از آتش سوزي هاي جنگل ها و بوستان ها است.لذا توصيه مي شود هيچگاه در اين اماكن اقدام به كشيدن سيگار نكنيد يا حداقل ته سيگار نيمه روشن خود را روي زمين پرتاب نكنيد و از خاموش شدن كامل آن مطمئن شويد.
7- درصورتي كه توسط مسئولان نگهداري از جنگل محل هاي خاصي براي برافروختن آتش تعيين نشده بود و شما مجبور به برافروختن آتش بوديد ضروري است محل مناسب و بدون درخت و پوشش گياهي پيدا كنيدو تا شعاع حداقل سه متر زمين را از خس و خاشاك و برگ هاي خشك پاك كنيد و سپس زمين را مقداري بكنيد و گود كنيد و خاك كنده شده را به صورت خاكريز در اطراف گودال جمع كنيد و با چيدن تعدادي سنگ بر روي خاكريز به صورت دايره اجاق كوچكي درست كنيد. توجه كنيد كه بيشتر از حجم گودال آتش نيفروزيد.
8-درصورت برافراشتن خيمه مراقب باشيد كه محل ايجاد اجاق دور از خيمه باشد وحتي در صورت استفاده از چراغ گاز پيك نيك يا چراغ نفتي اين وسايل را در بيرون خيمه وبا حفاظ در مقابل وزش باد مورد استفاده قراردهيد.
9-هرگز مسئوليت برافروختن آتش را برعهده كودكان و نوجوانان قرارندهيد و اجازه ندهيد كه آنها تحت هيچ شرايطي در جنگل آتش بازي كنند و خطرات اين كار را همواره به آنها گوشزد كنيد.
10- حتي المقدور از زغال چوب يا چوب هاي خشك براي روشن كردن آتش استفاده كنيدو اجازه ندهيد كه كودكان و نوجوانان براي جمع آوري چوب ، شاخه هاي درختان را بشكنند بوته ها را بكنند و به پوشش گياهي درختان آسيب وارد آورند.
11-دقت كنيدكه درهنگام استفاده از آتش خود و ديگران و خصوصاً كودكان در نزديكي آن قرارنگيرند زيرا در اثر گرم شدن سنگ ها امكان تركيدن و پرتاب تكه هاي آن به اطراف و در نتيجه صدمه ديدن افراد وجود دارد.
12-پس از استفاده از آتش با خفه كردن آن به وسيله ريختن خاك و پاشيدن آب بر روي آن از خاموش شدن آن اطمينان حاصل كنيدو در زماني كه در حال ترك جنگل هستيد مجدداً با ريختن خاك مرطوب بر روي خاكستر آتش از احتراق مجدد آن جلوگيري كنيد.
13- هرگز در حين حركت با خودرو در جاده هاي جنگلي ، ته سيگار روشن و يا چوب كبريت نيمه مشتعل را به بيرون پرتاب نكنيد زيرا در اين صورت و به احتمال زياد باعث وقوع آتش سوزي در جنگل خواهيد شد.
14- اگر با خودروي شخصي به جنگل مي رويد يا كلاً مسافرت مي كنيد،حتماً يك دستگاه خاموش كننده دستي مناسب در خودرو نصب و آماده داشته باشيد تا در صورت بروز هرگونه آتش سوزي بتوانيد در اولين فرصت آن را كنترل مهار وخاموش كنيد.
15-درصورتي كه در جنگل ها،بوستان ها و باغ ها با آتش سوزي مواجه شديد ،بهترين روش استفاده از خاموش كننده دستي و در صورت نبود ، پاشيدن خاك بر روي آتش و خفه كردن آن و همچنين استفاده از امكانات موجود است.
نجفي در پايان گفت : فراهم آوردن تسهيلات در جنگل ها و بوستان با بهترين شيوه براي پيشگيري از وقوع آتش سوزي ها وحوادث و همچنين مقابله سريع و بهينه با اين خطرات در اين مكان هاست . ايجاد راه هاي ورودي و خروجي به جنگل ها تعبيه تابلو هاي راهنما تعيين محل هاي مناسب براي توقف خودرو هاي اقامتگاه هاي موقت روباز يا سرپوشيده (با استفاده از چادر و خيمه ) ايجاد شبكه هاي آب و برق رساني وسرويس هاي بهداشتي،اجاق هاي فلزي ذغال سوز براي پخت و پزيا گرم كردن غذا ،تعبيه سطل هاي در پوشيده فلزي براي زباله به تعداد كافي ،تعيين فضاي مناسب براي بازي كودكان ،از تسهيلات ضروري اين گونه مكان هاست .
 

نویسنده خبر: علی میری
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
جستجوی اخبار
دسته‌بندی خبرها