اخبار
 انتشار: 21 مرداد 1391
   مشاهده: 862

  آشنایی با 10 اصل حمل و نقل در زندگی شهری

       ده اصل کلیدی برای ساختن شهرهای موفق را "جان گِل" متخصص امور شهری "والتر هوک" مدیر اجرایی موسسه سیاست حمل و نقل و توسعه (ITDP) تدوین کرده‌اند

این اصول ، نشان می‌دهد که چگونه شهرهایی از نیویورک گرفته تا نایروبی می‌توانند بر چالش‌های رشد سریع جمعیت و تغییرات آب و هوایی غلبه کنند و در عین حال قدرت رقابت خود را نیز بهبود بخشند.

بر این اساس ، شهرها به خصوص در کشورهای در حال توسعه با رشد فزاینده جمعیت روبه‌رو هستند. تا سال 2030 شصت درصد جمعیت جهان، یا 5 میلیارد نفر در شهرها زندگی خواهند کرد. بخش حمل و نقل حدود یک چهارم از خروجی گازهای گلخانه‌ای در جهان را به خود اختصاص می‌دهد. این میزان که در حال افزایش است، عمدتا به ماشین‌ها و کامیون‌ها مربوط می‌شود.

 بدون اقدامی تاثیرگذار برای جلوگیری از داشتن شهری‌ وابسته به ماشین و طراحی نشدن شهری برای افراددوست دار پیاده روی و استفاده از حمل ونقل عمومی، شهرها با مشکلات فزاینده‌ تامین مالی زیرساخت‌های لازم روبه‌رو خواهند بود. اگر در این زمینه اقدامی انجام نشود، جلوگیری از افزایش شدید روند گرمایش جهانی تقریبا ناممکن خواهد بود.

10 اصل برای حمل و نقل پایدار

1. در پیاده‌رو راه بروید: محیط‌های مناسب افراد پیاده ایجاد کنید.

2. از وسائل نقلیه‌ای با قدرت انسانی استفاده کنید:محیط‌های مناسب برای دوچرخه‌سواران و سایر وسائل نقلیه بدون موتور ایجاد کنید.

3. سوار اتوبوس شوید:شبکه حمل نقل عمومی مناسب و باصرفه ایجاد کنید.

4. تاکسی‌ها را کنترل کنید:دسترسی به وسائل نقلیه مسافربر پاک که با سرعت ایمن می‌رانند و شمار آنها به طور قابل‌توجهی کاهش یافته است، را ایجاد کنید.

5. بارها را تحویل دهید:سرویس‌های حمل بار در شهر را به پاک‌ترین و ایمن‌ترین شیوه ارائه دهید.
6.ارتباط موثر ایجاد کنید:مردم و فعالیت‌ها، ساختمان‌ها و فضاها را مرتبط کنید.

7. شهر را پر کنید:مناطق شهری متراکم، مناسب برای مردم و حمل و نقل ایجاد کنید، که مطلوب باشند.

8. واقع‌گرا باشید:میراث محلی، طبیعی، فرهنگی،اجتماعی و تاریخی را حفظ کنید.

9. بلوک هارا به هم مرتبط کنید:مسیرهای پیاده‌روی را با ایجاد بلوک‌ها مستقیم‌تر، کنید.

10. آینده‌نگر باشید: شهرها  را برای درازمدت بسازید. شهرهای پایدار نسل‌ها را به هم پیوند می‌دهند. این شهرها به‌یادماندنی، انعطاف‌پذیر، ساخته‌شده از مصالح با کیفیت و خوب‌  هستند.

 


نویسنده خبر: م شکرالهی
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
جستجوی اخبار
دسته‌بندی خبرها