اخبار
 انتشار: 27 خرداد 1391
   مشاهده: 954

  مدفن جدید پسماندهای شهر اهواز12تیرماه راه اندازی می شود

 

مدفن جدید پسماندهای شهر اهواز12تیرماه راه اندازی می شود
سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز بر اساس قانون مدیریت پسماند وآئین نامه اجرایی آن وبر اساس شرح وظایف مندرج در اساسنامه سازمان وظیفه کنترل ،هماهنگی ،نظارت واجرای عوامل موظف در چرخه مدیریت پسماندها را بر عهده دارد .
رشد سریع جمعیت ،مناطق مسکونی ،صنایع و فضاهای شهری در دهه های اخیر در کلانشهری همچون اهواز که در خود جمعیتی بالغ بر 000/200/1نفر را جای داده سبب افزایش بی رویه تولید پسماندها در این کلانشهرگردیده است.
دفن سنتی پسماندهای شهری که پیش از این در شهر اهواز انجام می شد به علت مشکلاتی همچون آلودگی هوا ،آلودگی خاک،آلودگی آبهای زیر زمینی و تکمیل ظرفیت مدفن قدیمی شهرداری اهوازرا که پیش از این پروژه مکانیزاسیون خدمات شهری را در سطح شهراهواز با موفقیت به انجام رسانده بود،بر آن داشت که در اقدامی ارزشمند وبا هدف حفظ سلامت شهروندان و حفاظت محیط زیست ودر راستای اهداف برنامه پنجم توسعه کشور پروژه احداث محل دفن مهندسی بهداشتی پسماندهای شهر اهواز را آغاز نماید.
در راستای اجرای این طرح در قطعه زمینی به وسعت 125 هکتاردر روستای صفیره که توسط اداره کل منابع طبیعی به استانداری واگذار گردید ،عملیات ساخت مدفن مهندسی –بهداشتی شهر اهواز آغاز گردید .به منظور احداث و مجتمع دفع پسماندهای کلانشهر اهواز از پروژه های مختلف مطالعاتی تعریف وبه انجام رسید.
1-پروژه زیر سازی و روکش آسفالت جاده دسترسی به مدفن با هدف کاهش استهلاک خودروهای پسماند وافزایش ایمنی در تردد خودروها
2-محصور سازی محل دفن پسماند جهت جلوگیری از ورود احشام محلی وسگهای ولگرد به محیط ونظارت بهتر بر خودروهای حمل پسماند، شهرداری اهواز اقدام به دیوارکشی بتنی با طول5800متر نموده است.
3- پروژه خریداری و نصب باسکول الکترونیکی با ظرفیت 60تن با هدف تعیین وزن پسماندها جهت برنامه ریزی به منظور طراحی ،مطالعه و اجراءسایر پروژه ها ی مدیریت پسماند
4-طراحی و اجرای شبکه برق رسانی از ایستگاه برق به محل مجتمع به طول 7کیلومتر و اجرای شبکه برق رسانی داخل مجتمع به طول 2 کیلومتر
5 -هدف از این پروژه انجام مطالعات ،طراحی و نظارت بر ساخت سلول دفن بهداشتی به روش فوکوئوکا
6-طرح احداث سلول دفن بهداشتی به روش نیمه هوازی ،انجام عملیات خاکبرداری کف سلول به ابعاد 300×350متر ،خاک ریزی و آبپاشی با تراکم 95 درصد ،کمپک و شیب بندی کف و دیواره سلولها ،خرید و نصب لوله های بتنی جهت هدایت شیرابه جمعأ به طول 1850متر و همچنین گود برداری مخزن شیرابه در ابعاد 39×39متر و عمق 1متر
شهرداری اهواز با هدف بازیافت پسماندهای تر و تولید کود آلی و جلوگیری از هدر رفت سرمایه ،تخریب زمین و نهایتأحفاظت از محیط زیست اقدام به جذب سرمایه گذار جهت مشارکت بمنظورطراحی و ساخت کارخانه کمپوست با ظرفیت 900تن در هر شیفت کاری نمود.
زمین و انشعابات آب و برق توسط شهرداری تامین و ابنیه و تجهیزات کارخانه توسط بخش خصوصی ساخت ، خریداری و نصب گردیده است.
شهرداری اهواز همواره در جستجوی بهترین راه حل واقدامات در ارتقاءبهداشت محیط وحفظ سلامت شهروندان اهوازی بوده ودر این راستا از هیچ کوششی فروگذار نیست.
 
نویسنده خبر: فرشته موسوی
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
جستجوی اخبار
دسته‌بندی خبرها