اخبار
 انتشار: 19 مهر 1397
   مشاهده: 362

  کارگاه پژوهشی - آموزشی مبارزه پایدار و کم خطر با جوندگان در فضای شهری برگزار شد

   کارگاه پژوهشی- آموزشی مبارزه پایدار و کم خطر با موشها در فضای شهری  با حضور دکتر رجب پور مجری طرح، اعضای شورای شهر اهواز و کارشناسان سازمانهای ذیربط و مناطق در سالن دفتر جلسات شهردار اهواز برگزار شد.

در این کارگاه دکتر رجب پور مجری طرح و عضو هیات علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان ضمن بیان ویژگی های موشهای موجود در فضای عمومی شهر اهواز افزود: بیش از 67 درصد از موشهای شهر اهواز از نوع موش نروژی، 28 درصد موش سیاه و 5 درصد موشهای خانگی هستند.

دکتر رجب پور در ادامه به بررسی نقاط آسیب پذیر و محل تکثیر موشها مانند مکان دپوی زباله های شهری و سیستم فاضلاب اشاره کرد و تصریح کرد: برای معدوم سازی این جونده می بایست از روشهای پایدار  و کم خطر همچون ناامن و نامساعد کردن محیط زندگی آنها و کاهش منابع غذایی به منظور کاهش زاد و ولد این جونده استفاده کرد.

وی درباره نتایج حاصل از این پژوهش که طی آن تعدادی از سموم جونده کش در فضاهای عمومی منطقه 3 مورد استفاده و آزمایش قرار گرفت، گفت: بررسی سموم نشان داد سم "کولی کالسی فرول"  بعلت اثرات مخرب زیست محیطی کمتر و به دلیل ویتامین D موجود در سم مذکور  موجب انقباض عضلات و اختلال در سیستم انعقاد خون جونده می شود و  به مرگ جاندار در فضای باز می انجامد، و از آلودگی های بعدی ناشی از لاشه جونده مرده در فضای بسته جلوگیری می نماید.

در ادامه این کارگاه رئیس گروه مطالعات و پژوهش گفت: انجام آموزش های شهروندی با همت کارشناسان حوزه های ذیربط در راستای جلب مشارکت بیشتر شهروندان در خصوص کاهش فضاهای زیست پذیر جوندگان از ضرورت های مدیریت شهری است.

خانم فرجی در این خصوص ابراز امیدواری کرد: می توان با استفاده از نتایج و یافته های علمی پژوهشی، محیطی سالم تر برای شهروندان ایجاد و از بروز بیماریهای منتقل شونده توسط این جوندگان پیشگیری نمود.

در پایان این کارگاه پژوهشی و آموزشی جلسه پرسش و پاسخ در رابطه با مبارزه پایدار و کم خطر با حیوانات موذی انجام گردید. گفتنی است این پژوهش توسط دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبییعی خوزستان انجام پذیرفته و جلسه ارائه نتایج آن با پیشنهاد دانشگاه و در راستای کاهش هزینه های مطالعاتی از طریق استفاده از پژوهشهای انجام شده در دانشگاهها برگزار گردید.

 

نویسنده خبر: مرتضی فاطمی
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
جستجوی اخبار
دسته‌بندی خبرها