اخبار
 انتشار: 21 مهر 1397
   مشاهده: 505

  کارگاه پژوهشی - آموزشی "مبارزه پایدار و کم خطر شیمیایی با شپشک آردآلود پنبه در فضای سبز اهواز " برگزار شد

   کارگاه پژوهشی - آموزشی "مبارزه پایدار و کم خطر شیمیایی با شپشک آردآلود پنبه در فضای سبز اهواز "  با حضور دکتر یاراحمدی مجری طرح پژوهشی مذکور و کارشناسان سازمان­های ذیربط و مناطق شهرداری در سالن دفتر جلسات شهردار اهواز برگزار شد.

به موازات این کارگاه دکتر یاراحمدی، به ارائه نتایج  طرح پژوهشی  "مبارزه با حشرات آفت و علفهای هرز فضای سبز اهواز " نیز  پرداخت و تصریح کرد: متاسفانه آگاهی های ما در خصوص حشرات آفت ناچیز است به نحوی که می پنداریم هر حشره ای را باید معدوم کرد، در حالی که برخی از این حشرات مفید و از بین برنده حشرات آفت دیگر هستند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان درباره گیاه کونوکارپوس هشدار داد: هنوز هیچ آفت شته ای در مورد این گیاه یافت نشده است، زیرا وارداتی است و هنوز بومی نشده است اما از آنجا که فضای سبز شهر اهواز "تک کشتی" شده است و بیش از نود و پنج درصد فضای سبز را این گیاه پوشش داده است، در صورتی که آفت این گیاه بومی شده و بروز یابد به یکباره تقریبا تمام فضای سبز اهواز نابود خواهد شد.

وی تنها راهکار نجات فضای سبز در این صورت را کاشت گیاهان سازگار دیگر همچون شیشه شور، برهان، خرزهره و غیره دانست و از شهرداری اهواز خواستار اندیشیدن تمهیدی موثردر این زمینه شد.

وی در خصوص شپشک آردآلود پنبه گفت: این حشره در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری جهان انتشار دارد و بیش از 250 خانواده گیاهی میزبان آن هستند.

وی همچنین به ارائه دستاورد پژوهش خود در خصوص بهترین سم مورد استفاده برای این حشره  پرداخت و استفاده از دو سم حشره کش ایمیداکلوپراید و اسپینوزاد را برای کنترل این آفت موثرتر از سموم دیگر دانست.

در پایان نیز وی تصریح کرد: متاسفانه کشاورزان و باغداران  در خصوص میزان و نحوه استفاده از سموم اطلاع اندکی دارند و در گلخانه های ما این سموم به وفور استفاده می شوند و اغلب محصولات گلخانه ­ای، حاوی باقیمانده سموم  هستند که برای سلامتی بسیار مضر است.

رئیس گروه مطالعات و پژوهش نیز که در این نشست حضور داشت در این خصوص ابراز امیدواری کرد: می توان با استفاده از نتایج و یافته های علمی پژوهشی، محیطی سالم تر برای شهروندان ایجاد نماییم.

خانم فرجی افزود: این پژوهش توسط دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبییعی خوزستان انجام پذیرفته و جلسه ارائه نتایج آن با پیشنهاد دانشگاه و در راستای کاهش هزینه­ های مطالعاتی از طریق استفاده از پژوهش های انجام شده در دانشگاهها برگزار شد.

نویسنده خبر: مرتضی فاطمی
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
جستجوی اخبار
دسته‌بندی خبرها