اخبار
 انتشار: 14 آبان 1397
   مشاهده: 268

  برگزاری جلسه کارگروه پژوهشی فرهنگی، اجتماعی و ورزشی

   جلسه کارگروه پژوهشی فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اهواز با حضور اساتید دانشگاه شهید چمران و مدیران سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی به منظور نیازسنجی و بررسی چالش­های حوزه فرهنگی و اجتماعی  برگزار شد.

دکتر حبیبی عضو هیات علمی گروه تربیت بدنی دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان اینکه در اغلب کشورهای پیشرفته این شهردار است که مسابقات را در سطوح مختلف بین المللی، کشوری و شهری برگزار می­کند، گفت: ورود شهرداری به ورزش محلات و برگزاری جام­های مختلف اتفاق خوبی است، اما فقط ده الی پانزده درصد شهروندان مخاطبان این گونه رقابتها هستند، چون فرهنگ سازی در خصوص ضرورت ورزش و توجه عمومی  به تحرک بدنی در جامعه انجام نمی­ شود. وی عدم استفاده از فضاهای ورزشی موجود را نتیجه بی اطلاعی افراد و عدم ایجاد بسترسازی فکری لازم دانست و افزود: در شهر ما حتی فضاهای ورزشی موجود به طور کامل مورد استفاده قرار نمی گیرند، با این وجود بخش آموزش شهروندی شهرداری با توجه به ارتباطی که در سطح محلات با شهروندان دارد،  می تواند در این زمینه بسیار فعال ظاهر شود.

وی افزود: تحقیقات نشان داده است تنها 4 دقیقه تحرک شدید بدنی در روز می تواند موجب افزایش حدوداً سی و هشت درصدی  حداکثر اکسیژن رسانی به قلب و در نتیجه کاهش بیماریهای قلبی عروقی و مرگ و میرهای ناشی از آنها شود. اگر ما با استفاده از ظرفیت موجود در بخش آموزش شهروندی یافته هایی از این قبیل را با شهروندان در میان بگذاریم افراد خود بخود به ورزش روی می آورند و این شاخص سلامت جامعه را افزایش خواهد داد و هزینه درمان بیماری در خانواده ها کاهش یافته و دیگر سرانه درمان ما چندین برابر سرانه ورزشمان نخواهد بود. این انتقال و مدیریت دانش، در حال حاضر اصلی ترین وظیفه حوزه های پژوهشی در شهرداری و دیگر ارگانهای متولی است.

عضو دیگر هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز نیز در این خصوص گفت: شهرداری باید به دنبال چگونگی افزایش دانش افراد بمنظور بهبود سلامت جسمی و روانی شهروندان باشد.

این عضو هیات علمی گروه تربیت بدنی دانشگاه شهید چمران اهواز همچنین گفت: شهرداری های استان ما باید مارک و نشان داشته باشند، به گونه ای که رویدادها نشان دهنده هویت شهرها باشند، مثلا ما می توانیم جشنواره اسب عربی یا مسابقات اسب دوانی را در اهواز برگزار کنیم . وی برگزاری این قبیل رویدادها را موجب افزایش نشاط اجتماعی         دانست.

رئیس گروه مطالعات و پژوهش شهرداری اهواز نیز تصریح کرد: کارگروه های پژوهشی در واقع اتاق فکرهای شهرداری هستند و باید مطابق آیین نامه مصوب جانشین شورای شهر به بررسی مشکلات حوزه ها و ارائه راهکارهای علمی و عملی بپردازند. وی وظیفه کارگروه های پژوهشی موضوعه را مرتبط ساختن دانشگاه با حوزه های ذیربط دانست و افزود: خوشبختانه متخصین دانشگاهی تمایل زیادی به همکاری با شهرداری دارند.

خانم فرجی در بخش دیگری از این نشست به اهمیت موضوع حفظ بناهای تاریخی در راستای توسعه گردشگری شهری اشاره کرد و ایجاد حس تعلق خاطر شهروندی را یکی از مزایای چنین اقداماتی دانست. وی وضعیت هتل قو را تاسف بار خواند و خواستار توجه جدی به مکانهای دارای ارزش تاریخی و معماری در شهر اهواز شد.  

نویسنده خبر: مرتضی فاطمی
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
جستجوی اخبار
دسته‌بندی خبرها