اخبار
 انتشار: 21 آبان 1397
   مشاهده: 426

  کارگاه پژوهشی و آموزشی آشنایی با فقر حرکتی و ارائه راهکارها برگزار گردید

    کارگاه پژوهشی و آموزشی آشنایی با فقر حرکتی و ارائه راهکارها با حضور دکتر حبیبی استاد گروه تربیت بدنی و فیزیولوژی دانشگاه شهید چمران و کارشناسان و مدیران سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اهواز در سالن جلسات دفتر شهردار برگزار شد.

دکتر حبیبی، عضو کارگروه پژوهشی و فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اهواز دلیل فقر حرکتی را زندگی مدرن امروزی دانست و آن را اجتناب ناپذیر عنوان کرد و گفت: فقر حرکتی یک بیماری و سندرم است، تعاریف مختلفی از قبیل "کم بودن سطح فعالیت بدنی" و "کاهش فعالیتهای جسمانی" دارد.

وی افزود: نه تنها در کشور ما بلکه در کشورهای توسعه یافته هم آمارهایی نگران کننده در این خصوص ارائه می شود.

همچنین وی گفت: براساس  تحقیقات نداشتن سبک زندگی فعال با بیماریهای مرگ آور در جامعه رابطه مستقیم داشته است.

دکتر حبیبی در این نشست به برخی پژوهش های انجام شده و ارائه نتایج آنها پرداخت و تصریح کرد: بر اساس نتایج و تحقیقات تاثیر متقابل جسم و روان غیر قابل انکار است و یافته های پژوهشی نشان از  بهینه سازی اوقات فراغت از طریق فعالیت بدنی دارد که موجب  ایجاد نشاط و شادابی، سر خوشی، احساس مثبت بودن و در نتیجه موجب سلامت روان می شود، وی بیش از 20 بیماری را از جمله بیماریهای  قلبی و عروقی، سرطان ها، بیماریهای تنفسی، دیابت و فشار خون بعنوان یک قاتل پنهان با فقر حرکتی مرتبط دانست.

وی با بیان اینکه براساس معیارهای WHO (سازمان بهداشت جهانی)  یکی از شاخص های مهم سلامت، ادراک فرد از کیفیت زندگی است، افزود: علت شکست اغلب پروژه ­ها و برنامه ها در کشور ما معضل نبود دانش در مقوله فرهنگ و آموزش بوده است و متاسفانه طبق آمار WHO از نظر سلامتی استان خوزستان در رده های آخر قرار گرفته است.

رئیس گروه مطالعات و پژوهش نیز در این نشست گفت: شهرداری امکان بزرگی بنام فضای شهری را در اختیار دارد و می تواند با استفاده از آن و بوسیله بیلبوردها و بنرها دانش شهروندان را در مورد موضوعات مختلف افزایش دهد.

خانم فرجی افزود: رویکرد حوزه مطالعات و پژوهش استفاده از ظرفیت موجود دانشگاه هاست و برگزاری نشست­های مختلف در این خصوص بمنظور یافتن راهکارهایی برای حل معضلات مختلف است.

در پایان این نشست تصمیماتی برای دانش افزایی پرسنل و شهروندان در حوزه پیشگیری از فقر حرکتی اتخاذ شد.

نویسنده خبر: مرتضی فاطمی
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
جستجوی اخبار
دسته‌بندی خبرها