اخبار
 انتشار: 12 مرداد 1398
   مشاهده: 528

  برگزاری نخستین نشست از سری نشستهای افزایش تاب آوری شهری

    نخستین نشست از مجموعه نشستهای تخصصی هم اندیشی افزایش تاب آوری شهری با عنوان گونه شناسی مخاطرات با تاکید بر سیلاب برگزار شد.

این نشست با حضور باباپور نایب رییس شورای اسلامی شهر اهواز و جهانبخشی و فلسفی دیگر اعضای شورای اسلامی شهر اهواز، کارگروه مطالعات ایمنی و تاب آوری شهری و تنی چند از اساتید دانشگاه و مدیران و کارکنان شهرداری اهواز در مرکز علمی کاربردی شهرداری اهواز تشکیل شد.
ابراهیم نوشادی معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی در این خصوص گفت: حسب دستور شهردار محترم موضوع بررسی علمی سیلاب و راهکارهای افزایش تاب آوری شهری در دستور کار ما قرار گرفت و با بررسی های انجام شده در دانشگاه مقرر گردید یک کارگروه تخصصی بین دانشگاه شهیدچمران اهواز و شهرداری اهواز تشکیل و نشستهای تخصصی هم اندیشی برگزار گردد.
در این نشست نایب رییس شورای اسلامی شهر اهواز با تشکر از شهرداری اهواز به دلیل برگزاری این برنامه گفت: سال 98 با بحران بزرگ سیلاب در سطح کشور و بویژه خوزستان و اهواز مواجه بودیم که خسارت های متعددی را در شهرها و روستاها به جای گذاشت.
وی افزود: فقدان پیش بینی راهکارهای لازم در حوزه پیشگیری، مقابله و پس از بحران، فقدان ساز و کار مناسب جهت تقسیم عادلانه امکانات امدادی، ضعف برنامه ریزی در عملیات، نبود هماهنگی بین ارگان های درگیر در بحران، نبود ساز و کار مناسب برای بازگشت آسیب دیدگان به زندگی عادی و... از جمله مشکلاتی است که در بحران ها با آن مواجه هستیم.
نایب رییس شورای اسلامی شهر اهواز گفت: هدف از برگزاری این نشست که با حضور نخبگان دانشگاه و فعالان و ارگان¬های مرتبط برگزار می شود، مطالعه بحران¬های قبلی, استفاده از ظرفیت¬های موجود و رسیدن به راه حل¬های اساسی و کاربردی با استفاده از ظرفیت¬های موجود در ابعاد مختلف بحران هاست.
دکتر محمدعلی فیروزی عضو هیات علمی دانشگاه شهیدچمران اهواز و دبیر علمی کارگروه مطالعات ایمنی و تاب آوری شهری نیز در این نشست در خصوص مخاطرات شهری با تاکید بر سیلاب مطالب مفیدی ارائه نموده و در ابتدای بیانات خود به آیه شریفه ¬ای از قرآن کریم اشاره نموده و اظهار داشتند: این مداخله انسان در طبیعت است که موجب نزول بلایا شده است.
همچنین هاشم بالدی رئیس کارگروه مطالعات ایمنی و تاب آوری شهری در بخش دیگری از این نشست اظهار کرد: با بروز سیلاب فروردین ماه و تشکیل جزایر آبرفتی در مقطع شهر اهواز، توان عبوری رودخانه کارون سی الی چهل درصد کاهش یافته و باید برای این مساله یک تدبیر اساسی اندیشید. وی به دعوت از سایر دستگاه¬های اجرایی در این نشست  اشاره کرد و خواستار حضور و هم اندیشی مدیران این دستگاهها در این نشست¬ها شد.
دکتر محمدعلی آخوندعلی، عضو هیات علمی گروه مهندسی آب دانشگاه شهیدچمران اهواز نیز ضمن اشاره به نحوه شکل¬گیری و جاری شدن سیلاب در دشت خوزستان بیان داشت: بنده در مطالعات سال 1384 که به سازمان آب و برق ارائه نمودم به احتمال بروز سیل اشاره کرده و بعنوان یکی از راهکارهای عملی جلوگیری از چنین حادثه¬ای، به احداث چهار دریاچه مصنوعی در چهار سوی شهر اهواز اشاره کرده بودم.
وی افزود: بنده خودم را مبرا از کوتاهی نمیدانم اما واقعیت اینست که همه ما در این زمینه کوتاهی کردیم، زیرا همانطور که گفتم اتفاقات فروردین ماه 1398 قابل پیشگیری بود. با این حال بنده برای هرگونه همکاری حاضر هستم.
گفتنی است نشست آینده این کارگروه با عنوان "بررسی تاب آوری شهری اهواز" در شهریورماه برگزار خواهد شد.

نویسنده خبر: مرتضی فاطمی
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
دسته‌بندی خبرها