اخبار
 انتشار: 12 آبان 1398
   مشاهده: 697

  برگزاری دومین نشست تخصصی هم اندیشی کارگروه مطالعات ایمنی و تاب آوری شهری

     دومین نشست تخصصی هم اندیشی کارگروه مطالعات ایمنی و تاب¬آوری شهری با حضور اعضاء شورای اسلامی شهر اهواز، اساتید دانشگاه های شهید چمران اهواز و علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان، مدیران و کارشناسان و اعضاء کارگروه در سالن آمفی تئاتر دانشکده کشاورزی دانشگاه شهیدچمران اهواز برگزار گردید.
در ابتدای این نشست آقای هاشم بالدی، رئیس کارگروه ایمنی و تاب¬آوری شهری با اعلام گزارش عملکرد این کارگروه اظهار داشت: هدف از تشکیل این کارگروه هم اندیشی در جهت یافتن راه حل¬هایی عملی برای کاهش آسیب¬های ناشی از مخاطراتی همچون سیلاب می باشد.
وی همچنین نسبت به پیش بینی سیلاب در سال آینده هشدار داد و با اعلام نارضایتی از عدم حضور نمایندگان دستگاه¬های اجرایی، افزود: با توجه به کاهش توان عبوری رودخانه کارون می¬بایست فوراً نسبت به تشکیل ستاد آسیب-شناسی سیلاب اقدام نمود.
دکتر محمدی ده¬چشمه، عضو هیات علمی گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری و دیگر عضو کارگروه مطالعات ایمنی و تاب¬آوری شهری که در این نشست ارائه اصلی را باعنوان، "تاب¬آوری شهری؛ ابعاد و اقدامات" برعهده داشت، به بیان اهداف و نکاتی درباره اصول ده گانه تاب آوری شهری پرداخت و تصریح کرد: مطابق چارچوب اجرایی هیوگو برای تاب-آوری شهری در مقیاس جهانی، تمام شهرها می¬بایست برای رویارویی با شرایط بحران آماده باشند.
دکتر محمدی ده¬چشمه مدیر مرکز مطالعات و تحقیقات کاربردی و پدافند غیرعامل دانشگاه شهید چمران اهواز، ضمن بیان ضرورت¬¬ توجه به آسیب پذیری شهرها و گونه شناسی مخاطرات شهری اهواز، از مدیریت جامع بحران، مدیریت ریسک و پدافند غیرعامل به عنوان رویکردهای غالب مدیریت مخاطرات نام برد و تاب¬آوری و آینده نگری مخاطرات را به عنوان راهبردهای اساسی حاکم در روند مدیریت مخاطرات برشمرد.
در بخش دوم این نشست، پنل تخصصی با حضور دکتر محمد علی فیروزی، دکتر مصطفی محمدی ده چشمه، هاشم بالدی و مهران باباپور نائب رئیس شورای اسلامی شهر اهواز برگزار شد و شرکت کنندگان در این نشست به بیان سوالات خود درباره آسیب شناسی وضعیت تاب¬آوری شهری در برابر سیل گذشته و اقدامات لازم برای مواجه با سیل احتمالی آینده پرداختند.
دکتر فیروزی مدیر گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری و رئیس کارگروه مطالعات ایمنی و تاب آوری شهری در این پنل تخصصی عنوان کرد: ابتدا مقرر بود همایشی در خصوص سیلاب برگزار گردد که با جلسات هم¬اندیشی به این نتیجه رسیدیم که موضوعات در قالب سلسله نشست هایی مورد بررسی قرار گیرد، لذا نشست اول با عنوان"مخاطرات شهری اهواز " در مردادماه سال جاری برگزار گردید و نشست حاضر به موضوع "تاب آوری شهری" می پردازد.
مهران باباپور، رئیس کمیته سیلاب شورای شهر و عضو کارگروه مطالعات ایمنی و تاب آوری شهری نیز اظهار امیداواری کرد که این نشست ها ادامه یافته و منجر به یافتن راه¬حل¬های عملی گردد.
در بخش دیگری از این نشست هم اندیشی، آقای فلسفی عضو شورای اسلامی شهر اهواز نیز با اشاره به ساخت و ساز غیر قانونی در بستر رودخانه گفت: می بایست تکلیف این قبیل ساخت و سازها روشن شود و اینکه چگونه ما باید از ظرفیت گردشگری کارون بهره بگیریم، به نحوی که موجب نقض قانون نشود.
گفتنی است در پایان این نشست تصمیماتی از قبیل دریافت نظرات کارشناسی از سوی دبیرخانه، پیگیری اورهال کردن تمام پمپاژهای سطح شهر تا قبل از فصل بارندگی و تشکیل ستاد آسیب شناسی سیلاب اتخاذ، و همچنین مقرر گردید مصوبات نشست از طرف دبیرخانه کارگروه به اطلاع مدیران شهری و استانی رسیده و پیگیری های لازم برای اجرایی نمودن مصوبات انجام شود.

نویسنده خبر: مرتضی فاطمی
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
جستجوی اخبار
دسته‌بندی خبرها