اخبار
 انتشار: 08 اسفند 1398
   مشاهده: 428

  بررسی موضوع آمادگی و مقابله با تهدیدات سیلاب شهر اهوازدر کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر

   موضوع آمادگی و مقابله با تهدیدات سیلاب شهر اهواز با حضور اعضای کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر اهواز، اساتید دانشگاه ها و رئیس کارگروه مطالعات ایمنی و تابآوری شهریمورد بررسی قرار گرفت.
در ابتدای این نشست مهندس فلسفی، رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر با معرفی آقای بالدی بعنوان رئیس کارگروه مطالعات ایمنی و تاب آوری شهری به معضلات ناشی از سیلاب فروردین 1398، تهدیدات رودخانه و آبگرفتگی های ناشی از بارندگی اشاره کرد و افزود: لازم است در این خصوص تمهیدات جدی اندیشیده شود تا امسال شاهد مشکلات قبلی نباشیم.
مهندس عالیپور، معاون خدمات شهری شهرداری اهواز با اعلام اینکه با دبی معادل 1900 متر مکعب بر ثانیه، زیرگذرهای 4 تا از پلهای شهر اهواز به زیر آب می رود، افزود: با دبی معادل 3000 متر مکعب بر ثانیه ها، جاده ها مورد تهدید قرار میگیرند.
رئیس کارگروه مطالعات ایمنی و تاب آوری شهری نیز که در این جلسه حضور داشت، گفت:ظرفیت آبگذری رودخانه کارون در سیلاب فروردین 98، 3200 متر مکعب بوده که الان به دلیل رسوبات و کاهش مقطع رودخانه این میزان کاهش یافته است.
وی افزود: یکی از ضروریات در حال حاضر این است که سازمان آب و برق نسبت به گمانه زنی و عمق سنجی مقطع رودخانه در محدوده شهر اهواز و تهیه پروفیل طولی و عرضی مقطع رودخانه و اعلام حجم آبگذری حال حاضر رودخانه کارون اقدام کند.
آقای بالدی افزود: برای انجام اقدامات پیشگیرانه و مقابله با سیلاب، ایستگاه های پمپاژ شهرداری، آب و فاضلاب و ایستگاه های مشترک باید هر چه سریعتر با هماهنگی استانداری و ادارات ذیربط تقویت شده و با ظرفیت کامل راه اندازی گردند.
وی افزود: حدود 15 نقطه بحرانی شهر کهفاضلابرا منتقل می کند، نیاز به لوله گذاری و اصلاح شبکه دارند و البته پیش از آن بایستی از نظر مشخصات و قطر مورد نیاز مورد مطالعه قرار گیرند. ایشان همچنین پیشنهاد کرد علاوه بر سیستم ثقلی، سیستم تحت فشار انتقال آب و فاضلاب مورد مطالعه و سپس اجرا قرارگیرد.
وی همچنین گفت: حدود 25 خروجی فاضلاب به رودخانه در مقطع شهر اهواز وجود دارد که بایستی قبل از خروجی توسط سازمان آب و فاضلاب سپتیک احداث و دریچه های یکطرفه کارگذاری گردد و همچنین پمپ های عمودی برای لیفت دادن فاضلاب در موقع سیلاب و بارندگی مورد استفاده قرار گیرد.
وی افزود: جهت مدیریت حجم آب عبوری از رودخانه کارون و افزایش ظرفیت ابگذری، پیشنهاد میگردد فیوز پلاکهای بالا دست و پایین دست شهر اهواز مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته و اقدامات لازم بشرح ذیل قرار گیرد:
1-در بالا دست شهر اهواز، نهر مالح می تواند حجم آبگذری را به میزان قابل توجهی کاهش دهد که لازم است مطالعه و بررسی لازم سریعا انجام گردیده و بعنوان فیوز پلاک جهت انتقال آب به کانونهای فوق بحرانی ریزگرد عمل نماید.
2-در پایین دست شهر اهواز نیز، کانال بحره می تواند با انتقال آب به تالاب شادگان باعث شود که سرعت آبگذریافزایش یابد که این خود باعث افزایش حجم عبوری از مقطع رودخانه در شهر اهواز می¬گردد. این کانال در اختیار سازمان آب و برق بوده و نیازمند لایروبی و انجام عملیات ترمیم و بهسازی است.
3-کانال سلمان هم در شمال شهر نقطه اتصال رودخانه کارون به رودخانه کرخه توسط کانال چمران و سپس انتقال آب به پایین دست شهر می باشد که نیازمند لایروبی، ترمیم و در صورت امکان بتنی کردن جهت عبور با شرایط ایمن
می باشد که این مهم نیز نیازمند مطالعه و بررسی میباشد.
4-کانال زهکش نیشکر دهخدا هم یک تهدید جدی بوده و لازم است این کانال زهکش از محدوده شهر خارج گردد.
5-به منظور ایمن سازی شهر اهواز از سیلابهای میان حوضه¬ای لازم است تمهدیدات ویژه درخصوص احداث دایک حفاظتیدر اطراف شهر اقدام گردد که این دایک می تواند بوسیله اتصال عوارض طبیعی اطراف شهر و همچنین عوارض موجود از جمله جاده کمربندی، کانال های آبیاری و زهکش بصورت هندسیعملی گردد.
دکتر حسینی عضو هیات علمی دانشگاه شهیدچمران اهواز نیز با تاکید بر معضلات و خسارات وارده بر اثر سیلاب 98 اظهار امیدواری کرد که امسال با اقدامات پیشگیرانه از آسیب های احتمالی پیشگیری شود.
مهران باباپور، رئیس کمیته سیلاب شورای اسلامی شهر اهواز و عضو کارگروه مطالعات ایمنی و تاب آوری شهری نیز خواستار اقدام هر چه سریعتر سازمان آب و برق و همکاری با شهرداری شد.
در پایان این نشست مقرر شد کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر اهواز هماهنگی های لازم و پیگیری های بعدی را انجام دهد.


 

نویسنده خبر: معاونت برنامه ریزی
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
جستجوی اخبار
دسته‌بندی خبرها