اخبار
 انتشار: 06 فروردین 1399
   مشاهده: 232

  آخرین اقدامات سازمان خدمات موتوری شهرداری اهواز در ساماندهی پسماندهای ساختمانی شهر

 یکی از چالش‌های بزرگ کلانشهر اهواز در سالیان اخیر، انباشت حجم بسیار زیاد پسماندهای ساختمانی حاصل از ساخت و سازها و تخریب غیر مجاز ساختمان ها می باشد که همواره  مدیران شهری و شهروندان نسبت به آن ابراز نگراني نموده اند . این مشکل سبب ایجاد یکی از آلودگی های مهم شهر اهواز شده است  به طوري كه باعث بروز بيماري ها و آسيب به بهداشت عمومي شهر مي گردد. در کنار این ، پس از حوادث سيل در ابتداي سال 1398 که منجر به بالا آمدن سطح آب رودخانه کارون شد, عمليات مهار سيل با احداث سيل بندهاي خاکي به تدريج موجب تخليه و انباشت ضايعات ساختماني غير مجاز در حاشيه رودخانه شد. اين امر موجب ايجاد ناهنجاري‌هاي زيست محيطي و بصري و همچنين تصادفات ناگوار خودروها مي شود.

 گزارش زیر به اقدامات سازمان خدمات موتوری شهرداری اهواز بعنوان متولی ساماندهی پسماندهای ساختمانی می پردازد.به گزارش اداره ارتباطات سازمان خدمات موتوری شهرداری اهواز ، ستاد ساماندهي پسماندهاي ساختماني در سازمان خدمات موتوري شهرداري اهواز با هدف مديريت پسماندهای ساختمانی و رفاه حال شهروندان تشکیل گرديد.طی سال 1398 ساماندهی پسماندهای ساختمانی همواره از دغدغه های استاندار خوزستان ، اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار اهواز بوده است و سازمان خدمات موتوری نیز به منظور اجرای خواسته مسئولان و شهروندان اهواز ، مشارکت مردم و همکاري بین بخشی با سایر ارگانها و نهادهاي دولتي و خصوصي ، راهنمايي و رانندگي و نيروي انتظامي را به عنوان رمز اصلي موفقيت خود دانسته است. در این ارستا سازمان خدمات موتوری شهرداری اهواز اقدامات زیر را به انجام رسانیده است. شناسایی کامیون ها و کد گذاری و نصب GPS بر روی آنها

 -تعیین محل های تخلیه در دو نقطه شهر

 -مکانیزه کردن نحوه تخریب و گودبرداری

 -شناسایی پیمانکاران فعال در زمینه مورد نظر

-تشکیل اکیپ های گشت

 -تکمیل دوره ضابطین قضایی و صدور کارت شناسایی

 - سفارش خرید ۸ دستگاه اسکیپ لودر جهت ساماندهی نخاله های جزء

 اين اقدامات باعث گردید ۹۰ درصد پسماندهاي ساختمانی تولید شده تحت کنترل و نظارت این سازمان قرار گرفته و با ساماندهی برنامه ریزی شده ،  در محل های مورد نظر هدایت و دفن شوند.

 علاوه بر اين اقدامات  با تاکید شورای پسماند كه در محل استانداری خوزستان تشكيل گرديد و دستور شهردار اهواز ،از اواسط اسفند ماه 98  نخاله های سرگردان که از سالهای گذشته در محیط شهری به جای مانده است شناسايي شدند و در  چندین نقطه بحرانی شهر از جمله اطراف ساختمان معاونت فرهنگی در منطقه ۷ ، پارك ساحلی گلستان ، بازارچه فردوس در منطقه ۴ ، مسیر سه راه خرمشهر در منطقه ۶ ، ورودی اهواز - مسجد سليمان ، انتهای بلوار دعبل خزاعی در منطقه ۳ و جاده ساحلي پارک ربیع حد فاصل پل پنجم تا پل فولاد در بخش شرقي کارون، ساماندهی پسماندهای ساختمانی صورت گرفت و به رغم ایام تعطیلات عید نوروز و همچنین درگیری شهر با شیوع ویروس کرونا تاکنون درحال انجام می باشد تا در ماه های آینده شهری عاری از هرگونه پسماند ساختمانی باشیم .

همان گونه كه در ابتداي گزارش بيان شد، برطرف ساختن نهايي چالش پسماندهاي ساختماني شهر اهواز تنها با مشاركت شهروندان و همكاري بين بخشي ارگان ها امكان پذير است و فرهنگ سازي در اين رابطه مي تواند راهگشا باشد.

نویسنده خبر: احسان سنجری
اشتراک گذاری
فایل های پیوستی
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
جستجوی اخبار
دسته‌بندی خبرها