اخبار
 انتشار: 03 تیر 1399
   مشاهده: 512

  برگزاری جلسه کارگروه پژوهشی محیط زیست و فضای سبز شهرداری اهواز


   کارگروه پژوهشی محیط زیست و فضای سبز به منظور بررسی نیازهای پژوهشی اعلامی سازمان پارکها و فضای سبز و حوزه معاونت خدمات شهری با حضور اساتید دانشگاه شهیدچمران اهواز،رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر اهواز و مدیران و کارشناسان شهرداری اهواز برگزار شد.
دکتر معلمی، عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه شهیدچمران اهواز با بیان اینکه تنوع درختان شهر اهواز در گذشته بیشتر بوده است، به لزوم افزایش تنوع گیاهی در شهر اهواز اشاره کرد و گفت: با روش پیوند زدن می توان به کاشت درختانی چون انجیر بنگالی، انجیر معابد، انجیر خوراکی، انواع توت و دیگر درختان مثمر روی آورد.
فتح الله حاجتی، عضو شورای اسلامی شهر اهواز نیز در این جلسه با اعلام آمادگی شورای شهر و شهرداری اهواز برای همکاری با دانشگاه گفت: می بایست از تمام فرصت ها برای خدمت به شهر و شهروندان استفاده کرد.
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهری اهواز افزود: شهر اهواز به عنوان ویترین خوزستان نیازمند رسیدگی بیشتر است و نباید در مورد مطالبات شهروندان کوتاه آمد. وی همچنین خبرداد: با پیگیری¬های انجام شده طی سه سال گذشته در آینده ای نزدیک در شهر اهواز دو شهرک سلامت خواهیم داشت.
خانم ممبینی، رئیس اداره محیط زیست معاونت خدمات شهری در این جلسه گفت: با توجه به لزوم کشت گیاهان کم نیاز به آب، توصیه میکنیم سازمان پارکها تمرکز بیشتری بر گیاهانی همچون آلوئه ورا و سانسوریا که هم نیاز آبی کمتری دارند و هم تکثیرشان بوسیله خودشان انجام میشود، داشته باشند و از مزایای این گیاهان بهره بگیرند.
وی همچنین افزود: امروزه کاشت چمن در بسیاری از کلانشهرها متوقف شده است و بجای آن گیاهان پوششی یا طراحی غیرگیاهی همچون شن های رنگی استفاده می شود، که از یک سو منجر به زیباسازی منظر شهری شده و از سوی دیگر مصرف آب کاهش می یابد.
خانم دکتر مهرانگیز چهرازی، دیگر عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز با رد مقصر بودن گیاه کونوکارپوس در عارضه تنگی نفس پاییزه افزود: طبق بررسی¬های انجام شده با توجه به عدم خروج دانه گرده بطور طبیعی از بساک(کیسه گرده)، و در نتیجه سنگینی آن احتمال انتشار گرده در فضا بسیار ضعیف می باشد، بهمین دلیل تعداد دانه های گرده کونوکارپوس به نسبت کل دانه های گرده موجود در هوا بسیار اندک است.
در ادامه این جلسه، اعضای کارگروه به بررسی نیازهای پژوهشی اعلام شده در حوزه محیط زیست معاونت خدمات شهری و سازمان پارکها و فضای سبز پرداختند و اولویت هایی از قبیل امکان سنجی اقتصادی بهره برداری از سرشاخه های باقیمانده از هرس گیاه کنوکارپوس و مطالعات مدیریت محیط زیستی شهر اهواز (SOE) به منظور بهبود وضعیت محیط زیست و فضای سبز شهروندان تاییدشد.
رئیس گروه مطالعات و پژوهش نیز با ابراز خرسندی از این جلسه و مشخص شدن اینکه بعضی از پژوهش های درخواستی حوزه سازمان پارکها و فضای سبز قبلاً در دانشگاه شهید چمران اهواز انجام شده است، گفت: در این جلسه مقرر گردید نتایج مطالعات انجام شده جهت بهره برداری به حوزه مطالعات و پژوهش معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی ارسال گردد. همچنین طبق توافقنامه فی مابین در برخی موارد از مشاوره علمی اساتید استفاده، و نسبت به تهیه گزارشات پژوهشی مورد نیاز اقدام گردد.
خانم فرجی با تشکر از اساتید دانشگاه شهید چمران اهواز، افزود: طی ده سال گذشته همواره از ظرفیت دانشگاه شهید چمران اهواز بهره برده ایم و در نظر داریم با تقویت کارگروه های پژوهشی این همکاری را بهبود بخشیم.

نویسنده خبر: معاونت برنامه ریزی
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
جستجوی اخبار
دسته‌بندی خبرها