اخبار
 انتشار: 31 خرداد 1391
   مشاهده: 1558

  پروژه دفن بهداشتی پسماندهای شهری به روش نیمه هوازی(فوکوئوکا)

 

 
پروژه دفن بهداشتی پسماندهای شهری به روش نیمه هوازی
(فوکوئوکا)
كارفرما:
سازمان مديريت پسماند اهواز
مجري طرح:
شركت ابادگران پاك داد
 
 
 
مقدمه:
تولید پسماند در جوامع شهری امری اجتناب ناپذیر است و امروزه علی رغم تمهیدات گسترده مدیریت شهری شاهد تولید روزانه هزاران تن پسماند شهری در کشور هستیم.
روشهای متفاوتی در خصوص امحا پسماندهای شهری در دنیا بکار برده می شود که بعصی از این روشها درکشور ما نیز کاربرد دارد، از آن جمله می توان به پردازش و تولید کمپوست از پسماندهای شهری اشاره نمود ولی نکته قابل توجه آن است که علی رغم پیاده سازی تمامی روشهای مدیریت امحا پسماند، گزینه دفن بهداشتی هنوز هم بسیار پرکاربرد است و در اکثر کشورهای پیشرفته دنیا دفن بهداشتی یکی از گزینه های مهم مدیریت پسماند محسوب می شود.
اجرای یک سیستم کامل دفن بهداشتی نیازمند مطالعات دقیق اولیه بر روی نوع پسماند دفنی و همچنین پیاده سازی و راهبری اصولی می باشد زیرا در غیر اینصورت دفن غیر اصولی پسماند منجر به ایجاد مشکلات عدیده زیست محیطی خواهد شد.
مشخصات اقلیمی شهر اهواز
سطح ایستایی آبهای زیرزمینی عموماً در منطقه اهواز به طور متوسط 3 تا 5 متر می باشد، از طرف دیگر مشخصات فیزیکی و ساختمانی خاک منجر به ایجاد رواناب در فصول بارندگی در اکثر مناطق بخصوص مناطق جنوبی خوزستان می شود. بنابراین با در نظر گرفتن نکات یاد شده عملاً اجرای پروژه های دفن عمقی که در بسیاری از شهرهای کشور کاربرد دارد بسیار مشکل و در پاره ای اوقات غیرممکن است. از این رو باید به دنبال گزینه ای بود که از یک طرف امکان دفن پسماندهای شهری را با در نظر گرفتن محدودیت های خواص مکانیکی خاک و عمق آبهای زیرزمینی مهیا سازد و از طرف دیگر با معیارها و استانداردهای زیست محیطی و فنی کاملاً تطابق داشته باشد.
 
 
 
 
معرفی روش دفن بهداشتی
کشور ژاپن در شرق آسیا و در کنار اقیانوس واقع شده و از روزگاران قدیم و بخصوص بعد از صنعتی شدن این کشور همواره محدودیت زمین از دغدغه های اصلی محسوب می شده است.
دفن بهداشتی نیز در طول پنجاه سال گذشته در غالب شهرهای ژاپن انجام شده است ولی همواره کارشناسان به دنبال روشی مناسب جهت دفن بهداشتی پسماند بوده اند که از یک طرف محدودیت زمین را حادتر نکند و از طرف دیگر نیز جوابگوی سطح بالای آبهای زیرزمینی در مراکز دفن باشد (شرایط مشابه اهواز).
پس از سالها بحث و بررسی روش دفن نیمه هوازی توسط دانشگاه فوکوئوکا در کشور ژاپن معرفی شد و در چندین شهر به اجرا درآمد. نتایج موفق این طرح باعث شد که این روش در چندین کشور آسیایی و آمریکایی نیز به اجرا درآید و با شرایط مناطق ذکر شده تطابق کامل پیدا کند.
 
 
 
 
- مزایای روش نیمه هوازی در مقابل روشهای معمول
1- هزینه اجرایی آن بسیار پایین تر از هزینه روشهای رایج دفن بهداشتی است.
2- شیرابه تولیدی از پسماند در این روش توسط بازچرخش شیرابه کاملاً مدیریت می شود.
3- پسماند در طی مدت زمان مشخص کاملاً تثبیت می گردد.
4- از تولید گازهای خطرناک گلخانه ای جلوگیری می شود.
5- راهبری آن در مقایسه با سایر روشهای دفن بهداشتی بسیار آسان است.
6- قابلیت تطابق مناسبی با امکانات موجود در منطقه دارد
7- پیاده سازی و راهبری آن در مدت زمان کوتاهی امکان پذیر است.
 
شرح مفهومی روش اجرای طرح:
  
عمق متوسط اجرایی این طرح 5/2 متر در نظر گرفته شده است که پسماندهای دفنی در این عمق دفن می گردند. برعکس سایر روشهای دفن بهداشتی در این روش نیازی به استفاده از لایه های مصنوعی جهت آببندی کف نیست و به علت ایجاد شیب عرضی و طولی و همچنین طراحی لوله های جمع آوری، شیرابه تولیدی به محض تولید جمع آوری شده و به حوضچه شیرابه منتقل می شود. از این حیث می توان در خرید لایه های عایق که شامل هزینه های هنگفتی است جلوگیری کرد. تنها قیل از استقرار لوله های جمع آوری شیرابه لازم است که کف سلول کاملا توسط غلطک کوبیده شود.
همانطور که در طرح نمونه نیز نشان داده شده است شیب های عرضی و طولی در هر دو مقطع وجود دارند و لوله اصلی و لوله های جمع آوری شیرابه در این مقاطع و در فواصل مشخص نصب می شوند.
 
 
 
لوله های جمع آوری شیرابه لوله هایی سوراخ دار می باشند که مقطع بالایی آن کاملاً سوراخ دار شده است و شیرابه تولیدی از طریق این سوراخهای تعبیه شده وارد لوله ها شده و هدایت می گردد.
در محل اتصال لوله های اصلی و فرعی لوله های گاز واقع خواهند شد. به دلیل آنکه لازم است که مجاری تعبیه شده در لوله ها همواره کارایی مناسبی داشته باشند و در اثر انباشت پسماند گرفته نشود لازم است که لوله ها کاملا با بستر سنگ پوشانده شوند. این پوشش علاوه بر افزایش راندمان و کارایی انتقال شیرابه از شکسته شدن لوله ها نیز جلوگیری می کنند.
 
شیرابه جمع آوری شده در هر روز توسط لوله انتقال اصلی به حوضچه جمع آوری شیرابه منتقل می شود و در این محل نگهداری می شود. بدلیل جلوگیری از نفوذ شیرابه به لایه های زیرین این محل به طور کامل توسط لایه های ژئوسنتتیک آببندی می شود. شیرابه جمع آوری شده نیز توسط پمپ مخصوص مجدداً از طریق لوله گاز به سلول دفن انتقال می یابد تا شیرابه تولیدی هم از نظر کمیت و هم از نظر کیفیت ارتقا یابد.
 
 
سنجش میزان بار آلودگی شیرابه توسط پارامترهایی خاص سنجیده می شود. که در نهایت شیرابه تولیدی پس از طی مدت زمانی مشخص بعد از تکمیل سلول دفن بدون هیچ گونه اثر سویی قابلیت استفاده و تخلیه به محیط را خواهد داشت.
تجربه های متفاوت اجرای این روش در کشورهای مختلف نشان داده است که میزان کاهش بار آلودگی در این روش در قیاس با روش دفن بهداشتی معمول بسیار بیشتر است و این به دلیل تامین اکسیژن لازم جهت تجزیه هر چه سریعتر مواد می باشد. 
یکی از عمده مشکلات روشهای دفن فعلی تولید گازهای گلخانه ای عمدتاً گاز متان می باشد که تولید این گاز بسیار مضر است. علاوه بر این گاز متان قابلیت اشتعال فراونی را دارد و به این سبب مراکز دفن موجود مولد آتش سوزی های بزرگ به خصوص در فصول گرم سال می باشند.
استفاده از روش دفن نیمه هوازی به سبب هدایت اکسیژن به توده دفن شده به شدت از انتشار گاز متان خواهد کاست و از این رو نقش مهمی در کاهش انتشار گاز از محیط دارد.
-         برآورد احجام سایت دفن:
همانطورکه در شکل زیر و نقشه های پیوست قابل مشاهده می باشد مرکز دفن اهواز با متوسط نرخ ورودی پسماند 1200 تن پسمانددر روز و با توجه به اینکه بر اساس شرایط اقلیمی و سطح آب زیر زمینی منطقه مقرر گردیده در محل دفن، نوع سطحی جهت دفن پسماندها استفاده شود با پیش بینی ارتفاع طراحی حدود 15 متر که در مجموع 4 لایه دفن پسماند در هر واحد دفن پیش بینی گردد.
نویسنده خبر: فرشته موسوی
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
جستجوی اخبار
دسته‌بندی خبرها