اخبار
 انتشار: 22 تیر 1400
   مشاهده: 154

  برگزاری کارگروه پژوهشی فضای سبز شهرداری اهواز

 

نخستین جلسه کارگروه پژوهشی فضای سبز شهرداری اهواز در سال1400 با حضور اعضاء هیأت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز  و نماینده سازمان پارک­ها و نماینده معاونت خدمات شهری و کارشناسان این حوزه در دفترگروه مطالعات و پژوهش برگزار شد.

در این جلسه که به منظور نیازسنجی پژوهشی در حوزه فضای سبز انجام گردید، اولویت­های پژوهشی فضای سبز و پارکهای شهر اهواز برای سال 1400 تصویب گردید.

 دکتر معلمی، عضو این کارگروه و عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به اصول تقسیم بندی اقلیمی مناطق گفت: استان خوزستان در واقع جزء مناطق نیمه گرمسیری است، زیرا از نظر عرض جغرافیایی دارای عرض 30 تا 32 می باشد در حالی که مناطق گرمسیری در عرض صفر تا 23  نسبت به خط استوا قرار گرفته اند. وی با اشاره به تنوع اندک گونه های گیاهی فضای سبز شهر اهواز، از گونه­هایی همچون انجیر معابد، انجیر بنگالی، انواع آکاسیا، فلوس، فرچه (در رنگهای مختلف)، شاه پسند، ختمی چینی، دارایی و گل کاغذی به عنوان گونه­های مناسب اقلیم خوزستان و شهر اهواز نام برد.

 وی همچنین پیشنهاد کرد به جای چمن، از گیاهان پوششی همچون مینای رونده استفاده شود. وی با تقدیر از عملکرد شهرداری در خصوص کاشت نخیلات، از درختچه های گلدار مثل گل کاغذی، شاه پسند، برهان گلی و ختمی چینی به عنوان گونه های گیاهی مناسب برای پرکردن فضای بین نخل­های کاشته شده در بلوارهای اصلی شهر یاد کرد.

دکتر معزی، عضو دیگر این کارگروه پژوهشی و عضو هیأت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز نیز گفت: می توان به راحتی با کاشت هسته خرما در عمق پنج سانتی زمین در رفیوژها در ماه­های آبان، آذر و دی با کمترین هزینه به تکثیر این درخت بسیار ارزشمند پرداخت. وی همچنین با رد شایعه آلرژی زایی درخت کونوکارپوس، تصریح کرد: به دلیل بالا بودنCEC  ریشه

 کونوکارپوس (که در برخی مواد به حدود580 می­رسد) می­توان از آن به عنوان کوکوپیت استفاده کرد. وی همچنین وجود لانه­های پرندگان و کندوهای زنبور عسل در این گونه همیشه سبز را یک نشانه دیگر بی زیان دانستن این گونه  دانست.

وی همچنین افزود: می­توان در حاشیه رودخانه کارون و درکنار دیوارهای سیمانی با استفاده از گونه­های افشان گلدار مثل گل کاغذی و غیره در متراژ محدود می توان مناظر بسیار زیبایی را ایجاد کرد.

گفتنی است در این نشست تخصصی به بررسی و تحلیل چالش­های حوزه فضای سبزدر شهر اهواز و ارائه راهکارهای علمی و عملی پرداخته شد.

خانم فرجی رئیس گروه مطالعات و پژوهش برنامه­ریزی و توسعه سرمایه انسانی در پایان این نشست تخصصی، از اعضا هیأت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز خواست نیازهای پژوهشی شهرداری اهواز را در هدایت پایان نامه دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری مدنظر قرار دهند.

نویسنده خبر: معاونت برنامه ریزی
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
جستجوی اخبار
دسته‌بندی خبرها