اخبار
 انتشار: 20 مهر 1400
   مشاهده: 201

  برگزاری وبینار ملی مدیریت، جمع آوری و دفع آبهای سطحی شهر اهواز

وبینار ملی مدیریت، جمع آوری و دفع آبهای سطحی شهر اهواز با همکاری شهرداری اهواز و دانشگاه پیام نور خوزستان و با حضور اساتید و کارشناسان دفع آبهای سطحی شهرداری اهواز  برگزار شد.

    رئیس گروه مطالعات و پژوهش شهرداری اهواز هدف از برگزاری این وبینار را شناسایی راهکارهای جمع­آوری آبهای سطحی با توجه به مشکلات اخیر در شهر اهواز و ایجاد تمهیدات نهادی برای مدیریت این آبها عنوان کرد.

خانم فرجی افزود: این وبینار با دعوت از اساتید خارج از استان، شرکت مشاور مجری مطالعات و اساتید داخلی متخصص در حوزه هیدرولیک و مهندسی آب به منظور کمک به حل بحران آبهای سطحی شهر اهواز برگزارگردید.

مهدي كرمي مقدم عضو هيات علمي پيام نور خوزستان و دبير وبينار ضمن طرح مساله، مقدمه ­اي از عوامل بوجود آورنده رواناب شهري را بيان و به اهميت و علت برگزاري اين وبينار اشاره كرد و افزود: با توجه به اينكه در سالهاي اخير، شهر اهواز درگير آبگرفتگي بوده و در حال حاضر طرح جمع­آوري و دفع آبهاي سطحي در دست اجراست، لذا جهت استفاده از نقطه نظرات كارشناسان و متخصصين اين امر، اين وبينار برگزار مي­شود.

دكتر كرمي­مقدم در ادامه از هركدام از سخنرانان خواست، طي سخنراني در موضوع محور خود، به شرايط شهر اهواز از جمله كم­شيب بودن شهر، طرح تلفيقي با آب و فاضلاب كه در دست اجراست و پارامترهاي هيدرولوژيكي مانند زمان تمركز بكار برده شده مختص چنين شهرهايي اشاره كنند.

   هوشنگ حسونی زاده که بعنوان اولین ارائه دهنده این وبینار سخن میگفت به مشکل عدم همکاری بین شهرداری اهواز و آبفا در سالهای گذشته اشاره کرد و افزود: امروزه در سراسر جهان به مفهوم توسعه پایدار به معنی توسعه با حداقل اثرات جانبی توجه می­کنند،  وی به معرفی برخی از روشهای ابتکاری مدیریت آبهای سطحی همچون چاه جذبی، روکش نفوذپذیری، جوی باغچه، ترانشه نفوذ، باغچه باران زاد، مخازن نگهداشت، بام سبز و .... پرداخت  و نیز به روشهای غیرسازه ای همچون خودداری از رهاسازی زباله ها  و  افزایش آگاهی عامه مردم و شهروندان درباره حفظ محیط زیست، پاکیزگی شهر و حفاظت از آب و خاک اشاره کرد.

  دکتر حسونی زاده در ادامه بااشاره به ظرفیت کانال سلمان و نهرمالح در طرفین شهر اهواز گفت: با توجه به اینکه ممکن است سازمان آب و برق خوزستان در خصوص استفاده از این دو کانال پروژه هایی را در نظر گرفته باشد، بهتر است شهرداری اهواز پیش از انجام هر اقدامی با این سازمان مشورت نماید.

  عارف پور نماینده شرکت مشاور مجری طرح مطالعاتی جمع آوری آبهای سطحی شهر اهواز، تصریح کرد: برخی زیرساختهای موجود از ظرفیت بالایی برخوردارند، به شرط آنکه بتوان از آنها به درستی استفاده کرد و افزود: خوشبختانه هم اکنون کارگروه مشترکی بین شهرداری اهواز و آبفا تشکیل و جلسات به طور مداوم در حال برگزاری است.

   وی در ادامه اولویت اول در جهت رفع بحران را لایروبی شبکه موجود دانست و افزود: در مرحله بعد تقویت 24 نقطه خروجی پمپاژ در قالب همکاری بین آبفا و شهرداری اهواز  ضروری است و اظهار داشت: در حال حاضر اقدامات مناسبی توسط قرارگاه خاتم الانبیاء در حال انجام  است.

هاشم بالدی، رئیس کارگروه مطالعات تاب آوری شهری که در این وبینار در خصوص محور " نقش انهار سنتی و مجاری روباز در اطراف شهر اهواز سخن میگفت بیان کرد: شهر اهواز دارای چهار نهر طبیعی می باشد که شامل نهر بحره در جنوب، کانال مالح در شمال و شرق، کانال سلمان در شمال و غرب و رودخانه کارون در مرکزیت آن قرار دارد. هر چهار انهار فوق، خط القعر توپوگرافی منطقه هستند که همین امر فرصتی در جهت مدیریت و دفع آبهای سطحی شده و باعث کاهش هزینه ها می گردد. متاسفانه در حال حاضر فاضلاب شهر اهواز، پساب فولاد و گل حفاری و نفت به نهر مالح تخلیه می شوند بنحوی که در بعضی نقاط این نهر مسدود شده است. درحال حاضر نهر بحره، کانال مالح و کانال سلمان نیازمند لایروبی و ساماندهی می باشند. وی با اشاره به كانال سلمان که در اوایل جنگ تحميلي با اهداف دفاعي طراحي شد، افزود: امیدواریم به شکل ویژه ای تقویت این کانال نیز در دستور کار قرار گیرد.

دکتر محمدرضا شجاعیان عضو هیات علمی دانشگاه نیز که در این وبینار به ارائه محورهای  ضوابط اجرایی جمع آوری آبهای سطحی و پایش سیستم های کنترل آن و تجارب داخلی و بین المللی در زمینه جمع آوری و دفع آبهای سطحی در شهرهای کم شیب مشابه شهر اهواز سخن میگفت، اشاره کرد: مهمترین موضوع های اشاره شده در این بخش بیان ضوابط مهم و اساسی در زمینه اجرای هر چه بهتر سیستم های جمع آوری آبهای سطحی و انطباق این روشها با شرایط توپوگرافی شهر اهواز بود. علاوه بر آن لزوم بازنگری در روشهای برآورد بارندگی ها و دبی های طرحی با توجه به تغییرات اقلیمی و الگوهای بارش، ایجاد مشکلات اجرایی به دلیل فاصله زمانی زیاد بین فاز مطالعات و فاز اجرا، معرفی روشهای­های مختلف کنترل و پایش سیستم های جمع آوری آب­های سطحی  نیز از نکات دیگری بود که در این محور به آن ها پرداخته شد. ایشان همچنین در محور دیگری از وبینار تحت عنوان تجارب داخلی و بین المللی در زمینه جمع آوری و دفع آبهای سطحی ضمن ارائه روشهای نوین جمع آوری آبهای سطحی  (BMP , LID)، بهترین روشهای منطبق با شهرهای کم شیب مشابه اهواز را مورد بررسی قرار داد. همچنین جهت اجرایی کردن این روشها به لزوم هماهنگی با دستگاههای مرتبط همانند سازمان نظام مهندسی ساختمان، شهرداری ها و لزوم فرهنگ سازی در این زمینه پرداخته شد. ایشان به استفاده از دوربین هاي ویدیومتري و سایر تجهیزات وابسته جهت پایش سیستم جمع­آوری آبهای سطحی تاکید کرد. وی در ادامه بنا به تجارب بین­المللی، به روش­های نوین مدیریتی شامل اقدامات و استراتژی­های غیرسازه­ای و سازه­ای شامل بام سبز، مخزن نگهداشت، ذخیره آب باران در ساختمان، چاههای خشک و جزبی، ایجاد سطح نفوذپذیر، استفاده از بتن متخلخل، زیست نگهداشت، ترانشه نفوذ، حوضچه­های نفوذ و سیستم مدولار اشاره کرد.

رئیس گروه مطالعات و پژوهش ابزار امیدواری کرد : برگزاری این وبینار بتواند در حل بهتر مشکل آبهای سطحی شهر اهواز و تکمیل مطالعات نقش هدایت گری داشته باشد.

 

 


https://www.aparat.com/v/wrbX2

 


نویسنده خبر:
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
جستجوی اخبار
برچسب ها
دسته‌بندی خبرها