اخبار
 انتشار: 20 مهر 1400
   مشاهده: 268

  برگزاری جلسه کارگروه پژوهشی شهرسازی و معماری شهرداری اهواز

 

کارگروه پژوهشی شهرسازی و معماری به منظور بررسی نیازهای پژوهشی حوزه معاونت شهرسازی و معماری  با حضور اساتید دانشگاه شهیدچمران اهواز و کارشناسان شهرداری اهواز برگزار گردید.

 

دکتر مظهری، عضو هیات علمی گروه شهرسازی و معماری دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان اینکه سیما و منظر فضاهای شهری بارزترین تجلی گاه فرهنگ هر جامعه به شمار می روند و کیفیت آنها به میزان زیادی متاثر از فرهنگ است، گفت : متقابلا فرهنگ مردمان یک جامعه نیز متاثر از فضاهای شهری، ویژگی ها و کیفیات آن فضاهاست.

وی همچنین افزود: بسیاری از مشکلاتی که امروزه گریبانگیر شهرهای ماست، نشات گرفته از عدم توجه به این تاثیر متقابل میان سیما و منظر فضاهای شهری و فرهنگ مردمان استفاده کننده از این فضاها در مداخلات و طراحی هاست.

وی پیشنهاد کرد سازمانهای متولی و وابسته به شهرداری و سازمانهای میراث فرهنگی و نظام مهندسی هم در حوزه مطالعات شهرسازی و معماری با شهرداری همکاری کنند تا در جهت پیشبرد هرچه بهتر اهداف فوق الذکر مثمرثمر واقع گردد. همچنین وی خواستار تعامل کارگروه های پژوهشی شهرداری با یکدیگر گردند تا هم افزایی بیشتری در این خصوص صورت پذیرد.

وی در ادامه اظهار داشت چشم اندازها و سیاست های سند پنج ساله دوم شهرداری در اختیار کارگروه ها  قرار گیرد تا براساس برنامه ریزی دقیق پروژه ها به ترتیب اولویت در دستورکار قرار گیرند.

 

خانم دقیقی،کارشناس حوزه معاونت شهرسازی و معماری در این جلسه با اعلام پروژه های مطالعاتی پیشنهادی حوزه شهرسازی و معماری گفت: نقش ویژه میدان ها به سبب اینکه یکی از شناخته شده ترین فضاهای شهری که محل وقوع فعالیت ها و اتفاقات مختلف در شهرها هستند، اولویت مطالعاتی اول حوزه شهرسازی و معماری می باشد. در همین راستا طراحی فلکه های شهری در شهر اهواز می تواند سهمی هرچند کوچک در بهبود سیما و منظر شهری ایفا کند.

 

آقای دکترمجتهدزاده، دیگر عضو هیات علمی گروه شهرسازی و معماری دانشگاه شهید چمران اهواز عنوان کرد : فضای شهری به عنوان حوزه های عمومی که همواره مورد استفاده عام مردم در هر زمان میباشد در صورت ایجاد احساس امنیت علاوه بر آنكه آرامش را برای شهروندان به ارمغان می آورد،  سطح تعاملات و فعالیتهای اجتماعی را نیز افزایش داده و در نهایت احساس مطلوبیت و رضایت محیطی و مسئولیت را در شهروندان تقویت مینماید.

وی همچنین با اشاره به انجام طرح پژوهشی با عناوین ذیل گفت: نتایج این طرح ها می تواند کمک شایانی به مدیریت شهری در زمینه شهرسازی و معماری با توجه به هویت بومی و حفاظت بافت تاریخی نماید. در پایان این جلسه مقرر گردید :

  1. پروپوزالی با عنوان پژوهشی "تدوین استانداردهای مصالح ساختمانی نماهای شهری به لحاظ زیباشناسی و ایمنی" با دعوت از سازمان های متولی امر همچون سازمان نظام مهندسی ، اداره استاندارد و اداره مسکن و شهرسازی تهیه گردد.
  2. پروپوزالی با عنوان پژوهشی "ارائه راهکارهای عملیات دفع جداره های نازیبای شهری با استفاده از متریال مقرون بصرفه جایگزین رنگ و نقاشی " تهیه و مورد بررسی قرار گیرد.

خانم فرجی، رئیس گروه مطالعات و پژوهش نیز  در پایان با تشکر از اساتید دانشگاه شهید چمران اهواز و ابراز خرسندی از برگزاری این جلسه، خواستار استفاده از ظرفیت بالای گردشگری بافت ارزشمند و تاریخی شهر اهواز شد.


نویسنده خبر:
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
جستجوی اخبار
برچسب ها
دسته‌بندی خبرها