اخبار
 انتشار: 14 دی 1400
   مشاهده: 106

  معاون خدمات شهری: سعی می کنیم بهترین کارها را برای شهر انجام دهیم

علی اصغر اسدالهی معاون خدمات شهری شهرداری اهواز در پنجمین جلسه شورای عالی سیاستگذاری اظهار کرد: مدیریت پسماند یک چرخه می باشد که باید بهترین انتخاب شود تا با ارزان ترین قیمت خدمت رسانی شود، این چرخه شامل قرار داد، ایستگاه میانی انتقال تا محل دفن، خط پردازش، سامانه تولید کمپوست، سلول دفن و آن چیزی که ریجک را به ماده ای تبدیل کنند که وارد کارخانه های سیمان و بتن سازی شود.


وی افزود: در اهواز نیازمند دو ایستگاه میانی انتقال تا محل دفن هستیم چرا که بسیاری از هزینه را کاهش می دهد، هزینه ساخت و تجهیز هر ایستگاه نزدیک به ۱۲میلیارد تومان می باشد.


معاون خدمات شهری شهرداری اهواز تصریح کرد: وقتی زباله وارد صفیره می شود باید پردازش شود از انجایی که سایت صفیره دارای دو خط پردازش هست و با توجه به میزان زباله ها این دو خط کافی نمی باشند و با خراب شدن هر یک از خطوط چرخه از بین خواهد رفت.


وی توضیح داد: پس از ایستگاه پردازش نیازمند سامانه تولید کمپوست هستیم که باید با هزینه ای نزدیک به ۲۰ میلیارد تومان احداث شود ، باقیمانده زباله ای که امکان استفاده از آن نیست نیز باید دفن شود که برای این مورد نیز نیازمند تکمیل دومین سلول دفن زباله هستیم.


اسدالهی ادامه داد: شهرداری هیچگونه تعهدی در ارتباط با پسماند پزشکی و صنعتی ندارد، صنایع و مراکز بهداشتی تولید کننده زباله نسبت به بی خطر سازی اقدام کنند و اگر شهرداری اینکار را انجام دهد هزینه های آن را باید منبع تولید کننده زباله پرداخت کند.

وی اضافه کرد: بر اساس تحقیقات و بررسی های انجام شده و همچنین تجربیات دیگر کلان شهرها دستگاه زباله سوز در ایران کارایی لازم را ندارد، بر همین اساس ما سعی می کنیم با درس گرفتن از اشتباهات دیگران بهترین گزینه را انتخاب کنیم.


معاون خدمات شهری شهرداری اهواز گفت: بر اساس جلسات انجام شده در فرمانداری اهواز مصوب شده است که در شهر، محلی برای تخلیه نخاله وجود ندارد و باید در سایت صفیره تخلیه شوند.

وی ادامه داد: با رایزنی های انجام شده توسط شهردار اهواز قرار شد سازمان همیاری ها ۶ میلیاردتومان به شهرداری اهواز برای بازیافت نخاله های ساختمانی کمک کند و دستگاه اولیه بازیافت نخاله خریداری شود.

شهرداری اهواز ۳ هزار و پانصد میلیارد تومان پروژه عمرانی دارد که در نظر داریم هزار میلیارد آن را به عنوان پروژه شاخص در نظر بگیریم و در حین اجرا، تخصیص آن را مدیریت خواهیم کرد، به طوری که بهترین ترکیب پروژه های شاخص را تعیین و اولویت بندی میان آن ها را در کمیته تخصیص در فروردین سال اینده تعیین می شود.

علی اصغر اسدالهی با اشاره به موضوع دفع آبهای سطحی اظهار کرد: امیدوار هستیم که تا آخر سال هم آبفا و هم شهرداری به تعهدات خود پایدار باشند و مبالغ تعهد شده برای اجرای پروژه های مطرح شده به سرانجامی برسد.

وی افزود: حدود ۵۴ میلیارد تومان لوله توسط شهرداری خریداری شده است که به ۸۰ میلیارد تومان تا پایان سال هم خواهد رسید و اگر به تعهدات در پرداخت مبالغ توجه شود و به سرانجام برسد، سال آینده باید وارد طرح جامع دفع آب های سطحی بشویم.

معاون خدمات شهری کلانشهر اهواز، عنوان کرد: برای اجرای طرح جامع برآورد اولیه پیمانکار هزار و ۱۶۰ میلیارد تومان است که پنجاه درصد این مبلغ توسط دولت و پنجاه درصد مابقی توسط شهرداری باید پرداخت شود که بودجه ای برای شروع هدایت جامع آبهای سطحی است‌.

وی گفت: تمام کشور وارد شدند که بحث سیستم فاضلاب شهر اهواز را تغییر بدهند چرا که شاهد ناراحتی شهروندان اهوازی در سنوات گذشته در این خصوص بودند و هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان برای آبفا در نظر گرفته شد و از این میزان کمتر از ۱۰۰ میلیارد تومان به دست آبفا رسیده است علیرغم اینکه رهبر انقلاب اسلامی دستور اختصاص این مبلغ را داده بودند.

اسدالهی بیان کرد: از اتفاقی که امسال در بارندگی ها رخ داد، برداشت بنده این است که بیشتر از اینکه ما مشکل فنی در دفع آبهای سطحی داشته باشیم مشکلات مدیریتی داریم.

معاون خدمات شهری کلانشهر اهواز تصریح کرد: بنا است نقاط آسیب دیده از فاضلاب در بارندگی اخیر را شناسایی کنیم و با آبفا جلسه مشترکی بگذاریم تا پیشنهادات ارائه و بررسی شوند و از این وضعیت فاضلاب نجات پیدا کنیم.
نویسنده خبر:
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
جستجوی اخبار
دسته‌بندی خبرها