اخبار
 انتشار: 25 دی 1400
   مشاهده: 209

  برگزاری کارگاه ارائه نتایج طرح پژوهشی بررسی¬گونه¬های گرمسیری¬ گیاهان پوششی و چمن¬ها جهت یافتن بهترین ترکیب برای فضای سبز اهواز

کارگاه¬ طرح پژوهشی بررسی¬گونه های¬گرمسیری¬گیاهان پوششی و چمن ها جهت یافتن بهترین ترکیب برای فضای سبز¬ اهواز توسط مجری طرح، دکتر محمدرضا¬ صالحی¬سلمی، عضو هیأت¬علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان روز چهارشنبه 15 دی ماه 1400 در سالن جلسات سازمان فاوا برگزار گردید.
معاون برنامه¬ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اهواز در خصوص این طرح پژوهشی اظهار داشت: این طرح که یکی از طرح¬های پژوهشی¬کاربردی مشترک با دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان می باشد، به بررسی چهار نوع چمن و ده نوع گیاه پوششی گرمسیری در شرایط آب و هوایی خوزستان و تحت تنش¬های دما، خشکی و شوری پرداخته است.
دکتر صالحی، مجری طرح، ضمن اعلام نتایج طرح به طور مشروح، گونه چمن ژاپنی را بهترین گزینه بعنوان جایگزین چمن آفریقایی(چمن مورد استفاده کنونی) برای کاشت درآب و هوای خوزستان دانست. وی همچنین درخصوص استفاده از ¬گیاهان گوشتی گفت: گیاهان آگاو، افوربیا، اپونتیا و برخی از کاکتوس¬ها ضمن سازگاری خوب در آب و هوای خوزستان، در ترکیب با¬ شن¬های رنگی مناظر زیبایی را ایجاد می¬کنند که می توانند همراه با گونه¬های بومی خوزستان در یک باغ گیاهان گوشتی به عنوان اولین نمونه کشوری در نوع خود مورد استفاده قرار گیرند.
وی همچنین در¬بخش ارائه نتایج بررسی واکنش چهار گیاه خرفه ساحلی، پیچ آستریا، آلترنانترای رونده و آلترنانترای معمولی اعلام کرد: در این مطالعه، خرفه¬ساحلی بهترین مقاومت را نسبت به تنش آبی و شوری نشان داد. بنابراین این گیاه پوششی گزینه بسیار خوبی برای کاشت در شرایط اقلیمی اهواز می باشد.
همچنین وی یکی از علل اصلی پایین بودن کیفیت چمن پارک¬ها و فضای سبز اهواز را عدم ارائه برنامه دستوری به پیمان-کاران جهت نگهداری و رشد آن¬ها دانست.
سعید فردانی معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اهواز نیز با اشاره به انجام چند طرح پژوهشی کاربردی دیگر تصریح کرد: انجام پژوهش¬های کاربردی و توجه به کاربست پژوهش ها رویکرد اصلی گروه مطالعات و پژوهش در سال-های اخیر بوده است. وی همچنین کاربست پژوهش را مهمترین دستاورد یک طرح پژوهشی دانست و خواستار ¬اجرای نتایج طرح های پژوهشی انجام شده درحوزه¬های مختلف مدیریت شهری شد.
گفتنی است کارگاه فوق با همکاری گروه آموزش اداره کل آمار، نوسازی و تحول اداری مشارکت مدیران وکارشناسان معاونت خدمات شهری و سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری اهواز برگزار گردیده است.

نویسنده خبر:
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
جستجوی اخبار
برچسب ها
دسته‌بندی خبرها