اخبار
 انتشار: 25 آبان 1401
   مشاهده: 170

  شانزدهمین جلسه شورای عالی سیاست گذاری و برنامه ریزی شهرداری اهواز برگزار شد

   شانزدهمین جلسه شورای عالی سیاست گذاری و برنامه ریزی با موضوع هویت بخشی به مرکز شهر و نهایی سازی منابع بودجه سال 1402 شهرداری اهواز برگزار شد.

به گزارش امور ارتباطات معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اهواز، شانزدهمین جلسه شورای عالی سیاست گذاری و برنامه ریزی به ریاست سعید فردانی معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی و با حضور عادل شیشه گری عضو شورای اسلامی شهر اهواز، معاونین شهردار، مدیر منطقه یک، مدیرعامل سازمان بهسازی و نوسازی، مدیرکل دفتر برنامه و بودجه، مدیر کل درآمد و مدیرکل امور مالی در سالن جلسات شهرداری مرکز برگزار شد.

صادق کهوازی مدیرعامل سازمان بهسازی و نوسازی در این جلسه با اشاره به هویت بخشی به مرکز شهر، طرح اجرایی ساماندهی مرکز شهر اهواز با محوریت خیابان سلمان فارسی اظهارکرد: برای این محدوده مطالعات مختلف در زمینه مترو، تاکسیرانی، اتوبوسرانی، بافت فرسوده، میراث فرهنگی، مطالعات شهرسازی و معماری و ... انجام شده است. ضمن اینکه ما سعی داریم تمام مطالعات یکپارچه شوند و به سرعت به بحث اجرا و بهسازی محیطی برسیم و با توجه به گستردگی موضوع از اساتید هئیت علمی دانشگاه چمران به عنوان مجریان طرح دعوت شد.

عضو هئیت علمی دانشگاه چمران و مجری طرح، هدف این طرح را هویت بخشی و ساماندهی معضلات مرکز تاریخی شهر اهواز بیان و در توصیف روش پژوهش اظهارکرد: درگام اول مطالعه تحلیلی طرح های موجود و استخراج راهکارها و الگوها و ضوابط منتخب ازآنها و درگام دوم تهیه طرحی اجرایی با پیشبینی راهکارهای عملیاتی جهت پیگیری، نظارت و انجام اصلاحات احتمالی مورد نیاز حین اجرای طرح انجام شد.

روح الله مجتهدزاده در ادامه به بیان مسئله و ضرورت آن، وضعیت امروز مرکز شهر، نقاط قوت وکاستی های طرح های موجود، معرفی بستر پروژه، مروری بر طرح های پیشین و پیشنهاده ی طرح اجرایی ساماندهی منظر خیابان سلمان فارسی اهواز پرداخت.

معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی با بیان اینکه سرزندگی در مرکز شهر ابعاد مختلف و سطوح متفاوت دارد، اظهارکرد: چشم انداز هسته مرکزی شهر از نظر ترافیکی، فرهنگی و ... شفاف و مشخص باشد تا هر حوزه از ظن خود به سمت چشم انداز حرکت کند.

سعید فردانی بر اهمیت ذینفعان در این طرح تاکید کرد و افزود: باید با تدبیر حرکت کنیم، جامع نگری داشته باشیم و در زمان محدود تکلیف کلیه دستگاههای اجرایی در این طرح مشخص شود.

مدیر  منطقه یک نیز با اشاره به اینکه هویت شهر اهواز مرکز شهر است، بیان کرد: شهروندان اهوازی نسبت به مرکز شهر تعلق خاطر و حس همبستگی دارند.

محمد عتاب اهوازی درادامه مشکلات و چالش های مرکز شهر را مطرح و بر حل شدن معضلات تاکید کرد.

معاون حمل و نقل و ترافیک با بیان اینکه هسته مرکزی شهر برای شهروندان از نظر حمل و نقل همگانی جذابیت سفر دارد، تاکید کرد: دسترسی تردد اول باید برای شهروندان و بعد برای سایر شیوه های حمل و نقل در هسته مرکزی شهر برقرار باشد.

حجت الله سلیمانی با اشاره به برقرار بودن سرویس اصلی حمل و نقل همگانی در مرکز شهر، اظهار کرد: خط BRT  اتوبوس از خیابان نادری عبور خواهد کرد.

حمید رعیتی معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی ، اجتماعی و ورزشی بر مباحث فرهنگی این طرح تاکید و بیان کرد: هسته مرکزی شهر محل تجمعات و راهپیمایی های بزرگ در طول سال است و این موضوع باید مد نظر قرار گیرد. ضمن اینکه محل تجمع مشخصی در هسته مرکزی شهر برای رویدادها و برنامه ها باید در نظر گرفته شود.

پرویز حسینی معاون فنی و عمرانی هم با اشاره به تردد شهروندان بر ساماندهی دستفروشان در هسته مرکزی شهر تاکید کرد.

معاون شهرسازی و معماری بیان کرد: مطالعات در سطوح مختلفی در هسته مرکزی شهر انجام شده است و باید کار اساسی اجرایی در راستای ارتقای سطوح عملکردی انجام شود.

هدایت الله زارع زاده ارکان ساماندهی هسته مرکزی شهر را ساماندهی دستفروشان، تابلوهای ناهماهنگ، پایه ها و کابل ها ی برق، نماسازی ها، جداره خیابان، پیاده رو خیابان، توسعه پارکینگ و ... نام برد و بر اجرای محدوده طرح ترافیک تاکید کرد.

عادل شیشه گری عضو شورای اسلامی شهر اهواز اظهارکرد: نشست های تخصصی تری با اساتید و صاحبنظران برگزار شود و ابعاد و نظرات مختلف مورد بحث و بررسی قرار گیرد. همچنین مسائل زیربنایی و تقویت بازارهای محلی در نظر گرفته شود.

آزاده عالی پور مدیر کل اداره درآمد نیز منابع درآمدی شهرداری اهواز در سال 1401و 1402 را که شامل آلایندگی، ارزش افزوده، جرائم راهنمایی و رانندگی، سایر منابع، وام، کمک های دولت، سرمایه گذاری، اوراق مشارکت و فروش اموال غیر منقول و ... را ارائه کرد.

در پایان جلسه حاضرین در مورد مسائل و مباحث مربوطه به بحث و تبادل نظر پرداختند.

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 


نویسنده خبر: معاونت برنامه ریزی
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
جستجوی اخبار
دسته‌بندی خبرها