اخبار
 انتشار: 30 آذر 1391
   مشاهده: 1114

  بي احتياطي و نشت گاز LPG حادثه آفرين شد

 بي احتياطي و توجه نكردن به اصول ايمني دراستفاده از گاز LPG خودرو ميني پاترول را طعمه انفجار و حريق كرد.

به گزارش روابط عمومي سازمان آتش نشاني وخدمات ايمني شهرداري اهواز:

درساعت 35/20 دقيقه روز يكشنبه 12 آذرماه به سامانه 125 اطلاع داده شد كه خودرو ميني پاترول در فلكه اقبال كوي ملت دچار انفجار و حريق شد.

نيروهاي عملياتي اين سازمان درمدت دودقيقه به محل رسيدند و بي درنگ با بكارگيري تجهيزات ايمني و خاموش كننده همزمان با ايمن سازي محل موفق شدند با مهار شعله هاي آتش از گسترش آن جلوگيري و آتش را مهار كنند.

علي زرگاني يكي از شاهدان حادثه به خبرنگار ما گفت: به محض شنيدن صداي انفجار خودرو پارك شده شيشه هاي آن چند متربه بيرون پرتاب شدند و دچار حريق شد من هم با كپسول و پودرهوا كه در خودرو داشتم قسمتي از آتش را خاموش كرده و با كمك ديگرهمشهريان راننده آسيب ديده راخارج كرديم.

سوختگي سروصورت راننده 40 ساله

كوروش محمدي كارشناس آتش نشاني: گاز LPG سبب خسارت جاني و مالي بسيار از افراد گرديده و براثر نشت اين گاز نامرغوب و عدم توجه راننده به توصيه هاي ايمني سبب انفجار شده و 15 درصد به خودرو مذكور آسيب رسيد.

دراين انفجار راننده 40 ساله از ناحيه سروصورت ودستها دچارسوختگي شد كه توسط نيروهاي 115 به بيمارستان منتقل شد و خودرو تحويل عوامل 110 گرديد.جهت مهار اين آتش 9نفر آتش نشان به همراه 3 دستگاه خودرو آتش نشاني شركت داشتند.

كليه وسايل غيراستاندارد گاز LPG هم جمع آوري مي شوند.

محمود روزبهاني معاونت عمليات آتش نشاني اهواز در اجلاس HSE بهداشت و ايمني محيط زيست در استانداري اهواز با حضور شركتهاي مختلف برگزار شد تاكيد كرد كه كليه عوامل فروش گاز LPG بايد توسط مناطق مختلف شهرداري و نيرو انتظامي و قضايي جمع آوري شوند.

آمار تمام اين جايگاههاي غير مجاز در سطح شهراهواز توسط ايستگاههاي 13 گانه آتش نشاني جمع آوري شده است.

محمود روزبهاني افزود:اين گاز غيرمجاز گازمايعي است كه از هواسنگين تر و هميشه تحت فشاراست لذا جايگاه ندارد و توسط سيلندر پرمي شود .مخازن و تجهيزات و بخصوص سيستم شيرخروجي اين كپسول ها كه درون خودرو نصب مي شوند.غيراستاندارد بوده و بيشتر مواقع نشتي از همين شيرها است و با انتشار گاز در محيط كه حالت شبنم دارد فضاي اطراف را  مي گيرد وقطرات آن حتي از برخورد الكتريسيته ساكن بدن شخص و يا سيستم برق تحريك كننده خودرو سبب انفجار مي گردد كه اين انفجار براي منازل اطراف خطرناك است و كپسول گاز LPG تا شعاع 500 متر پرتاب خواهد شد.

معاونت عمليات ضمن تاكيدبراينكه اين گاز به عنوان يك بمبي است كه در خودرو نگهداري مي شود اعلام كرد كه سالانه 102 خودرو دچار اين حريق ها مي شوند و تابستان بيشترين آمار اين حوادث است.

ايشان ضمن تاكيد برهمكاري بيشتر صدا و سيما در اين خصوص از هموطنان عزيزخواست كه قبل از استفاده از گاز LPG  تحقيقات لازم را در اين خصوص داشته باشند و با مراجعه به سازمان آتش نشاني آموزش لازم را ببينند.


نویسنده خبر: علی میری
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
جستجوی اخبار
دسته‌بندی خبرها