اخبار
 انتشار: 11 دی 1391
   مشاهده: 693

  تلاش براي خدمات بهتر

 

 تهيه وتنظيم:بهداروند

 

تلاش براي خدمات بهتر 

با  امير نجفي مديرعامل سازمان آتش نشاني درخصوص ارائه خدمات سازمان آتش نشاني گفتگويي انجام شد و ايشان با حوصله به سوالات پاسخ دادند.

 ·         درمورد نقش سازمان آتش نشاني در  ارائه خدمات به شهروندان صحبت كنيد؟ شهراهواز همواره با حوادث و رويدادهاي مختلفي مواجه است و در آن جان و مال مردم به چالش كشيده مي شود. در چنين شرايطي نقش و وظيفه دستگاههاي تامين ايمني شهر بسيار بااهميت است و سازمان آتش نشاني اهوازدر اين خصوص رسالتي حائز اهميت دارد. براي مقابله با آتش سوزي ها و حوادث مختلف از جمله آتش سوزي ها ،آوار برداري ساختمان ها، تصادفات رانندگي ،گرفتارشدن در آسانسور و .... تلاش قابل توجهي داشته تا بتواند رضايت شهروندان را تامين كند.

 ·         چه تعداد حادثه آتش سوزي و امدادونجات در سال جاري داشتيم؟از ابتداي سال تا  كنون 3115 مورد حادثه آتش سوزي و 1000 مورد حادثه امدادونجات داشتيم.

 ·         بيشترين حوادث آتش سوزي و امدادونجات مربوط به چه مواردي است؟ بيشترين حوادث آتش سوزي را منازل مسكوني وخودروها به خود اختصاص داده اندو بيشترين حوادث امدادونجات مربوط به آسانسور،محبوس شدن در اماكن، امدادونجات تصادف جاده اي و دفع حيوانات موذي مي باشد.

  ·         براي مقابله با گسترش آتش سوزي ها و حوادث امدادونجات چه برنامه اي داريد؟ با توجه به اينكه هرساله تعداد آتش سوزي ها و حوادث در سطح شهر درحال گسترش است سعي ما برآن است تا ضمن آگاه سازي مردم ،هشدارها و توصيه هاي ايمني لازم را با آموزشهاي شهروندي گوشزد نموده و آموزش وپيشگيري را در راس امور برنامه هاي كاري خويش تقويت نماييم همچنين با افزايش ايستگاهها و تجهيزات آتش نشاني سرعت رسيدن به محل حوادث و آتش سوزي ها را افزايش دهيم.

 ·         تا كنون چه اقداماتي براي افزايش خودروها و تجهيزات سازمان آتش نشاني انجام داده ايد؟ ورود 4 دستگاه خودرو پيشرفته و جديد رنوميدلام و اطفاء حريق بنز با تجهيزات كامل و ورود 7 دستگاه موتورسيكلت به همراه كپسولهاي پيشرفته اطفاء حريق AFT و همچنين افزودن بخشي از تجهيزات ويژه مورد نياز از اقدامات سازمان درسال 90 بوده است و درسال جاري نيز خريد 2 دستگاه شاسي اويكو و 5 دستگاه مكنده دود و گاز و همچنين 2 عدد تشك نجات از جمله اقدامات سازمان آتش نشاني تا كنون بوده است .

 ·         چه برنامه اي براي گسترش ايستگاههاي آتش نشاني در سطح شهر اهواز داريد؟سال گذشته دو ايستگاه صادقيه و پرديس افتتاح شد و امسال هم با اختصاص دادن مكانهايي درمناطق كيانشهر،سلطانمنش و مهديس سعي داريم تا سه ايستگاه به ايستگاههاي سازمان آتش نشاني افزوده شود.

 ·         هدفتان از افزايش ايستگاههاي آتش نشاني در سطح شهر چيست ؟افزايش ايستگاه علاوه بر اينكه در كاهش محدوده خدمات رساني ايستگاههاي ديگر موثراست در ارائه خدمات مطلوب و سريع به شهروندان نيز نقش تعيين كننده اي دارد. بارزترين اثر آن كاهش زمان رسيدن نيروهاي آتش نشاني به محل آتش سوزي و حوادث و سرعت انتقال نيرو و امكانات است .

           با توجه به وضعيت ترافيكي هسته مركزي شهر و نقاط پر تردد چه تدبيري براي مواجه با حوادث انديشيده ايد؟درقسمتهاي حساس و نقاط مركزي شهر و قسمتهايي كه با ترافيك بالا مواجه اندبراي خدمات رساني هرچه مطلوب تر و افزايش سرعت عمل آتش نشانان ايستگاههاي سيار داير كرديم و دراين ايستگاهها بصورت صبح و عصر خودروي اطفاء حريق و نيروي آتش نشان مستقر مي باشد.لازم به ذكر است 7 تيم دونفره موتورسوار مجهز به سيستم اطفاء حريق پرتابل كوله اي بصورت ضربتي آماده اند تا در حوادث خاص يا در برگزاري مراسمات و تجمعات گسترده حضور يابند.

 ·         سازمان آتش نشاني براي كاهش حوادث چه اقداماتي انجام داده است؟آموزش  مقاطع مختلف سني درمدارس و آموزش كاركنان ادارات وشهروندان جهت بالابردن سطح آگاهي هاي عمومي همچنين تهيه و توزيع بروشور هاي ايمني و حضور درنمايشگاههاي مختلف با رويكرد ايمني و رشد و توسعه بخش آموزش و پيشگيري از جمله اقدامات سازمان بوده است.

  ·         مطلع شديم سازمان آتش نشاني اقدام به پذيرش آتش نشان داوطلب نموده علت تشكيل آتش نشان داوطلب چيست؟ جذب و آموزش آتش نشان داوطلب به  منظور بالابردن سطح آگاهي هاي عمومي شهروندان مي باشد و با آموزش هاي ايمني به داوطلبان آمادگي لازم را براي ياري رساندن به افراد حادثه ديده به وجود             مي آورد و آنان با اين توانمندي مي توانند تا رسيدن نيروهاي آتش نشاني اقدامات اوليه را براي خاموش كردن حريق با استفاده از امكانات موجود و همچنين كمك به افراد حادثه ديده به عمل آورد.ضمن اينكه نيروي هميار و مكمل سازمان درعمليات هاي مختلف مي باشند.

 ·         نحوه اطلاع رساني و جذب آتش نشان داوطلب به چه صورت انجام مي پذيرد؟  از طريق اطلاعيه و انتشار بروشور ،نصب پلاكاردهاي متعدد در معابر عمومي شهر فراخوان اعلام مي شود و با آگاه شدن شهروندان ثبت نام در ايستگاه مركزي سازمان آتش نشاني صورت مي گيرد و سپس كلاس هاي آموزشياين افراد با استفاده از مربيان مجرب كه شامل دوره هاي مقدماتي آتش نشاني و امدادونجات است برگزار مي شود و پس از گذراندن دوره هاي لازم و قبولي در آزمون كتبي و عملي  به ايشان كارت عضويت آتش نشان داوطلب اعطا مي شود.

 

·         آيا آتش نشانان داوطلب به استخدام سازمان آتش نشاني در خواهند آمد؟ خير قصد سازمان آتش نشاني استخدام ايشان نيست بلكه با هدف افزايش سطح آگاهي شهروندان و گسترش فرهنگ ايمني در سطح جامعه اقدام به جذب آنان مي كنيم .سود و فايده اين آموزشها درمرحله اول به خود شخص و خانواده و محيط زندگي وي مي رسد و زندگي همراه با آرامش و ايمني بيشتر را براي ايشان به ارمغان مي آورد.

 

 


نویسنده خبر: علی میری
ثبت امتیاز
جستجوی اخبار