اخبار
 انتشار: 11 خرداد 1393
   مشاهده: 2700

  نقشه اطلاع رساني ترافيكي و مسير يابي هوشمند شهر اهواز

معاونت حمل و نقل وترافيك شهرداري اهواز به عنوان متولي بهبود عبور و مرور شهر اهواز، بهره گيري از سامانه هاي هوشمند در مديريت حمل و نقل شهري(ITS) را به عنوان اولويت در دستور كار خود قرار داده است.

بهره گيري از روش هاي هوشمندسازي در مديريت ترافيك و حمل و نقل عمومي باعث افزايش بهره وري و ايمني گرديده و از سوي ديگر شهروندان را به سمت استفاده از حمل و نقل عمومي سوق خواهد داد.

معاون حمل ونقل و ترافيك شهرداري اهواز گفت: بهره برداري از مركز كنترل ترافيك و پايش ترافيك از طريق دوربين هاي نظارت تصويري از سال 1389 اجرايي گرديده است. همچنين دوربين هاي ثبت تخلف سرعت غير مجاز در بلوار ساحلي غربي، سرعت آنلاين معبر را به مركز كنترل ترافيك گزارش مي نمايند و هرگونه گرفتگي معبر از اين طريق قابل شناسايي است.

يزدي در ادامه گفت : از سوي ديگر شناسگرهاي مغناطيسي در تقاطعات هوشمند، هرگونه تراكم يا رواني ترافيك در محدوده تقاطعات هوشمند را از طريق شبكه فيبر نوري به مركز كنترل ترافيك گزارش مي نمايند.

مدير ITS گفت: در حوزه حمل و نقل عمومي، بهره برداري از پرو‍‍ژه مديريت هوشمند ناوگان اتوبوسراني شهر اهواز در سال 1390 آغاز گرديد.دراين پروژه و براي اولين بار در كشور، پرداخت الكترونيك كرايه(شهروندكارت) و مديريت ناوگان از طريق  GPS(AVL) به صورت يكپارچه طراحي و اجرا گرديد.معاضدي افزود : در اين پروژه، مختصات حدود 1200 ايستگاه اتوبوس شهر اهواز بر روي نقشه ديجيتال شهر اهواز اعمال گرديده و حركت كليه اتوبوس ها در سطح شهر به صورت آتلاين و آفلاين نمايش داده مي شود.

مجتبي معاضدي اظهار كرد: وجود اطلاعات فوق الذكر از وضعيت ترافيك و همچنين زيرساخت هاي ايجاد شده در حوزه ITS(سامانه هاي حمل و نقل هوشمند)، كارشناسان را بر آن داشت كه همزمان با توسعه كاربرد گوشي هاي هوشمند مبتني بر سيستم عامل اندرويد، ارائه اپليكيشن هاي اطلاع رساني ترافيك و حمل و نقل عمومي را در دستور كار معاونت حمل و نقل و ترافيك قرار دهند.

مدير Its گفت: نرم‌افزار موبایل نقشه‌ی اهواز با هدف اطلاع‌رسانی و راهنمایی شهروندان و گردشگران در سفرهای درون‌‌شهری طراحی شده و هم‌زمان با نوروز ۹۳ به‌صورت رسمی بر روي سايت شهرداري اهواز و همچنين سايت بازار منتشر شد.

معاضدي در ادامه افزود:تاكنون بيش از 25000 كاربر اقدام به نصب اين نرم افزار كاربردي(Application) بر روي گوشي هاي هوشمند خود نموده اند و بالاي 95 درصد از كاربران از قابليت هاي نسخه اول آن ابراز رضايت نموده اند.

مجتبي معاضدي خاطر نشان كرد كه در این نرم‌افزار نقشه‌ی شهر اهواز و بیش از 50 لایه‌ی مکانی کاربردی از قبيل رستوران ها، بانكها، ادارات دولتي، مدارس، حسينيه ها، جايگاه هاي سوخت و... به صورت آفلاین در دسترس کاربران قرار داده شده و اين اطلاعات بر روي نقشه اهواز در حال تكميل مي باشد.

وي گفت:همچنين  امکان جستجو و پویش آسان موقعیت‌های مکانی بر اساس موقعیت کاربر فراهم شده است. موقعيت كاربر بر روي نقشه از طريق GPS گوشي و يا شبكه موبايل تشخيص داده مي شود.کاربر می‌تواند به سادگی و از طریق سرویس «این دور و برها» تمامی موقعیت‌ها و فرصت‌های پیرامون خود را مشاهده کرده و یا در بخش جستجو اقدام به جستجو در تمامی اطلاعات موجود نماید.

مدير ITS گفت: با استفاده از اطلاعات سامانه AVL ناوگان اتوبوسراني، الگوریتم هوشمند مسیریابی اتوبوس، بهترین مسیر سفر را بر مبنای اطلاعات ناوگان سازمان اتوبوس‌رانی اهواز محاسبه می‌کند. در اين سرويس كاربر مبداء و مقصد خود را بر روي نقشه مشخص مي نمايد. نرم افزار مسیرهای پیشنهادی را یک‌به‌یک بر روی نقشه شهر ترسیم نموده و توصیف گام‌به‌گام مسیر نیز به صورت متنی به کاربر ارایه می‌ نمايد.

معا ضدي افزود : كاربر مي تواند مسير يابي به وسيله خودرو شخصي را انتخاب نمايد. الگوریتم هوشمند مسیریابی خودرو سواری، مسیر بهینه سفر را بر مبنای به‌روزترین اطلاعات شبکه‌ی معابر اهواز تعیین می‌کند.

 وي اظهار كرد: در نسخه‌ی آتی، امکان دریافت مسیر بر مبنای خطوط تاکسیرانی اهواز میسر خواهد شد.در اين حالت كاربر مي تواند بهترين مسير را با توجه به خطوط تاكسي راني شهر اهواز انتخاب نمايد و همچنين به‌زودی وضعیت ترافیک آنلاين  معابر شهر نیز بر روی این نقشه در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.

معاضدي گفت: علاوه بر گوشی‌های هوشمند این سامانه از طریق وب نیز قابل دسترس می‌باشد و کاربران می‌تواند از طریق آدرس اینترنتی http://masir.ahvaz.ir نقشه آنلاين شهر اهواز را مشاهده نمايند.

مدير سامانه هاي حمل و نقل هوشمند درپايان هدف از ارائه اين نرم افزار را اطلاع رساني وضعيت ترافيك و ارائه اطلاعات لازم به شهروندان جهت انتخاب نوع وسيله نقليه و مسير تردد بيان نمود. همچنين با توجه به اطلاعات مفيدي كه اين نرم افزار در مسير يابي اتوبوس و تاكسي ارائه مي نمايد، مي توان افزايش گرايش يه سفر با حمل و نقل عمومي را از اهداف اين طرح بر شمرد.

 

 

نویسنده خبر: م شکرالهی
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
جستجوی اخبار
دسته‌بندی خبرها