اخبار
 انتشار: 02 اردیبهشت 1398
   مشاهده: 292

  رییس شورای شهر تهران خبر داد:کمک 100 میلیارد ریالی شهرداری تهران به مناطق درگیر سیل

  رییس شورای اسلامی شهر تهران صبح روز گذشته وارد اهواز شد و در جلسه ای از کمک 100 میلیارد ریالی شهرداری تهران به مناطق درگیر سیل خبر داد.
به گزارش سایت شهرداری اهواز، روز یکشنبه هاشمی رییس و فراهانی عضو شورای اسلامی تهران، صادقی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، الویری رییس شورای عالی استانها، کتانباف شهردار اهواز، رییس و اعضای شورای اسلامی شهر اهواز، حاجی زاده مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان و یزدانی معاون خدمات شهری شهرداری تهران ضمن بازدید از اقدامات انجام شده جهت مقابله با پیشروی کارون به داخل شهر در جلسه مشترک با موضوع آخرین وضعیت سیلاب های اخیر خوزستان و اهواز در شورای اسلامی شهر اهواز شرکت کردند.
در این جلسه رییس شورای اسلامی کلانشهر تهران با اشاره به کمک 100 میلیارد ریالی شهرداری تهران به مناطق درگیر سیل اظهار کرد: تجهیزات لجستیک، ماشین آلات و نیروهای پرسنل شهرداری تهران از نخستین روزهای آغاز سیل در کشور در اختیار نقاط درگیر حادثه قرار گرفتند.
محسن هاشمی رفسنجانی افزود: یکی از مهم ترین وظایف خود در شرایط فعلی را کمک به سیل زدگان می دانیم از همین رو امروز برای بازدید از شهرهای درگیر سیل راهی استان خوزستان و لرستان شده ایم.
وی با اشاره به اینکه کمک های مورد نیاز از طریق شورای عالی استانها پیگیری می شود گفت: بیش از 120 دستگاه ماشین آلات و 400 نفر از کارکنان شهرداری تهران در نقاط درگیر سیل درحال خدمت رسانی هستند.
هاشمی رفسنجانی درخصوص متروی اهواز نیز یادآور شد: این مساله با حضور گروهی از اعضای شورای شهر اهواز در مرکز پیگیری می شود تا هرچه سریعتر این مترو راه اندازی شود.
در ادامه رییس شورای عالی استانها گفت: دولت در شرایط فعلی منابع مالی محدودی دارد از همین رو باید با بکارگیری مشارکت های مردمی برای جبران خسارت های سیل در استان های مختلف تلاش کنیم.
مرتضی الویری عنوان کرد: براساس ماده 101 قانون اساسی یکی از مهم ترین وظایف شورای عالی استان ها منع تبعیض است که باتوجه به وجود مشکلات موجود حجم کار این شورا بسیار و مسئولیت ها سنگین است.
وی با اشاره به اینکه تاکنون اقدامی جدی برای رفع تبعیض و توسعه عدالت در این خصوص صورت نگرفته است ادامه داد: با سفر به شهرهای مختلف در پی شناسایی ریشه های تبعیض هستیم تا مشکلات مختص به هر شهر را بررسی و در شورای عالی استان ها مطرح کنیم.
الویری یکی از مهم ترین راهکارهای کاهش خسارت حوادث را پیشگیری دانست و گفت: عمدتا برای اقدامات فوری هزینه می کنیم اما نسبت به راهکارهای پیشگیرانه غافل هستیم.
وی توضیح داد: تا سال های پیش کلانشهر تهران با بارندگی های اندک نیز شاهد آبگرفتگی بسیار معابر و وارد شدن خسارت بود حتی در برخی سال ها شاهد طغیان رودخانه ها و تلفات جانی بودیم اما در سال گذشته با اقداماتی نظیر لایروبی کانال های دفع آب های سطحی از بروز خسارت ها و مشکلات بعدی جلوگیری شد.
رییس شورای عالی استانها یادآور شد: یکی از برنامه های ما در این شورا الزام مدیریت شهری برای اختصاص مبالغی در راستای پیشگیری و رصد حوادث احتمالی است.
در ادامه عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای کلانشهر تهران اظهار کرد: در زمان بحران تمام دستگاه ها و نیروهای مردمی همکاری می کنند اما پس از خروج آنها مشکلات مردم آغاز و اوج معضلات نمایان می شود.
مجید فراهانی افزود: یک گروه باید مجموعه نیازهای مناطق سیل زده را شناسایی و آنها را اطلاع رسانی کند درحال حاضر اگرچه خدمات امدادی به مردم سیل زده ارائه می شود اما ساکنان برخی روستاها نیازمند راه اندازی مجدد امکانات زیرساختی خود همچون آب، برق و گاز هستند که در این خصوص نیاز به نیروهای تاسیساتی و ماهر است.
وی تصریح کرد: باید تجربیات، نقاط قوت و ضعف این حادثه ثبت شود تا در صورت وقوع رویدادهای مشابه از آنها بهره گرفت.
سپس معاونت خدمات شهری شهرداری تهران با اشاره به اقدامات انجام شده این معاونت در حوزه امدادرسانی و مقابله با سیلاب خوزستان توضیح داد: تاکنون 12 دستگاه لودر، 34 دستگاه کمپرسی، هفت دستگاه بیل مکانیکی و سه دستگاه خودروی حمل زباله به دشت آزادگان اعزام شده است.
مجتبی یزدانی ادامه داد: یکی از معاونان شهرداری تهران نیز در دشت آزادگان مستقر شده است که  نیازها را به تهران منتقل می کند و براین اساس کمبودها جبران می شود.
وی یادآور شد: همچنین مبلغ 47 میلیارد و 530 میلیون ریال نیز توسط کمک های مردمی جمع آوری و از طریق هلال احمر در اختیار سیل زدگان دشت آزادگان قرار گرفت.

نویسنده خبر:
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
جستجوی اخبار
دسته‌بندی خبرها